Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Kieruję do Panów jeszcze jedno pytanie.  Jak wygląda sprawa z wypożyczaniem smokingu? Jest to sensowne czy nie bardzo? Pytam z racji tego, że na początku przyszłego roku mam studniówkę, a marzyło mi się iść w smokingu, ale są nikłe szanse, że budżet mi pozwoli na zakup własnego i prawdopodobnie będę musiał pożyczyć. Zastanawiam się też nad mniej oficjalnym ubiorze, a konkretniej mówiąc na granatowym garniturze, który zawsze chciałem mieć. Czasu jeszcze sporo, ale nie lubię zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieruję do Panów jeszcze jedno pytanie.  Jak wygląda sprawa z wypożyczaniem smokingu? Jest to sensowne czy nie bardzo? Pytam z racji tego, że na początku przyszłego roku mam studniówkę, a marzyło mi się iść w smokingu, ale są nikłe szanse, że budżet mi pozwoli na zakup własnego i prawdopodobnie będę musiał pożyczyć.

 

Jeśli mierzysz ok. 177 cm wzrostu, ważysz ok. 72 kg i mieszkasz we Wrocławiu, to mogę Ci pożyczyć swój :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczyć, po pierwsze pewnie i tak w ciągu paru lat wyrośniesz z niego i stanie się znacząco za mały, po drugie raczej wątpię, byś miał okazje go założyć więcej niż jeden, dwa razy, również przez te owe parę najbliższych lat ;)

 

To u Ciebie Capo taka kulturalna bida? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Z tego powodu, że jestem uczniem liceum to zdarza mi się odwiedzić czasem SH. :) Podczas ostatniej wizyty zakupiłem za 1zł marynarkę smokingową firmy Magee (http://www.magee1866.com/men-c1/jackets-c4). Jutro postaram się wrzucić zdjęcie i poproszę o ocenę. Teraz pozostanie mi zdobyć tylko spodnie. 

Orientują się Panowie jakiej średnio szerokości  jest jedwabny lampas na spodniach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Witam,

mam kilka pytań odnośnie strojów z minionych epok, jeżeli takie pytania były już kiedyś zadawane, to bardzo proszę o przekierowanie do odpowiedniego tematu. Z góry dziękuję. 

1.Czy smoking z kamizelką zapina się, bo według tych rysunków nie. post-4851-0-33736400-1387725566_thumb.jppost-4851-0-50380500-1387725682_thumb.jppost-4851-0-37142700-1387725804_thumb.jp

2.Czy można do fraka założyć koszule z kołnierzem typu kent? post-4851-0-70326000-1387726316_thumb.jp poza tym, odnośnie tego obrazka, co ten pan ma pod szyją, bo to jak mucha nie wygląda.

I jeszcze po co temu panu tyle dziurek na guziki w klapie.

3. Czy w kamizelce dwurzędowej odpinamy ostatni guzik?

4.Czy można podać rękę w rękawiczce osobie, która także ma założone rękawiczki, czy obaj musimy je zdjąć?

5.Czy smoking z białą muszką ma taką samą formalność co frak? Czy taki smoking z białą muszką można założyć na przyjęcie, gdzie obowiązuje "white tie"? Czy można do zwykłego szalowego smokingu założyć białą muchę, czy musi on mieć specjalny krój? Czy do smokingu z białą muchą można ubrać pas smokingowy, czy tylko kamizelkę (jak tak ,to w jakim kolorze)?

6.Jak to możliwe, że na przyjęciu, na którym panowie ubrani są we fraki (czyli stroje wieczorowe formalne) znajduje się także pan ubrany w smoking (czyli strój wieczorowy półformalny)?post-4851-0-72855100-1387727183_thumb.jp

7.Czy do surduta/żakietu można założyć inne buty (np. oksfordy) niż trzewiki?

8.Czy zasada "ostatni guzik w marynarce dwurzędowej zostawiamy zawsze odpięty" dotyczy również surduta i strollera, czy tylko zwykłych dwurzędówek (jako strojów nieformalnych)?

9.Czy można nie nosić w ogóle zegarka (ani naręcznego, ani kieszonkowego)?

