Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

Zazdroszcze projektu i trzymam kciuki.

Sam mam ochote zamowic smoking, ale na razie jest w dosyc odleglych planach, bo mam bardziej pilne zamowienia w kolejce.

Musze przyznac, ze ciezko mi znalezc dobry 'business case', bo jedyny jaki widze to wieczorne wyjscia do opery/filharmonii, ale nawet w Londynskiej operze do tej pory widzialem 1, slownie jedna, osobe w smokingu, wiec cisnienie spoleczne wywierane na mnie jest zerowe. Robilbym to tylko i wylaczenie dla wlasnej przyjemnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszcze projektu i trzymam kciuki.

Sam mam ochote zamowic smoking, ale na razie jest w dosyc odleglych planach, bo mam bardziej pilne zamowienia w kolejce.

Musze przyznac, ze ciezko mi znalezc dobry 'business case', bo jedyny jaki widze to wieczorne wyjscia do opery/filharmonii, ale nawet w Londynskiej operze do tej pory widzialem 1, slownie jedna, osobe w smokingu, wiec cisnienie spoleczne wywierane na mnie jest zerowe. Robilbym to tylko i wylaczenie dla wlasnej przyjemnosci.

To w sumie zabawne, bo mój tok myślenia jest całkiem nieracjonalny. Garnituru zasadniczo nosić nie muszę, ale lubię. Mam niezłe, ale tylko konfekcyjne, więc przede mną cały ocean przyjemności szycia na miarę. Tak po kolei trzeba do wszystkiego dorosnąć :lol: (w moim wieku :?::shock: ). Decyzja, że najpierw smoking, choć nietypowa, jest uzasadniona z powodu związków "rodzinnych" z Operą i częstego tam bywania (z przyjemnością zresztą) i pomysłu na promowanie stylu i przyjemności użycia spinek do mankietów (do koszuli - mankietowych, guzikowych, do kołnierzyka, do kamizelki smokingu i fraka...), które od lat projektuję i robię :roll: Jak inaczej skutecznie promować coś, czego prawie nikt nie nosi :( No to trzeba zacząć od siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla szanownych Państwa forumowych zainteresowanych moimi poszukiwaniami, najnowsza informacja - wczoraj odebrałem przesyłkę z Wielkiej Brytanii z elegancko zapakowanym kuponem wełny barathea na mój projektowany smoking... Jak tylko skończy się przedświąteczny wyścig z czasem zrobię zdjęcia i pochwalę się nabytkiem. Na gorąco oceniam bardzo wysoko. Tkanina jest miękka, świetnie się układa, ma głęboką czerń, nie za cienka i co najważniejsze W OGÓLE się nie gniecie. Aż niewiarygodne w jakim stopniu W OGÓLE... :D Myślę, że trafiłem w dziesiątkę...

Na dokładkę w fakturze dołączona wyszywana metka z marką tkalni do naszycia na wewnętrznej kieszeni marynarki... Szacun... 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tifaret nie kontaktował się ze mną w sprawie zakupu baratei. Tkaninę kupił bezpośrednio w małej firemce Harrisons (Burley) LTD. Nie mylić z Harrisons of Edinburgh. Burely ma w stałej ofercie trzy próbniki o bardzo ograniczonej palecie wzorów i kolorów. Mięciutki flanelki na zimę (330g - worsted wool with milled finish, w zasadzie to takie pół-flanelki), super 130's oraz super 160's z 3% kaszmiru. Na eBay wystawiają pojedyncze kupony wyprzedażowe. Cenowo to najatrakcyjniejsza oferta na rynku. Co do jakości, to bez fajerwerków ale trzymają poziom. Na rynku angielskim bespoke są w zasadzie nieznani. Głównie zaopatrują Bliski i Daleki Wschód.

Próbniki Harrisons Burley oczywiście są do wglądu w Studio Szarmant :) Próbowaliśmy ich wprowadzić do rodzimych pracowni krawieckich, ale nie przypadły do gustu klientom mimo niższych cen. To są trudne tkaniny do sprzedaży, bo mają tzw. włosek (nap) czyli semi-milled finish. Polacy wolą smooth finish. Gładki, bez wyczuwalnego włoska.

