Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się boję spróbować...

Chcę sobię kupić panamę na wrzesien w podróż i to zwijanie ułatwi mi decyzję.

Podejrzewam,że to zależy od tego z czego masz ten kapelusz. Palma jest dość elastyczna i bez problemu się roluje. Natomiast z kapeluszem syna kupionym w HM, tego próbować nie będę bo się połamie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się boję spróbować...

Chcę sobię kupić panamę na wrzesien w podróż i to zwijanie ułatwi mi decyzję.

Podejrzewam,że to zależy od tego z czego masz ten kapelusz. Palma jest dość elastyczna i bez problemu się roluje. Natomiast z kapeluszem syna kupionym w HM, tego próbować nie będę bo się połamie.

No właśnie - połamie!

Jak oglądałem ten film bez dźwięku, to aż syczałem z żalu, że gość masakruje kapelusz... :oops:

...A tu proszę - można!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się boję spróbować...

Chcę sobię kupić panamę na wrzesien w podróż i to zwijanie ułatwi mi decyzję.

Podejrzewam,że to zależy od tego z czego masz ten kapelusz. Palma jest dość elastyczna i bez problemu się roluje. Natomiast z kapeluszem syna kupionym w HM, tego próbować nie będę bo się połamie.
No mam panamę z palmy, raczej prawdziwą. Ale i tak boję się, że te liście, czy co to jest, mogłyby się połamać. Aczkolwiek kiedyś w aucie ktoś mi na nią nadepnął i się odkształciła, ale bez problemu wypchnąłem ją do pierwotnego kształtu. Tak czy inaczej - nie mam na razie po co próbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cejrowski pisał w jednej z książek że nie połamie się jeśli jest tkana ręcznie, ale uwaga tylko w wilgotnym klimacie. Więc tubylcy gdzieś tam sobie ją mogą rolować i nosić, ale w Polsce bardzo szybko nie tylko się połamie ale z upływem czasu straci też fason.

Na Krymie Panamy nazywają GNŁ* шляпа

* - gniotsa nie łamiotsa

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam "panamę" z H&M. Kupiona za jakieś 40 zł tylko w sumie na próbę - na zasadzie czy przekonam się (i swoje najbliższe otoczenie ;-)) do noszenia kapeluszy. Po dwóch miesiącach sporadycznego noszenia materiał (cholera znaju co to jest - oznaczenie z metki: "straw") zaczyna się już kruszyć i łamać, ale w sumie eksperyment swój cel spełnił (tzn. ja się przekonałem, reszta już niekoniecznie, ale kij im w oko ;-)) i przymierzam się teraz do zakupu prawdziwej panamy. Z dyskusji powyżej wnoszę, że Panamy w przeciwieństwie do tego badziewia z H&M są bardzo elastyczne i wytrzymałe. U mnie na rondzie kapelusza po jego wewnętrznej krawędzi biegnie taka nadbudówka (ciężko to inaczej określić) i właśnie w tym miejscu na krawędziach nadbudówki wykruszają i łamią się pojedyncze włókna - czy taki efekt pojawia się też w prawdziwych Panamach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co chyba nie stać mnie na prawdziwą panamę, ten to 55 zł + przesyłka.

Panamy można już kupić od około 100pln np. tutaj http://www.panamahatmall.com/panama_hat_home.php.

Od 150$ przesyłka jest za darmo, a zakupy "forumowe" z tej strony były robione już kilka razy, więc chętni pewnie się znajdą.

Sam podejmij decyzje, czy chcesz "słomkowy kapelusz" czy "panamę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Fedora, kanotier? Panama mi nie podchodzi. Nie chcę wyglądać groteskowo a coś na głowę trzeba włożyć.

:?

Tak na szybko:

Panama to rodzaj kapelusza z trawy, wyplatany tradycyjnie w Ekwadorze - ma wiele kształtów. Jest kapeluszem letnim.

Fedora jest kapeluszem filcowym, raczej miejskim, chociaż nikt nie zabroni Ci w niej siedzieć nawet na plaży.

Ja w lato chodzę w panamach, także na plażę, ale jesli uważasz, że mniej groteskowo będziesz wyglądał na plaży w filcowej fedorze to Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo większość z Was, Panowie, po nabyciu oryginalnej panamy, zachowuje się, nie przymierzając, jak fanatyczny posiadacz iPhone ;-). Tylko Apple a reszta to g.... I okazuje to innym w mało dżentelmeński sposób

Kolego pytający, chcesz zainwestować na lata i różne letnie okazje, kup oryginalną panamę, różne fasony są tu, może znajdziesz ten który Ci odpowiada: http://www.panamahatmall.com/panama_hat ... =4538_4539

Chcesz coś jedno-sezonowego na plażę - kup coś tańszego dostępnego w zasadzie wszędzie, do niedawna przynajmniej

I bardzo istotną kwestią jest fason odpowiedni to kształtu twarzy, sylwetki, fryzury itp. Nie wystarczy kupić klasyczną panamę i będzie pasować każdemu. Nie każdy nosi kapelusze jak Alain Delon, któremu we wszystkim dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba fajne. BTW co to za marki i gdzie je mozna dostac?

Nie wiem, to przypadkowe kapelusze pojawiąjące się google po wpisaniu fedora straw hat men :) . Takie typy niespecjalnie mi się podobają, dlatego szukam czegoś innego. Przeciętne kapelutki z H&M również mi się źle kojarzą. Pewnie dlatego, że noszą je u nas do adidasów i sportowego plecaka. Ehhh, ciężka sprawa :roll: .....

Co do panam, to mocno mi się pomieszało. Kojarzyłem je wyłącznie z małymi rondlami i białym kolorem. Dzięki za naprowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo większość z Was, Panowie, po nabyciu oryginalnej panamy, zachowuje się, nie przymierzając, jak fanatyczny posiadacz iPhone ;-). Tylko Apple a reszta to g.... I okazuje to innym w mało dżentelmeński sposób

To nie jest kwestia fanatyzmu. Sam napisałeś:

chcesz zainwestować na lata i różne letnie okazje, kup oryginalną panamę

Nie jestesmy tu od tego, żeby się głaskać, więc jeśli ktoś mi wrzuca papierowego kapelutka z jakiegoś przysłowiowego h&m, to pisze co o tym sądzę i wskazuję inną drogę, moim zdaniem lepszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o fedorze miałem na myśli takie kapelusze:

Dołączona grafika

lub

Dołączona grafika

Pierwsze foto to trilby - miękka główka i małe rondo, a fedorę mamy na drugim - miękka główka, obszerne rondo (choć np. wujek Wikipedia twierdzi, że trilby is a kind of fedora hat). Na plażę pasują chyba oba. Co prawda trilby uchodzi już za kapelusz nieformalny, podczas gdy fedora jest jeszcze formal, to w przypadku plaży raczej to nie ma większego znaczenia. Tam i tak strój bardzo nieformalny obowiązuje.

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.