Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

mogę ale po co?

opis Twojego klasyka

"... Kanotier – słomkowy kapelusz z niską płaską główką i niedużym rondkiem,

ozdobiony czarną rypsową wstążką.

Noszony przez przedstawicieli obu płci.

Znakomity jako dodatek do regionalnych strojów kapel ludowych. ... "

Edit.

wybacza teraz dopiero zrozumiałem że Cię uraziłem, niestety kapelusz przedstawiony przez Ciebie jest niezwykle przaśny co akurat w moim mniemaniu nie jest wadą i bardzo mi się podoba pomysł noszenia takiego ludowego nakrycia głowy z np. letnim garniturem

Nie mam z tym problemu. To Ty trochę się "skompromitowałeś" próbując przez kilka wpisów naginać fakty do z góry przyjętego założenia. Kanotier z aukcji jest produktem f-my Danex, o której koledzy już wcześniej pisali w wątku o kalpeluszach:

http://www.danex-kapelusze.pl/kapelusze ... html#g_4_0

i pod każdym względem należy do tej samej grupy co np. boater hat f-my Darcy Clothing za ca 40GBP: http://www.darcyclothing.com/shop/hats/ ... ha112.html

Poza tym polski kapelusz za 40zł jest (przynajmniej tak wygląda po porównaniu obu zdjęć) dokładniej wykonany od tego oferowanego przez firmę z UK.

"Przaśny" wygląd jest naturalny dla kapeluszy zszywanych z rodzaju słomianego warkocza.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ten polski kapelusz wygląda "przaśnie", dlatego, że główka jest lub wydaje się odrobinę zaokrąglona. Natomiast kanotier Darcy Clothing ma główkę całkowicie płaską i wygląda bardziej "elegancko". ;)

Poza tym, to kanotier, a nie kanotiera. :)

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dostanę przesyłkę, sprawdzę jak jest z kształtem główki i ostatecznie rozstrzygniemy ranking "przasności" kanotierów. Gdyby dysponowali Panowie innymi kanotierami, chętnie bym je także porównał.

Co do "ludowości" kanotierów, to według źródeł brytyjskich takie kapelusze były początkowo noszone przez... rzeźników. Potem zostały przejęte przez wioślarzy oraz weszły do międzynarodowego letniego eleganckiego stroju i były powszechnie używane do lat 40-tych XXw. Kanotierzy noszone przez warstwy wyższe były obiektem pożądania mniej zamożnych osób, a dzięki temu, że były tanie i dostępne "wróciły do ludu" np. stając się elementem stroju ludowego w wielu krajach, np. takiego, jak przedstawiane przez Sz. Kolegę bar_open.

Oczywiście "kanotier" (franc. canotier) a nie "kanotiera" (tego wyrazu użył sprzedawca na Allegro).

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaka i do czego.

Pozdrawiam, Dr

Taka, jak zaprezentowałem w tym temacie viewtopic.php?f=1&t=181&start=140.

Powiedzmy że

1) do spodni i koszuli na wierzch, żeby iść się wieczorem przejść po mieście,

2) do koszuli i marynarki i konkretniejsze wyjście do miasta

3) do krawata i jakąś uroczystość, niekoniecznie bardzo uroczystą - urodziny itp.

Pytam, bo wydaje mi się, że po to panama jest słomkowa i jasna, żeby była przewiewna w miarę i chroniła przed promieniami słonecznymi, więc noszenie jej wieczorem, gdy jest już chłodniej i ciemno mija się trochę z celem i większy sens ma ubranie wtedy zwykłej fedory czy trilby, których nie mam, a mam panamę, więc wolałbym wiedzieć czy wszystko albo nic. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ten polski kapelusz wygląda "przaśnie", dlatego, że główka jest lub wydaje się odrobinę zaokrąglona. Natomiast kanotier Darcy Clothing ma główkę całkowicie płaską i wygląda bardziej "elegancko". ;)

(...)

Dzisiaj dostałem przesyłkę. Główka kapelusza jest minimalnie wypukła a kapelusz ma ciemniejszy kolor od kanotiera ze strony Darcy Clothing. Mam trochę zastrzeżeń do wykończenia ronda, które w kilku miejscach jest lekko "postrzępione". Kanotier DC wygląda na sztywniejszy ale polski jest z pewnością bardziej przewiewny.

Po przymiarce okazało się, że kapelusze o proporcjach kanotiera nie pasują do mojego kształtu twarzy (wyjściem byłoby noszenie ich na bakier). Za to dla żony był idealny ;-)

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, w książce W. Cejrowskiego, natknąłem się fragment dot. panam. Padło w niej twierdzenie, że prawdziwe panamy zachowują swoją elastyczność i możliwość ich rolowanie, składania i innych form form molestowania tylko w klimacie ameryki środkowej (wysoka wilgotność i temperatura). Poza tym rejonem tracą swoje właściwości. Czy ktoś z posiadaczy "prawdziwej" panamy może się do tego odnieść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] myślę, że gnie się i roluje tak samo dobrze tutaj w Warszawie, jak w Quito.

Wyborne :)

Też wątpię w prawdziwość tego twierdzenia. Na stronie z tymi kapeluszami (o ile dobrze pamiętam na brentblack.com) było zamieszczone zdjęcia dżentelmena odwiedzającego Gizę w tradycyjnym podróżniczym stroju, którego elementem była panama w fasonie optimo. Z opisu wynikało, że ów pan ma ją lat kilkanaście i zawsze zwija ją do przechowywania w podróży, a była w stanie idealnym. Nie wydaje mi się, żeby zmiany temperatury i wilgotności powietrza miały tak drastyczny wpływ na zachowanie materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.