Sator zrecenzował ich próbniki tutaj http://www.cutterandtailor.com/forum/in ... topic=2682

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tifaret nie kontaktował się ze mną w sprawie zakupu baratei. Tkaninę kupił bezpośrednio w małej firemce Harrisons (Burley) LTD. Nie mylić z Harrisons of Edinburgh. Burely ma w stałej ofercie trzy próbniki o bardzo ograniczonej palecie wzorów i kolorów. Mięciutki flanelki na zimę (330g - worsted wool with milled finish, w zasadzie to takie pół-flanelki), super 130's oraz super 160's z 3% kaszmiru. Na eBay wystawiają pojedyncze kupony wyprzedażowe. Cenowo to najatrakcyjniejsza oferta na rynku. Co do jakości, to bez fajerwerków ale trzymają poziom. Na rynku angielskim bespoke są w zasadzie nieznani. Głównie zaopatrują Bliski i Daleki Wschód.

Próbniki Harrisons Burley oczywiście są do wglądu w Studio Szarmant :) Próbowaliśmy ich wprowadzić do rodzimych pracowni krawieckich, ale nie przypadły do gustu klientom mimo niższych cen. To są trudne tkaniny do sprzedaży, bo mają tzw. włosek (nap) czyli semi-milled finish. Polacy wolą smooth finish. Gładki, bez wyczuwalnego włoska.

Prawda to wszystko. Może tylko dodam,że włosek jest praktycznie niezauważalny, w każdym razie takie wykończenie powierzchni mnie odpowiada. Być może łatwiej jest to oceniać mając do porównania różne próbki tkanin. Niewątpliwie materiał w masie (rozwinięty) i dobrze wyściskany dłonią robi bardzo pozytywne wrażenie.

Ciągle odkładam dalsze przemyślenia na forum z powodu przedświątecznego szczytu (no może w tym roku szczyciku...), ale pewne, że zapowiadam się z przyjemnością u Kolegi Zakiego po Świętach w sprawie czarnego rypsu na wyłogi... 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Granville narobił zamieszania. :) Według moich źródeł nie ma znaczenia kolor metalu, z którego wykonane są spinki, zegarek, itd. Mnie np. bardziej podobają się do stroju wieczorowego (także do fraka) spinki itp. w kolorze srebrnym (czy też białozłotym/platynowym), ale możesz mieć inne zdanie. ;) Nie przywiązywałbym do tego takiej wielkiej uwagi.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta dyskusja ma swoj poczatek na szarmant.pl, gdzie kolega +immune+ zanegowal moje stanowisko iz do smokingu nosimy zegarek z bialego zlota/platyny, stojac na stanowisku ze do smokingu wlasciwsze jest zloto zolte.

Po pierwsze, Ty przytaczasz Roetzel'a, ja przedstawiam wlasne zdanie poparte obserwacjami oraz wlasnym gustem. Zakladam smoking kilka razy do roku (przewaznie na premiery operowe w Polsce i za granica oraz imprezy sylwestrowe). Przez kilka lat wyrobilem sobie zdanie o tym jak mezczyzni nosza smoking i wydaje mi sie, ze w wiekszosci przypadkow portafie oceanic czy robia to z "przymusu", czy tez z wlasnej woli. Wielokrotnie mialem okazje uczestniczyc w przyjeciach black tie w USA oraz Wlk. Brytanii choc nie byly to gale godne koronowanych glow. Widywalem dodatki w tonacji zoltego i bialego zlota, sam rowiez posiadam dwa komplety guzikow jubilerskich i spinek, zakladalem zegarek w kopercie stalowej i pozlacanej (zegarka z czystego zlota nie posiadam). Moim zdaniem do black tie zdecydowanie bardziej pasuje zolty kolor zlotych dodatkow; dodatki w tej tonacji uwazam za komplementarne z czernia calego stroju, a zwlaszcza muchy, ktora do fraka zaklada sie biala. Jezeli chcesz zakladac do smokingu spinki i guziki z bialego zlota lub srebrne z oczkiem z perla to prosze bardzo - i tak uwage otoczenia zwroca same dodatki a nie ich tonacja - powod jest prozaiczny, mezczyzni nosza koszule ze zwyklymi, bielizniarskimi guzikami (choc nierzadko sa one wykonane lub powlekane masa perlowa). Mialem okazje spotkac zbyt wiele osob, ktore podzielaja moj poglad iz biale i matowe barwy zdecydowanie bardziej pasuja do white tie, zeby sadzic iz nie glosze tutaj zadnych herezji. Jest to w dodatku zgodne z zasadami tzw. "understated elegance", czyli wytwornej, aczkolwiek nie rzucajacej sie w oczy elegancji - biale zloto, lub platyna to moim zdaniem materialy bardziej dystyngowane ze wzgledu na swoja barwe (w przypadku kobiecej elegancji nie slyszalem nigdy o laczeniu diamentow z kolia wykonana z zoltego zlota, przy bardzo wytwornych okazjach). Byc moze tak jak napisal Granville kilka postow wyzej, jest to styl amerykanski - nie wiem. Proponuje jednak wlasne zdanie na kazde temat wypracowac, a nie brac za pewnik wszystko co przeczytamy w ksiazkach. Tych mniej, lub bardziej naukowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla jasnosci, odniesienie sie do roetzela do ktorego nawiazujesz, a ktore mialo miejsce na szarmant.pl dotyczylo paskow i stanowiska roetzela dotyczace klamer do paskow z ktorym to stanowiskiem w pelni sie zgadzam. nasza rozbieznosc na szarmant.pl dotyczy tego czy wlasciwy do smokingu jest zegarek z bialego zlota/platyny ktore jest moim stanowiskiem zanegowanym na szarmant.pl przez Ciebie.(bo jak rozumiem, co do zasady spojnosci dodatkow pozostajemy w zgodzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optuję za złotymi dodatkami, a przy okazji podaję link do instruktażowego filmiku o wiązaniu muchy do smokingu w wykonaniu Alana Alexandra z Pooole'a:

http://wideo.onet.pl/styl-zycia-jak-zaw ... 030,w.html

Już widzę rzesze forumowiczów ze szwajcarskimi zegarkami z kopertami, wykonanymi ze szlachetnych kruszców na balach sylwestrowych. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

zainteresowany wpisem na blog http://www.szarmant.pl/bonzurka-czyli-smoking-jacket zastanawiam, się czy czarna aksamitna jednorzędowa marynarka zapinana na dwa guziki o garniturowym kroju z angielskim cięciem w połączeniu z ciemnoszarymi wełnianymi spodniami, białą koszulą na spinki, srebrnym bądź czarnym krawatem i białą poszetką nie będzie stanowić ciekawej alternatywy dla ciemnogranatowego garnituru, niestety nie posiadam smokingu, który w mojej ocenie nalepiej pasowałby do okazji. Pytam w kontekście inprezy/balu sylwestrowego organizowanego w jednym z małych krakowskich hoteli, na zaproszeniach brak informacji co do stroju, jednak z przewidywanej przeze mnie oprawy imprezy zakładam zakładam, że większość gości będzie w garniturach, czy jak to napisał kolega Zaki w swoim blogu w wołach roboczych, i tego chciałbym właśnie uniknąć :)

Jeżeli moderator uzna, że pytanie nie pasuje do tematu, z którym jest ledwo zauważalnie związane poprzez rodowód aksamitnych marynarek smoking jackets - przepraszam i proszę o przeniesienie pytania na właściwe miejsce np. do poradni stylistycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Powoli rośnie pokolenie młodych elegantów w Polsce, którzy lepiej ubierają się od swoich ojców, a o dekadę starsi koledzy w pracy nie potrafią zrozumieć ich stylu. Tak zawsze zaczynały się ciche rewolucje. Jestem głęboko przekonany, że koło już się obróciło w dobrą stronę. Polak znowu będzie eleganckim mężczyzną, a dzisiejsi eleganci przestaną być postrzegani jako freaki. Oni są pionierami."

http://www.szarmant.pl/czas-na-smoking#more-2980

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Powoli rośnie pokolenie młodych elegantów w Polsce, którzy lepiej ubierają się od swoich ojców, a o dekadę starsi koledzy w pracy nie potrafią zrozumieć ich stylu. Tak zawsze zaczynały się ciche rewolucje. Jestem głęboko przekonany, że koło już się obróciło w dobrą stronę. Polak znowu będzie eleganckim mężczyzną, a dzisiejsi eleganci przestaną być postrzegani jako freaki. Oni są pionierami."

http://www.szarmant.pl/czas-na-smoking#more-2980

Mimo calej osobistej sympatii, rzadko zgadzam sie z Szarmantem. Ale pod tym stwierdzeniem podpisuje sie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry dzień!

Po raz drugi witam się serdecznie.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Takie życzenie noworoczne...

gdyby... jeśli...

nie patrząc na nic...

Gdyby zażyczyć sobie smoking...

Taki może ...

http://www.blacktieguide.com/Classic/Classic_Intro.htm

To gdzie powinniśmy go uszyć? ( w Polsce)

Z jakiego materiału?

Z jaką koszulą? (pojedynczy mankiet ;)

Dodatki?

Słowem: jak powinien wyglądać Smoking Doskonały??

ukłony,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.