Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, Zajac Poziomka napisał:

Nie rozumiem fenomenu szantungu. Stary, pozaciągany krawat wygląda nieestetycznie i nie powinno się go nosić, ale już nowy szantung, który wygląda dokładnie tak samo jest już super modnym dodatkiem, dandy, dapper i w ogóle... 

Myślałem dokładnie tak samo do wczoraj. Wziąłem ten krawat w TJMaxx za 12$ (Massimo Dutti Limited Edition, hand made in Italy, 100% jedwab), bo chciałem poćwiczyć wiązanie węzłów itp. Moja żona też była początkowo na nie. Po kilku przymiarkach do casualowych koszul zauważyłem, że to jest właśnie to czego potrzebowałem do podniesienia "eleganckości" codziennych koszul, a do obniżenia "eleganckości" tych lepszych. Ten krawat sprawił też, że zacząłem spoglądać przychylnym okiem na knity, które zawsze omijałem.

Poza tym z technicznego punktu widzenia to nie jest pozaciągany jedwab, tylko nierozczesany. Te zmechacone kuleczki wbrew pozorom pojawiają się na materiale dość regularnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil1987 To nie mój krawat, jeżeli Ci się go podoba, to oczywiście noś z dumą. Ja tylko oceniam to co widzę na Twoim zdjęciu. Podejrzewam, że skoro osoba która wie co to jest szantung ma takie skojarzenia jak ja, to tym bardziej każda "niewtajemniczona" też uzna że po prostu nosisz stary i zniszczony krawat. 

Do celów o których piszesz świetnie nadaje się również np. grenadyna, która moim zdaniem wygląda o wiele bardziej estetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Zajac Poziomka said:

@Kamil1987 To nie mój krawat, jeżeli Ci się go podoba, to oczywiście noś z dumą. Ja tylko oceniam to co widzę na Twoim zdjęciu. Podejrzewam, że skoro osoba która wie co to jest szantung ma takie skojarzenia jak ja, to tym bardziej każda "niewtajemniczona" też uzna że po prostu nosisz stary i zniszczony krawat. 

Do celów o których piszesz świetnie nadaje się również np. grenadyna, która moim zdaniem wygląda o wiele bardziej estetycznie.

Szantung szantungowi nie równy. Niektóre wyglądają fatalnie, ale czasami efekt jest delikatny i nadaje ładnej faktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że efekt zniszczonego krawata występuje bardziej przy szantungu/grenadynie, przy zwykłym szantungu materiał jest tak samo chropowaty i matowy, za to prawie nie ma kuleczek. Dla porównania:

https://static3.poszetka.com/eng_pl_Shantung-grenadine-untipped-tie-3388_3.jpg

https://static3.poszetka.com/pol_pl_KRAWAT-bez-podszewki-z-szantungu-2999_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Zajac Poziomka napisał:

@Kamil1987 To nie mój krawat, jeżeli Ci się go podoba, to oczywiście noś z dumą. Ja tylko oceniam to co widzę na Twoim zdjęciu. 

Do celów o których piszesz świetnie nadaje się również np. grenadyna, która moim zdaniem wygląda o wiele bardziej estetycznie.

To oczywiste. Moje pytanie było raczej z tych "czy nie łamię jakichś zasad nosząc A z B", a nie generalnie czy ktoś uważa szantungi za dobry wybór, bo nie przestawiłem żadnego alternatywnego wyboru.

 

11 minut temu, Zajac Poziomka napisał:

@Kamil1987 Podejrzewam, że skoro osoba która wie co to jest szantung ma takie skojarzenia jak ja, to tym bardziej każda "niewtajemniczona" też uzna że po prostu nosisz stary i zniszczony krawat. 

To chyba było wałkowane 1000 razy na tym forum, ze "niewtajemniczony ogół" może mieć swoje skojarzenia (sztyblety - buty damskie, torba na ramię - damska, kapelusz - staromodny, garnitur - najlepiej czarny ;) itp. itd.), ale co to ma do rzeczy ?  

Przyznam, ze ten wpis @mr.vintage  https://mrvintage.pl/2014/09/szantung-jedwab-inny-niz-wszystkie.html zmienił moje postrzeganie tych krawatów i być może będę nosił krawaty jako takie trochę częściej dzięki temu...

2 minuty temu, Katullus napisał:

Mam wrażenie, że efekt zniszczonego krawata występuje bardziej przy szantungu/grenadynie, przy zwykłym szantungu materiał jest tak samo chropowaty i matowy, za to prawie nie ma kuleczek. Dla porównania:

https://static3.poszetka.com/eng_pl_Shantung-grenadine-untipped-tie-3388_3.jpg

https://static3.poszetka.com/pol_pl_KRAWAT-bez-podszewki-z-szantungu-2999_1.jpg

Mój z bliska przypomina ten pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dużo zależy od jakości szantungu i ogólnie parametrów/ odszycia krawata . Ten wyżej wygląda (przynajmniej na zamieszczonym zdjęciu) wyjątkowo nieciekawie. Ja mam jedną sztukę od Pawła @Embassy of Elegance i uważam, że jest bardzo ładny (pomijam kolor- kwestia gustu :)). Do guzikowego kołnierzyka także, ale w tych kwestiach nie uważam się za eksperta, raczej poddaję się intuicji :):

5aafe5b1424dd_szantung2.thumb.jpg.b8fca1af335823a78d768e823e0f3814.jpgszantung.jpg.25d42a736d823584924fbbc6abb7ae7c.jpg

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tanatos70 napisał:

Myślę, że dużo zależy od jakości szantungu i ogólnie parametrów/ odszycia krawata . Ten wyżej wygląda (przynajmniej na zamieszczonym zdjęciu) wyjątkowo nieciekawie. Ja mam jedną sztukę od Pawła @Embassy of Elegance i uważam, że jest bardzo ładny (pomijam kolor- kwestia gustu :)). 

