Jump to content

dziko

Użytkownik
 • Content Count

  735
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by dziko

 1. dziko

  Historia

  Naród nie jest monolitem, tak samo jak monolitem nie jest rodzina ani nawet - uwaga, uwaga- pojedynczy człowiek też nie jest psychicznym monolitem, bo ścierają się w nim różne preferencje, kryteria moralne, a u niektórych nawet różne osobowości. Tym niemniej, czasem (w przypadku narodów) czy niezwykle często (w przypadku osób fizycznych) na potrzeby praktyczne przyjmujemy rodzaj "odpowiedzialności zbiorowej" w stylu "Niemcy są winni". Jest to niekiedy potrzebne, bo np. państwo płaci reperacje z podatków wszystkich swoich obywateli, a nie tylko tych, których rodzice służyli w Wehrmachcie czy SS. Skrajnym przykładem w etyce wojennej tego, kiedy trzeba się zdecydować na przyjęcie bądź odrzucenie kryterium odpowiedzialności zbiorowej, jest użycie broni masowego rażenia. Nb. dziś coraz głośniej w USA dyskutowana jest w niektórych kręgach kwestia repatriacji dla czarnej ludności za niewolnictwo i późniejszą dyskryminację rasową. Podobnie, niektórzy uważają, że np. Kościół katolicki powinien się schować pod dywan za ekscesy 2% jego funkcjonariuszy. Wśród socjologów niezwykle modne jest pojęcie "przywileju", które de facto obarcza pewną grupę (białych, heteroseksualnych mężczyzn) za wszelkie zło tego świata kilka tysięcy lat wstecz. Naprawdę, na tym tle mówienie, że Niemcy powinni się wstydzić za WW2 jeszcze przez pięć pokoleń to bardzo, bardzo umiarkowana postawa...
 2. dziko

  Historia

  Niemcy byli ofiarami nazizmu na takiej zasadzie: Sąd do oskarżonego: "Zabił pan ojca i matkę, co ma pan na usprawiedliwienie tak straszliwej zbrodni?" Oskarżony: "Wysoki sądzie, proszę wziąć pod uwagę, że jestem sierotą..." 🙄 Oczywiście możesz sobie tworzyć dowolne analogie, klawiatura zaakceptuje wszystko, ale warto pozostać przy takich, które mają ręce i nogi. A co do próby rozmycia odpowiedzialności Niemców, jako ludzi en masse, za WW2, to takie się oczywiście odbywają. Rzecz jasna subtelnie, bo taka subtelności jest właśnie skuteczna. Dostrzegają to nie tylko poskojęzyczne trolle, ale nawet co rozsądniejsi ludzie na Zachodzie: https://www.tabletmag.com/jewish-arts-and-culture/161446/generation-war The problem with this approach is that it assumes that “average” Germans were passive participants in the events of WW II who were forced against their better natures to go along with Hitler’s terrible crimes. At its most distasteful, Generation War portrays its protagonists as victims. In fact, most ordinary Germans circa 1941 were enthusiastic racists who endorsed Hitler’s program of conquest, subjugation, and colonization.
 3. Notorycznie noszę telefon, gotówkę, bilon i klucze w przednich kieszeniach spodni (w tylnych nigdy). Jeśli spodnie są luźniejsze i dobrze skrojone, to jak zauważył @Servetch, zawartość (nawet smartfon!) nie będzie się oznaczać. Pomagają też w tym wewnętrzne sub-kieszonki (pocket within pocket) W przypadku jeansów oczywiście będzie się zawartość oznaczała, ale to z kolei element stylu, więc OK. Wspomniane przez @mayor rozwiązanie z kieszonką ukrytą w gurcie z przodu jest fajne - podobne rozwiązanie, tylko na dużą mniejszy "bagaż" (bilon, karty kredytowe) mam w niektórych spodniach RTW Zanelli. Tutaj przykładowe spodnie z taką kieszonką - można ją wypatrzyć na górnej krawędzi pasa, przy dokładnym oglądzie w powiększeniu. https://www.yoox.com/pl/13356678JR/item#dept=men&sts=sr_men80&cod10=13356678JR&sizeId=6&sizeName=54 Czasem noszę też rzeczy w torbie na ramieniu (np. picie, chusteczki, gdy wychodzę z dzieckiem). Nie widzę w tym nic niemęskiego (czy np. tak klasyczna rzecz jak "listonoszka" jest niemęska?) trzeba natomiast dobrać styl torby do reszty stylizacji - jakby właśnie gość ze zdjęcia pokazanego przez @pi_senny założył torbę z posta @tadamdam, to byłoby OK.
 4. dziko

  Co mam dziś casualowego na sobie

  Boglioli, Luxire, Poszetka.
 5. dziko

  Przeróbki: spodnie, marynarki, itd.

