Skocz do zawartości

Koszule - dyskusje i porady, jakość, ulubione marki


Gość mrt

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.04.2020 o 11:00, mayor napisał:

Powiedzieć ,że :"są popeliny i popeliny" to tak jak nie powiedzieć nic. Popelina to tylko rodzaj/technika splotu(tak jak oksford ,twill,end on end ,voille etc.).Oprócz techniki splotu bawełna koszulowa ma wiele innych parametrów ,które decydują o jakości koszul w tym również podatności na gniecenie.Splot typu oksford ma przewagę nad prostymi splotami ,gdyż nie wymaga tak doskonałego surowca i może być produkowany z taniej(surowej) bawełny na szybkich niemal bezobsługowych krosnach pneumatycznych o kolosalnej wydajności.Dla porównania kiedy budynek ma idealnie proste ściany to można go otynkować na gładko ,a kiedy ściany są krzywe to lepiej wybrać baranek albo inną fakturę tynku .Takie hasła jak Albini/Alumo/Mason/Monti to są zwykle puste slogany( zwyczajnie producenci bez renomy-rozpoznawalnej marki podpierają się autorytetem  firm znanych ),podobnie jak wiele innych haseł typu :"guziki z masy perłowej", "bawełna Sea Island","Najwyższej jakości bawełna" (a co robią z tej średniej jakości ?K.. karmę dla psów)itp..Mam trochę doświadczenia w tej branży i miałem w rękach setki próbników koszulówek od Alumo  czy Albini, ale nigdy nie było w tych próbnikach "Tailors Cut" takiej jakości materiałów jakie ma Tom Ford czy Turnbull&Asser a przecież TF używa koszulówek Alumo a T&A od Albini. Tak samo guziki MOP w taniej koszuli to jest utopia (koszty),a już Sea Island to jest chyba najbardziej nadużywany slogan.Podejrzewam ,że forumowiczów ,którzy posiadają koszule z bawełny Sea Island można by policzyć na palcach jednej ręki,a pozostałym się tylko wydaje (gdyż im to wmówiono). .  

Jak rzadko, pełna zgoda :) Przydałoby sie w koncu odczarowac wierzenia ludzi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

9 godzin temu, Andells napisał:

Przydałoby sie w koncu odczarowac wierzenia ludzi :) 

Zatem pewnie wszyscy przed telewizorami zamieniamy się w słuch :)

Koszula szyta w Czeladzi z materiału no-name z Chin vs Thomas Mason - którą wybrać?

Koszula z Czeladzi z materiału Thomas Mason z guzikami plastikowymi vs MOP - którą wybrać?

Koszula linii "premium" znanej na Forum marki (szyta w Czeladzi ;) ) z materiału Thomas Mason, guzikami z MOP, ręcznie obszytymi dziurkami itp. - który z tych elementów to nic nie warty slogan, dlaczego tak uważasz i kto miałby nas oszukiwać przyklejając metki producenta tkaniny do produktu, który jak rozumiem nie posiada wysokich cech użytkowych? 

I na końcu - dlaczego mielibyśmy myśleć, że ktokolwiek włoży tkaninę najwyższej klasy i skrętności do koszul, które kupujemy za 50, 100 czy nawet 150€? Czy są tylko produkty bespoke i później nic, nic, nic i jakieś bazarowe guano?

Myślę, że wbrew opinii jednego "wuja" z Ameryki mamy na Forum bardzo rozgarniętych użytkowników, którzy jak nikt potrafią połapać się w najlepszych propozycjach value for money, szukają jak najlepszych okazji aby zdobyć maksimum produktu za najbardziej racjonalną cenę. W tej propozycji koszule bespoke praktycznie się nie bronią - fakt, możesz tam włożyć wszystkie bajery, dopasować co do milimetra i cieszyć się perfekcyjnym produktem, ale tych koszul musisz mieć kilkanaście co tworzy kwotę, za którą da się kupić mały samochód. 

