Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

Karczmarzu pytasz teoretycznie czy na serio rozważasz zakup?

pozdrawiam

D :)

Rozważam, choć nie ukrywam, że na chwilę obecną bardziej podobają mi się kapelusze "fashion" niż klasyczne

Jak grzebałem to widziałem taki temat:

viewtopic.php?f=1&t=316&hilit=savoir+vivre+kapelusz

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przejrzałem wątek o kapeluszach i nie trafiłem na informację o sklepie stacjonarnym z kapeluszami Panama we Wrocławiu, więc podaję taką informację.

Wczoraj spacerowałem po Wrocławiu i blisko rynku natrafiłem na sklep z kapeluszami. W oknie wystawowym moją uwagę zwróciły Panamy. Wszedłem i okazało się, że Panamy są oryginalne z Ekwadoru, tzn. osobiście się nie znam, tak jednak twierdziła starsza Pani w sklepie, poza tym na metce widniało Ekwador, a na dołączonych do kapelusza małych karteczkach narysowane było jak zwijać kapelusz - więc może były oryginalne. Cena 260 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabawna domena w kontekście kapeluszy ale http://wiklinowydom.pl/index.php?cat_id=102

Osobliwy sposób podawania rozmiaru:

"Rozmiar kapelusza XL - 61 cm (obwód zewnętrzny "główki" kapelusza)."

Ale za to posiadają rekomendację:

"Kapelusze Panama z firmy Ecua-Andino posiadają rekomendację serwisu Plecionki.pl"

:D

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w Marks&Spencer. Ze zdziwieniem dostrzegłem panamy pod wielkim napisem "Genuine panama hats". Już miałem napisać radosną nowinę na forum, gdy dostrzegłem metki. "Made ich China". Wyrabiane z tej palmy, co ekwadorskie, cena 260 zł...

Wydaje mi się, że cena w M&S, nawet przy obecnych kursach walut jest za wysoka. Kapelusze wyglądają na 3-4 grade a cena jest jak drobniejszy splot.

Swoją drogą ciekawe czy Chińczycy robią je ręcznie, czy są plecione maszynowo?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt XVI po raz kolejny udowadnia, że jest naprawdę dobrze ubranym mężczyzną, potrafiącym czerpać inspiracje z setek lat historii Watykanu.

Zartujesz?

Oczywiście, że nie. Benedykt XVI przywiązuje ogromną wagę do poprawności stroju, zwłaszcza liturgicznego, ma wszystko szyte na miarę i według mnie prezentuje się świetnie. Odkurzył też masę historycznych rzeczy, jak np. camauro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, nudny jest tylko biel i biel.

Skoro tak mówisz, to znaczy, że chyba nie przypatrzyłeś się uważnie jego strojom. Rzeczywiście Benedykt XVI, zgodnie z tradycją, sutannę nosi biała, ale już dodatki wybiera w różnych odcieniach czerwieni oraz złota. Podobnie jak ktoś zmuszony do chodzenia w garniturze na co dzień, ale noszący rzeczy bespoke, papież znajduje sposób, by wewnątrz watykańskiego dress code'u wyrazić swoją osobowość, m.in. przywiązanie do Tradycji. To raz. Dwa, nie trzeba być pstrokatym jak papuga, by wyglądać elegancko. Kiedyś przecież wszyscy szykownie ubrani dżentelmeni nosili głównie biało-czarne stroje. Trzy, jego ubrania są świetnie jakościowo i dopasowane, a to jest chyba najważniejsze w byciu eleganckim mężczyzną.

Poza tym to chyba troche tak jak napisac ze Ksiaze Filip ma swietny mundur

Bo ma :).

Kolejny czlonek sekcji rekonstrukcyjnej. ;)

Nie czuje się członkiem żadnej sekcji na forum poza byciem członkiem BwB :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i te czerwone buty... ;)

Już to kiedyś o tym pisałem, ale jak mówimy o strojach Kościoła Rzymsko - Katolickiego, pozwolę sobie przypomnieć: formalnie tylko papież ma prawo nosić czerwone (dokładnie purpurowe) buty. Wynika to z jednego z przywilejów cesarskich z okresu walki o inwestyturę we wczesnym średniowieczu. tak w ramach ciekawostki historycznej :)

Ksiądz w birecie na głowie jest ubrany również w Kapę, wszystko według liturgii trydenckiej. Proszę zwrócić uwagę, iż biret ma tylko trzy rogi (czyli takie uszka u góry) Czwarty róg przysługuje, gdy kapłan posiada stopień doktora świętej teologii.

Pozdrawiam A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ksiądz w birecie na głowie jest ubrany również w Kapę, wszystko według liturgii trydenckiej.

Wg liturgii "trydenckiej" - obecnie: Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego - to założoną stułę, na krzyż na piersi. Kapa w liturgii "zwyczajnej" też jest używana.

Proszę zwrócić uwagę, iż biret ma tylko trzy rogi (czyli takie uszka u góry) Czwarty róg przysługuje, gdy kapłan posiada stopień doktora świętej teologii.

Taka tradycja jest poza Polską. W Polsce na ogół każdy ma czterorożny biret, z trzema rogami to rzadkość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.