Skocz do zawartości

Jaka książka leży na waszej szafce nocnej?


mbs

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 weeks later...

od wczoraj czytam .. arcyciekawe, wiele faktów z życia Barei znalazło odzwierciedlenie w jego filmach.

Poniżej link do artykułu opisującego książkę, jeżeli ktoś się zastanawia czy warto kupić:

 

http://wyborcza.pl/1,75475,7364205,Stanislaw_Bareja__Krol_krzywego_zwierciadla__Replewicz_.html

 

Bareja_okladka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Jeszcze nie skończyłem czytać (właściwie słuchać), ale z pełną odpowiedzialnością mogę polecić książkę "On wrócił" Timura Vermesa. Humor, sarkazm i gorzka refleksja. 

 

Dobra recenzja:

http://krimifantamania.blogspot.de/2012/11/timur-vermes-er-ist-wieder-da-on-znowu.html

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O pieniądzach które wypłynęły także na Savile Row ...

 

Nieplanowany zakup w księgarni Dedalus na Chmielnej, podczas wycieczki w znanym na forum kierunku ...

 

 

Książka w bardzo ciekawy sposób opisuje proces rosyjskiej transformacji który uczynił stosunkowo wąską grupę (TOP 20) ludzi, będących blisko władzy, miliarderami w tempie niespotykanym w kapitalistycznych realiach. Autorzy sięgnęli do relacji insiderów, co pozwala uświadomić skalę korupcji z okresu rządów Jelcyna; "złotego okresu" wzrostu oligarchii. Jako, że "ruski" człowiek nigdy u siebie nie mógł czuć się bezpiecznie, poszukiwanie bezpiecznych przystani dla zdobytego majątku było zawsze priorytetem "nowych ruskich". Kierunek brytyjski, ale również szwajcarski czy izraelski stały się jeszcze bardzie popularne po dojściu do władzy Putina, z którym wielu miliarderów miało pod górkę.

 

Książka zawiera także anegdotyczne fragmenty jak choćby kupowanie luksusowych samochodów za gotówkę :)

 

Polskie wydanie z 2014 roku (oryginał Harper Collins Publishers Ltd; 2009) 416 stron. W Dedalusie do kupienia za połowę stawki regularnej.

post-12-0-38765400-1436099095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dla interesujących się teorią ryzyka, inwestowaniem, historią gospodarczą i matematyką polecam bardzo ciekawa książkę którą przeczytałem kilkanaście lat temu, a dzisiaj trafiłem na nowe wydanie:

 

Przeciw Bogom Bernstein Peter L.

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing

Seria wydawnicza: Biznes Horyzonty

Objetosc: 492 stron

Format: 15.00x21.00 cm

67ab138df6ec9af60a52ce457cea0e98.jpg

 

dobry opis pierwszego wydania z 1997r.

http://www.maklerska.pl/przeciw-bogom-niezwykle-dzieje-ryzyka-p-57.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Koledzy, w tamtym tygodniu zakończyłem (mam nadzieję) jakiś etap w swoim życiu i z mojej szafki nocnej mogą zniknąć komentarze, kodeksy i inne tego typu głupoty i mogę położyć tam "normalne" książki.

Na początek idzie Gułag, Anne Applebaum. Do której przeczytania mimochodem zainspirował mnie wczoraj @Beny23 (ma z nią zdjęcie na instagramie). 

A Wy co obecnie czytacie? Co polecacie? 

Otwieram temat, bo dyskutujemy o różnych ważkich sprawach - inwestowaniu, patriotyzmie etc., a jakoś brakuje tematu o wartych uwagi książkach. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, swordfishtrombone napisał:

Nie brakuje tematu o książkach, wystarczy poszukać.

Caveat: niewykluczone, że temat nazywa się nie "książki", a np. "literatura".

Masz na myśli np. tematy: "Książki z półki samozwańczego dandysa", czy "Elegancka" literatura i filmy"? Mi dandyzmu i elegancji wystarczy, gdy codziennie obczytam trochę forum ;) 

7 minut temu, Caporegime napisał:

W tych czasach raczej "normalne" książki to zawsze będą branżowe - posiadana wiedza dezaktualizuje się już prawie całkowicie po 7 latach. 

Ale tak poza tym to zabieram się do Accelerando Strossa - sci-fi ekonomiczne (co jest dość oryginalnym połączeniem) 

I tak, i nie. Zależy od branży. Niemniej, ja czytanie lektury branżowej chce zostawić w pracy. Moja branża jest taka, że nie raz musisz 3 godziny poczytać, zanim 3 zdania napiszesz. Poza tym, chodzi u nas legenda, że pewien znany i ceniony prawnik na naszym rynku jeszcze parę lat temu chodził do sądu z kodeksem karnym z 1932 r. ... (dla nieprawników - od 1997 r. obowiązuje nowy kodeks karny, a po drodze był jeszcze kodeks bodajże z 1969 r.) :) 

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.04.2017 o 19:15, Caporegime napisał:

Ale tak poza tym to zabieram się do Accelerando Strossa - sci-fi ekonomiczne (co jest dość oryginalnym połączeniem) 

O, to dość ciężka rzecz, w sensie raczej tylko dla fanów twardej fantastyki. W wymiarze ekonomicznym trochę się zdezaktualizowało, bo było pisane przed 2008 rokiem ;-) Co ciekawe, istnieje również fantastyka ekonomiczna pisana w sztafażu fantasy (acz takim bardzo "low", bez smoków, elfów itp.) i tutaj specjalistą jest niejaki K.J. Parker.

