Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem dzisiaj fajną czapkę i szukam jej nazwy. Czapka była prawdopodobnie wełniana, była uszyta/dziana podobnie do beretu (i noszona jak beret, na bok), z tym, że na środku miała frędzel/pompon, i góra nie była z jednego kawałka materiału tylko dzielona z około 6 części. Macie pomysł co to było?

Prawdopodobnie chodzi o "Tam o' Shanter", noszony do dzisiaj przez np. Royal Regiment of Scotland.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Czy z wełny garniturowej (ok. 350g) da się zrobić kapelusz? Wiem, że większość kapeluszy jest robiona z filcu, ale może po odpowiednim usztywnieniu i taki manewr przejdzie? Po uszyciu garnituru krawcowi zostanie prawdopodobnie kawałek materiału i zastanawiam się, czy nie dałoby się go wykorzystać do stworzenia pasującego kapelusza. Jeśli tak, to gdzie można wykonać taką usługę?

Tkaniny nie można naciągnąć na formę. Można najprawdopodobniej uszyć w zakładzie wykonującym tego rodzaju kapelusze (vide chińskie kapelusiki w sieciówkach), ewentualnie wykorzystać jako element ozdobny w klasycznym, filcowym kapeluszu:

post-3313-13658924569438_thumb.jpg

post-3313-13658924569667_thumb.jpg

post-3313-13658924569897_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj fajną czapkę i szukam jej nazwy. Czapka była prawdopodobnie wełniana, była uszyta/dziana podobnie do beretu (i noszona jak beret, na bok), z tym, że na środku miała frędzel/pompon, i góra nie była z jednego kawałka materiału tylko dzielona z około 6 części. Macie pomysł co to było?

Prawdopodobnie chodzi o "Tam o' Shanter", noszony do dzisiaj przez np. Royal Regiment of Scotland.

Dzięki Panowie bartazz i pirat - jest to trochę podobne co pokazaliście, jednak nie do końca to co widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Czy z wełny garniturowej (ok. 350g) da się zrobić kapelusz? Wiem, że większość kapeluszy jest robiona z filcu, ale może po odpowiednim usztywnieniu i taki manewr przejdzie? Po uszyciu garnituru krawcowi zostanie prawdopodobnie kawałek materiału i zastanawiam się, czy nie dałoby się go wykorzystać do stworzenia pasującego kapelusza. Jeśli tak, to gdzie można wykonać taką usługę?

Tkaniny nie można naciągnąć na formę. Można najprawdopodobniej uszyć w zakładzie wykonującym tego rodzaju kapelusze (vide chińskie kapelusiki w sieciówkach), ewentualnie wykorzystać jako element ozdobny w klasycznym, filcowym kapeluszu:

Właśnie trochę o taki "chiński kapelusik" mi chodzi ;) A precyzyjniej o trilby w kolorze navy blue z kremową tasiemką. Znalazłem na stronie http://www.millinerytechniques.com/covered-hat-requirements.html wskazówki, jak wykonać kapelusz pokryty materiałem, ale sam się tego nie podejmę ;) Wolałbym to oddać w ręce profesjonalisty. Widziałem, że w wątku pojawiały się jakieś namiary, ale głównie na firmy robiące kapelusze z filcu. Czy gdzieś w Warszawie znajdę manufakturkę, która wykona mi kapelusz pokryty materiałem? Ma ktoś doświadczenia z takimi kapeluszami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Czy z wełny garniturowej (ok. 350g) da się zrobić kapelusz? Wiem, że większość kapeluszy jest robiona z filcu, ale może po odpowiednim usztywnieniu i taki manewr przejdzie? Po uszyciu garnituru krawcowi zostanie prawdopodobnie kawałek materiału i zastanawiam się, czy nie dałoby się go wykorzystać do stworzenia pasującego kapelusza. Jeśli tak, to gdzie można wykonać taką usługę?

Tkaniny nie można naciągnąć na formę. Można najprawdopodobniej uszyć w zakładzie wykonującym tego rodzaju kapelusze (vide chińskie kapelusiki w sieciówkach), ewentualnie wykorzystać jako element ozdobny w klasycznym, filcowym kapeluszu:

Właśnie trochę o taki "chiński kapelusik" mi chodzi ;) A precyzyjniej o trilby w kolorze navy blue z kremową tasiemką. Znalazłem na stronie http://www.millinerytechniques.com/covered-hat-requirements.html wskazówki, jak wykonać kapelusz pokryty materiałem, ale sam się tego nie podejmę ;) Wolałbym to oddać w ręce profesjonalisty. Widziałem, że w wątku pojawiały się jakieś namiary, ale głównie na firmy robiące kapelusze z filcu. Czy gdzieś w Warszawie znajdę manufakturkę, która wykona mi kapelusz pokryty materiałem? Ma ktoś doświadczenia z takimi kapeluszami?

szyje chociażby firma Sterkowski, dla przykładu

http://www.sterkowski.pl/1-kapelusz-bossanova.html

czy z powierzonego materiału - musisz sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy :) i od razu pytanie, co sądzicie o stylu noszenia kapeluszy przez Johnnego Deppa? Podoba się wam czy jest zbyt niechlujny czy nonszalancki?

Ja osobiście posiadam fedore w stylu Indiana Jonesa z wygietym w ten sposób rondem które zostało zmniejszone przez czaplnika w moim mieście o ok 1 cm.

Powiedzcie czy pasuje mi taki styl kapeluszy?

post-5996-13658924579472_thumb.png

dzięki i pozdrawiam :)

post-5996-13658924579692_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o zestawieniu na które zdrowy rozsądek by się nie zdecydował, czyli taki kapelusz do koszulki (szara, brązowa) i jeansów?

