Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

Odswierze sprawe poniewaz bylem w tym tyg w Toruniu na Szewskiej. Obenie nie ma kapeluszy filcowych sa kapelusze welurowe. Wybor w zakladzie jest niewielki jednak oczywiscie mozna zlozyc zamowienie. Czas realizaji 2tyg, wybiera sie wzor, kolor i rozmiar. Cena bardzo przyzwoita 200 gdzie u mnie we Wroclawiu za zakupy w najslynniejszym naszym zakladzie na wieziennej trzeba wylozyc 300zl za to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Byłem dzisiaj w Galerii Centrum w Lublinie, (Dawnym pedecie - lubelacy wiedzą o co chodzi). na parterze były do kupienia kapelusze ze Skoczowa, w dużej ilości, i rozmiarach i modelach. Uwaga!!: Cylinder (serio), melonik, homburgi i fedory, ceny 180 PLN i wzwyż. :)

A inna sprawa, czy nie zauważacie Koledzy powracającej mody na kapelusze? ja na tzw. mieście zauważyłem już kilka osób, w Lublinie to juz coś.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podesłać link(i) do zasad, regulujących noszenie kapeluszy? Albo możemy pogadać tutaj ;)

Przede wszystkim chodzi mi o zasadę stanowiącą, gdzie można, a gdzie nie można nosić kapelusza na głowie. Rozumiem, że kościół katolicki - nie, cmentarz żydowski - tak. Jak jest z pomieszczeniami? Mad meni zdejmują kapelusz dopiero w recepcji (w windzie mają go na głowie), no i uchyla się ronda (bądź unosi kapelusz), gdy widzimy znajomego (a w szczególności znajomą; no, piękną nieznajomą może też wliczymy ;) ). Zauważyłem jednak, że w Polsce starsi mężczyźni (bo przeważnie ci noszą kapelusze) nie zdejmują kapelusza np. w banku, nawet gdy muszą spędzić w nim godzinę. Czyli zdejmują dopiero w domu? Czy może chodzić o brak wieszaka (w banku)?

Jak to jest? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A inna sprawa, czy nie zauważacie Koledzy powracającej mody na kapelusze? ja na tzw. mieście zauważyłem już kilka osób, w Lublinie to juz coś.Pozdrawiam

Owszem, moda zdaje sie powracac. Ja sam od zeszlego sezonu w kapeluszu chadzam.

Ale to co mozna zobaczyc na ulicy to moda w wydaniu extremalnie mlodziezowym, z dosc rachitycznymi odmianami trilby noszonymi na potylicy (swa droga jak oni sa w stanie nosic kapelusz na sztorc??)

Ja natomiast najczesciej nosze fedore i oglednie mowiac jestem zjawiskiem na ulicy. W ogole noszenie kapelusza wymaga noszenia swego rodzaju odwagi, podobnie jak muchy czy chociazby... poszetki. Zdarza mi sie korzystac z kazdego z tych klasycznych meskich akcesoriow co budzi wieksze zdziwienie otoczenia niz taki osobnik "plci niewiadomej". Podsumowujac: O tempora! O mores!

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapelusz fedora jest bardzo praktycznym nakryciem głowy w wielu sytuacjach. Tu na głowie Igora Sikorskiego (amerykańskiego konstruktora łodzi latających i śmigłowców rosyjskiego pochodzenia) w trakcie prób w locie jednego z pierwszych helikopterów amerykańskich VS-300:

Dołączona grafika

Z kapeluszem Sikorsky`ego była związana "legenda miejska" popularna wśród pilotów: http://www.sikorskyarchives.com/fedora.html

Kapelusz IS został odnaleziony:

Dołączona grafika

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czy ktoś może zamawiał kapelusz w pracowni Sterkowskiego? Mają bardzo niskie ceny, a do tego kapelusze są jakoby ręcznie szyte z mieszanek wełny i kaszmiru. Chciałem tam kupić fedorę i z tego co się dowiedziałem można bez problemu za dodatkową dopłatą dobrać sobie dowolny kolor do wybranego wzoru.

http://www.sterkowski.pl/menu-5.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może zamawiał kapelusz w pracowni Sterkowskiego? Mają bardzo niskie ceny, a do tego kapelusze są jakoby ręcznie szyte z mieszanek wełny i kaszmiru. Chciałem tam kupić fedorę i z tego co się dowiedziałem można bez problemu za dodatkową dopłatą dobrać sobie dowolny kolor do wybranego wzoru.

http://www.sterkowski.pl/menu-5.html

Wygląda ciekawie - z pewnością się tam udam! Dzięki za namiar! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może zamawiał kapelusz w pracowni Sterkowskiego? Mają bardzo niskie ceny, a do tego kapelusze są jakoby ręcznie szyte z mieszanek wełny i kaszmiru. Chciałem tam kupić fedorę i z tego co się dowiedziałem można bez problemu za dodatkową dopłatą dobrać sobie dowolny kolor do wybranego wzoru.