  Sartorialny plot twist a propos wyżej - poprawki ze Smolnej jednak nie zniknęły w próżni, tylko przeniosły się na Jerozolimskie 11/19 [między Vitkacem a KFC ]. Ulotki pozostawione na Smolnej to była jakaś zmyłka na przekierowanie/przejęcie klientów - dałem się z początki zmylić, bo tamten zakład ma właściwie identyczne maszyny Juki, jak te ze Smolnej, więc mogło wyglądać, jakby się stamtąd przenieśli.
 6. dziko

  Przeróbki: spodnie, marynarki, itd.

  Użyteczne dla warszawiaków: Znany zakład przeróbek na Smolnej zniknął. (EDIT - jednak nie, przeniesiony na Jerozolimskie 11/19) To znaczy, de facto, przeniósł się na ul. Widok (z ulotki wynikałoby, że to teraz jakaś firma z kilkoma salonami) ale chyba zmieniła się ekipa (przynajmniej tak wyglądało w długi weekend) i ceny poszybowały w górę nawet ponad 50%, niestety. Pan Józef Mazur już nie ma pracowni na Chmielnej, ale dalej wykonuje przeróbki, u siebie w domu na Woli (stary telefon komórkowy jest aktualny, można się umówić też w godzinach popołudniowych, co dla niektórych będzie wygodniejsze).
 7. dziko

  [POLSKA], Lancerto, RTW

  Idea, by robić buty szyte z krytym kanałem i jednocześnie mające imitację szycia to zaprawdę "master conspiracy" Swoja drogą, jeśli to nie Blake i nie GY, to zostają egzotyczne (i raczej drogie) metody, typu szycie bolońskie, albo ręczne hand-welted... Jakim cudem za 599 zł?
 8. dziko

  Marynarka - dyskusje i porady

  Ale chyba właśnie trick w tym, że marynarka w klatce, paradoksalnie, może mieć mniej niż koszula na tę samą sylwetkę. Wynika to choćby z faktu, że marynarka ma niższą pachę i na wysokości najszerszego punktu klatki jest "rozpięta" (no chyba że jakaś pięcioguzikowa w stylu Nehru) więc mniej narażona na naprężenia. Z mojego doświadczenia to właśnie 6-7 w marynarce spokojnie, a w koszuli potrzebują minimum 10 cm.
 9. dziko

  TK Maxx

  Na Marszałkowskiej wysyp ciekawych marynarek Baumler (najwięcej rozm. 50, ale są mniejsze i większe) - różne warianty, bardziej tradycyjne z konstrukcją i podszewką, jak i ultralekkie bez podszewki, fajne materiały, głównie wełna, wełna z domieszkami, czasem markowe tkaniny (Reda, Guabello) podszewki 100% wiskoza lub 100% Cupro. Wszystkie w bardzo atrakcyjnej cenie 250 zł.Ta poniżej to 100% jedwab (fajna jest, ale niestety muszę zwrócić, bo zagapiłem się i nie zauważyłem że rozcięte dziurki w rękawach i nie ma jak skrócić). Poza tym sporo świeżych Prime Shoes, a na domowym fajne tostery i czajniki
 10. dziko

  Marynarka bez konstrukcji.

  Wydaje mi się, że istnieje jednak bardzo różnica między ewentualnych skopiowaniem kroju ubrania RTW (zwłaszcza popularnej firmy, która tłucze ten sam szablon w tysiącach egzemplarzy i sam szablon nie zawiera jakiegoś unikalnego know-how czy patentu) a np. skopiowaniem ubrania bespoke, gdzie rzemieślnik zainwestował dużo pracy w stworzenie wykroju, licząc zapewne na "długotrwałą relację". Swoją drogą, problem jest szerszy i zapewne mało kto jest w tych sprawach 100% konsekwentny. Wyobraźcie sobie taką sytuację: mieliście prywatnego lekarza, który po wielu wizytach, badaniach i przemyśleniach ustawił wam perfekcyjną, spersonalizowaną "baterię leków i rehabilitacji" na przewlekłą dolegliwość. Te leki i rehabilitacja wymagają recept/skierowań. I nagle ten wasz lekarz wyjeżdża na drugi koniec świata, albo np. porzuca medycynę i zostaje tancerzem. Możecie oczywiście zacząć chodzić do innego lekarza i poprosić o przepisanie tej wspaniałej baterii leków i rehabilitacji, ale... zaraz, zaraz, to przecież byłaby kradzież "własności intelektualnej" i know-how pierwszego medyka. Więc jak, uczciwe zaczynacie od nowa żmudny proces diagnozowania, prób-i-błędów z różnymi dawkami leków i terapiami?
 11. dziko

