Skocz do zawartości

Koronawirus i jego wpływ na sklepy


Velahrn

Rekomendowane odpowiedzi

To kto realnie moze i powinien monitorowac szwalnie jest raczej oczywiste, i na pewno nie jest to konsument.

Co do zachowan konsumenckich w zakresie oczekiwanej jakosci i ceny - zgoda.

Mozna jednak produkt kupowac w Vistuli, a mozna w przywolanym SuSu, ktore jako czesc Fair Wear Foundation co roku publikuje dokumenty na temat tego co i gdzie zostalo wyprodukowane i jakich uchybien w standardach doszukano sie u wykonawcow. Z kilkoma zakonczono z tego wzgledu wspolprace.

Nie mialem okazji byc w zadnej ze szwalni opisanej w artykule, bylem natomiast w wielu z tych, w ktorych zleca SuSu i zyczylbym osobom z artykulu standardow pracy jakie tam panuja. A wiekszosc z nich to demonizowane 'Made in China' :)

  • Like 7
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Korona-paczka od mamusi :)

Koszule made in Poland od @gajdowskip

Krawaty od @poszetka.com z akcji dobroczynnej i mój pierwszy @Embassy of EleganceE od @kamizelka

Poszetki Poszetki i SuSu od @Heinz 

Teraz tylko aby moje zajęcia wróciły na grafik, bo nie mam gdzie tego nosić ;)

IMG_20200514_113526599_HDR.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Stormont napisał:

Mam ten fioletowy krawat od poszetki i go lubię. Nie założyłbym go pewnie do tej koszuli, ale do białej koszuli i szarego garnituru jest bardzo fajny.

Zapomniałem dodać disclaimer: "Proszę nie traktować powyższego zdjęcia jako inspiracja stylistyczna. Powyższe ma na celu jedynie umieszczenie losowych elementów garderoby w niejakim ładzie. Tak - koszule nie są wyprasowane" ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Midlife-Crisis napisał:

a poczekałeś? 😨

 

"To dowiedz się jacy eksperci i porozmawiaj z nimi po swojemu"

Przyjąłem i wysłałem w ostatnim czasie może 40 paczek (w tym dwie, o zgrozo, z Włoch) - nie cyrkujemy. U żony na oddziale było wczoraj dziecko z COVID, córka chodzi do przedszkola z dziećmi samych lekarzy i pielęgniarek - spokojnie jak na wojnie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To dowiedz się jacy eksperci i porozmawiaj z nimi po swojemu"
Przyjąłem i wysłałem w ostatnim czasie może 40 paczek (w tym dwie, o zgrozo, z Włoch) - nie cyrkujemy. U żony na oddziale było wczoraj dziecko z COVID, córka chodzi do przedszkola z dziećmi samych lekarzy i pielęgniarek - spokojnie jak na wojnie.

Cóż, Niemcy kulturalny naród. U nas lekarzom i pielęgniarkom oblewa się farbą samochody:(
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, NieMy napisał:

Nie dodałeś, że pościel z Ikea😜

Dobra - lokowanie produktu ON. Kupiliśmy tę pościel do naszego pierwszego mieszkania w marcu 2013 roku. Wczoraj, po ponad 7 latach użytkowania oblekałem nią kołdrę i zauważyłem pierwsze minimalne rozprucia. Polecam w 100% !! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko spóźniony news, sprzed dwóch tygodni - koronawirus dobił JCrew:

https://www.reuters.com/article/us-j-crew-group-bankruptcy/j-crew-files-for-bankruptcy-as-preppy-retailer-succumbs-to-covid-19-fallout-idUSKBN22G0O4

Aczkolwiek pewnie upadłość będzie polegała na tym, że brand i biznes zostaną, a stratni będą wierzyciele. Biznesy Trumpa chyba czterokrotnie ogłaszały bankructwo :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli odrobinę odbiegnę od dosłownego tematu tego wątku, ale chciałbym abyście poznali profesora Krzysztofa Dołowego z katedry Fizyki i Biofizyki SGGW. Był moim wykładowcą, recenzentem mojej pracy dyplomowej, a za jedną ze swoich największych pasji uważa popularyzację nauki. Wykład trwa 40 minut i może nie każdy ma aż tyle czasu, ale polecam szczerze wędrówkę po historii wielkich epidemii, odkryć mikrobiologicznych i jak to się ma do dzisiejszej epidemii Koronawirusa. Profesor jest świetnym mówcą, ma nienaganną dykcję i dla mnie jest to podróż w czasie o 14 lat wstecz kiedy na pierwszym roku studiów słuchałem jak opowiada o historii odkryć naukowych. Nie pożałujecie poświęconego czasu :)

 

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/29/2020 at 10:11 PM, damiance said:

W momencie gdy rządy są generalnie zadłużone - realnie nie są w stanie zaoferować wiele. A można było podjąć lepsze decyzje (mniej populistycznego  rozdawnictwa) kiedy były odpowiednie warunki. Można było ograniczać biurokrację ... Jak to jest, że po 30 latach od upadku PRL, pomimo komputeryzacji i rozwoju teorii i praktyki zarządzania, biurokratów na etatach mamy więcej niż kiedyś?