Ja kończę "Death's End" Cixin Liu - ostatnim tom trylogii science-fiction Remembrance of Earth's Past, o tej serii mówi się, że tchnęła nowe życie w fantastykę naukową. Zresztą samo w sobie bardzo ciekawe jest po prostu czytanie współczesnego chińskiego autora, który na wiele problemów patrzy i ujmuje nieco inaczej niż ludzie Zachodu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem właśnie czytać "The Power od Habit" Charlesa Duhigga i szczerze polecam.

Teraz zacząłem czytać "Thinking fast and slow" Daniela Kahnemana.

@bodzixon Gułag Anne Applebaum przeczytałem w 2008 roku i zrobiła ta książka na mnie wielkie wrażenie. Myśle że powinna być lekturą w szkołach średnich bo wyśmienicie leczy z poglądów socjalistycznych/komunistycznych. Skala wyniszczania własnego narodu przez Józka S była zatrważająca i dzięki Bogu nie doczekaliśmy się polskiej wersji krwiożerczego dyktatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest powrót do klasyki polskiej literatury. Jestem zdumiony jak różnie się odbiera książki czytając je w innym wieku.

Skończona niedawno "Ziemia Obiecana" Władysława Reymonta. Zdecydowanie plasuję się w mojej liście najlepszych.

Powoli zbliżam się ku zakończeniu "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej. Po prostu piękne.

Między czasie trochę historii "Hitler" Volker Ullrich. Dla mnie to pierwsza biografia A.Hitlera z jaką się zetknąłem, więc pierwsze moje wrażenie to przerażenie, jak się bardzo mało wie. Przyjemnie się czyta, nie nuży, jest napisana płynnie i dobrze przetłumaczona Zdecydowanie polecam.

@Beny23

mała literówka, chodziło chyba o "Thinking fast and slow", swoją drogą bardzo ciekawa książka, która powinna wejść do kanonu lektur, lub książek obowiązkowych na studiach. Choć nie wiem czy jest już przetłumaczona na język polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Beny23 napisał:

Skończyłem właśnie czytać "The Power od Habit" Charlesa Duhigga i szczerze polecam.

 

Słuchałem audiobooka na początku roku, nie dotrwałem do końca. Dużo lania wody. Po jej odciśnięciu zostałoby ze 30 stron tekstu wartego przeczytania. Szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę "Opowieści i przypowieści" - zebrane ponad 600 stron opowiadań Kafki. Według mnie zbiór dosyć nierówny. Niektóre opowiadania ("Kolonia karna", "Przemiana", "Dociekania psa") świetne, inne raczej przeciętne by nie powiedzieć słabe. Ale w sumie warto przeczytać. Równocześnie czytam też kupione na Amazonie wszystkie opowiadania Hemingwaya i zdecydowanie jest to jeden z moich ulubionych autorów. Większość opowiadań świetna, z tych które przeczytałem do tej pory najbardziej chyba podobały mi się "Snows of Kilimanjaro", 'The Denunciation", "Undefeated" i "One Trip Across".

Jeżeli chodzi o tematykę Gułagu, to jeżeli ktoś nie czytał polecam klasykę - "Archipelag Gułag" Sołżenicyna. Trochę czasu trzeba sobie na jej przeczytanie zarezerwować - ma około 2 tysiące stron. Ale jest bardzo dobrze napisana, więc czyta się szybko... no i naprawdę warto tę książkę znać.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Pirx napisał:

@Beny23

mała literówka, chodziło chyba o "Thinking fast and slow", swoją drogą bardzo ciekawa książka, która powinna wejść do kanonu lektur, lub książek obowiązkowych na studiach. Choć nie wiem czy jest już przetłumaczona na język polski.

Tak.

 

IMG_20170409_191140.jpg

  • Oceniam pozytywnie 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem wywiad - rzekę - "Artur Rojek - Inaczej". Bliska mi postać choćby z racji wieku, muzyki. Interesujący był powrót do opowiadań o życiu młodziaka w czasach transformacji. Bardzo pozytywnie opowiedziane, pozytywny człowiek, bez zadęcia i z misją. Polecam.  

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia ‎2017‎-‎04‎-‎10 o 10:18, Greg_ napisał:

Właśnie przeczytałem wywiad - rzekę - "Artur Rojek - Inaczej". Bliska mi postać choćby z racji wieku, muzyki. Interesujący był powrót do opowiadań o życiu młodziaka w czasach transformacji. Bardzo pozytywnie opowiedziane, pozytywny człowiek, bez zadęcia i z misją. Polecam.  

Właśnie tak zawsze odbierałem Artura Rojka jak go tutaj  opisujesz. Chętnie zapoznam się z tą książką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, terence napisał:

W końcu wziąłem się za Sapkowskiego. Zaczynam od "Ostatnie życzenie" :)

Brawo. W kategorii fantasy/przygodowa absolutny majstersztyk. Czytałem kilkanaście razy całą sagę i opowiadania. Dialogi i postaci na poziomie światowym:)

Tak, lubię troszkę.

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.