Skocz do zawartości

Ślub studniówka chrzciny i inne - dyskusja i porady


PrzemoC

Rekomendowane odpowiedzi

A jeśli mówimy o swojej studniówce i chcę sie ubrać na tyle formalnie i poprawnie na ile jestem w stanie czyli granatowy garnitur, biała koszula na spinki i biała poszetka, czarne oksfordy itp. to z jakiego materiału krawat byłby najlepszy? PS wiem ze najlepszy byłby smoking, Black tie etc. ale mam tylko garnitur :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co Ci chodzi, ale jakoś mam wrażenie, że zestaw gładki garnitur, biała koszula i praktycznie gładki krawat jest nudny, bez polotu. Z drugiej strony wiem, że w stroju uroczystym nie za bardzo jest miejsce na fantazję. Dzięki za dyskusję i opinię. Z drukowanego jedwabiu rezygnuję :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studniówka jest wieczorem, więc zdecydowanie tak, ale oczywiście w zestawieniu z biała koszulą. Jedyne nad czym trzeba się zastanowić, to czy studniówka rzeczywiście jest aż tak poważną imprezą by rozpatrywać ją w kontekście sztywnych zasad męskiej elegancji i nie dać jednak uczniom odrobiny luzu w kwestii ubioru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam forumowiczów, wraz z nowym rokiem zebrałem się na odwagę i zadanie pytania na tym forum ekspertów i fanów klasycznej mody męskiej.

 

Ślub w lipcu, wpisy ślubne Szarmanta, Mr.Vintage'a itd przeczytane już dawno, ale pojawiają się pytania szczegółowe.

W ramach wstępu jeszcze dodam, że jestem wysoki i szczupły (191/78). Mój strój ma być jak najbardziej klasyczny.

 

1. Czy marynarka musi bezwzględnie mieć bezwzględnie cięte kieszenie bez patek? Czy dopuszczalne są też kieszenie ze schowanymi patkami?

2. Podobne pytanie dot. klap - wiem, że powinny być frakowe, ale czy otwarte są dopuszczalne?

3. Planuję zestaw 3 częściowy z kontrastową kamizelką (granat + szary), więc pojawia się temat szelek w spodniach - absolutnie konieczne? Pasek w spodniach + kamizelka będzie zawsze wyglądać źle? Czy kupując spodnie z szlufkami wypada je przerabiać na "szelkowe"?

 

Ponieważ jest jeszcze stosunkowo dużo czasu pojawił się pomysł (pierwszeg) zakupu garnituru w SS (raczej max linia purple, ew. tańsza część red (do 400€)

4. Czy którekolwiek materiały nie "pure wool" wchodzą w grę, np. wełna + len? (w końcu będzie piękny, słoneczny, ciepły lipiec ;))

5. Który konkretnie model najlepiej nada się na taką okazję i nie będzie wyglądał jak wół - Lazio?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Według mnie mogą być schowane, ale też możesz zostawić je na wierzchu.

Ad 2. Według mnie mogą być otwarte, ważne, żeby miały odpowiednią szerokość.

Ad 3. Uważam, że do kamizelki można nosić pasek, pod warunkiem, że klamra jest płaska i nie będzie wypychała kamizelki.

Ad 4. Tylko czysta wełna czesankowa bez faktury. Len nadaje się na co dzień, a nie na taką uroczystość.

Ad 5. Mam dwa garnitury Lazio, uważam, że to dobry wybór na tą okazję.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda z powyższym, ale co do trzeciego punktu trzeba ostrożnie - jeżeli spodnie mają niższy stan, to raczej nie ma możliwości żeby klamra nie wystawała spod kamizelki, a wtedy to nie będzie wyglądało za szczęśliwie:

dress-shirt-tie-dress-pants-belt-gloves-

 

I skąd ta niechęć do szelek? Przerobienie spodni na "szelkowe" to kwestia kwadransa - wystarczy doszyć guziki w strategicznych miejscach, przecież nie trzeba odpruwać szlufek :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I skąd ta niechęć do szelek? Przerobienie spodni na "szelkowe" to kwestia kwadransa - wystarczy doszyć guziki w strategicznych miejscach, przecież nie trzeba odpruwać szlufek :-P

 

Domyślam się, że to krótka operacja, ale czy nie będzie to trochę modowe faux pas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem przed identycznym dylematem. Chciałem spodnie z umiarkowanym stanem - ni to niskim, ni to zbyt wysokim. Pierwotnie poprosiłem o szlufki - ale okazało się, że nieważne jak się postaram, klamrę albo spod kamizelki widać, albo ją wypycha. Poprosiłem krawca o doszycie guzików do szelek. Na ślubie założyłem spodnie z kamizelką i szelkami (szlufek nie było widać spod kamizelki). Przy innych okazjach zdarza mi się zakładać ten garnitur zakładając do spodni pasek.