Wg mnie popularne tu opcje MTM (Olga, Luxire) czy nawet dobrze dopasowane RTW premium (Jort), które zawsze można oddać do krawca dają znacznie większe value for money. Ja zagłosowałem portfelem 7 razy 49€ na Suitsupply Jort i jak na razie to ktoś musi się bardzo mocno wysilić aby mnie przekonać do czegoś innego.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bespoke koszulowym z reguły masz dużo lepsze tkaniny niż w RTW/MTM. Ich cena sama w sobie jest już na takim poziomie, że nie ma co oszczędzać na igle. Potem zostaje już kwestia budżetu i preferencji oraz kompromisów na jakie jest w stanie pójść klient. Ja nie odczuwam potrzeby sięgania powyżej MTM, ale jestem w stanie zrozumieć ludzi którzy chcą czegoś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blekit napisał:

W bespoke koszulowym z reguły masz dużo lepsze tkaniny niż w RTW/MTM. Ich cena sama w sobie jest już na takim poziomie, że nie ma co oszczędzać na igle. Potem zostaje już kwestia budżetu i preferencji oraz kompromisów na jakie jest w stanie pójść klient. Ja nie odczuwam potrzeby sięgania powyżej MTM, ale jestem w stanie zrozumieć ludzi którzy chcą czegoś więcej.

100% racja - tylko ja wciąż nie wiem co jest nie tak (za cenę i jakość w jakiej są pozycjonowane) z koszulami RTW/MTM, które mają umieszczone loga producentów materiału, mają guziki z MOP lub są z bawełny Sea Island. Podobno dochodzi to do jakichś nadużyć, ale wciąż nie wiem jakich. Proste stwierdzenie, że bespoke zawsze jest lepsze to jakby komuś kto rozważa dwuletniego Golfa 7 lub Audi A4 proponować nowe A7. Wiadomo, że nowe A7 jest lepsze, tylko co to zmienia?

1 godzinę temu, Najmniejszy napisał:

Najlepsze tkaniny z jakimi miałem styczność były no-name. Może to kwestia kontaktów w ponadprzeciętnym stopniu z tkaninami vintage czy do rekonstrukcji historycznej, ale w wypadku tkanin nazwa producenta ma dla mnie znaczenie zerowe

Bo najlepsi producenci koszul nie muszą się posiłkować nazwą manufaktury materiału. Firmują cały produkt wyłącznie logo pracowni - co nie zmienia faktu, że gdzieś ten materiał zrobiono. Moja marynarka E.Formicola nie ma wszywki VBC, ale po krótkim kontakcie z supportem udało mi się dokładnie ustalić kod i producenta materiału.

 

Tak na marginesie: czy ktokolwiek pytał kiedyś Olgę skąd ma materiały do koszul za 75 i 99 Euro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2017 o 11:37, Friedman napisał:

55 euro: pretty basic fabrics all of import origin. I buy them from historical italian companies but not made in italy

75 euro: are all high quality fabrics from: albiate, thomas mason, canclini, alfatex, somelos

110 euro: all thomas mason GOLDLINE

140 euro: all DJ Anderson

👇

11 minut temu, Żorż Ponimirski napisał:

Tak na marginesie: czy ktokolwiek pytał kiedyś Olgę skąd ma materiały do koszul za 75 i 99 Euro?

 

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lubo69 - dzięki. Widzisz to w wersji mobilnej strony? Ja klikam od lewa do prawa i nie widzę tej szczegółowej informacji. Ponadto byłem przekonany, że są trzy stopnie jakości: 55, 75 i 99€. Pierwsze widzę/słyszę o opcji za 110 i 140. Ciekawy jestem jakie ma cechy taki materiał DJ Anderson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stary post, bodaj z 2017 roku, z wątku Olgi. Widzę go w obu wersjach.