Rząd nie jest w stanie oszczędzać, ani nie ma większego sensu oszczędzanie przez rząd i tworzenie jakiegoś suwerennego funduszu inwestycyjnego, które najczęściej tracą kasę na inwestycje w Ubera czy WeWork. Stopy procentowe wynoszą de facto zero. USA drukuje pieniądze na potęgę, tryliony dolarów, a dolar zyskuje na wartości.

Też jak przeczytałem Misesa i Hayeka w liceum, to nie wierzyłem, że ktoś może tego nie rozumieć. Ale przewidywania ekonomii podaży nie przystają do tego, co widzimy w świecie od przynajmniej dekady. Okazuje się, że w innej skali zjawiska uciekają klasycznemu opisowi dokładnie tak, jak zjawiska kwantowe i relatywistyczne uciekają mechanice klasycznej.

 

On 4/3/2020 at 7:58 AM, ciasteczkowy said:

Z raportu PWC wspomnianego przez Mr Vintage:

1269692152_Screenshot2020-04-03at07_56_07.png.cae6e1a931c742e50f497e7c7acac838.png

No i mamy epidemię...

Wszyscy mają epidemię. Amerykanie wydają 18%, czyli 2x więcej niż średnia OECD, swojego mega PKB na opiekę zdrowotną i mają gorszą epidemię niż w Polsce. Co zabawne, jak się czyta ich komentatorów, to zastanawiają się, dlaczego Czechy i Polska radzą sobie tak dobrze. A my psioczymy. Potwierdzając, że teorie ekonomiczne przychodzą i odchodzą, a stereotypy trwają.

 

On 4/5/2020 at 11:32 AM, roter6 said:

„The choice politicians are making is not between saving lives and economic growth, but between sacrificing lives now and sacrificing them in the future”

 

https://thecritic.co.uk/has-the-government-over-reacted-to-the-coronavirus-crisis/

To też popularna teoria, że spowolnienie gospodarcze prowadzi do zgonów z powodu samobójstw, uzależnienia i generalnego obniżenia samopoczucia. No tylko, że wielki kryzys w latach dwudziestych charakteryzował się spadkiem śmiertelności.

Obniżenie jakości życia przez lockdown jest niezaprzeczalne, ale nie widzę powodu sądzić, że przekłada się na dosłowne zgony w liczbie porównywalnej do wirusa z Wuhan już teraz, nie mówiąc o jego potencjale.

 

On 4/7/2020 at 11:44 AM, Żorż Ponimirski said:

Ale epidemię mamy na dobre od 9 marca, wiec decyzja na wstrzymanie wypłat ze względu na "wyższa konieczność" była możliwa.

Wszystkie rządy przygotowują jeden stimulus package za drugim, żeby konsumenci nadal wydawali, a nasz miałby nagle zacząć oszczędzać na wypłacie dla ludzi, którzy z największym prawdopodobieństwem te pieniądze wydadzą?

 

Ale ja jestem optymistą. Kupiłem garnitur i kilka koszul. Wrzucę zdjęcia w tygodniu, bo mam wątpliwości do wszycia rękawów, a epidemia czy nie, ramiona muszą być OK :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

https://www.nj.com/business/2020/06/202-year-old-brooks-brothers-prepping-for-potential-bankruptcy-report-says.html

"202-year-old Brooks Brothers prepping for potential bankruptcy, report says"

 

Według doniesienia CNBC 202-letni zakład odzieżowy Brooks Brothers rozmawia z bankami na temat pozyskiwania środków na potencjalne ogłoszenie upadłości na podstawie Chapter 11.

Claudio Del Vecchio, dyrektor generalny Brooks Brothers, powiedział w tym tygodniu „New York Timesowi”, że chociaż nie był „chętny” do rozważenia zgłoszenia upadłości na podstawie rozdziału 11, nie wykluczył tego.

Według raportu, ogłoszenie upadłości może nastąpić już w lipcu.