 

Choć wiele osób twierdzi, że szlufki do spodni na szelki to faux pas - ja cenię sobie uniwersalność, która wyszła mi niejako przypadkiem (gdybym od razu celował w szelki pewnie w ogóle nie zrobiłbym szlufek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

występuje u mnie taki problem. Mianowicie studniówka tuż tuż, garnitur gotowy, jednakże problem wystapił z koszulą. Ostatnimi czasy rozrosłem się trochę w klatce piersiowej i okazało się, że wszystkie moje białe koszule są w tej klatce znacznie za ciasne. Już odwiedziłem większość sklepów z eleganckim ubiorem w moim mieście (Lavard, Wólczanka, Bytom), jednakże dla kołnierzyka 38 wszystkie są za ciasne w tej klatce. James Button na obecną chwile nie ma białej koszuli w poszukiwanym przeze mnie kołnierzyku (a mam jedną od nich w tym rozmiarze i jest to chyba jedna z najlepiej lezących na mnie koszul). Moje pytanie zatem brzmi, gdzie jeszcze powinienem poszukać koszuli. Mam 38 w kołnierzyku, 178 cm wzrostu, 97 cm w klatce piersiowej. Najlepiej, jakby udało się zamknąć w 200 zł i dobrze by było, jakby nie należała do szczególnie gniotliwych - w końcu to kilka godzin zabawy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Christian Berg w Peek&Cloppenburg. Z tym, że to są obszerne koszule, "regular fit" więc prawdopodobnie będziesz musiał wytaliować. Z droższych E. Berg slim fit, teraz mają też białe koszule z bawełny Thomas Mason Journey (która podobno mało się gniecie), "modern fit" w promocji za 300 złotych, możliwe że też będą pasować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zajrzeć do TK Maxx, trafiają się tam całkiem przyzwoite koszule Profoumo i Van Laack, w cenie ok 150zł.

Profoumo często są mocno slim i trzeba by było jakąś przymierzyć, ale za to Van Laack ma koszule dość obszerne - w klatce raczej na pewno będzie dobra, ale może się pojawić konieczność wytaliowania. Tak czy inaczej, powinieneś się zamknąć w kwocie poniżej 200 złotych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od wczoraj do dzisiaj trwają w PKiN targi Polska Gala Ślubna. Impreza zawsze w styczniu, już chyba od dekady, ale firm bliższych naszym gustom jest niewiele. Z tych bardziej znanych na forum, obecne są:

 

 
Cafardini (stali bywalcy od lat)
Macaroni Tomato (o ile pamiętam na targach pierwszy raz. Na FB brak info o udziale w targach)
 
Jeszcze rok temu obecny był Balthazar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Mam prośbę o pomoc. Zamierzam uszyć sobie trzyczęściowy garnitur na ślub i wesele w pewnej znanej na forum, katowickiej manufakturze. W zamyślę chciałbym, żeby był ciemnogranatowy garnitur z zamkniętymi, szerokimi klapami w szpic. Do tego kontrastująca dwurzędowa szara kamizelka w kratę Księcia Walii.

 

Niebawem czeka mnie pierwsza wizyta u krawca, na co zwrócić uwagę, co powiedzieć, każda rada na wagę złota. To moje pierwsze bespoke, więc jestem dosyć zielony w temacie, chociaż przeczytałem większość wątków w odpowiednim dziale na forum. Parę moich uwag na początek, będę wdzięczny, jeśli się do nich odniesiecie

 

1. Pierwsza wątpliwość to kamizelka. Zamierzam uszyć dwurzędową, jako taką bespokowa wisienką na torcie;) Nie wspominając o tym, że podoba mi się bardziej, niż jednorzędowe. Czy będzie wystarczająco elegancka na tę okazję? Zamieszczam poniżej poglądowe zdjęcie kroju, jaki mi chodzi po głowie:

 

2. Wiem, ze przy kamizelce marynarka może pozostawać rozpięta. Mam jednak obawy, czy przy ołtarzu i bardziej formalnych częściach uroczystości nie powinno się jednak mieć zapiętej marynarki. A czy taka dwurzędowa kamizelka nie będzie trochę gorzej wyglądać, kiedy marynarka jest zapięta? Nie znalazłem żadnych zdjęć pokazujących, jak by to wyglądało, szczególnie na ślubnym kobiercu.