10.Cóż to za dziwnią koszulę (mam na myśli te "farfocle" na przodzie) ma na sobie pan po lewej?post-4851-0-96652200-1387727499_thumb.jp

11.Czy gdy inni mają na sobie (np. w ciepły wieczór ) czarne smokingi, to mogę ubrać biały i na odwrót?post-4851-0-96759800-1387727750_thumb.jp

12.Czy smoking może nie mieć w ogóle żadnych guzików (ani do zapięcia, ani na rękawach)? post-4851-0-21901700-1387727823_thumb.jp

Póki co to wszystko, co mnie trapi :) Z góry serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc. 

post-4851-0-25950400-1387725663_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam. :)

 

1. Smoking jednorzędowy (z kamizelką lub pasem) można nosić zarówno zapięty jak i rozpięty. W epoce, z której pochodzą powyższe ilustracje, a więc w czasach, gdy smoking dopiero co wyodrębnił się od fraka, przyjęło się nosić smoking rozpięty, przez analogię do fraka. Smokingi często nawet nie miały w ogóle guzików.

 

2. W epoce wiktoriańskiej zdarzały się różne odstępstwa od reguł, ponieważ jeszcze nie były one zasadniczo wykształcone. Frak noszony z kołnierzem wykładanym może i mógł być wówczas spotykany, ale nie jest to rozwiązanie atrakcyjniejsze od tradycyjnego kołnierza frakowego i wcale nie zasługuje na wskrzeszenie. Poza tym wyglądałoby ono obecnie na pospolity błąd, a nie próbę odtworzenia mody dziewiętnastowiecznej. Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku białego lub kremowego smokingu edwardiańskiego.

Krawat tego pana to wczesna forma muchy.

Co do ilości dziurek w wyłogach, w dziewiętnastym wieku popularne były ozdobne butonierki w klapach na całej ich długości.

 

3. W kamizelce dwurzędowej zapina się wszystkie guziki.

 

4. Wydaje mi się, że rękawiczki salonowe (tj. do noszenia w pomieszczeniach) zdejmowane są tylko do posiłku.

 

5. Smoking z białą muszką nie jest strojem formalnym i jest mniej formalny od fraka. Przez wizualne podobieństwo do fraka uważam jednak, że można go zastosować jako alternatywę do fraka na przyjęcia white tie (nie jest to jednak rozwiązanie idealne, a tylko budżetowy ersatz). Smoking noszony z białą muszką powinien być jednorzędowy, ponieważ smokingi dwurzędowe zaczęły być używane wówczas, gdy biała muszka była już zarezerwowana do fraka. Wybór klap jest dowolny. Odpowiedniejsza od pasa jest kamizelka, ponieważ bardziej odpowiada formalnemu stylowi stroju. Pasa można by teoretycznie użyć do wariantu letniego. Odpowiednie kolory to biały i czarny.

 

6. Ilustracja ta pochodzi z okresu, gdy podział na stroje formalne i półformalne nie był jeszcze wykształcony, a smokingi zaczęły dopiero być używane jako alternatywa do fraka. Tak więc fraki i smokingi można było wówczas spotkać na jednym przyjęciu. \

 

7. Gdy surdut i żakiet były często używanymi strojami, najczęściej noszono do nich trzewiki, natomiast wiedenki (oksfordy) nie są błędem.

 

8. Zasada ta nie obowiązuje w wypadku surduta, natomiast w marynarkach nieformalnych (czyli do strollera czy garnituru) ostatni guzik może być zarówno rozpięty, jak i zapięty.

 

9. Brak zegarka nie jest błędem. :)

 

10. Te "farfocle" (zawsze myślałem, że są to "farfrocle" - całe życie się uczy :) ) to specyficzne plisy w koszuli frakowej, dziś nie polecam ich używania.

 

11. Wspomniałem o tym już w punkcie 2. - taki biały smoking teoretycznie jest dopuszczalny, ale w praktyce będzie to uznane za błąd.

 

12. Wspomniałem o tym w punkcie 1. - smokingi często nie miały guzików, ponieważ się ich nie zapinało. Co do nieobecności guzików na rękawach, nie słyszałem o tym, ale nie sądzę, że stanowiłoby to jakikolwiek błąd.

 

 

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.