Brooks Brothers ma ponad 250 sklepów w Ameryce Północnej i 500 na całym świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
W dniu 20.03.2020 o 12:57, Velahrn napisał:

W ogóle myślę, że teraz warto będzie kupować i będzie wiele okazji. Rozkręcająca się inflacja sprawia, że nasza waluta traci na wartości, wiec nie ma sensu trzymać jej na koncie, natomiast kryzys gospodarczy spowoduje nieuchronny upadek i wyprzedaże wielu marek odzieżowych / obuwniczych.

Po blisko ośmiu miesiącach warto, abym napisał follow-up.

Pisałem tego posta dwudziestego marca, w pierwszym dniu wprowadzenia przez rząd stanu epidemii. Zanotowano w owym dniu 70 przypadków zachorowań, a kraj powoli zamykał się w lockdownie. Dzisiaj mamy 25 765 przypadków, czyli 354 razy więcej, ale za to bez lockdownu. 

Promocje były słabe, bardzo słabe. Owszem, otwarto jednorazowo outlet SuSu. Bytom czy tam inna Vistula dały większe zniżki niż zawsze, choć nie były to firmy w moim obszarze zainteresowań. Dało się urwać zniżkę 25 % na Herring Shoes. 

Nie kupiłem chyba niczego. 

Pomyliłem się także w ocenie inflacji. Chociaż na tle innych krajów Europy jesteśmy wyjątkiem (2,7 % inflacji do prawie zerowej gdzie indziej), to nie jest tak źle.

Natomiast kryzys gospodarczy własnie się rozpoczyna. Nasze państwo ma rekordowy dług publiczny i po raz pierwszy w historii zaliczy spadek PKB. Pytaniem nie jest, "czy będzie gorzej?", tylko "jak bardzo?".

Jak myślicie, czy czekają nas lepsze wyprzedaże, choćby w okresie Black Friday lub poświątecznym? Jako rodem warszawiak, ale zakupowo krakus i poznaniak ;-), staram się nie kupować przy promocji mniejszej niż 40 %. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większy będzie kryzys gospodarczy, tym bardziej ludzie będą się bali wydawać pieniądze, zwłaszcza na dobra, które w tym momencie delikatnie mówiąc nie będą dobrami pierwszej potrzeby. Spadnie popyt, sprzedawcy zostaną z towarem, który będą chcieli sprzedać, więc siłą rzeczy przy takim scenariuszu, obniżki cen będą, a skorzystają na tym silniejsze jednostki.

Jakieś oznaki tego stanu rzeczy widać, w ciągu ostatnich miesięcy kilkukrotnie były już oferowane zniżki 15% (na razie) na Yanko, wcześniej raczej nie pamiętam tego typu akcji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 9.11.2020 o 01:06, Velahrn napisał:

Po blisko ośmiu miesiącach warto, abym napisał follow-up.

Pisałem tego posta dwudziestego marca, w pierwszym dniu wprowadzenia przez rząd stanu epidemii. Zanotowano w owym dniu 70 przypadków zachorowań, a kraj powoli zamykał się w lockdownie. Dzisiaj mamy 25 765 przypadków, czyli 354 razy więcej, ale za to bez lockdownu. 

Promocje były słabe, bardzo słabe. Owszem, otwarto jednorazowo outlet SuSu. Bytom czy tam inna Vistula dały większe zniżki niż zawsze, choć nie były to firmy w moim obszarze zainteresowań. Dało się urwać zniżkę 25 % na Herring Shoes. 

Nie kupiłem chyba niczego. 

Pomyliłem się także w ocenie inflacji. Chociaż na tle innych krajów Europy jesteśmy wyjątkiem (2,7 % inflacji do prawie zerowej gdzie indziej), to nie jest tak źle.

Natomiast kryzys gospodarczy własnie się rozpoczyna. Nasze państwo ma rekordowy dług publiczny i po raz pierwszy w historii zaliczy spadek PKB. Pytaniem nie jest, "czy będzie gorzej?", tylko "jak bardzo?".

Jak myślicie, czy czekają nas lepsze wyprzedaże, choćby w okresie Black Friday lub poświątecznym? Jako rodem warszawiak, ale zakupowo krakus i poznaniak ;-), staram się nie kupować przy promocji mniejszej niż 40 %. 

I mamy właśnie drugi outlet SuSu. SuSu dostało 40 mln euro rządowego wsparcia. Właściciel wpompował dodatkowo 10 mln euro i 10 mln euro władował w SuSu fundusz inwestycyjny. Sytuacja się przeciągnie pewnie do marca i dopiero może na wiosnę ludzie i konsumenci wrócą do normalnego trybu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.