  Ernestson bespoke

  Wreszcie doczekaliśmy się w forumowym bespoke realizacji w brytyjskim stylu. Bardzo mi się podoba, a rezygnacja ze szlic to IMHO dobry pomysł - przy fachowym dopasowaniu wygląda to naprawdę "ostro"
 12. dziko

  Suit Supply

  Wyskoczyła mi reklama na FB, się uśmiałem. Jeśli chce sprawdzić różnice w rozmiarach kolejnej wersji Havany, możecie robić to stylową, homologowaną miarką:
 13. dziko

  Jak się ubrać na gonitwę

  Też się naszukałem Bo dyskusja była w wątku o skórach egzotycznych (myślę, że ta tam nawet pasuje, co najwyżej tytuł zmienić): Ale do filozofii ubioru też pasuje.
 14. Realiów Służewca nie znam, natomiast niewątpliwie są na świece tory, gdzie konie spędzają czas w bardziej komfortowych (np. klimatyzowane boksy) warunkach niż ludzie na trybunach. Oczywiście nie z powodu szczególnej miłości do zwierząt, tylko dlatego, że komuś to się opłaca. Jeśli chodzi o okrucieństwo wobec zwierząt, to wyścigi konne, polowania czy hodowla na skóry maja się nijak do chowu przemysłowego. Istnieją nawet indeksy "etyczności" konsumpcji (w sensie minimalizacji cierpienia zwierząt jeśli ktoś mimo wszystko nie rezygnuje z mięsa) i bardzo dobrze wypada tam wołowina, a najgorzej drób. Swoją drogą chyba warto tę dyskusję wyciąć i przenieść do istniejącego już wątku o etyce konsumpcji w sali klubowej.
 15. dziko

  Humor

  Życie pisze najlepsze scenariusze. Dandysom to niby nie grozi. Choć kto wie... ;-) https://www.theregister.co.uk/2019/03/06/hipsters_all_look_the_same_fact/
 16. dziko

  Co mam dziś casualowego na sobie

  Może to nie mora, tylko marynarka bespoke z damastu
 17. dziko

  Koszulki polo - dyskusje i porady

  Mam polówkę C.Berg z supimy (ale dżerseju) i jakościowo jest bardzo dobra (inna rzecz, że kupiona parę lat temu i cena na metce była wtedy jakoś wyższa, chyba 169 zł). Spróbować zatem można. Warto pamiętać, że C.Berg ma generalnie bardzo dużą rozmiarówkę - ich S-ka powinna luźno pasować na noszących rozmiar 48 itd.
 18. dziko

