Skocz do zawartości

Koronawirus i jego wpływ na sklepy


Velahrn

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Midlife-Crisis napisał:

To tak już jest. Trochę podobnie jest w kinie. Na seanse od 18-tu lat mogą tylko dorośli, którzy mogą też na filmy od 16-tu, 12-tu o b.o. a małolaty już nie. Zawsze to było niesprawiedliwe, eeh.

Nie wierzę, że nie zrozumiałeś o czym pisze @Fermiol.

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Midlife-Crisis napisał:

Daje się możliwość, z której można korzystać, a odpowiedzialność zostawia się emerytom. To jeszcze namiastka wolnego społeczeństwa. 

No ale ta namiastka działa tylko w jedną stronę. Jestem całkowicie za otwartym powiedzeniem - ok, mamy epidemię, ludzie w wieku 65+ robią zakupy TYLKO w godzinach 8-12, a młodsi TYLKO 12-16. Ale, żeby to zadziałało musi być respektowane w obie strony. Inaczej nie ma sensu robić jakichkolwiek ograniczeń, bo wirus się rozprzestrzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Midlife-Crisis napisał:

No macie zapewne racje, ale każdy może w sobie tę chęć skakania do gardła powstrzymać. Nie jesteśmy przecież tym, co z nami robią politycy. 

To nie chodzi o żadne skakanie do gardeł - nie wiem kto w ten sposób mógłby to (nad) interpretować. Jest pewne ograniczenie wolności dla zapewnienia ochrony starszym ludziom i myślę, że każdy normalny człowiek jest w stanie to zrozumieć. Jeśli natomiast grupa chroniona nie jest w stanie tego zrozumieć to przez pierwsze dni powinien ktoś im o tym grzecznie, acz stanowczo przypominać. Jeśli ktoś działa na zasadzie "na złość tacie nasram w gacie" i wykorzystuje każdy wolny moment na chodzenie po sklepach to nie dziwne, że w ludziach poddanych restrykcjom rodzi się pytanie po co to wszystko robimy. Jedna nieodpowiedzialna starsza osoba może później odwiedzić lub minąć na ulicy trzy odpowiedzialne osoby starsze i będzie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seniorzy mogą robić zakupy o każdej porze dnia a te dwie godziny od 10-tej do 12-tej są wyłącznie dla nich.

Jestem seniorem i korzystam z tego przywileju.Każda uprzywilejowana grupa zawsze wywołuje lekką

agresję.Jestem zasłużonym honorowym dawcą krwi i mam prawo iść do lekarza bez kolejki.Kiedy mam

to oznajmić innym czekającym w kolejce to modłę się po cichu o odwagę.Zawsze znajdzie się osoba

której delikatnie mówiąc to nie pasuje.

  • Like 5
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Żorż Ponimirski napisał:

Jedna nieodpowiedzialna starsza osoba może później odwiedzić lub minąć na ulicy trzy odpowiedzialne osoby

Taki mały szczegół, ale tego akurat nie wolno. I tego się na pewno większość seniorów odwiedzających sklep poza czasem dla seniorów i zachowujących odstęp itd trzyma.

@bulyt50 potwierdza to, jak znajomi seniorzy ten przywilej zrozumieli. Jako przywilej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Midlife-Crisis napisał:

Taki mały szczegół, ale tego akurat nie wolno. I tego się na pewno większość seniorów odwiedzających sklep poza czasem dla seniorów i zachowujących odstęp itd trzyma.

Pozostaję jak zwykle ostrożnym pesymistą, ale trzymam kciuki za powodzenie całej akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. Wpływ koronawirusa może być różny jeśli, wziąć pod uwagę dwie kategorie:

-biznesy, które mają gotowy zalegający towar - chęć odzyskania choć części pieniędzy, promocje, wyprzedaże..

-biznesy, które dopiero produkują towar jak wpłynie zamówienie - po prostu wstrzymanie działalności przy braku zamówień ?

