Jump to content

Koordynacja kolorystyczna


meqoq
 Share

Recommended Posts

Właściwe łączenie kolorów to temat, który przewija się przez wiele wątków na forum. Ze zdziwieniem zauważyłem jednak, że nie ma wątku poświęconemu wyłącznie tej tematyce. Osobiście uważam tę kwestię za kluczową. Połączenie kolorów to coś, na czym można łatwo polec, ale i się uratować.

Chciałbym, aby ten wątek rozwinął się w poradnik łączenia kolorów. Wstawiajcie więc połączenia Waszym zdaniem idealne lub - przeciwnie - nietrafione, wskazując dlaczego. Wrzucajcie też swoje próby pod ocenę, aby inni mogli uczyć się od Was lub na Waszych błędach. Wrzucajcie linki do ciekawych artykułów i dyskusji w innych miejscach w sieci.

Na początek kilka słów podbudowy teoretycznej do tematu. Mam nadzieję, że i w tym zakresie podzielicie się swoją wiedzą i doświadczeniami, niekoniecznie odnoszącymi się bezpośrednio do ubioru. Zapożyczenia z plastyki czy fotografii będą jak najmilej widziane.

Analizując kwestię dopasowania kolorów zacząć należy od wskazania kolorów podstawowych:

Dołączona grafika

W wyniku ich wymieszania powstają kolory pochodne:

Dołączona grafika

Z kolei z połączenia kolorów podstawowych z pochodnymi, kolory trzecie (trzeciego rzędu, trzeciorzędne), razem tworząc tak zwane koło kolorów (barw):

Dołączona grafika

Oczywiście przedstawiony powyżej rysunek (zaczerpnięty od Benjamina Moore'a) zawiera tylko wycinek możliwych odcieni poszczególnych barw. To samo koło barw prezentować się może zupełnie odmiennie, np. tak:

Dołączona grafika

Ten drugi przykład, choć niepozbawiony wad, wydaje się dużo bardziej przydatny, kiedy mówimy o kolorach tkanin.

W ten sposób dochodzimy do podstawowych zasad łączenia kolorów, czyli takiego ich zestawiania, aby efekt był odbierany przez ludzkie oko jako naturalny i pasujący. Są dwie :).

Pierwsza polega na łączeniu ze sobą kolorów dopełniających (kontrastowych), czyli leżących naprzeciwko siebie na kole barw. Tak więc, właściwym będzie połączenie czerwonego z zielonym (oś jaskrawości), niebieskiego z pomarańczowym (oś zimna) i żółtego z fioletowym (oś jasności).

Druga polega na łączeniu kolorów sąsiednich (harmonijnych, harmonizujących), czyli kolorów leżących obok siebie na kole barw.

Opanowanie tych dwóch prostych zasad powinno pozwolić Wam zawsze właściwie dobrać poszczególne części garderoby. Proste, prawda? :twisted: . Jak jednak pewnie wiecie z własnego doświadczenia nie zawsze zestawienia teoretycznie poprawne w rzeczywistości wyglądają dobrze :? . Dlatego zapraszam wszystkich do wspólnego wysiłku, w celu uniknięcia w przyszłości podobnych dysonansów.

Link to comment
Share on other sites

Właściwe łączenie kolorów to temat, który przewija się przez wiele wątków na forum. Ze zdziwieniem zauważyłem jednak, że nie ma wątku poświęconemu wyłącznie tej tematyce.

Temat w trochę innej formie już się pojawił na przykładzie koloru skarpet :)

Od siebie chciałbym zwrócić uwagę na brak szarości, a tonacje od jasnego szarego do prawie czarnego grafitu w tematyce garniturów są dominujące.

W tym zakresie bardzo mi się podoba połączenie szarości z pastelowymi kolorami w wykonaniu macaroniego

Oraz zestaw Parmigiano

Link to comment
Share on other sites

Szary zalicza się z kolei do tzw. kolorów neutralnych, które z założenia można łączyć ze wszystkimi pozostałymi. Nie występuje na kole podobnie jak biały i czarny.

Nie wprowadzałem tego wątku, gdyż o czarnych ubraniach opinie są dość jednoznacznie, a szarość faktycznie nie nastręcza większych trudności w zestawianiu z innymi kolorami, przynajmniej nie takich jak zestawianie kolorów z koła.

