Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

Przeciwny zamkniętym klapom do jednorzędówek jestem nie tylko ja, ale i wielu znanych krawców (sir Hardy Amies, Sergio Loro Piana). To błąd stylistyczny wynikający z nieznajomości historii ubioru. Jest on niestety często spotykany, bo krawcy z rzemieślniczym wykształceniem, choć są niewątpliwie mistrzami w swojej dziedzinie, nie posiadają tej wiedzy historycznej i wolą się dostosować do życzeń klientów, którzy najczęściej też nie są specjalistami w tej dziedzinie, tylko lekarzami, bankowcami etc.

Od ponad 100 lat szyje się smokingi jednorzędowe z zamkniętymi klapami (ledwie niewiele krócej niż z szalowymi). Wie Pan dlaczego? Bo wyglądają NAJLEPIEJ. Lepiej od szalowych, lepiej od otwartych i zdecydowanie lepiej od dwurzędowego smokingu.

Proszę mi wybaczyć porównanie, ale Pana pomysł, żeby zmienić jednorzędowy z zamkniętymi klapami na zapinany na dwa guziki (i wtedy jest ok, w "zgodzie z logiką stroju męskiego"), kojarzy mi się trochę z tłumaczeniem kiedyś mojego brata przyłapanego na podpalaniu tytoniu "Ale rodzice mówili, że mam nie palić papierosów, a to jest lufka".

Jeśli chce Pan rozwiązać sprawę "definiując" smoking jednorzędowy z zamkniętymi klapami zapinany na dwa guziki jako "nie-marynarkę", to równie dobrze zdefiniujmy smoking jednorzędowy z zamkniętymi klapami jako "nie-marynarkę" i już będzie mógł Pan utrzymać esktremalne zasady i tę "logikę", którą trochę Pan przecenia.

W dodatku wyobrażam sobie kogoś w takim smokingu, ale rozpiętej marynarce (bo jest na przykład kamizelka). Wtedy powie Pan, że ta osoba wygląda dobrze, czy źle?

Czy Pana odpowiedź będzie brzmiała "muszę sprawdzić, czy za guzikiem na zewnątrz jest wszysty drugi wewnątrz, wtedy zdecyduje"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno też kamizelkę można zrobić z jedwabiu, a to już wygląda inaczej niż materiał marynarki?

Ale masz wykładane jedwabiem klapy na marynarce, lampasy itd. Ja w Twoim wypadku uszyłbym sobie taką kamizelkę jeżeli musisz już na siłę dobierać inny materiał: [...]

Ja natomiast taką, czyli Timothy Everest dla Ralpha Fiennesa:

Dołączona grafika

Więcej tu: http://www.timothyeverest.co.uk/blog/?p=1240

P.S. Jednak "kartonowe" koszule nie mają konkurencji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono.

Pytanie mam, czy zna ktoś z autopsji smokingi szyte przez Bytom?

Udało mi się dotrzeć jedynie do niezbyt dokładnych zdjęć z ich strony - jak to jest z kwestią "poprawności" wykonania. Rozważam jeszcze zakup Wilvorsta (w Dyplomacie). Macie jakieś sugestie?

(dodam od razu, ze szyty na miarę niestety nie wchodzi w grę...)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ronaldo lepszy od Messiego i Iniesty? (black tie)

http://mrmlody.blogspot.com/2013/01/ron ... iesty.html

"Błędy Pana Ronaldo są następujące: widoczny pasek z klamrą, bransoletka na ręce i mosiężny zegarek. Taka biżuteria nie współgra dobrze ze smokingiem (nie mówiąc już o kolczykach). Poza tym jego mucha nie jest wiązana, a gotowa. To jest cecha bardzo niepożądana wśród mężczyzn. Zasada podstawowa mówi: niech nikt za nas nie wiąże wiązadła pod szyję. Jakiegokolwiek. Jeśli mamy w szafie gotową zawiązana muchę, to pozbądźmy się jej. Na zawsze. Nosimy tylko rzeczy, które sami wiążemy. Poza tym spodnie są zbyt blisko bioder. Ukazuje to zbyt dużą część koszuli (do tego patki na kieszeniach powinny być schowane):

Dołączona grafika

A teraz mały fotomontaż, zakrywający talię i pasek:

Dołączona grafika

"Od razu dostojniej, nogi dłuższe, sylwetka bardziej męska. Kolosalna różnica. To zdjęcie powinno przekonać każdego, że zakrywanie talii w smokingu to konieczność, a noszenie biodrówek do eleganckiego stroju to jeden z najgorszych trendów w historii męskiego stroju (damskiego zresztą też)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym poznać? Proporcje: najczęściej muszki niewiązane maja bardzo wąski i ciasny węzeł oraz są całkowicie symetryczne, sztywne i osadzone płasko na kołnierzyku. Ot, i cała filozofia.

Otto, muszki niewiązane poznać po tym, że węzła nie mają. Jest tylko tasiemka równo i płasko owijająca 'skrzydełka'. Pozwoliłem sobie jedno ze znalezionych zdjęć wstawić do Painta i nałożyć siatkę:

post-494-13658923957161_thumb.jpg

Dalej jesteś pewny, że mucha jest symetryczna? Sztywności nie podejmuję się ocenić. Węzeł też wydaje się nierówny i szerszy niż zwykła tasiemkowe oplecenie muchy.

Oryginalne zdjęcie z gali :arrow:http://www.redcarpet-fashionawards.com/ ... gala-2012/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem dokładnie o takim rozwiązaniu:

Ponoć mają takie w Dyplomacie.

Blacktieguide przeglądam wolnymi chwilami.

Dzięki za info

Pozdrawiam

Na tę chwilę "na stanie" mają 50. Koło 1,8k zł.

edit - rozm. 50

Dzięki za info o stanie i cenie. Nie mój rozmiar, ale z tego co wiem jak trzeba to obmierzą i zamówią.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

poniższe zdjęcia umieszczam tylko w celach instruktażowych, bez jakichkolwiek ocen, z pytaniem czy "tak ma być?" i czy moje uwagi są zasadne:

ad.1

1. czy spodnie nie są za długie?

2. czy koszula jest prawidłowa tzn. czy nie powinna mieć także plis lub pikowań (albo ja ich nie dostrzegam)?

ad.2

1. czy zamiast paska u spodni nie powinien być pas smokingowy?

2. czy kieszenie nie powinny być bez patek?

ad.3

1. czy marynarka i spodnie nie są za duże?

proszę o Wasze opinie :-) pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.