Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, MarianoItaliano napisał:

Panowie, macie może jakiś sposób, żeby jakoś wizualnie poprawić

Jest dokładnie tak, jak koledzy napisali. Nosić i się cieszyć, że buty nabierają charakteru i odciska się na nich osobowość właściciela (no, może za daleko wybiegam) :). Tym bardziej, że "połamane" są regularnie/symetrycznie co nie jest regułą. Złamania rozprostujesz na prawidłach, wrócą podczas noszenia i tak się to kręci :)

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MarianoItaliano napisał:

Panowie, macie może jakiś sposób, żeby jakoś wizualnie poprawić 

 

 

 

 

Trzy sposoby:#1. Kupno butów z syntetycznego materiału zwanego dumnie "ekologiczna skóra" nie pomarszczy się żadne zwierzęta nie ucierpią,ucierpi tylko właściciel/nosiciel butów. #2.Półśrodek buty ze skóry typu bookbinder , tanie,na początku się nie marszczą tylko jak już się pomarszczą to wyglądają obleśnie ,dodatkowo skóra tego typu nie "oddycha" stopy cierpią. #3.Najlepszy sposób kupno butów ze skóry  Shell Cordovan,która nie łamie się tylko faluje,ma świetny zapach, buty są wygodne i stopy nie cierpią, zamiast tego cierpi portfel ,gdyż kosztują ponad dwa razy drożej od podobnych egzemplarzy ze skór cielęcych .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odzew i uspokojenie - pytanie wzięło się stąd, że mam trzy inne pary Berwickow (2x oxford 3010 i raz brogsy, nie pamiętam modelu) i w tamtych butach ten efekt łamania się i marszczenia skóry w tym miejscu występuje w dalece mniejszym stopniu - rozumiem, że to może taka przypadłość loafersów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MarianoItaliano napisał:

Ok, dzięki za odzew i uspokojenie - pytanie wzięło się stąd, że mam trzy inne pary Berwickow (2x oxford 3010 i raz brogsy, nie pamiętam modelu) i w tamtych butach ten efekt łamania się i marszczenia skóry w tym miejscu występuje w dalece mniejszym stopniu - rozumiem, że to może taka przypadłość loafersów:)

Nie jest to przypadłość loafersów jako takich. To są loafersy oznaczone na pudełku jako skóra Rois? Jest to na prawdę podła skóra- korygowana, lakierowana, śmierdzi plastikiem, nie przyjmuje kosmetyków i łamie się inaczej niż wszystkie inne buty, które miałem. 

Co ciekawe ta skóra na AFPOS jest opisana jako Cordovan Rois (w nawiązaniu do odpowiedzi @mayor). Nie wiem skąd taka nazwa i co w ogóle oznacza Rois ale ta skóra jest na prawdę kiepskiej jakości.

https://www.afinepairofshoes.co.uk/products/berwick-1707-penny-loafer-cordovan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań:

1.    Czy da się jakoś doczyścić białą podeszwę (jak w bucie po prawej)?
2.    Czy da się coś poradzić na ciągłe brudzenie się tyłów na czarno (to chyba od dywaników w aucie – tak gumowych, jak i welurowych)? Widać to na obu butach, ale na tym lewym szczególnie…)?
3.    Jak czyścić i pielęgnować ten kawałek skóry na pięcie buta po prawej? On jest taki jakby bardziej surowy, chropowaty, jakby prosto z garbarni? Czyściłem go mydłem do skór, schnie już od godziny, a reszta buta po analogicznym myciu jest sucha po raptem kilku minutach...
 

 

signal-attachment.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są specyfiki do czyszczenia białych podeszew + szczotka o twardym włosiu (dornstar ostatnio gdzieś na youtube miał sponsorowany film odnośnie właśnie czyszczenia sneakersów i białych podeszew, ewentualnie https://multirenowacja.pl/pasta-do-butow-super-white-75ml-biala-mocno-kryjaca.html?gclid=Cj0KCQjw6IfoBRCiARIsAF6q06ufdXeGcsYbaKfgWVeAdAaW8zdjB6xJTX1w0q5NYnbPEi08Z2V_ZYAaAiN-EALw_wcB na youtube są filmiki z efektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do białych midsoli polecam produkt dedykowany. Sprawdza się bardzo fajnie:
https://multirenowacja.pl/tarrago-sneakers-midsole-cleaner-50ml.html

 

Chyba, że nie mamy do czynienia z zabrudzeniami, wtedy może być ciężej i pozostaje tzw. UNYELLOWING. Tu trochę ratowaniu takich elementów:
https://blog.multirenowacja.pl/jak-czyscic-midsole/

 