Link to comment
Share on other sites

@joker Marynarka o rozmiar za duza, brak butonierki (pomaranczowa by moim zdaniem pasowala) :D kiepski wezel krawata, 2 zamiast 4 kieszonki w kamizelce. I pamietaj, zeby ostatniego guzika nie zapinac. Ale ogolnie duzy +. Widac, ze dobrze czujesz sie w tym ubraniu i w pelni odpowiada ono Twojej osobowosci :D

Tak trzymaj i nie przejmuj sie krytyka jaka za chwile z pewnoscia na Ciebie spadnie :D

:twisted: :twisted: :twisted:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy link i problem, istotnie omawiany szczegółowo w rozmowie o skarpetkach, tam również pada tytuł bardzo dobrej, wydanej już w Polsce książki o kolorze (Bodajże Kolor i Znaczenie, autora teraz nie pamiętam). Dobierając kolory, lub zachwycając się nimi w dziełach mistrzów pamiętajmy, że koło barw nie rozwiązuje wszystkiego i nie jest ściągawką zawsze. Są kolory Chromatyczne i achromatyczne - i tu nam wchodzą wszystkie odcienie szarości + biel i czerń jako skrajności. No i jeszcze barwy złamane - jak znalazł na jesienną marynarkę. no i jeszcze światło, bez którego nie ma koloru - truizmem jest, że czerń źle wygląda w świetle słonecznym - zaś w wieczorowym sztucznym świetle jest dobrym pomysłem na kolor np. smokingu. Inne kolory też inaczej wyglądają w różnych światłach - zwróćcie uwagę Koledzy, że kobiety kupując ciuch zawsze lecą do okna, obejrzeć go w świetle dziennym, które dzięki swojemu spektrum pokazuje prawdziwy kolor materiału.

Ja jednak osobiście ufam swojemu oku a nie schematycznym kołom, choć jestem w tej dobrej sytuacji, że wykształcenie historyka sztuki i lata oglądania obrazów pozwoliły mi to oko wytresować i urobić :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witaj Michał,

to jest ciekawe i bardziej odpowiada mojemu rozumieniu tworzenia kolorystycznych zestawów, niż teoria maksymalnie trzech kolorów.

To jest gra pewną paletą barw, pierwotnie tworzoną intuicyjnie na podstawie obserwacji i sumy doświadczeń twórcy.

Wtórne wykorzystanie programów dla analizy istniejących kompozycji graficznych, skutkujące tworzeniem palet barw dla zestawów ubraniowych dało w Twoim przypadku bardzo dobre efekty.

To mi się podoba!!!

pozdr.Vslv

Link to comment
Share on other sites

Tu raczej chodzi o to, że zdaniem wielu osób ciemny kolor "wyszczupla", a w przypadku większości mężczyzn lepiej wyszczuplić dół i powiększyć górę, niż zrobić na odwrót. Na tym forum były już dyskusje o tym, czy ciemny kolor aby na pewno wyszczupla i nie jest to oczywiste, na pewno jednak ciemne kolory pozwalają osłoniętym przez nie częściom ciała pozostać "w cieniu".

Link to comment
Share on other sites

Tzw. większość ludzi chyba przede wszystkim boi się jasnych spodni, a jak już je założy, to ciemna góra w tej sytuacji jest dla nich poza horyzontem. W obrębie tzw. klasyki jest za to dużo zestawów z jaśniejszym dołem, np. beżowe spodnie do granatowej marynarki. Ale klasyka komplikuje sprawy o tyle, że marynarka z koszulą to dwie warstwy "góry", często, by nie rzec przeważnie, kontrastowe.

Link to comment
Share on other sites

ubrać dk IX, ubiorę, ubierzesz, ubierz, ubrał, ubrany — ubierać ndk I, ~am, ~asz, ~ają, ~aj, ~ał, ~any

1. «włożyć na kogoś albo na coś ubranie, obuwie, nakrycie głowy itp.; odziać»

Ubierać dziecko, lalkę.

Ubrać kogoś w nową sukienkę, w nowe buty, w nowy kapelusz.

ubrać się — ubierać się

1. strona zwrotna czas. ubrać — ubierać

a) w zn. 1:

Ubrał się pośpiesznie.

Ubrać się w koszulę, w kożuch, w wieczorową suknię.

Δ Nie mieć w co się ubrać «nie mieć odzieży stosownej na daną okoliczność, mieć mało odzieży»

Δ Ubrać się do teatru, do wyjścia, na wycieczkę «włożyć odzież odpowiednią, stosowną do sytuacji, do miejsca»

@pszemau - co masz na myśli? że biała koszula + jasne spodnie = za mały kontrast?

Link to comment
Share on other sites

[...]

@pszemau - co masz na myśli? że biała koszula + jasne spodnie = za mały kontrast?

A przed "że" stawia się przecinek i nie zaczyna nowego zdania od małej litery :mrgreen:

No i tak można sobie docinać 8-)

p.s. proponuję założyć odrębny wątek, gdzie puryści językowi mogliby sobie kopiować co ciekawsze kawałki z naszych wypowiedzi i odpowiednio korygować.

pozdr.Vslv

p.s.2 taki "wall of shame"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.