http://www.sterkowski.pl/menu-5.html

No ciekawe, ale czemu przy tych czapkach/kapeluszach nie ma żadnych informacji o wymiarach, ani możliwości wyboru rozmiaru?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na czas oczekiwania widoczny przy każdym produkcie (zwykle 1-2 tygodnie) - one są szyte każdorazowo pod konkretne zamówienie. Po zakupie ustala się rozmiar indywidualnie (w przypadku kapelusza na bazie obwodu głowy kupującego) Co do wymiarów kapelusza masz rację, przydałaby się notka. A i jakby kogoś interesowało - dopłata za "nietypowy" kolor (w moim przypadku granat) wyniosła mnie równo 7 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj trochę luźniejszy, w przypadku filcu; może być nawet do 1 cm. Pod wpływem potu, deszczu, mżawki i śniegu skuli Ci się w 2-3 miesiące. Żeby nie opadał na oczy wkłada się pod potnik kartkę papieru. Jak jest w sam raz to może być potem za ciasny.

Jeśli jest filcowy to tył ronda możesz uformować. Najpierw trzymasz kapelusz nad parą, potem pocierając ręką (otwartą dłonią) unosisz rondo do góry. (Oczywiście, jeśli tak chcesz zrobić, wtedy jest większy kontrast między opadającym rondem z przodu, a uniesionym z tyłu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Z zupełnie przeciwną opinią spotkałem się dzisiaj kupując homburga. Sprzedawczyni sugerowała zakup mniejszego rozmiaru, bo kapelusz pod wpływem potu powiększa obwód w miejscu zetknięcia z głową. Wygląda na to, że dodatkową funkcją potnika jest "stabilizowanie" filcu, z którego zrobiony jest kapelusz?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zupełnie przeciwną opinią spotkałem się dzisiaj kupując homburga. Sprzedawczyni sugerowała zakup mniejszego rozmiaru, bo kapelusz pod wpływem potu powiększa obwód w miejscu zetknięcia z głową. Wygląda na to, że dodatkową funkcją potnika jest "stabilizowanie" filcu, z którego zrobiony jest kapelusz?

Pozdr,

wojvv

Najpierw należałoby się zastanowić, jak chcemy nosić kapelusz. Czy z wielkomiejskim sznytem, lekko przechylony na bok?

Czy też może, z prowincjonalnym pragmatyzmem dobrze osadzony na głowie i nie fruwający, lub turlający się po trotuarze przy silniejszych podmuchach wiatru?

To pierwsze - lekko przyciasny. Drugie - dokładnie dopasowany do obwodu głowy w pozycji, która nam odpowiada.

Trochę kapeluszy przewedrowało przez moją głowę i raczej nie natknąłem się na efekt Frankiego, żaden z kapeluszy nie zmniejszył swojego obwodu w wyraźny sposób. Z drugiej strony Wojv masz rację - skórzany potnik stabilizuje obwód kapelusza. Niemniej jednak skóra nie rozciąga się, aż tak bardzo. No chyba, że użyjemy specjalnego przyrządu pokazanego kiedyś przez Frankiego.

Rolę regulacji obwodu, jak sądzę pełnił kiedyś zewnętrzny ozdobny pasek dookoła ronda. Szczególnie, gdy był skórzany z klamrą. Teraz pozostała już tylko ozdobna funkcja.

Reasumując. Wobec rozbieżnych opinii: kurczenie vs, rozciąganie - najlepiej chyba od razu wybrać właściwy rozmiar.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zupełnie przeciwną opinią spotkałem się dzisiaj kupując homburga. Sprzedawczyni sugerowała zakup mniejszego rozmiaru, bo kapelusz pod wpływem potu powiększa obwód w miejscu zetknięcia z głową. Wygląda na to, że dodatkową funkcją potnika jest "stabilizowanie" filcu, z którego zrobiony jest kapelusz?

Pozdr,

wojvv

Do potu trzeba dodać jeszcze deszcz i śnieg, które zwiększają kurczliwość i sztywnienie filcu. Ponad 20 lat lat noszę kapelusze bez względu na warunki pogodowe przez 30 dni w miesiącu w 12 miesięcy w roku. Zapewne pani sprzedawczyni ma większe i lepsze doświadczenie praktyczne, nie namawiam nikogo do mojego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Uwaga, nosiciele!

Likwidują Porthosa :( Sklep będzie działał do 28 I. Marną pociechą jest zniżka 40% na wszystko. Na przykład kapelusze z pięknej króliczej sierści z 260 na 160. Kolory: ciemna zieleń, granat, brązy, beże. Rozmiarówka dość szeroka. Kaszkiety i inne, mniej oficjalne nakrycia głowy, też są.

PS Czy tylko ja widzę wszędzie likwidowane sklepy z odzieżą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.