  Koszula na miarę

  Ciekawy problem te zaszewki. Mam koszule takie i takie, masz nawet koszule z tej samej pracowni MTM gdzie został zmieniony wzorzec z taki z zaszewkami na taki bez zaszewek, przy zachowanych wymiarach, nie widzę różnicy, ale też mam mały drop. Rozglądają się w temacie, to widzę to tak: W kwestii RTW: 1. W RTW zaszewki mogą pełnić rolę „zapasowego materiału” na ewentualne poszerzenie koszuli, gdy klient mniejszy niż standardowy drop. W bespoke/MTM ten aspekt nie występuje. 2. Faktem pozostaje, że istnieją nawet bardzo ekskluzywne i drogie koszule RTW z zaszewkami. Koszule RTW 100 Hands, wykonywane całkowicie ręcznie (35+ godzin pracy rzemieślnika) też mają zaszewki. Nie można się zatem upierać, że to kwestia oszczędności, aczkolwiek... 3. Wydaje się, że niektórzy, zwłaszcza włoscy producenci, traktuję zaszewki jako element stylu. Widziałem włoskie koszule w bardzo luźnym kroju (gdzie różnica między obwodem klatki piersiowej nie wynosiła nawet 10 cm) które miały zaszewki. Włoskie męskie koszule RTW potrafią mieć nawet (oz zgrozo!) zaszewki z przodu. Z drugiej strony taki amerykański Brooks Brothers, który ma cztery różne kroje pod względem dopasowania, nawet w najbardziej wyslimowanym (nazwanym, nomen omen, Milano) nie ma zaszewek i ma zwykle centralną zakładkę (box pleat). Uświadomienie sobie tych różnić może nieco wyjaśniać problemy komunikacyjne przez Atlantyk 4. Jeśli chodzi o nadanie plecom koszuli tej mitycznej trójwymiarowości, to właśnie istnieje alternatywa dla zaszewek w postaci różnych zakładek/marszczeń. Dość wyrafinowanym tego przykładem w RTW jest czasem stosowana przez Drake’sa kontrafałda (scissor pleat). Swoją drogą, powracająca w tym wątki koszula Bonda jest pokazywana jako ciekawy przykład ze względu na to, że ma jednocześnie zakładki i zaszewki. A w bespoke: 1. Takie coś znalazłem, amerykański zakład krawiecki Despos: I use them when you wouldn't think it is needed. When someone wants a very full chest because they want a very loose fit, yes there are clients like that, the darts take extra fullness out of the back on a very loose fit. [nieintuicyjne, ale trochę to pasuje do casusu Bonda] What if you put darts in the back of a shirt, opened the back, laid the shirt fabric on paper and cut the pattern to the same shape as the darted piece and cut the back from this pattern. Would there be a great difference? [No właśnie, czy będzie? To jest chyba clou całej tej debaty] 2. Taliowanie koszuli RTW to nie jest to samo, co projektowanie od podstaw koszuli MTM/bespoke. Ktoś to zgrabnie ujął na AAAC: During my shirtmaker era I had about a 12" drop and my shirtmakers cut the shirt panels without darts, but with tuck pleats behind the shoulders (…) But making a shirt from scratch is different from altering RTW, and I have both heard and read tailors say that it's better to put in darts to alter a RTW shirt. 3. Jedna rzecz mnie zastanawia, nie znam na to odpowiedzi - jaki jest możliwy zakres poprawek w koszuli bespoke podczas przymiarek/produkcji? Wiadomo, że coś może pójść nie tak, ale akurat dopasowanie w talii to prosty problem w porównaniu do np. właściwie skrojonego karczku, linii ramion itp. Jak coś nie tak z talią to korygujemy szwami/zaszewkami, a jak coś nie tak z linią ramion, tworzą się nieestetyczne linie/naprężenia na klatce piersiowej, to też jest jakiś zapas na poprawki? W marynarce raczej nie ma z tym problemu, ale właśnie, jak z koszulą bespoke? 4. W kontekście poprzedniego. Warto pamiętać, że niektórzy producenci bespoke wymagają zamówienia kilku koszul. Wynika to z faktu, że inwestycja w tworzenie indywidualnego wykroju jest dość duża i nieopłacalna przy jednorazowym zamówieniu. No i przecież bespoke to proces, budowanie relacji i takie tam. Swoją drogą, ciekawe czy doczekamy kiedyś rynku, gdzie osobną usługą będzie właśnie tworzenie samego idealnego wykroju/kopyta itp. 5. Trójwymiarowość / lepsze dopasowanie. Na początku trzeba zaznaczyć, że sam fakt różnicy w obwodzie między talią a klatką piersiową nie jest jeszcze powodem, by użyć zaszewek. Łatwo sprawdzić, że gdybyśmy chcieli pokryć materiałem powierzchnię boczną stożka, gdzie jest taki ekstremalna różnica góra-dół, to wystarczy nam do tego tak naprawdę jeden szew, technicznie totalny luzik. Ale już przy ścisłym owijaniu rogalika potrzebowalibyśmy od cholery zaszewek. Zaszewki pomagają modelować koszulę dlatego, że plecy są wklęsłe. Ale tu właśnie pojawia się mały problem. Bardzo wklęsłe plecy to lordoza, wada postawy i choroba cywilizacyjna. Dobrze skrojone ubranie powinno to maskować, a nie uwypuklać. Swoją drogą ten problem pojawił się już parę razy na forum przy marynarkach – kiedy rzemieślnik z jednego strony dokonał trudnego krzywoliniowego taliowania, ale efekt końcowy jest właśnie wątpliwy, przez optyczne uwypuklenie wady postawy. Lordoza to nie obfity kobiecy biust, tego się nie eksponuje dopasowaniem Wreszcie, w prawdziwym życiu: Dylematy koszulowo-zaszewkowe to mniej-więcej ta sama klasa co dylematy oksfordowo-przyszwowe. Jest to problem totalnie wydumany dla 99,9% zwykłych ludzi, nawet tych, którzy zwracają uwagę na to, jak ktoś się ubiera. Jeśli pojawicie się gdzieś w zadbanych butach i ładnym garniturze, to całkiem możliwe, że zostaniecie zapamiętani jako ludzie w zadbanych butach i ładnym garniturze. Jeśli zapytacie ludzie, z którymi np. kilkanaście lat pracujecie i widujecie się codziennie „Czy moja koszula lepiej wyglądałaby bez zaszewek?” albo „Czy nie uważasz, że przyszwa w moich butach ma trochę zbyt duże rozwarcie?” to najpewniej usłyszycie What the f*k are you takin’ bout?
 19. dziko

