Skocz do zawartości

Producenci, marki butów: Yanko


Pan Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy z góry przepraszam, że w wątku, który w mojej ocenie istnieje po to, aby wymieniać raczej pozytywne odczucia w stosunku do butów Yanko, poruszę niestety mniej przyjemny temat, aczkolwiek bardzo problematyczny dla mnie.

Otóż problem polega na tym, że w butach od wewnątrz, w okolicach noska pojawia się pleśń. Z góry zaznaczam, że temat został przeze mnie przeanalizowany, i w mojej ocenie nie jest to wina ani producenta, ani tym bardziej dystrybutora.

Problem dotyczy dwóch par butów - oxfordów oraz monków. Oxfordy zostały zakupione w Patine, natomiast z uwagi na fakt, że monki były akurat niedostępne zostały zakupione w innym sklepie.

Buty użytkowałem od początku maja br. na przemian, nigdy nie były noszone dzień po dniu. Nigdy nie miały styczności z wodą, zawsze odpoczywały w prawidłach Saphir. Ponadto zanim wsadzałem prawidła dawałem im odpocząć ok. 30 min.

Problem pojawił się kiedy w połowie lipca poszedłem na dwutygodniowy urlop i buty przez ten czas nie były używane. Pod koniec urlopu chciałem odświeżyć obie pary butów. Wyciągnąłem więc prawidła i zobaczyłem, że jedno prawidło z oxfordów jest na czubku czarne. Zaglądnąłem do środka i okazało się, że cała wewnętrzna część noska kwitnie na czarno. Z drugiem butem było wszystko w porządku. Zaglądnąłem więc do drugiej pary butów i niestety sytuacja wyglądała identycznie z tym, że kwitły dla odmiany na szaro.

Skontaktowałem się ze sklepem Patine i podjęliśmy decyzję, że buty należy wyczyścić i oddać do ozonowania. Tak też zrobiłem, dodatkowo buty zostały wyczyszczone wewnątrz spirytusem.

Podczas dalszego użytkowania zacząłem się im dokładnie przyglądać i faktycznie kiedy zdejmuję buty po 8 godzinach to wewnętrzna część noska jest mokra (w miejscu gdzie buty są usztywniane)

Niestety bez względu na to czy zostawię buty na 5 godzin i dopiero wsadzę prawidła, cz też wcale nie wsadzę prawideł w butach dalej pojawia się pleśń, co prawda nie tak obficie jak wcześniej, ale jednak.

Buty spisałem już na straty, a dzięki temu, że sklep Patine zaproponował mi spory rabat, niebawem będę miał kolejne. W tym miejscu pojawia się problem. Mianowicie, co robię źle i co zrobić żeby ten problem się już nie powtórzył?

Z jednej strony skoro buty były mokre od środka, a ja prawidłami zamknąłem im dopływ powietrza do czubka, który jest usztywniany tworzywem sztucznym, to ewidentnie stworzyłem im idealne warunki do rozwoju grzyba. Z drugiej jednak strony przecież wszyscy tak robią i nic złego się nie dzieje. W czym więc problem?

Nigdy nie miałem i nie mam problemu z nadmiernym poceniem. Faktycznie w butach jest mi dość ciepło, a nawet gorąco w upalne dni. Jednak skóra jest dość gruba i ściśle przylega do nogi więc raczej nie ma w tym nic dziwnego.

Reasumując - Koledzy bardzo proszę o informację czy ktoś z was miał w przeszłości taki problem i wie jakie mogą być przyczyny. Jest to dla mnie poważny problem i będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kila razy przemoczyłem swoje buty, tak konkretnie, aż skórzane podeszwy można było wykręcać. Nie były to Yanki ale Loake oraz krokiety.  Chodzę butach niezelowanych cały rok.  Pleśni nigdy nie zaobserwowałem w środku. Raz czy dwa pojawiła się na podeszwie ale to moja wina (złe suszenie). Jestem bardzo ciekaw przyczyny i dobrze byłoby dla wiedzy forumowiczów gdyby fachowiec od Patine zmierzył się z tym problemem.  Być może dzięki temu inni unikną takich problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Też jestem ciekaw jak ten problem uda się rozwiązać. Sam ostatnio zajrzałem do środka moich oxfordów od yanko i zauważyłem przy nosku na końcu sporo jakiegoś szaro-czarnego osadu. Wygrzebałem to papierem i wyglądało na jakieś włoski, najprawdopodobniej pozostawiane przez skarpetki... Tak czy inaczej lepiej uważać i kontrolować wnętrze buta od czasu do czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie Panowie o oxfordach z podeszwą typu York jako butach ślubnych?

Na ślub podeszwa York jest idealna, o wiele bardziej praktyczna niż skórzana. Podczas ślubu często chodzi się po płytkach, tańczy na parkiecie, a skóra nie sprawdza się w takich sytuacjach, jeśli nie jest podzelowana. Nie wspominam o bieganiu podczas oczepin, jeśli przewidujesz. Jeśli oxfordy będą z czarne z nakładanym noskiem bez przeszyć, bedą dostatecznie formalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż powiem tak: John Lobb od 150 lat robi swoje opera pumps na cienkiej, skórzanej podeszwie po to, żeby w nich chodzić i tańczyć po wyłożonych marmurem wiedeńskich salach balowych.

Dlaczego nikomu ta podeszwa przez tyle lat nie przeszkadzała, a nam przeszkadza?

a/ Płytki z castoramy są bardziej śliskie niż marmur (wątpię);

b/ Nowa, gładka skórzana podeszwa (standard na weselu, wszystko ma być nowe, od gaci po buty) jest dużo mniej przyczepna niż podeszwa już używana (kiedyś po nowych rzeczach poznawano nuworysza);

c) Dżentelmanowi nie wypadało kiedyś biegać po sali.

  • Oceniam pozytywnie 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@R50 interesujące porównanie bieganie podczas "oczepin" z tańcem po wiedeńskich salach :) Może to wynika z faktu, że polska tradycja prowincjonalno-weselna przewiduje historycznie papcie łykowe, zamiast eleganckich oxfordów. Wiadomo słomiana podeszwa jest nieregularna i świetnie trzyma się podłoża :) Stąd tyle problemów :D

 

  • Oceniam pozytywnie 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.