Zabrudzenia od dywaników i inne mniej uciążliwe zabrudzenia najlepiej niwelować jakimś stosunkowo delikatnym i uniwersalnym cleanerem, który może być stosowany do wielu rodzajów skór oraz tekstyliów, np. Tarrago Universal Cleaner lub Tarrago Shampoo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różni specjaliści mają bardzo różne podejście do tego zagadnienia. Jedni zalecają działać od razu, inni nie specjalnie, a jeszcze inni w ogóle radzą butów (nie tylko nowych) nie pielęgnować :) 

Dla mnie wiele zależy od tego, co to za buty i  w jakim są stanie. Czasem zdarza się, że kupujemy na przykład parę z półki i ona wręcz krzyczy, by się nią zająć. Jeżeli skóra wygląda na zdrową, ja osobiście pierwsze wyjścia traktuję luźno - minimalna ilość kremu i pasty. Koniec. Przy pierwszej konieczności czyszczenia przyglądam się im mocniej wtedy ewentualnie działam kompleksowo. 

Tu poradnik z trochę innym podejściem do nowych butów, ale miej do tego dystans, złap trochę własnej praktyki i wyczucia, a szybko dostosujesz teorię do własnych oczekiwań i potrzeb:

http://pastadobutow.pl/

 

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam pytanie odnośnie Monków Loake Cannon. Mam jej już 1,5 roku (średnio chodzone raz na tydz) i chciałem wiedzieć czy po takim okresie pastowania i woskowania warto jakimś środkiem zadrzeć wszystko i pokryć od nowa? Doradcy z Loake wspomnieli o tłuszczu dubbin w miejsca zagięcia buta.

Moja pięlęgnacja (od czasu do czasu) wygląda następująco:

1) Szczotka do usunięcia kurzu

2) Pommadier

3) Polerka szmarką

4) Wosk Saphir na czubki

5) Olej do podeszw (3 razy w roku)

Widać niestety że w niektórych miejscach krem już nie wystarcza żeby pokryć rysy, stąd pomysł aby zaimpregnować buty od zera:

1) Jakiś cleaner

2) Tłuszcz dubbin

3) Pomadier

4) Wosk i polerka

 

Czy takie rozwiązanie będzie ok? Jeśli tak to jaki cleaner? Czy sam pomadier da rade na takie rysy? Może trzeba użyć czegoś mocniejszego? 

http://pastadobutow.pl/06_kompleksowa-pielegnacja-butow.html   Czy takie kroki będą tu ok?

20190705_150517.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli krem nie wystarcza, to przesmaruj cały but renowatorem Saphir. Zostaw na noc, żeby się dobrze wchłonął. Porządnie wyszczotkuj. Później krem i pasta (jak zazwyczaj).

Buty wyglądają dobrze i nie ma potrzeby dokładać sobie pracy w postaci zdejmowania wszystkiego i nakładania ponownie. Szkoda czasu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Servetch napisał:

Jeśli krem nie wystarcza, to przesmaruj cały but renowatorem Saphir. Zostaw na noc, żeby się dobrze wchłonął. Porządnie wyszczotkuj. Później krem i pasta (jak zazwyczaj).

Buty wyglądają dobrze i nie ma potrzeby dokładać sobie pracy w postaci zdejmowania wszystkiego i nakładania ponownie. Szkoda czasu.

A tłuszcz kiedy nałożyć? Po renovatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2019 o 15:30, Servetch napisał:

Jeśli krem nie wystarcza, to przesmaruj cały but renowatorem Saphir. Zostaw na noc, żeby się dobrze wchłonął. Porządnie wyszczotkuj. Później krem i pasta (jak zazwyczaj).

Buty wyglądają dobrze i nie ma potrzeby dokładać sobie pracy w postaci zdejmowania wszystkiego i nakładania ponownie. Szkoda czasu.

Zrobiłem tak, ale niestety te rysy nie zniknęły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe buty Sperry - jak zawsze przed pierwszym założeniem użyłem Tarrago Nano Protectora. Po tym, jak preparat wysechł, wyszedłem na dwór i zobaczyłem te okropne zacieki. Myślałem, że użyłem go za dużo, więc po powrocie próbowałem zmyć wodą - bez efektu. Następnie skorzystałem z Tarrago Universal Clenara - bez efektu. Kolejnego dnia wytoczyłem najcięższą armatę z mojego arsenału, czyli Renomatu Saphira - ponownie bez efektu... a może i doszło do pogorszenia.

Co mogę teraz zrobić?

O tyle to dziwne, że Nano Protectora używam standardowo do wszystkich swoich butów (i przed pierwszym użyciem, i na bieżąco), w tym do 2 innych par butów tej samej marki - nigdy nie było negatywnych efektów, więc już dawno odpuściłem sobie sprawdzanie w niewidocznym miejscu buta...

IMG_3571.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.