Jump to content

dziko

Użytkownik
 • Content Count

  752
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

dziko last won the day on August 22 2018

dziko had the most liked content!

Community Reputation

1,392

About dziko

 • Rank
  Aktywista

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Warszawa

Recent Profile Visitors

2,054 profile views
 1. dziko

  Dysputy ekonomiczne

  Trochę mieszasz różne sprawy. Ja bardziej mówiłem, jak z założenia działa UBI, a nie czy kogoś w tej chwili na to stać, realnie bądź w ramach ekstrawagancji (jak w Hiszpanii). Z zadłużaniem, jak ze wszystkim w ekonomii, jeden rabin mówi tak, drugi rabin mówi siak - włącznie z teoriami, że państwo może się zadłużać w nieskończoność (MMT), no ale powiedzmy, że deficyt trzeba trzymać w jakichś ryzach: toteż co bardziej trzeźwi zwolennicy dochodu gwarantowanego raczej uważają, że to śpiew przyszłości, że powinien być powiązany ze skokiem technologicznym, może nawet tzw. osobliwością technologiczną. No i oczywiście sam poziom dochodu gwarantowanego może być różny - czy ma starczyć tylko na to, by nikt nie umarł z głodu, czy może jednak by starczyło na zbytki. Wreszcie, istnieje ciekawa i tańsza alternatywa dla UBI, tzw. negatywny podatek dochodowy i to rozwiązanie pewnie będzie testowane najpierw na większą skalę. Tak jeszcze co do Twoich składek: 500 euro składki emerytalnej to akurat możesz "wliczyć" na poczet UBI, z założenia UBI zastąpi również emerytury, dla starszych będzie czymś w rodzaju finansowanej z podatków emerytury obywatelskiej.
 2. dziko

  Dysputy ekonomiczne

  Jeśli dochód gwarantowany miałby działać tak, że do tego, co jest, każdemu dodrukujemy 1000 zł to miałbyś trochę racji (ale też tylko trochę). W praktyce jednak nikt czegoś takiego nie postuluje, dochód gwarantowany ma być formą redystrybucji, zastępującą w dużej mierze obecne mechanizmy redystrybucji. Dlatego jest to rozwiązania preferowane jako "zdecydowanie mniejsze zło" nawet przed niektórych wolnorynkowców. Swoją, droga, całkiem możliwe, że po wprowadzeniu UBI cena za parę Yanko by wręcz spadła. Problemem w popularnych dyskusjach ekonomicznych polega na tym, że stosuje się bardzo uproszczone założenia co do ludzkich motywacji/percepcji i co do kształtu pewnych zależności (np. że są one liniowe i monotoniczne w całej dziedzinie, a tak oczywiście nie jest.) Japonia dosłownie rozdaje gotówkę obywatelom, a nie jest w stanie ich zmusić, by ją wydawali. W kwestii efektów płacy minimalnej jest jakichś tysiąc pięćset badań (i wiele metaanaliz) nad jej wpływem na poziom zatrudnienia, oczywiście ze sprzecznymi konkluzjami itd. itp. Co tak naprawdę nie oznacza, że połowa z tych badań jest oszukana, a połowa nie, tylko bardziej, że "to zależy".
 3. dziko

  TK Maxx

  Czerwony alarm na Marszałkowskiej Wysyp trzewików Cheaney, różne modele (w r. 43 ze cztery), niektóre chyba chromexel, część jeszcze świeżutka-nieruszana, po 899 zł para.
 4. Bardzo dużo Grand Sasso jest na Yooxie (setki modeli, dosłownie) w okresie wyprzedażowym w bardzo przystępnych cenach. Torba Piquadro fajna, kolor super, generalnie porządne i funkcjonalne rzeczy robią, tylko ceny wyjściowe wysokie.
 5. Taka ciekawostka - superdelikatne swetry Johna Smedleya mają 30 szwów na cal, a czy da się jeszcze delikatniej? Artystka Althea Crome dzierga dzianiny o gęstsi 80 szwów na cal. Założyć się tego nie założy (chyba że na palec) ale robi wrażenie https://www.altheacrome.com/micro-knits
 6. Można spróbować pofarbować, instrukcja na metce dopuszcza pranie w wodzie. Jakby coś został jeden egzemplarz w śmiesznej cenie (r. 48, raczej coś a la 46-48): https://www.yoox.com/pl/49454383BK/item#dept=men&sts=sr_men80 Swoją drogą na Yooxie trafią się też czasem klasyczne "bawarskie" marynarki Schneider'sa, a także bardziej ekstrawaganckie (i dość drogie) od włoskiego producent Massimo Alba.
 7. Szukałem jakiejś oldschoolowej marynarki Safari i na Yooxie upolowałem coś takiego, tkanina to taki luźny żakard len-bawełna. Żona mówi, że trochę za bardzo oldschoolowa, żywcem wzięta z lat 1970-tych, ale dla mnie OK. Poza tym skrywa pewien sekret... Jak się bliżej przyjrzeć klapie... To marynarka okazuje się Transformersem. Jeśli ktoś wybiera się do Bawarii, albo do Indii, albo chce cosplayować Blofelda czy innego villaina, to marynarka umożliwia takąż transformację w coś a la Nehru jacket
 8. dziko

  Dysputy ekonomiczne

  Forumowe spory frakcji bawełnianej z frakcją wełnianą to pikuś w porównaniu do tego, co działo się w Anglii w XVII wieku z: Why Nations Fail, D. Acemoğlu & J. A. Robinson
 9. Isaia raczej nie sprzedaje, ale Yoox jak najbardziej potrafi rozkompletować garnitury i sprzedawać marynarkę/spodnie osobno (przy czym czasem w ofercie zostaje sama marynarka albo same spodnie).
 10. Doucal's w Cordovanie.
 11. Do drobnych poprawek nie ma sensu iść dp Pana Mazura, bo faktycznie liczy sobie sporo. Ja u niego robię poważniejsze przeróbki, które wymagają "rozebrania" na części marynarki bądź płaszcza, przeróbki spodni czy koszul to zlecam paniom z dawnej Smolnej (obecnie na Jerozolimskich 11/19).
 12. dziko

  Buty Cerruti 1881

  Niedrogi but jak najbardziej może być "Made in Italy" + "Handmade in Italy", bowiem tam - z różnych ciekawych względów historyczno-kulturowych - ręczna produkcja bywa tania jak barszcz: Indeed, a report by Abiti Puliti that included an investigation by Il Tacco D’Italia, a local newspaper, into Ms. Ventura’s case found that other companies in the region sewing uppers by hand had women do the work irregularly from their homes. That pay would be 70 to 90 euro cents a pair, meaning that in 12 hours a worker would earn 7 to 9 euros. https://www.nytimes.com/2018/09/20/fashion/italy-luxury-shadow-economy.html
 13. Raczej większe niż mniejsze, ja (stopa trochę szeroka, wysokie podbicie) brałem normalny w sznurowanych, ale przymierzałem też loafersy i tam bym schodził z pół numeru. Kopyto generalnie jest dość szczupłe, ale skóra super miękka i toebox w miarę wysoki.
 14. Castori. https://www.castorishoes.com/ Buty klasy Carminy / Testoni Black Label, do upolowania na Yooxie poniżej 100 euro
 15. Buty, których nie czuć na nodze już od pierwszego założenia. Bardzo niszowa firma RTW, której podwykonawcą jest m.in. Meccariello. Supercienka podeszwa jest szyta z krytym kanałem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.