 

3. Spodnie - chciałbym, zeby miały i szlufki na pasek i na szelki.

4. Wesele odbywa się w lipcu, mam obawy, czy w trzyczęściowym garniturze się nie zagotuję. Postaram się wybrać jak najcieńszą wełnę.

 

5. Zamieszczę też zdęcie poglądowe klapy w szpice, która mi się spodobała.

 

6. Po głowie chodzą mi jeszcze fantazyjne klapy w stylu włoskim, takie jak tutaj: http://macaronitomato.tumblr.com/post/116638506860/macaronitomato-jacket-vest-style-rozbrat22

Czy nie będzie to jednak trochę przesada jak na ślub i wesele?

 

 

Po pierwszej wizycie i kolejnych przymiarkach zamierzam założyć temat w odpowednim temacie, żeby bardziej doświadczeni koledzy pokierowali mnie przez ten skomplikowany świat pierwszego bespoke. Jednak przed pierwszą wizytą wciąż mam sporo wątpliwości ;)

 

Dzięki za pomoc i każdą uwagę już na tym etapie!

post-5455-0-74251600-1453544191_thumb.jp

post-5455-0-98785900-1453544333_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak dwurzędowe kamizelki w odpowiednich kolorach, są bardzo eleganckie.

2. Będzie wyglądać dobrze.

3. To się zdecyduj! Do kamizelki tylko szelki, a noszenie szelek kiedy w spodniach są szlufki to faux pas.

4. Bez obaw :) to zależy od podszewki. Wybierz jedwabną, to się nie ugotujesz. Wełna dobrze oddycha.

5. Zamknięte klapy, są jak najbardziej OK.

6. Odpuść sobie ;)

A w Poszetce (bo pewnie o tej pracowni piszesz), na pewno Ci doradzą

Pozdrawiam

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę stanę w obronie punktu 3 - formalnie jak najbardziej jest to faux pas, i gdzie się nie zajrzy do źródeł, to właśnie tak jest to przedstawione. Tyle, że pod kamizelką szlufek nie widać, więc faux pas jest głównie psychiczny. Ja zasugerowałem się sporą grupą współczesnych blogerów, którzy mniej ortodoksyjnie podchodzą do tematu i postawiłem na uniwersalność swojego pierwszego garnituru z prawdziwego zdarzenia.

 

Celowo zrobiłem i szlufki i guziki. Przewidywania się sprawdziły - szlufek przy założonej kamizelce w ogóle nie było widać, a zdarza mi się skorzystać z tych samych spodni z paskiem.

 

Kolejne spodnie uszyję już tylko z guzikami, bo polubiłem szelki, ale osobiście uważam szlufki z guzikami za grzech mniejszy, niż jak wszyscy go opisują.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem podczas ceremonii trzeba mieć zapiętą marynarkę, lecz już po można ją rozpiąć i tak ją nosić dalej. Natomiast dwurzędowa kamizelka to świetny pomysł! Natomiast osobiście uważam, że lepiej byłoby uszyć (jeśli budżet pozwala) pasującą do garnituru i kontrastową, obie z plecami z materiału kamizelki. W przypadku klap uważam, iż lepiej nie eksperymentować i wybrać ostre bez jakiś fajerwerków, podobnie jeżeli chodzi o spodnie - jak do kamizelki to mocowane na szelki, jedynie dodać po bokach regulatory.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę stanę w obronie punktu 3 - formalnie jak najbardziej jest to faux pas, i gdzie się nie zajrzy do źródeł, to właśnie tak jest to przedstawione. Tyle, że pod kamizelką szlufek nie widać, więc faux pas jest głównie psychiczny. Ja zasugerowałem się sporą grupą współczesnych blogerów, którzy mniej ortodoksyjnie podchodzą do tematu i postawiłem na uniwersalność swojego pierwszego garnituru z prawdziwego zdarzenia.

 

Celowo zrobiłem i szlufki i guziki. Przewidywania się sprawdziły - szlufek przy założonej kamizelce w ogóle nie było widać, a zdarza mi się skorzystać z tych samych spodni z paskiem.

 

Kolejne spodnie uszyję już tylko z guzikami, bo polubiłem szelki, ale osobiście uważam szlufki z guzikami za grzech mniejszy, niż jak wszyscy go opisują.

Może moje przekonanie wynika z tego, że jestem konserwatywny ale też z tego, że na weselu po pewnym czasie zrobi się gorąco. Wtedy marynarka wraz z kamizelką ląduje na oparciu krzesła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.