Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić bezszwowe lotniki E. Zegna. We wnętrzu pod warstwą cienkiej skóry jest dość szeroka lamówka z jakiegoś rodzaju czarnej tkaniny. Teoretycznie wiem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale czy ktoś w praktyce sprawdził jak taka lamówka się zachowuje. Chłonięcie, czyszczenie ... jak sobie z tym poradzić.

Może być to materiał niechłonący? O właściwościach zbliżonych do profesjonalnej odzieży outdoorowej?

zegna.JPG

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Zakupiłem swoje pierwsze lepszej jakości obuwie, mianowicie https://www.herringshoes.co.uk/loake/290_chelsea-boots

Jestem totalnie zielony, jeśli chodzi o pielęgnację takich butów. Do tej pory miałem skórzane deserty Clarks, które od czasu do czasu traktowałem kremem, który zakupiłem w sklepie wraz z butami i na tym kończyłem. Jak powinienem dbać o wyżej podlinkowne obuwie? Czy jest ktoś w stanie doradzić?

@edit

Może pytanie troszkę poza tematem- czy da się troszeczkę zmniejszyć połysk (zmatowić skórę), jeśli ten okaże się zbyt duży? Czy potraktowanie takiego obuwia np. https://multirenowacja.pl/renomat-saphir-100-ml-plyn-czyszczacy.html przyniesie jakiś efekt nie uszkadzając przy tym skóry?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłeś obuwie ze skóry korygowanej, która w zasadzie nie przyjmuje kosmetyków, a Renomat może jej tylko zaszkodzić.

Nie przejmuj się - moje pierwsze dobre buty były z analogicznej skóry; trochę posłużyły, zanim się brzydko zestarzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lubo69 napisał:

Zakupiłeś obuwie ze skóry korygowanej, która w zasadzie nie przyjmuje kosmetyków, a Renomat może jej tylko zaszkodzić.

Nie przejmuj się - moje pierwsze dobre buty były z analogicznej skóry; trochę posłużyły, zanim się brzydko zestarzały.

 

2 minuty temu, kormox napisał:

Jeżeli masz możliwość zwrotu/wymiany, to na Twoim miejscu szedłbym w tą stronę i kupiłbym buty z normalne skóry licowej.

Gdzie jest napisane, że jest to skóra korygowana? Buty zamówiłem wczoraj i jeszcze ich nie wysłali, więc prawdopodobnie anuluję zakup...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polished - a leather that has been treated to give it a high shine. It is not as supple as calf and will not last as well if worn heavily - also called hi-shine

Ze strony sklepu, wyróżnienie moje; sklep przynajmniej uczciwie informuje, że taka skóra jest mniej wartościowa niż niekorygowana.

„Treated” niestety nie oznacza zapastowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lubo69 napisał:

Polished - a leather that has been treated to give it a high shine. It is not as supple as calf and will not last as well if worn heavily - also called hi-shine

Ze strony sklepu, wyróżnienie moje; sklep przynajmniej uczciwie informuje, że taka skóra jest mniej wartościowa niż niekorygowana.

„Treated” niestety nie oznacza zapastowania...

Czytałem to i zrozumiałem to w trochę inny sposób. Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi, anuluję po prostu zakup. Swoją drogą to jestem zszokowany, że w takiej cenie sprzedawane są buty z materiału gorszej jakości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jkm napisał:

Czytałem to i zrozumiałem to w trochę inny sposób. Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi, anuluję po prostu zakup. Swoją drogą to jestem zszokowany, że w takiej cenie sprzedawane są buty z materiału gorszej jakości...

Sa to podejrzewam i tak jedne z tanszych butow za kostke w Herring Shoes. Faktycznie lepiej dolozyc 200-300zl np do chelsea marki Patine, w pieknym burgundowym kolorze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, adamW napisał:

Sa to podejrzewam i tak jedne z tanszych butow za kostke w Herring Shoes. Faktycznie lepiej dolozyc 200-300zl np do chelsea marki Patine, w pieknym burgundowym kolorze.