Takimi zestawieniami wychodzisz z bezpiecznej strefy. Może się okazać że będzie super albo kompletnie do d...

Często zależy to bardziej od osobowości noszącego niż od samych ciuchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

staram się to robić jak najczęściej, moi znajomi już przywykli, ale ludzie w moim mieście patrzą na mnie dziwnie, lecz jestem takim człowiekiem którego opinia ignorantów lub dresiarzy niezbyt interesuje :P

panie michalm1969 to jest indiana tylko wyprofilowany inaczej :)

Czy wy w waszych miastach macie też wzrok ludzi na sobie gdy wybieracie kapelusz z szerszym rondem? Może ja wzbudzam tyle sensacji bo jestem dość młodym człowiekiem (20 lat) ale przyznam ze kapelusze nosze odkąd pamiętam, gdyż mój dziadek zaraził mnie miłością do nich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do uwierzenia, w Lublinie - Kozim Grodzie na wschodzie, na zwykłym stoisku w dawnym tzw. Pedecie (kto z Lublina wie o co chodzi) bardzo obecnie podupadłym, można kupić - Cylindry! Na razie widziałem przez szybę, ale w najbliższym czasie będę znał szczegóły - cenę, producenta (pewnie Skoczów) - jednym słowem szyjemy fraki, cylinder na głowę w miasto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy w waszych miastach macie też wzrok ludzi na sobie gdy wybieracie kapelusz z szerszym rondem? Może ja wzbudzam tyle sensacji bo jestem dość młodym człowiekiem (20 lat) ale przyznam ze kapelusze nosze odkąd pamiętam, gdyż mój dziadek zaraził mnie miłością do nich :)

To działa tak że ci się wydaje że ludzie się gapią, mi też się wydawało, ale już mi przeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panie michalm1969 to jest indiana tylko wyprofilowany inaczej :)

Czy wy w waszych miastach macie też wzrok ludzi na sobie gdy wybieracie kapelusz z szerszym rondem? Może ja wzbudzam tyle sensacji bo jestem dość młodym człowiekiem (20 lat) ale przyznam ze kapelusze nosze odkąd pamiętam, gdyż mój dziadek zaraził mnie miłością do nich :)

Ale nie jest to kolor Indiany Jonesa, a kolor mi chodziło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gapią się, gapią. Kapelusz to już nawet w Warszawie absolutny unikat.

Nie i tak. Może i unikat, ale nikt się nie gapi, no może prawie nikt. Albo jesteś przewrażliwiony (ech to forumowe poczucie oblężonej twierdzy :D ) albo wyglądasz szczególnie ekscentrycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gapią się, gapią. Kapelusz to już nawet w Warszawie absolutny unikat.

Taka ciekawostka: Panowie parkingowi pod moja firmą do wiekszosci mówią "panie dyrektorze, popilnowac auta?", a tylko do mnie per "panie mecenasie". A jedyne co mnie na pierwszy rzut oka wyroznia to kapelusz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie michalm1969 rozumiem, myślałem nad kupnem drugiego właśnie w kolorze klasycznego Indiany.

A co do gapienia się, powiem, że czasem nawet lubię "denerwować" ludzi moimi kapeluszami...

Dodam, że jestem dość dużym ekscentrykiem, ale mniemam większość "nas" tu z forum jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gapią się, gapią. Kapelusz to już nawet w Warszawie absolutny unikat.

Taka ciekawostka: Panowie parkingowi pod moja firmą do wiekszosci mówią "panie dyrektorze, popilnowac auta?", a tylko do mnie per "panie mecenasie". A jedyne co mnie na pierwszy rzut oka wyroznia to kapelusz ;)

Może być inna przyczyna, po prostu się dowiedzieli :-) (no chyba, że nie jesteś mecenasem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jest to kolor Indiany Jonesa, a kolor mi chodziło

Dołączona grafika

o taki kolorek? 8-)

Ten kapelutek ma fajną możliwość, w rondzie wsadzony jest drut dzięki temu możemy formować kapelutek(rondo) wedle własnych widzi mi się.

Gapią się, gapią. Kapelusz to już nawet w Warszawie absolutny unikat.

@Mosze

Powolutku kapelusze wracają do łask z tego co zauważyłem, pytanie co Polacy będą nosić czy tanie śmieci wykonane z polimeru - które defacto wstyd założyć na głowę :) czy porządne nakrycia głowy z filcu albo wełny 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj fajną czapkę i szukam jej nazwy. Czapka była prawdopodobnie wełniana, była uszyta/dziana podobnie do beretu (i noszona jak beret, na bok), z tym, że na środku miała frędzel/pompon, i góra nie była z jednego kawałka materiału tylko dzielona z około 6 części. Macie pomysł co to było?

Prawdopodobnie chodzi o "Tam o' Shanter", noszony do dzisiaj przez np. Royal Regiment of Scotland.

Owszem, mam nawet taki. Szkocki narodowy beret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem dwa nakrycia głowy.

Pierwsze to czapka o opisywanym już wzorze - ale uwaga, wykonana z grubej wełny ze starych zapasów, takiej z jakiej robiło się płaszcze - jak przekazała mi właścicielka zakładu:

Dołączona grafika

Drugie to miękki czarny beret Tonak/Fezko:

Dołączona grafika

O zakładzie p. Burakowskiej pisałem tutaj:

viewtopic.php?f=2&t=527&hilit=burakowska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.