Jump to content

Velahrn

Moderator
 • Content Count

  2,047
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Everything posted by Velahrn

 1. Velahrn

  Vistula

  "Kiedyś" czyli 250 lat temu, i "nowe" czyli obecne w języku polskim od osiemdziesięciu lat. A poza tym wszystko się zgadza :).
 2. Velahrn

  Vistula

  Bo "kolaboracja" oznacza współprace z wrogiem, okupantem, i we współczesnej polszczyźnie była dotychczas używana tylko w tym znaczeniu. Używanie "kolaboracja" jako po prostu "współpraca" jest kalką z języka angielskiego (a ten czerpie z łaciny), zwłaszcza gdy mamy piękny polski wyraz znaczący dokładnie to samo (z łaciny co- laboratio i współ- praca). Jako ciekawostkę mogę tu wspomnieć, że za czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdy polszczyzna pełna była makaronizmów, "kolaboracja" również oznaczała współpracę, bez negatywnych konotacji.
 3. Velahrn

  Kurtka przeciwdeszczowa

  Moja żona na płaszcz Barboura, chyba model Beadnell, na 100 % oryginalny (kupiony Country Attire) ale bez ŻADNYCH METEK kraju pochodzenia (a wierzcie mi, szukałem, szukałem). W moim Beauforcie zaś stoi jak byk "made in England".
 4. Velahrn

  Dress code motocyklisty

  Niestety, większość produktów tej firmy jest paskudna, wygląda się w nich jak puszka Red Bulla.
 5. Velahrn

  Garnitur i dodatki na ślub

  Moim zdaniem lepiej wyglądasz w kołnierzyku typu Kent. Wyłogi w takim modelu nigdy nie będą się chować, nie przejmuj się. Co do granatowej, grenadynowej muchy - bym odradzał. Weź czarną jedwabną gładką.
 6. Velahrn

  Kurtka przeciwdeszczowa

  To Barboury są niezwykle trwałe (ja mam Beuaforta dziewięć lat, jest w doskonałym stanie, Elżbieta I tyra swoją kurtkę już chyba ze dwadzieścia 🙃), M-65 (kontraktowe) zresztą także.
 7. Velahrn

  Producenci, marki butów: Meermin

  Kilka moich wrażeń z Meermin trunk show. Mam niskie podbicie i dość wąską stopę, prawie zawsze rozmiar 8,0 UK, 42 EURO. Zapisałem sobie kilka kopyt, na podstawie ich charakterystyki na stronie www, i przyszedłem z kartą z pomiarami. Moje wrażenia Hiro - przez wielu tu chwalone, polecane, na moją stopę niestety niewygodne. 8,0 zdecydowanie za małe, 8,5 powiedzmy akceptowalne. Niestety, bo split-toe Meermin robi tylko na tym kopycie. Olfe - całkiem, całkiem, pasuje rozmiar (ponownie) 8,5 Rois - opisane jako"featuring a generous UK E (medium) fitting, narrow heel & a high instep". Sprzedawca jednak zapewniał, że jeśli mam niskie podbicie, będzie ono najwygodniejsze. I FAKTYCZNIE BYŁO! WTF? 8,0 Warto jeszcze wspomnieć, że MTO Meermina nie polega na tym, jak np. w Yanko, że wybieram sobie skórę, kopyto i model, Jest to bardziej coś jak krótkie, limitowane serie, która można zamawiać w ograniczonym czasie...
 8. Velahrn

  Kurtka przeciwdeszczowa

  W bojach sprawdziła się też broń czarnoprochowa (miliony osób od niej zginęły), co nie znaczy, że bym dzisiaj szedł z takim rewolwerem na wroga. Woskowany Barbour jest i stylowy, i klasyczny, i zapewnia bardzo dobrą wodoodporność, w przeciwieństwie do M-65, która jest tylko showerproof (po impregnacji). Nie zrozum mnie źle - to zajebista kurtka - ale nie jest wodoodporna. Budowanie narracji "albo gumowa peleryna, albo nic" to fałszywa dychotomia.
 9. Velahrn

  Kurtka przeciwdeszczowa

  Ok mogę powiedzieć "wasze kurtki nie były przeciwdeszczowe i mokliście w tych latach '60 jak cholera".
 10. Velahrn

