Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

Granatowy jest według mnie jak najbardziej odpowiedni do stroju wieczorowego, nie jest nawet gorszy od czarnego.

Do wieczorowego/wizytowego garnituru, nie ma najmniejszych watpliwosci ze granatowy chesterfield jest jak najbardziej odpowiedni, wrecz nawet moze,bardziej niz czarny. Nie jest to niestety tak samo oczywiste w przypadku chesterfielda noszonego do smokingu. Tu spotykane sa opinie, ze kolor plaszcza powinien byc czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granatowy jest według mnie jak najbardziej odpowiedni do stroju wieczorowego, nie jest nawet gorszy od czarnego.

Do wieczorowego/wizytowego garnituru, nie ma najmniejszych watpliwosci ze granatowy chesterfield jest jak najbardziej odpowiedni, wrecz nawet moze,bardziej niz czarny. Nie jest to niestety tak samo oczywiste w przypadku chesterfielda noszonego do smokingu. Tu spotykane sa opinie, ze kolor plaszcza powinien byc czarny.

Właściwie to dlaczego? Przy założonym Chesterfieldzie będziemy mieli odkryte tylko nogi od kolan w dół. Czy to bardzo przeszkadza, jeśli ich kolor będzie czarny, a Ch. ciemnogranatowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granatowy jest według mnie jak najbardziej odpowiedni do stroju wieczorowego, nie jest nawet gorszy od czarnego.

Do wieczorowego/wizytowego garnituru, nie ma najmniejszych watpliwosci ze granatowy chesterfield jest jak najbardziej odpowiedni, wrecz nawet moze,bardziej niz czarny. Nie jest to niestety tak samo oczywiste w przypadku chesterfielda noszonego do smokingu. Tu spotykane sa opinie, ze kolor plaszcza powinien byc czarny.

Właściwie to dlaczego? Przy założonym Chesterfieldzie będziemy mieli odkryte tylko nogi od kolan w dół. Czy to bardzo przeszkadza, jeśli ich kolor będzie czarny, a Ch. ciemnogranatowy?

Faktem sa stanowiska, twierdzace ze do smokingu plaszcz powinien miec kolor czarny(vide np.modameska.info, wpis na blogu z dnia 27.11.10r. o okryciach wierzchnich; czy, Adam Granville w Gentlemanie str.66).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, trzeba więc się cieszyć, że sprawa nie jest tak trudna. :) Szary płaszcz średnio mi pasuje, natomiast granatowy i czarny traktowałbym na równi, choć być może ten drugi jest bardziej formalny.

Moze optimum pod katem wielosci zastosowan byloby wiec marengo(choc chyba nie jest to najczesciej wybierany kolor dla chesterfielda)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może midnight blue?

No tak, chesterfield midnight blue jest idealny do garnituru wieczorowego/wizytowego, a do smokingu, nawet najwiekszym ortodoksom chyba dosc trudno byloby zanegowac chesterfield w takim kolorze, bo przeciez i same smokingi bywaja w kolorze midnight blue.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szarmant w wywiadzie:

http://natemat.pl/50381,polscy-mezczyzn ... rgu-wywiad

powtórzył słowa z art. na blogu:

"Drogą przypomnienia za strój wieczorowy uznaje się frak lub smoking. Ewentualnie ciemny garnitur wizytowy z klapami w szpic, białą koszulą i ciemnym krawatem."

W komentarzach na blogu jedna z wypowiedzi:

"Szarmant pisze, tak: "Droga przypomnienia za stroj wieczorowy uznaje sie frak lub smoking. Ewentualnie ciemny garnitur wizytowy z klapami w szpic, biala koszula i ciemny, krawatem " . W obecnych czasach, to troche ortodoksyjne podejscie, pominiecie ciemnego garnituru wizytowego(z otwartymi klapami) z biala koszula i ciemnym krawatem. Moze, warto rozwazyc, zlagodzenie stanowisko, przynajmniej o ciemny garnitur wizytowy, co prawda z otwartymi klapami, lecz trzyczesciowy, oczywiscie z biala koszula z podwojnymi mankietami, na spinki i ciemnym krawatem?"

I teraz pytanie od właściciela ciemnego garnituru z klapami otwartymi. Kto ma rację? Czy dobrze rozumiem słowa Szarmanta, że najniżej w hierarchii formalności na uroczyste okazje uznaje się garnitur z klapami w szpic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odniósł bym to do uroczystości podobnej klasy (bal) w innym Państwie gdzie strój wieczorowy oznacza stój wieczorowy.

Czy wyobrażacie sobie tak ubrane "elity" na balu dziennikarzy w operze Wiedeńskiej? Ja nie mówię, że wszystko tam jest tip-top, jednak różnica jest znaczna.

Dlaczego mamy być gorsi? Nie brakuje naszym elitom pieniędzy czy dostępu do światowej klasy krawiectwa, tylko i wyłącznie - chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odniósł bym to do uroczystości podobnej klasy (bal) w innym Państwie gdzie strój wieczorowy oznacza stój wieczorowy.

Czy wyobrażacie sobie tak ubrane "elity" na balu dziennikarzy w operze Wiedeńskiej? Ja nie mówię, że wszystko tam jest tip-top, jednak różnica jest znaczna.

Dlaczego mamy być gorsi? Nie brakuje naszym elitom pieniędzy czy dostępu do światowej klasy krawiectwa, tylko i wyłącznie - chęci.

Z dobrych wzorcow nalezy czerpac, ale z uwzglednieniem adekwatnosci sytuacyjnej. White tie na balu dziennikarzy w warszawie, to przypuszczam iz chyba nawet Szarmant uznalby za przesade.

To jedna sprawa, a kolejna, to o ile dobrze zrozumialem intencje Szarmanta, to wymienione zostaly, stroje ktore generalnie uznaje za stroje wieczorowe(frak, smoking i ewntualnie ciemny garnitur z klapami w szpic).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.