  Koszula na miarę

  Co do Bonda, to trzeba pamiętać, że u niego koszula musiała zapewniać maksymalną swobodę ruchów, by mordować te hordy thugów i villainów, slim fit w takiej sytuacji może kosztować życie Co do zaszewek, to ciekawie na ich temat wypowiedział się Alexander Kabbaz, najdroższy chyba koszulnik bespoke na świecie - minimalne zamówienie u niego to 5 koszul po $600 (słownie: sześćset dolarów) za sztukę. Kabbaz twierdzi, że w męskiej koszuli praktycznie zawsze da się uniknąć zaszewek, tylko jest to pracochłonne, gdyż wykonanie szwu krzywoliniowego wymaga czasu i umiejętności. Ponoć szył koszule bez zaszewek nawet dla dropu 13" (33 cm różnicy między obwodem klatki piersiowej a talii): https://askandyaboutclothes.com/forum/threads/caveat-emptor-darts-necessity-or-sewing-inability.102206/
 20. Wpadła mi ostatnio w ręce bardzo ciekawa koszula, na dodatek trochę przypadkiem Upolowana oczywiście na Yooxie, włoska marka Borsa, nie znana mi wcześniej i raczej niszowa, bo ciężko cokolwiek o niej znaleźć. Wykończona bardzo ładne, acz brak jakiejś topowej ręcznej roboty, na zawieruszonej metce cena 168 euro, materiał to lekki casualowy chambray. Ale czym ta koszula zaskakuje to piękny one-piece collar (nie zauważyłem tego podczas zamawiania, wydawał mi się po prostu ładnym włoskim kołnierzykiem) rzecz niezwykle rzadko spotykana w RTW. Wykonane zostały też sloty na usztywniacze, gdyby ktoś chciał nieco sformalizować i „spłaszczyć” optycznie kołnierzyk. Ogólnie koszula jest wykończona na wysokim poziomie, tutaj np. wykończenie zakładek w mankiecie.
 21. dziko

  Jakie buty mam dziś na sobie

  Ośmioletnie buty polskiej produkcji z czasów, gdy te polskie produkcje potrafiły być całkiem niezłe (szycie Blake'em czy skórzane podeszwy).
 22. dziko

  TK Maxx

  Na Marszałkowskiej jest wysyp Etonów - po 199 zł, zafoliowane, bardzo duży wybór rozmiarów i wzorów. Upolowałem też wczoraj kaszmirowy sweter Paul Smith (made in Italy, kaszmir sprawa bardzo dobre wrażenie, na metce cena 425 euro) za 199 zł - zaskakująco tanio zatem, nawet jak na TKMaxxa. Przygarnąłem też kaszmirową koszulkę Majestic Filatures za 85 zł (znowu dziwna polityka TKMaxxa, bo bawełniane t-shirty tej firmy też stały po 85 zł ). Ciągle jest co nieco przyzwoitych modeli Prime Shoes, rozm. głównie 43 - 43,5, ale i pojedyncze mniejsze.
 23. W przypadku spodni wełnianych (ale już nie bawełnianych) kształt S-ki można też uzyskać modelując spodnie żelazkiem krawieckim - dobry krawiec osiąga niesamowite rezultaty w zakresie nadania prostemu kawałkowi materiału "krzywoliniowości" (wrzucałem kiedyś wpis z bloga fatto a mano). Myślę, że jakiś tam zakres manipulacji istnieje na każdym poziomie, np. moje spodnie Jacob Cohen (raczej górna półka, RRP rzędu 300 euro za bawełnianie chino) mają właśnie dość mocno asymetrycznie wyprofilowane panele po całości.
 24. dziko