Wg linków podanych przez @Katullusa Twój jest wykonany z tego elegantszego materiału. Ja jestem niemal kompletnie zielony w tych sprawach, ale szczerze mówiąc na moje niewyrobione oko, materiał z mojego krawata wyjątkowo mi podpasowal i całość spodobała mi się do tego stopnia, żeby zadać pytanie jak wyżej. Spróbuje go do kilku kompozycji i wrzucę na forum jakieś konkretniejsze zdjęcia pod ocenę za jakiś czas. Dzięki za powyższe opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebuję porady odnośnie doboru krawata.

Chodzi o krawat dla Pana młodego do zestawu, bardzo ciemny granatowy garnitur z oferty Próchnika, model Edynburg do tego klasycznie biała koszula na spinki i kamizelka w kratę księcia Walii z delikatną różową/czerwoną nitką z obecnej oferty Bytomia. 

https://www.bytom.com.pl/kamizelka-jarzebatka

W którą stronę kierować się z doborem krawata? Gładki granat wyglada zbyt nudno i monochromatycznie , odcienie szarości i srebra sa bardzo trudne do dopasowania a do bordowego krawata nie jestem przekonany czy pasuje do okazji. Jakie jest Wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, wruszka napisał:

Gładki granat wyglada zbyt nudno i monochromatycznie...

W przypadku takich okazji to żaden problem. Właśnie tak powinno być. Ewentualnie jak Ci to bardzo przeszkadza to wybierz taki z mikrowzorem lub delikatną fakturą.

Cytat

odcienie szarości i srebra sa bardzo trudne...

Słusznie. Szczególnie przy szarej kamizelce będzie trudno.

Cytat

do bordowego krawata nie jestem przekonany czy pasuje do okazji.

Jak najbardziej pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wruszka napisał:

Śmieszna sytuacja bo przeglądając internet dla inspiracji natrafiłem na idealny dla mnie poradnik ślubny od Mr. Vintage z identycznym zestawem jak mój i myślę że jednak najlepszym kierunkiem do krawata będzie granat z delikatnym wzorem jak poniżej.

 

MrVintage-pl-Poradnik-%C5%9Blubny-19.jpg

Sam miałem taki zestaw. Skorzystałem z podobnego, granatowego krawata z RoT, bordowy też kupiłem i teraz chodzę w nim nawet częściej :)
https://republicofties.com/pl/p/Krawat-jedwabny-w-kropki-granatowy-2/248
https://republicofties.com/pl/p/Krawat-jedwabny-w-kropki-bordowy-1/156 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wruszka napisał:

Gładki granat wyglada zbyt nudno i monochromatycznie , odcienie szarości i srebra sa bardzo trudne do dopasowania a do bordowego krawata nie jestem przekonany czy pasuje do okazji. Jakie jest Wasze zdanie?

To jest formalna okazja, i powinno być monochromatycznie, co nie znaczy, że nudno (nie tylko kolorystyka ma znaczenie - poszetka, kwiatek, dobre dopasowanie, ładny węzeł krawata, ładny kołneirzyk koszuli - i już nie jest nudno). Ubiór formalny to kwestia bieli, czerni, szarości, granatu, nie ma co udziwniać dodatkowymi kolorami. Nie wiem, skąd popularność bordowych czy zielonych krawatów na takie okazje - te kolory są fajne, ale na codzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię się określić z rozmiarem tej marynarki. Jak według was pasuje? Chętnie marynarkę skróciłbym jakieś 2 cm ale nie bardzo jest jak przez nisko umieszczone nakładane kieszenie. Jeden z rękawów podwinięty podobnie spodnie do długości +/- odpowiedniej. Plecy jak zwykle to u mnie bywa słabo wyglądają. Len z bawełną, przykro mi, że wymięte ale takie przyjechało, mam czas na zwrot i przemyślenia. Spodnie najpewniej zostaną są bardzo fajne. Za krzywą postawę także przepraszam ale powinienem trzymać nogę w ortezie i na chwile wyskoczyłem aby przymierzyć.

VoqZrng.jpg

uxnmP3B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie długość jest idealna. W dodatku nie cierpię sytuacji, w której spod dwurzędówki wystaje krok - wygląda to bardzo źle.

Ogólnie leży ok, może nie wygląda jakoś wyjątkowo pięknie, ale nie jest źle.

Tak na marginesie, to jest mało uniwersalny kolor - łatwo ubrudzić. Spodnie można wyprać, z marynarką będzie kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy szył ktoś spodnie pseudo eleganckie z dżinsu, tzn. z zakładką i mankietem.

Znalazłem taki materiał: https://www.ebay.co.uk/itm/13m-Loro-Piana-Denim-Flower-Luxury-USA-Cotton-Fabric-Bespoke-Jacketing-Tailoring/222789569789?hash=item33df4b0cfd:g:fQIAAOSwQN5aVRrf&autorefresh=true

i nie wiem czy się nada?

Niby marynarkę dało się uszyć, ale jak z eksploatacją itp?

PS. Chętnie kupię z kimś na pół, z 13 m będę szył kilka lat.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.