Opcje cenowe €110 i €140 są na stronie Olgi.

Co ciekawe, 110 euro kosztuje popelina od T. Masona; to chyba prawda, że „są popeliny i popeliny”.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorz jak zwykle sam sobie poczynil zalozenia i sam sobie odpowiada. Nie krepuj sie :) Ja tylko wspomnialem ze "pan z ameryki" ma racje - @mayor. A jesli ty uwazasz ze tak wszystko wiesz i idealnie sobie wybierasz value for money, nic mi do tego. Nie interesuja mnie koszule z Czeladzi wiec nie wiem do czego pijesz, napewno wiesz o nich wiecej niz ja :) 

Zakladam ze te "pytania" w twoim poscie nie byly do mnie, wiec nie czuje sie w obowiazku odpowiadac na cos czego nie napisalem :) Moglbym w sumie wyreczyc mayora ale ze specjalista od wszystkiego szkoda dyskutowac, w sumie nie wiem po co pytasz skoro ty wszystko wiesz w tym temacie jak widac, chyba ze pytasz uszczypliwie to przepraszam.

 

PS. cos sie czepil bespoke ? Nikt tu nawet nie wspomnial o bespoke :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andells - "wujka" z Ameryki mam w ignorowanych od ponad roku, a jego wpis widzę tylko dlatego, że go w całości zacytowałeś, piszesz, że się z nim zgadzasz i zapowiedzialeś, że odczarujesz wierzenia ludzi.

Właśnie to, że piszesz o jakichś wierzeniach ludzi stawia Cię na pozycji autorytetu, który jeszcze nie użył żadnego argumentu, a już poczynił założenia, że mamy jakieś wierzenia :)

Mnie nie musisz do niczego przekonywać - mam swoje ulubione marki i na razie pozostaję im wierny. Po prostu nie lubię pustosłowia. Masz jakieś insiderskie info odnośnie nadużywania pewnych terminów przez marki RTW - bardzo chętnie posłucham. Chcesz pozycjonować produkt swojej firmy powyżej RTW i MTM - miałeś swój wątek firmowy, który na własną prośbę zamknąłeś. Nie lubię po prostu podejścia typu "wiem, ale nie powiem, bo i tak się nie znacie". W kilku wątkach ja i Koledzy próbowaliśmy Cię pociągnąć za język to tłumaczyłeś, że za dużo by pisać i może na privie pogadamy. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was kupił cokolwiek/kiedykolwiek w sklepie koszulowym MERCERIA? 
Mają ciekawą ofertę winchesterów, choćby pin collar z mankietami portofino, ale opisu tkaniny brak, zdjęcia też jakieś takie....:/
Zatem nie wiem czy warto ryzykować/badać teren i wspomóc polską markę :D

https://e-merceria.pl
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne. Podoba mi się realizacja (płyta, głos, portret, a nie oglądanie TF). Nie ze wszystkim się zgadzam oczywiście, ale i tak plus. Natomiast nie rozumiem, czemu TF mówi, że nie lubi za krótkich marynarek, po czym chłopak na zdjęciu zakłada za krótką marynarkę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
13 minut temu, Pendoro napisał:

Mam pytanie gdzie można kupić koszule z bawełny Sea island?

Czy raczej tylko opcja MTM wchodzi w grę?

Turnbull & Asser

https://turnbullandasser.eu/collections/sea-island-quality
 

https://turnbullandasser.eu/collections/west-indian-sea-island-cotton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pendoro napisał:

Mam pytanie gdzie można kupić koszule z bawełny Sea island?

Czy raczej tylko opcja MTM wchodzi w grę?