  TK Maxx

  Zajrzałem dziś na Marszałkowską, jest sporo fajnych rzeczy - parę par Prime Shoes jw. 8-9,5, na koszulach co nieco Etonów, Jacques Britti i Profuomo (też ze dwie Sky Blue i to za 99 zł). Fajne Rain-Maki Samsoe & Samsoe z tkaniny technicznej (pełna wodoodporność, klejone szwy, wodoszczelny zamek itp.) za 169 zł, różne kolory i rozmiary. Na swetrach co nieco bardzo przyzwoitych Circolo 1901, wełna i alpaka, w tym świetny kardigan szalowy z bardzo ciężkiej wełny merino (naprawdę ciężki, gruby i ciepły, na oko ważył z kilogram), szary, rozmiar dość szczupła M-ka (199 zł to świetna cena, nie brałem tylko dlatego, że już coś podobnego mam).
 25. dziko

  Yoox

  Za zgodą administracji zrobiliśmy wydzielony wątek dla Yooxa, by Forumowicze mogli łatwiej korzystać z dobrodziejstw tego giganta handlu online. Yoox jest sklepem grupy Yoox-Net-a-Porter, specjalizującym się w sprzedaży artykułów posezonowych i nadwyżek magazynowych firm z wyższej półki cenowej, w większości włoskich (głównie odzież, ale też wyposażenie domu). Czyli, mówiąc po ludzku, to „online TKMaxx” do kwadratu Podobnie jak przy TKMaxxie, oferta jest zazwyczaj przebrana rozmiarowo i chaotyczna. Do tego szczątkowo opisana i beznadziejnie obfotografowana. Ale, znów podobnie jak w TKMaxxie, trafiają się rewelacyjne okazje, jakich nie spotkacie ani na Zalando, ani w outlecie SuSu. Niniejszy wątek w założeniu ma służyć dwóm rzeczom: wymianie doświadczeń (np. jakość i rozmiarówka mniej znanych włoskich manufaktur) oraz oczywiście informowaniu o bieżących promocjach itd. Ciekawy artykuł o historii i działaniu Yooxa z The Telegraph: http://www.telegraph.co.uk/luxury/mens-style/28151/how-yoox-became-the-amazon-of-the-fashion-world.html Dla początkujących, taki (mini) przewodnik: Rejestracja Rejestrujemy się email/hasło i podajemy swoje dane adresowe. Można też zapisać dane karty kredytowej oraz tworzyć swój profil wymiarowy, po którym będą filtrowane przedmioty. Przy pierwszym zamówieniu jest (a przynajmniej kiedyś było) 10% zniżki. Yoox ma rozbudowany newsletter, wrzuca coś na skrzynkę praktycznie co drugi dzień, znaczy się, spamują częściej od SuSu Płatności Można płacić Paypalem lub kartą, ja używam karty do konta w euro Alior Kantoru. Przy zamówieniu, dla bezpieczeństwa, Yoox będzie każdorazowo pytał o kod CVV2. Konto walutowe i karta w euro są właściwie niezbędne przy zakupach, ze względu na zwroty (patrz niżej). Przy płatności kartą złotówkową każdy zwrot oznacza podwójną prowizję banku i podwójne przewalutowanie, czyli dostaje się po kieszeni nawet z 7-8% wartości zwracanych towarów. Bardzo przydatną rzeczą przy zakupach na Yooxie jest posiadanie pewnego „kapitału obrotowego”, może się bowiem zdarzyć, że np. wciąż czekamy na zwrot kasy z poprzedniego zamówienia a pojawia się jakaś super okazja. Moim zdaniem warto mieć w każdej chwili pod ręką nawet 500 euro płynnych środków. Dostawa Dostawa na Yooxie teoretycznie kosztuje 20 euro, ale jest zwykle darmowa przy zamówieniach powyżej 200 lub 250 euro. Bywają i inne promocje, np. darmowa przy trzech lub więcej produktach. Od czasu do czasu, zwykle w okresie między promocjami, dostawa bywa darmowa na jakiekolwiek, nawet najmniejsze zamówienie (banner FREE STANDARD DELIVERY). Dostawy obsługuje UPS, czyli chyba najlepszy kurier na rynku. Ja zamawiam zawsze późnym wieczorem i wysyłkę mam zwykle następnego dnia, choć bywa, że kompletowanie zamówienia zajmuje 2-4 dni, zwłaszcza przy dużym ruchu w interesie (Black Friday itd.). Przesyłki z Bolonii do Warszawy zawsze szły trzy dni robocze, oczywiście dostępny jest tracking. Dreambox