  Kurtka przeciwdeszczowa

  Tyle, że M-65 nie jest przeciwdeszczowa...
 11. Velahrn

  Kurtka przeciwdeszczowa

  Za 600-700 zł powinieneś wyrwać woskowanego Barboura na Country Attire albo Zalando. To taka dziwna sprawa, ale mam wiele kurtek, a i tak noszę mojego woskowanego Beauforta na okrągło... od jakichś dziewięciu lat. Te rzeczy są nie do zdarcia. Kurtka, którą wrzuciłeś, jest showerproof, nie waterproof, to istotna różnica.
 12. Velahrn

  Źródła obuwniczej brzydoty

  World Championships in Shoemaking 2019 (1st place)
 13. Velahrn

  Źródła obuwniczej brzydoty

  Zgadnijcie, skąd to zdjęcie:
 14. Velahrn

  Dekoracje - wyposażenie wnętrz

  Chciałbym znaleźć dekorację-bibelot pod tytułem "Model Ziemi według płąskoziemców". Wiece, Ziemia jakodysk, Antarktyda jako pierścień dookoła. Najlepiej jeszcze małe słońce na górze. Ktoś mógłby coś doradzić?
 15. Velahrn

  Promocje w markach premium

  To ciekawy przykład, bo pokazuje, jak nas dojeżdżają tzw. pośrednicy w segmencie dóbr premium i luksusowych :).
 16. Powinny być OK, choć trzeba by przyłożyć. Najważniejsze, żeby nie były jaśniejsze,
 17. Velahrn

  [Andells] - Letnia marynarka w kratę

  Długość rękawów jest dla mnie OK!
 18. IMO szare w kolorze marynarki będą odpowiednie. Ew ciemniejsze szare. Nie jestem fanem czarnych do takiej tkaniny.
 19. Velahrn

  Marka Loake

  Oj jestem niemiły dla Kolegi, jeszcze uwierzy :). A tak na poważnie - wszystko jest ok!
 20. Velahrn

  MALA CZARNA

  Tyle, że jedyne co można spieprzyć przy piwie, to podać w złej temperaturze, zaś przy kawie - całkiem sporo. Poza tym, piwa kraftowe są na tyle popularne, że można je porównać właśnie do włoskich mieszanek. Hipsterstwo to teraz kwasy, piwa ze śledziem, piwa solone itp
 21. Ja bym z chęcią pojechał. Mam duży sentyment do tej firmy.
 22. Velahrn

  MALA CZARNA

  Jako kawosz-amator (żaden barista) podzielę się swoim zdaniem. Najważniejsze, aby kawa była: 1. świeżo palona - do kilku miesięcy! 2. świeżo mielona - najlepiej tuż przed zaparzeniem! Kupuje kawę w "lokalnej palarni", gdzie mam pochodzenie i datę palenia - nie stoi za tym żadna ideologia, po prostu najbardziej mi smakuje, i nie jest droga. Mielę w ręcznym młynku (chyba Hario Slim) i parzę w Aeropresie. Nic nie kombinuje, młynek mam ustawiony pod Aeropressa jeśli chodzi o grubość pielenia, zawsze parzę tak samo, nie warzę niczego, sypie na oko, dolewam na oko. Wychodzi zajebista, lepsza od 99 % wynalazków z modnych hipsterskich kawiarni.
 23. Velahrn

  Wkładki ortopedyczne

  Ale przy wsadzeniu do buta w "starym" rozmiarze nowej, ortopedycznej wkładki? Czasem jest tak, że wkładka zbyt podnosi piętę, stąd efekt płytkiej pięty - kula piety znajduje się zbyt wysoko.
 24. Velahrn

  Buty górskie, turystyczne

  Panowie, Jakie buty doradzacie na szlak, na wycieczkę, na wspinaczkę? Używałem do tej pory goretexowo-sztucznych, ostatnio nubukowo-goretexowych Chiruca, ale ostatnio usłyszałem, że skórzane potrafią być równie dobre. Poza tym, nieswojo się czuje, nie mogąc o nubukowe dbać tak, jak to lubię robić, czyli tłuszcz, pasta i polerka . Mogli byście podzielić się doświadczeniami?
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.