Zakładając, że cena wynosi 1000zł to mimo, że są jedne z tańszych oczekiwałbym jednak dobrej jakości skóry. 

Precyzując mój przypadek, to buty te kupiłem za 500zł (+75zł przesyłka), bo akurat pojawiła się jedna para w idealnym stanie ze zwrotu. Biorąc pod uwagę realny koszt, zastanawiam się czy anulować zamówienie, czy jednak zaryzykować. Czy trwałość tej skóry jest faktycznie taka niska? @lubo69, po jakim czasie i przy jakiej intensywności noszenia skóra zaczęła się starzeć? Mam teraz duży dylemat czy anulować zamówienie czy dołożyć drugie tyle do meerminów, które również mi się podobają.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jkm napisał:

po jakim czasie i przy jakiej intensywności noszenia skóra zaczęła się starzeć?

Nie wiem czy można oba przypadki porównać; moje buty to były Church's, czyli jednak wyższa półka. Nosiłem je przez ok. 6 lat, tylko w sezonie zimowym, mniej więcej dwa razy w tygodniu. Po 3 czy 4 sezonach wyglądały już dość brzydko, ale miały niezaprzeczalną zaletę: nie pojawiały się na nich zacieki z solonego błota pośniegowego, dlatego kontynuowałem chodzenie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jkm napisał:

zastanawiam się czy anulować zamówienie, czy jednak zaryzykować.

Czy trwałość tej skóry jest faktycznie taka niska?

Mam teraz duży dylemat czy anulować zamówienie czy dołożyć drugie tyle do meerminów, które również mi się podobają.

 

Pozdrawiam

Tak.

W porównaniu z zadbaną licówką - tak.

Tak i można rozważać Meermin z Linea Maestro (RRP ok. 310 euro więc zawsze 1000 zł to jakaś oszczędność, zauważam dobry fejm tej linii wśród użytkowników tu i tam). Także pójść za radą @adamW, czyli sprawdzać buty Patine. To tak na szybko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów,

wiem, że są tematy dotyczące czyszczenia i pielęgnacji obuwia ale mam dość nietypowe (przynajmniej tak mi się wydaje) buty chodzi o Onitsuka Tiger Mexico 66 gdzie jest skóra i zamsz do tego są żółte... link do modelu https://www.onitsukatiger.com/pl/pl-pl/mexico-66/p/DL408-0490.html?

Wolałbym żeby kosmetyki do powyższych Tigerów były przeźroczyste a nie żółte co :) czy lepiej żółte żeby je koloryzować?

Jakie kosmetyki kupić żeby na wiosnę wyglądały zawsze jak nowe :) 

Do tego na wiosnę zakupiłem jeszcze taki wynalazek Reeboka ale nie wiem z czego to jest piszą, że skórzana cholewka a reszta czy to jest jakaś sztuczna skóra czy tworzywo wiecie może czym to czyścić? link do modelu https://www.reebok.pl/reebok-royal-complete-cln/BS5800.html

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamsz w kontakcie z wilgocią może barwić, więc w przypadku łączeń warto stosować czyszczenie suchymi piankami. Są one często na tyle uniwersalne i skuteczne, że można bezpiecznie czyścić nimi zamsz, nubuck, tekstylia i licówki. Suche pianki do czyszczenia:

https://multirenowacja.pl/tarrago-nubuck-suede-dry-cleaner-200-ml.html

https://multirenowacja.pl/shampoo-200ml-pianka-do-czyszczenia-skor-gladkich-licowych-zamszu-i-nubuku.html

 

W drugim przypadku możesz użyć dokładnie tej samej pianki. Będzie skuteczna i przy naturalnych, i przy syntetycznych materiałach. Także 1 produkt i nie ma konieczności wchodzenia w detale :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krem do butów co jakiś czas + prawidła i tyle w temacie zgięć. Są naturalne i wypada je polubić. Niektórzy dla efektu prasują kicksy, by pozbyć się zagięć, ale jest to efekt chwilowy (do pierwszego wyjścia). Stosuję ten patent raczej sprzedawcy, chcący sprzedać używane buty w jak najlepszym stanie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.