Dreamboxie to bardzo użyteczne miejsce, gdzie zapamiętujemy „upatrzone” rzeczy, by potem monitorować ich dostępność, ruchy cen i szybko wrzucać do koszyka jednym kliknięciem. Można tak zapamiętać do 50 przedmiotów. Przedmioty, które mieliśmy zapamiętane, a które się wyprzedały, również pozostają w Dreamboxie w innej sekcji (Sold Out) – warto je tam chwilę potrzymać, nie kasować od razu, bo wówczas jeśli towar zostanie zwrócony (co zdarza się całkiem często) to automatycznie wskoczy nam z powrotem do głównej listy. Raz na parę miesięcy Yoox robi jakieś remanenty w systemie i niektóre przedmioty całkiem znikają z Dreamboxu (jak i z oferty w danym kraju). Nie ma wtedy co panikować, trwa to kilka dni, a potem wszystko jak nagle zniknęło, tak nagle wraca. Takie Italiano Abracadabra Wyszukiwanie i dostępność Tu jest parę intrygujących tricków. Możemy wyszukiwać po marce na pasku wyszukiwania (np. Boglioli) i potem filtrować po rodzajach produktu w bocznym menu (np. Suits and Blazers -> Blazers), również po materiale, rozmiarze itd., ale… na tak wygenerowanej liście nie znajdą się wszystkie dostępne produkty. Jest jeszcze sekcja CLEARANCE w zakładce SALE, której zawartość nie wchodzi do wyników wyszukiwania. Przedmioty z tej sekcji zazwyczaj (acz nie zawsze) są też wyłączone z promocji. Dodatkowo, sekcja w okresie największych wyprzedaży jest ukrywana, ale jeśli mamy coś w Dreamboxie, to możemy to i tak kupić (sprytne :-)). Możliwe jest też zobaczenie przedmiotów z CLEARANCE poprzez tzw. rekomendacje (sugestie zakupowe wyświetlają pod oglądanym przedmiotem). Yoox czas błędnie klasyfikuje przedmioty, np. wrzuca pojedyncze płaszcze do sekcji marynarek. Poza tym ichniejszy podział bywa dziwny, np. poszetki nie mają swojej kategorii, ale znajdują się w sekcji szalikowej, Accessories -> Square Scarves. Zabawną cechą wyszukiwarki Yooxa jest też permanentny, hmmm… transgender bug Kiedy algorytm niczego nie może odnaleźć, to automatycznie przerzuca Was do nad-sekcji kobiecej (WOMAN). Jeśli zatem szukacie np. garniturów, a nagle wyświetlą się Wam buciki na wysokich obcasach, to musicie w panelu na górze przestawić sobie płeć na właściwą Przy artykułach na Yooxie podana jest trzystopniowo dostępność: last one availabe – wiadomo, ostatnia sztuka limited availablility – a tu już jest mały trick, oznacza to zawsze tylko dwie sztuki dostępne bez dodatkowego info – więcej niż dwie sztuki Dreambox jest domyślnie posortowany względem dostępności (od najmniejszej) przy czym towary bez info (więcej niż 2 sztuki) również, choć tego nie widać. W sytuacji, gdy jakiś towar z Dreamboxa zmienia status na last one available Yoox informuje o tym mailem (choć można to chyba wyłączyć). Warto też mieć na uwadze, że okresie gorących wyprzedaży, wysoka dostępność bywa zwodnicza – widziałem już, jak kilka sztuk mocniej przecenionego artykułu zniknęło w jeden dzień. Promocje Stopniowe obniżki, wyprzedaże i promocje w rodzaju „20% zniżki na wybrane artykuły” to esencja Yooxa, coraz to się pojawiają i właściwe albo kupuje się na jakieś promocji albo czeka na jeszcze lepszą (ryzykując wtedy jednak, że upatrzony artykuł się wyprzeda). Promocje czasem zaczynają się na parę godzin zanim zostaną oficjalnie obwieszczone (cena towaru zostaje skorygowana, choć jeszcze nie ma info o promocji) jak również zawsze kończą się nawet pół dnia później niż data wskazywana jako koniec promocji (to zapewne kwestia pokrycia stref czasowych). Czyli jeśli np. promocja jest ogłoszona jako „kończąca się 10 marca”, to tak naprawdę 11 marca rano jeszcze będzie obowiązywała, tak gdzieś do godz. 