Nie wiem do jakiej kategorii zaklasyfikować np: Barona. Dwa tygodnie temu mieli promocję wiosenną na wszystko 20%

Teraz mają 25%, takie sondowanie rynku. Jeśli przyjąć taki liniowy wzrost, to pod koniec maja wypada 40%

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, piotrassss said:

-biznesy, które dopiero produkują towar jak wpłynie zamówienie - po prostu wstrzymanie działalności przy braku zamówień ?

Ale to nie jest tak że taki biznes to właściciel i wielka maszyna z guzikiem "zrób towar" i wstrzymanie działalności to po prostu nienaciskanie guzika. Są pracownicy, którym trzeba wypłacić pensję, jest lokal za który trzeba płacić czynsz, mogą być kredyty od których trzeba płacić raty, nawet maszyny z guzikami zwykle nie mogą po prostu stać, trzeba je serwisować co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A co ma klient do monitorowania. Realnie nie ma sensu nic robić jako klient polskich sieciówek, chyba żeby nim przestać być. Sytuacja jest chora.  Po to jest prasa, żeby to nagłaśniać. Częste i intensywne działanie może pomóc. Jeszcze nie jesteśmy postfeudalnym krajem wschodniej Azji.  

Dla nas jest alternatywa w postaci krawca. Albo poszerzone MTM w zaufanych firmach. Sądzę, że akurat kolega @p_b nie jest notorycznym klientem Vistuli itp. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Midlife-Crisis napisał:

.....Dla nas jest alternatywa w postaci krawca. Albo poszerzone MTM w zaufanych firmach. Sądzę, że akurat kolega @p_b nie jest notorycznym klientem Vistuli itp. ....

A u krawca materiały, nici, guziki etc produkowane są tylko w etyczny sposób?itd itd...  Moje pytanie o „monitorowanie” przez konsumenta odnosiło sie tylko i wyłącznie do kwestii ekonomicznych. Tak jak zlecajacy usluge szycia chce pozyskac ja w oczekiwanej jakosci i cenie, niestety najczesciej nie przejmując się szczególnie metodami jej wykonania, tak samo konsument zazwyczaj chce kupic produkt o oczekiwanej jakości, w jak najnizszej cenie. Reszta zazwyczaj nie ma znaczenia. Nie trzeba byc, jak to powiedziales, postfeudalnym krajem wschodniej Azji zeby stosowac podobne metody ograniczania kosztow wytworzenia. Rumunia, Wlochy, Bulgaria, Hiszpania, Portugalia, Grecja, ZEA, USA, Brazylia etc etc stosuja od lat podobne praktyki, ba caly swiat je stosuje. Mozemy zaklinac rzeczywistość, ale tak było, jest i będzie. Niewolnictwo tez jest zabronione, wręcz karalne, a ma miejsce w paru krajach wyedukowanej, etycznej i bogatej Europy.

W mojej ocenie pokusa zysku jest silniejsza od zachowan etycznych, a nawet strachu przed odpowiedzialnoscia karna. Chciwość. Choc jak kiedys ktos powiedział, ona nie jest zla, a wrecz napędza świat, ale ja z tą teorią polemizuję  

Kolega @p_bna pewno nie jest notorycznym klientem Vistuli, ale SuSu, Meermina, Boggi, Loake czy LMHV juz może być:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrwawa moja odpowiedź była spontaniczna i na pewno nie do końca spójna. Jednak uważam, że link do artykułu tu coś wnosi. Na pewno masz wiele racji, system jest chory i nie sposób się poruszać poza nim jako konsument czegokolwiek.

Ale jednak podtrzymuję, że pisanie o tym ma sens. Linkowanie też, bo jest dobrze, jeżeli dociera to do świadomości wielu ludzi. Systemu to nie zmieni, ale może na tyle pomoże, że szwaczki będą mogły się czegoś napić albo bez obaw wyjść do toalety. Ciężką pracę podejmują świadomie i nikt im tego nie odejmie. Taki los. Ale odrobiny godności ludzkiej się każdemu należy. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.