Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie na szybko: czy da się przerobić koszulę z guzikami bieliźnianymi na koszulę z guzikami jubilerskimi?

Wszystko się da, pytanie tylko czy warto. Ja myślę, że nie, bo guziki jubilerskie działają mniej więcej jak spinki do mankietów - nie są przyszywane i przechodzą przez 2 dziurki - zatem trzeba by do każdego guzika wykonać i obszyć dziurkę w wewnętrznym skraju koszuli.

Nie wiem, czy tutejsi eksperci się ze mną zgodzą, ale wydaje mi się, że także rozstaw guzików "bieliźnianych" i jubilerskich (w koszuli smokingowej, a zwłaszcza frakowej) się różni, a przynajmniej powinien. W zwykłej koszuli są one rozstawione dość blisko siebie, jest ich też sporo. W dobrych koszulach smokingowych nie widać chyba więcej niż 3 guziki (ideał oscyluje w okolicach 2). Więc jeśli już inwestować w koszulę smokingową, to chyba właśnie w taką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej koszuli smokingowej mam chyba z 6 guzików - od góry do dołu... Widać 4. Czas może uszyć sobie koszulę u krawca.

Pytanie z innej, tym razem frakowej beczki. Na stronie jednego z krawców ogłaszających się w internecie z ofertą szycia fraków, wyczytałem:

"We frakach o linii angielskiej, zwanych jaskółczym ogonem poły wydłużają się stopniowo, łagodną linią już od przodu i sięgają do lub za kolana. W stylu francuskim wydłużony jest sam tył a poły z reguły kończą się tuż przed linią kolan."

Czy rzeczywiście można wyróżnić 2 podgatunki fraka wg powyższych różnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracownia Krupa & Rzeszutko wstawiła kilka zdjęć z procesu tworzenia fraka.

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 151&type=1

Pojawiła się tam ciekawa informacja. Panowie napisali: "Podszewka na odcinku piersiowym jest dodatkowo wzmocniona przepikowaną flanelą. Dzięki temu przód fraka jest bardziej stabilny, a wnętrze, jeszcze bardziej ciekawe dla oka."

Pierwszy raz zetknąłem się z taką informacją. Czy wiecie coś więcej na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

mam takie pytanie: czy wełna z moherem będzie najlepszym wyborem na smoking, a jeżeli tak, to jaki stosunek wełny do moheru. Pytanie bierze się stąd, że często widzę tkaniny w splocie barathea z zawartością 70 % wełny i 30 % summer kid mohair, ale zdarza się również, że w próbnikach "black tie" umieszczone są tkaniny ze stosunkiem 50 % / 50 %, albo nawet 60 % moheru/30% wełny (z tym, że już np. w innym splocie jak repp,albo splocie nieoznaczonym).

Swoją drogą, czy ktoś się orientuje czy przedostatni z powyżej wymienionych splotów jest akceptowalny? Czy ktoś może również wie czemu (technologia?) nie mogę znaleźć barathei z większą niż 30 % ilością moheru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

ciekaw jestem Waszych opinii na temat takiej estrawagancji: smoking z zamkniętymi klapami, koszula frakowa, biała kamizelka frakowa i biała mucha, marynarka nigdy nie zapięta.

Próbuje stworzyć w głowie obraz tego i zastanawiam się, czy wyglądałoby to elegancko.

"[...] i Sabo, nie idźcie tą drogą!"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

ciekaw jestem Waszych opinii na temat takiej estrawagancji: smoking z zamkniętymi klapami, koszula frakowa, biała kamizelka frakowa i biała mucha, marynarka nigdy nie zapięta.

Próbuje stworzyć w głowie obraz tego i zastanawiam się, czy wyglądałoby to elegancko.

"[...] i Sabo, nie idźcie tą drogą!"

A w czym problem? W braku guzików na marynarce, zbyt dużym obszarze czarnego materiału, czy braku ogona?

Myślę, że mogłoby to nieźle wyglądać i stąd rzucam pomysł. Zastanawiam się, gdzie tu może być coś gryzącego (tak jak czarna mucha do fraka byłaby gryząca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym problem? ... gdzie tu może być coś gryzącego (tak jak czarna mucha do fraka byłaby gryząca).

Odpowiedź

smoking z zamkniętymi klapami, koszula frakowa, biała kamizelka frakowa i biała mucha, marynarka nigdy nie zapięta.

Poza tym mocno kombinujesz w tym temacie i to nie po raz pierwszy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jednak to miejsce jest właściwe na odpowiedź. ;)

ciekaw jestem Waszych opinii na temat takiej estrawagancji: smoking z zamkniętymi klapami, koszula frakowa, biała kamizelka frakowa i biała mucha, marynarka nigdy nie zapięta.

Zmień klapy na szalowe i masz bardzo dobry smoking w stylu edwardiańskim. Nie nadaje się on jednak na okazje typu black tie. Nie polecam go także, jeśli Twój styl jest generalnie współczesny. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.