Bawełna Sea Island to bardzo rzadki materiał i producentów koszul , którzy mają do niej dostęp można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki.Z kolei nazwa Sea Island jest jednym z najczęściej nadużywanych sloganów i takim terminem bezpodstawnie posługuje się wiele firm oferujących koszule zarówno RTW MTM i Bespoke/Custom Made. "Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie" obojętnie czy na metce koszuli , czy na próbniku materiałów pokazywanych klientom przy zamówieniach MTM/ bespoke..Większość blogerów /vlogerów  czy innej maści influencerów modowych uważa ,że Giza 45 to najlepsza,najrzadsza i najbardziej ekskluzywna bawełna koszulowa co tylko świadczy o tym iże nie wiedzą o czym piszą i prawdopodobnie nigdy w życiu nie mieli na sobie ani nawet w ręku koszuli Sea Island., Bawełna Sea Island to tylko ok 0,004% światowej produkcji bawełny.Rocznie na świecie zbiera się ok 110 milionów beli surowej bawełny,w dolinie Nilu 75 000 beli bawełny Egiptian Cotton  z tego tylko 1500 beli bawełny Giza 45, a całkowity roczny plon bawełny Sea Island to tylko 130 beli.Dodatkowo ok 70% zbiorów Sea Island trafia do Japonii ,gdyż ta bawełna jest używana do produkcji tradycyjnej odzieży rytualnej i dla tamtejszych kupców cena nie gra roli.Cena w zależności od plonów/pogody  potrafi być zaporowa. W rekordowych latach Sea Island bywała droższa od amerykańskiej Supimy 400 razy .Jedna bela surowej bawełny waży 500 funtów i można z niej wyprodukować ok 3000 pieluch dla niemowląt , albo 60 męskich koszul. Tak jak kolega @Zajac Poziomka napisał wyżej Turnbull& Asser  ma dostęp do bawełny Sea Island i w tej firmie masz także opcje MTM i  bespoke w zależności od budżetu jaki możesz przeznaczyć na koszule.Druga opcja trochę tańsza  to Brooks Brothers Golden Fleece.W T&A jest  lepsza konstrukcja kołnierzyka i moim zdaniem generalnie koszule odszyte są trochę lepiej (MTM i bespoke dużo lepiej od BB), BB Golden to z kolei większy wybór wzorów i kolorów, koszule w prążki  mają perfekcyjne dopasowanie wzorów co w T&A nie jest regułą .Od innych producentów nigdy nie miałem żadnej koszuli Sea Island

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszule z bawełny Sea Island oferują też Emma Willis i Budd.

https://www.emmawillis.com/products/white-sea-island-cotton-shirt

https://www.buddshirts.co.uk/shirts/material/sea-island-cotton

Dodam jeszcze, że mam sporo koszul z tej "udawanej" bawełny (Sea Island Quality) od Turnbull & Asser i są to świetne koszule, jedne z moich ulubionych, pomimo braku "autentyczności". Jeszcze taka uwaga, że nie każdemu Sea Island przypadnie do gustu, bo to jest bawełna w dotyku zbliżona do jedwabiu, "zimna", "śliska" i dodatkowo dosyć mocno się gniecie. Nie każdemu musi jej charakterystyka odpowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cotton accounts for 40 percent of all world fiber production, according to PBS. China, the United States and India produce over half the world's cotton. Cotton is used in 40 percent of the world's clothing -- from a man's dress shirt that requires 10 ounces of cotton, to a pair of jeans (24 ounces) or even a diaper that takes just 2.5 ounces. One 500-pound bale can provide 800 men's shirts.

Źródło: sciencing.com

According to the National Cotton Council, one bale of cotton can make:

215 Pairs of Jeans, 249 Bed Sheets, 409 Men’s Sport Shirts, 690 Terry Bath Towels, 765 Men’s Dress Shirts, 1,217 Men’s T-Shirts, 1,256 Pillowcases, 2,104 Boxer Shorts, 2,419 Men’s Briefs, 3,085 Diapers, 4,321 Mid-Calf Socks, 6,436 Women’s Knit Briefs, 21,960 Women’s Handkerchiefs, 313,600 $100 Bills

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.