9.00, czasem nawet do południa. Oprócz globalnych promocji, gdy ceny są obniżone z automatu, istnieją jeszcze te z kodem rabatowym. Zdarzają się ponoć z rzadka kody rabatowe, które kumulują się z promocjami i to jeszcze na zasadzie procenta prostego (w sensie: 20% promocji i 10% kod dają 30% zniżkę). Zwroty Zwracać będziecie sporo, z początku pewnie większość zamawianych rzeczy, nie ma innej opcji. Nawet jak wydaje się Wam, że już rozpracowaliście rozmiarówkę i na pewno dotrze rzecz pasująca, to nagle się okazje, że kogoś w Mediolanie poniosła fantazja i sweterek wyszedł 10 cm szerszy niż ustawa przewiduje itd. itp. Macie 14 dni na zwrot towaru od momentu otrzymania przesyłki. Zwroty są darmowe i bezproblemowe. Odbywa się to podobnie jak na Zalando czy SuSu: w przesyłce jest etykieta zwrotna, na naszym koncie odnajdujemy zamówienie, wybieramy zwroty, zaznaczamy, co chcemy oddać, potem dzwonimy po kuriera czy podrzucamy paczkę w oddziale UPS. Rozliczenie yooxowych zwrotów, niestety, trochę trwa - trzeba liczyć jakieś 10 dni roboczych od momentu odesłania paczki do powrotu środków na rachunek karty kredytowej. Co ciekawe, Yoox czasem przesyła kwotę z jednego zwrotu w kilku transzach, zwykle najpierw za ubrania, a 2-3 dni później za buty. Panel zwrotu przewiduje też opcję wymiany – dla każdego przedmiotu można za darmo wymienić raz kolor bądź rozmiar, jeśli są dostępne (oczywiście po wymianie można i tak potem zwrócić). Nie korzystałem z tego, bo podobno cała procedura jest dość powolna i dużo szybciej jest domówić nowy rozmiar, a nietrafiony zwracać w międzyczasie. Tym niemniej, w pewnych specyficznych sytuacjach, opcja wymiany ma sens (np. jeśli kupiliśmy przedmiot z dużą zniżką, a potem cena wróciła do pierwotnego poziomu). Obsługa klienta Ze względu na skalę działalności, Yoox generalnie wolałby, aby klienci nie zawracali mu głowy duperalami, toteż panel kontaktowy jest wielostopniowy i najpierw usiłuje nam wcisnąć czytanie FAQ, zanim pozwoli przesłać wiadomość. Jeśli się jednak przebijemy i napiszemy wiadomość, to obsługa jest całkiem OK, w ciągu 24h odpowiadają na maile. Ja dotąd wyjaśniałem drobne sprawy (pomyłka w wysyłce towaru, opóźniający się zwrot) i wszystko zostało załatwione jak należy. Z obsługą klienta trzeba się też skontaktować, gdy Yoox pomyli się w wysyłce i otrzymacie artykuł w innym rozmiarze/kolorze/wzorze niż zamawiany (tak naprawdę to tylko kwestia czasu ). Przedmiot taki ma inną metkę niż ta przypisana w systemie do zamówienia, dlatego właśnie trzeba się skontaktować z obsługą, by to wyjaśnić przed zwrotem. Natomiast jeśli zdecydujecie się zatrzymać taki przedmiot, to otrzymacie na niego dodatkowy rabat (rzędu 10-20%). Aplikacja mobilna Yoox ma aplikację mobilną na tablety/smartfony, która moim zdaniem jest średnio wygodna do przeglądania oferty, niemniej warto ją sobie zainstalować, bowiem przy niektórych promocjach zakup przez aplikację jest promowany dodatkową zniżką, np. 25% rabatu zamiast standardowych 20%. I na koniec taka mała ciekawostka, owe znielubiane przez @Tanatos70 reklamy kontekstowe Jeśli oglądacie rzeczy na Yooxie, to zaczną się one również pojawiać w reklamach kontekstowych na przeglądanych stronach, ale tu jest pewna dziwność – link z reklamy zawsze wiedzie do wersji Yooxa dla Portugalii, gdzie ceny są inne niż u nas, zwykle niższe (minimalnie też może się różnić dostępność artykułów). Konto Yooxowe jest przypisane dla kraju, możecie przeglądać oferty dla innych krajów, ale aby się zalogować, musicie przestawić wersję strony na Polskę.
×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.