Skocz do zawartości

Krawat - kluczowy i niedoceniony, jak dobrać odpowiedni?


Ę-żine

Rekomendowane odpowiedzi

Temat pojawił się chwilę temu, ale nie wywołał długiej dyskusji, a ja od dawna się na tym zastanawiam. Czy Krawat w kratę Księcia Walii nadaje się na okazje formalne i wieczorowe inne niż wesele, czy jednak tradycyjne ślubne zakorzenienie tego wzoru jest zbyt silne?

Chodzi mi po głowie ten model z poszetkicom i łączę go w głowie z nadchodzącym balem:

pol_pl_KRAWAT-jedwabny-ksiecia-Walii-LUX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Panowie, przez długi czas stroniłem od krawatów, ale chyba powoli łapie bakcyla i na to, więc prosiłbym o parę porad.

Zasadniczo krawaty potrzebne pod bardziej formalne stylizacje (typu ciemne garnitury) albo zimowe stylizacje 3 warstwowe (np. granatowa marynarka + kardingan albo bardziej żywe garnitury trzyrzędowe). Do bardziej casualowych stylizacji póki co ich nie przewiduję, stąd knity i tym podobne całkowicie odpadają. Krawaty oparte głownie o jedwab, wełna/kaszmir.

 

1. W pierwszej kolejności, jakbym miał kupować pierwsze 5 porządnych krawatów, to jakie byście sugerowali? Analogicznie jak w tematych typu: "pierwsze 5 butów/marynarek/etc"?

2. W pierwszej kolejności chcę sięgać po raczej jednolite w fakturze krawaty. Co warto rozpatrzeć z tych z wzorami, najbardziej odpowiadają mi te w kratkę?

3. Preferuję raczej stonowane, zachowawcze kolory, wzory, czyli w stylu klasycznej elegancji.

4. Na pierwsze dwa widziałbym krawaty z grenadyny (garza grosso), stopowany bordowy o raz coś dość ciemnego, raczej granatowy. Dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoją wizję, wszak krawat to ozdoba. Ja wziąłbym (kolejność przypadkowa):
1. Grenadyna garza fina, bordowa lub butelkowo-zielona;
2. Granatowy drukowany jedwab w mały, dyskretny wzór;
3. Szara kratka POW;
4. Wełna challis, np. ciemnoczerwona;
5. Gładki gruby krawat wełniany np. w kolorze denim.
Po skompetowaniu takiej piątki od razu zacząłbym oszczędzać na szósty, w drukowane grochy, i siódmy: regimental:-)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, BrotherM napisał:

Panowie, przez długi czas stroniłem od krawatów, ale chyba powoli łapie bakcyla i na to, więc prosiłbym o parę porad.

Zasadniczo krawaty potrzebne pod bardziej formalne stylizacje (typu ciemne garnitury) albo zimowe stylizacje 3 warstwowe (np. granatowa marynarka + kardingan albo bardziej żywe garnitury trzyrzędowe). Do bardziej casualowych stylizacji póki co ich nie przewiduję, stąd knity i tym podobne całkowicie odpadają. Krawaty oparte głownie o jedwab, wełna/kaszmir.

Kiedyś podchodziłem do krawatów tak jak Ty, ale od dwóch lat zimą bez krawata nie wychodzę. Ze względu na pragmatykę - cieplej w szyje i estetykę - tweedowa/ flanelowa marynarka źle wygląda z "rozgogoloną" szyją. Latem stronię od krawatów - noszę kiedy muszę :) .

Podpisuje się pod listą @lubo69, ale może zamiast grenadyny wziąłbym jakąś wełnę / kaszmir. Krawaty z grenadyny są piękne, pasują do wszystkiego, ale IMO są niepraktyczne. Ponad rok temu kupiłem 2 grenadynowe krawaty. Każdy z nich miałem na sobie około 10 razy. Jeden już wyrzuciłem bo był taki pozaciągany, że już nie liczyłem, iż da się doprowadzić go do stanu pozwalającego na jego ubranie. Drugiego nie ubrałem chyba z pół roku, bo jest mocno pozaciągany, ale ciągle liczę, że kiedyś znajdę chwilę i korzystając z porad z youtuba "naprawię" go. Może jestem jakiś gamoń, może nie noszę ich z należytą uwagą, może jestem przewrażliwiony na zaciągnięcia, może grenadyna fina mniej się zaciąga. Nie wiem. Niemniej mam takie doświadczenia z grenadyną i się nimi dzielę :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio bardzo kuszą mnie marynarki i garnitury w kratę, ale mam obawy że nie będę wiedział co do nich dobrać (jaka koszula, krawat). Chcę kupić marynarkę w tym stylu, doradźcie jakie dodatki do niej będą pasowały. Wydaje mi się, że już sama krata jest dość odważnym wyborem. Zawsze wybierałem bardziej klasyczne ubrania, z którymi nie miałem problemu. 

Połączenie te marynarki z krawatem jak na zdjęciu nie jest za bardzo w moim stylu. Macie jakieś inne propozycje?

 marynarka-szara-w-krate-seul-13d.thumb.jpg.9be56bd8b96c519789308b5262cea3db.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Wjechal Berg&Berg. Zamowilem jeden welniany (na zdjeciu) i dwa piekne jedwabie madder. Uczucia mieszane poniewaz krawaty maja bardzo delikatne wypelnienie i zawiazanie 4inH jest bardzo trudne. Berg&berg okresla swoje krawaty jako delikatne i leciutkie i tu sie zgadzam. Testuje podwojny 4ihH (albert). Koledzy, jak to wyglada, znosnie?

IMG_20180204_113437.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
W dniu 24.02.2018 o 13:06, MarianoItaliano napisał:

Czy ktoś ma doświadczenie z krawatami Lantiera, szczególnie wełnianymi? Wiem, że np. na Wólczankę trochę szkoda czasu, Lamberty bywają lepsze, ale z Lantierem nie miałem styczności. Aktualnie w wyprzedażach jest parę fajnych modeli i się zastanawiam czy warto.

Pozwolę sobie zacytować sam siebie :) Zamówiłem, raczej na pewno oddam - na kilka prób zawiązania łezka nie wyszła w stopniu zadowalającym za żadnym razem, generalnie wkład wydaje się dosyć słabej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.