Skocz do zawartości

Z mediów - co powiedziano w tematach nas interesujących


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli jeszcze ktoś zapyta, czemu mam wilcze oczy, gdy słyszę o "dobrej zmianie"... 

 

"Ustawa o podatku obrotowym wprowadza bat na zagraniczne sklepy internetowe? Też będą musiały płacić podatek, jak wynika z projektu ustawy.

Projekt znalazł się na internetowych stronach "Dziennika Polskiego".

Podatek obrotowy w pierwotnej wersji miał dotyczyć tylko sprzedaży tradycyjnej. Aby był mniejszy, tradycyjne sklepy zaczęły apelować o objęcie nim także sprzedaży przez internet. To im się udało.

Ale w ten sposób mniej konkurencyjne w stosunku do firm operujących spoza Polski, np. Amazona, Zalando czy Asosa, byłyby średniej wielkości polskie e-sklepy. Jak się okazuje, w projekcie może być na to sposób.

W art. 12 czytamy: "W przypadku towaru dostarczanego z pośrednictwem przewoźnika od sprzedawcy detalicznego z siedzibą poza terytorium RP, do nabywcy będącego konsumentem, przewoźnik jest zobowiązany do uzyskania od wysyłającego oświadczenia o uiszczeniu podatku o podleganiu zwolnieniu z podatku albo oświadczenia, że przesłanie przesyłki nie jest związane z dokonaniem sprzedaży detalicznej przesłanych przedmiotów".

Jeśli przewoźnik nie pobrał oświadczenia, musi "pobrać podatek od wysyłającego, naliczony od zadeklarowanej wartości przesyłki, a w przypadku niezadeklarowania wartości przesyłki - w ryczałtowej wysokości 50 zł od takiej przesyłki".

Przewoźnik ma następnie wpłacić kwotę podatku na rachunek urzędu skarbowego.

To by jednak oznaczało, że firmy kurierskie lub Poczta Polska musiałyby brać od e-sklepu oświadczenie albo pieniądze. Czy taki zapis jest zgodny z unijną swobodą przepływu towarów? Nie wiadomo.

Zapytaliśmy, co na ten temat sądzi resort finansów. Jak na razie nie dostaliśmy odpowiedzi.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,147743,19555043,zagraniczne-sklepy-internetowe-tez-zaplaca-podatek.html#ixzz3yewt1h5u "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie lubi podatków, ale nie przesadzajmy - wyczytałem, że będzie to około 2 procent. We mnie osobiście znacznie bardziej uderzył spadek złotówki w stosunku do obcych walut - kiedyś funt był po 5 zł (nawet niżej), rok temu po ok. 5.20, potem powyżej 6 zł, obecnie 5.8. Buty na ebay strasznie podrożały, dobrze, że coś się udało przez te parę lat kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie lubi podatków, ale nie przesadzajmy - wyczytałem, że będzie to około 2 procent. We mnie osobiście znacznie bardziej uderzył spadek złotówki w stosunku do obcych walut - kiedyś funt był po 5 zł (nawet niżej), rok temu po ok. 5.20, potem powyżej 6 zł, obecnie 5.8. Buty na ebay strasznie podrożały, dobrze, że coś się udało przez te parę lat kupić.

 

Nie chodzi mi wcale o wysokość podatku, tylko o to, że w większości sklepów internetowych zobaczymy informację o braku wysyłek do Polski. Nie wydaje mi się, żeby ktoś chciał przerabiać system naliczania cen specjalnie na nasz rynek, aż tak atrakcyjni nie jesteśmy.

 

Waluty mi nie straszne, niech rosną na zdrowie.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi wcale o wysokość podatku, tylko o to, że w większości sklepów internetowych zobaczymy informację o braku wysyłek do Polski. Nie wydaje mi się, żeby ktoś chciał przerabiać system naliczania cen specjalnie na nasz rynek, aż tak atrakcyjni nie jesteśmy.

 

Chyba nie rozumiem problemu - za trudne? Poza tym, i tak przesyłka jest kalkulowana oddzielnie dla każdego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie tego ocenić, ale zakładam, że każdy sensowny system sprzedażowy pozwala na konfigurację podatków dla różnych krajów (jak i kosztów wysyłki).

 

Oby tak było. Nie potrafię ocenić na ile jest to powtarzalny w skali świata mechanizm opodatkowania, ale wiem ile kosztuje "customizacja" systemu.

 

Edycja: 

Już wiem i marnie to widzę. "W Europie doświadczenia z podatkiem obrotowym są niewielkie – wprowadzono go tylko na Węgrzech w stosunku do banków i sieci handlowych."

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Rozmowa z rękawicznikiem Janem Koziarskim.

http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Jan-Koziarski-ostatni-warszawski-rekawicznik/34088

 

Z rozmowy można także dowiedzieć się co nosi rękawicznik na głowie ;-) Nazwy tego nakrycia głowy nie znałem wcześniej, a fajny jest, warszawski taki.

 

Aha, aby odsłuchać audycji trzeba wyłączyć adblocka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale to przeszło chyba bez echa. Tak w kontekście wypowiedzi kolegi @kurtka w temacie CMDNS o rodzimych stylizacjach:

 

Ranking najlepiej ubranych "nacji" wg. znanego poważanego bloga My Dapper Self. Polacy zajęli zaskakująco dobre, ósme miejsce :)

 

post-3154-0-26566600-1455198368_thumb.pn

 

 

cały ranking http://mydapperself.com/top-10-countries-with-the-best-dressed-men/

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale to przeszło chyba bez echa. Tak w kontekście wypowiedzi kolegi @kurtka w temacie CMDNS o rodzimych stylizacjach:

 

Ranking najlepiej ubranych "nacji" wg. znanego poważanego bloga My Dapper Self. Polacy zajęli zaskakująco dobre, ósme miejsce :)

 

attachicon.gifZrzut ekranu 2016-02-11 o 14.44.51.png

 

 

cały ranking http://mydapperself.com/top-10-countries-with-the-best-dressed-men/

 

Czy ja wiem... Nie przekonuje mnie ten ranking, a mieszkałem trochę w czterech z tych dziesięciu krajów, a pozostałe (poza Hong-Kongiem) odwiedzałem więcej niż raz. Zupełnie nie tak bym go ułożył. To chyba chodzi o to, jak ubiera się ten 1% najlepiej ubranych w każdym społeczeństwie, wtedy zgoda.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja, że bazował na socjal mediach, została przedstawiona na wstępie rankingu. W innym wypadku, trudno byłoby stworzyć jakikolwiek ranking :) 

 

Natomiast cieszy sam fakt, że jako "nacja" zaczynamy być dostrzegalni w kategorii "styl".

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.