Skocz do zawartości

[WARSZAWA], Tadeusz Januszkiewicz – artysta wśród szewców


cez

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia z większej odległości ;

 

Z daleka wyglądają o wiele lepiej. Może faktycznie zniekształcenie obiektywu coś im odebrało za pierwszym razem.

Wyglądają proporcjonalnie, więc wydłużanie chyba nie byłoby dobrym pomysłem. TJ robi dobrze dopasowane buty, więc zakładam, że szczuplej też się nie da.

 

Bardzo ładne dopasowanie materiałów! 

 

To skoczowska skóra?

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skóra niemiecka . TJ twierdził , ze ze Skoczowa lubi czarna . Wszystkie brązy , burgundy itp. z niemieckich garbarni .

 

możliwe, że niemiecko-polska Weinheimer Leather box calf, używana również przez Edwarda Greena [jak się dowiedział niedawno Kolega Beny23 - btw dzięki], czyli sztandarowy produkt garbarni Kegar :D

 

TJ miał niedawno nową dostawę tej skóry, dostępna również u J. Kamińskiego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam but bardzo fajny sam w sobie. Gdyby to był but do 1k to bym nosił z dumą 

Za tę jednak cenę to bym się ostro wkurzył - przód prawie, że "niemiecki", dziurkowania też się rozbiegają. 

 

Coraz więcej wpadek TJ'owi się zdarza, co przy rosnących cenach jest... mało konkurencyjne. 

 

Ale ponarzekali - jak się sprawdza patent ten skóry do naciągania buta na nogę w stosunku do standardowego "języka" wystającego z cholewki? 

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego miałby "schodzić ze sceny"? W tym wątku jeszcze 2 strony temu widać zdjęcia naprawdę pięknych butów, z noskami odpowiadającymi gustom większości forumowiczów. A są to zamówienia sprzed kilku miesięcy. 

Raczej wręcz przeciwnie, należy spieszyć się i zamawiać jak najprędzej buty u TJa, bo nie wiadomo czy niedługo faktycznie nie będzie w na tyle złej formie, że nie będzie w stanie pracować. Jak pokazują ostatnie zamówienia, póki co trzyma się dobrze i nadal warto u niego zamawiać.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wszystko kwestia dogadania z klientem i preferencji, z tego, co pamiętam, użytkownik @torunianin prezentował podobne "prawie niemieckie" czuby od Januszkiewicza w 2011 albo 2012 roku.

 

Zamawiając coś w renomowanej pracowni trzeba respektować pewien house-style, który modyfikuje się w ograniczonym zakresie. Jak się zaczyna kombinować, to zaczynają się problemy. Klient z jednej strony chciał wydłużone, z drugiej strony nie - wyszło, jak wyszło.

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ caporegime

 

 

dziurkowania też się rozbiegają

mogę prosić o wyjaśnienie / wskazanie - bo się nie znam, tzn. prawdopodobnie mniej butów bispołkowych niż Ty pokazałem na forum a warto ustrzec się niedociągnięć, bowiem właśnie planuję zamówienie

 

z góry bardzo dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kolekcja bispołkowych butów ogranicza się do jednej pary TJ plus paru Durancowych (tak wiem, że to naciągane porównanie ostro), więc bez przesady. Jest wiele bardziej upartych osób w zamawianiu butów na miarę. 

Ja szczerze to się wycofałem z tej zabawy na płaszczyźnie butów - wolę RTW. 

 

Chodzi mi o trzymanie poziomu dziurkowań, między dwoma szwami - w dopieszczonych butach oczekujemy, że będzie to prawie idealnie równo (prawie), czyli odległość dziurki od obu szwów będzie praktycznie taka sama na całej długości. Nawet pamiętam, jak kiedyś TJ był chwalony, za trzymanie tych odległości prawie, że z linijką w dłoni, stąd mój komentarz (widać to na zdjęciu prezentującym tył prawego buta, pas dziurkowania biegnący na łączeniu z zamszem). 

 

Ja mówię, but nie jest zły, jest nawet bardzo dobry (poza noskiem :) ) - krytyka głównie jest z tego względu, że od TJ oczekujemy już jednak jakości Top (przez duże T). 

 

Następne zamówienie doradzam wykonać dopiero miesiąc po wcześniejszym (tyczy to się każdego rzemieślnika) - wtedy opada już zachwyt - "łał, chcę więcej" i zaczyna się samemu dostrzegać pewne niedociągnięcia w produkcie, kontakcie z rzemieślnikiem lub spełnieniu wymagań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem swoje brązowe oksfordy od P. Januszkiewicza we wrześniu i mogę powiedzieć, że są odczuwalnie wygodniejsze niż bardzo podobne do nich Kielmany. W dodatku o 1/4 tańsze. W nawiązaniu do dyskusji na forum: jest rzeczą raczej oczywistą, że osoba prawie 90-letnia może mieć problem z odgadnięciem wszystkich koncepcji Klienta. Czasu i wieku się nie oszuka.

W każdym bądź razie cieszę się, że udało mi się zdobyć rękodzieło tego leciwego już szewca z Chmielnej i cieszyć się nim w Gdańsku. Tu zadziałał nie tylko sentyment i pochlebne recenzje Kolegów z Forum, ale także chęć posiadania czegoś ponadczasowego, z bogatą historią i co równie ważne wychodzącego z rąk polskiego szewca (jak by to patriotycznie nie zabrzmiało - mam nadzieję że wszyscy tu jesteśmy po trosze zwolennikami naszego rzemiosła). Oczywiście, że nie jest to Lobb z UK ani inna superekskluzywna marka. Ale jak Pan Januszkiewicz kiedyś odejdzie - jego buty zostaną w naszych domach.

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o swoim zamówieniu i koniecznie załącz zdjęcia. Fajnie jest dokumentować dokonania polskich szewców bo ich robota jest naprawdę fantastyczna. Januszkiewicz na swoich "firmowych" kopytach wykonuje naprawdę fajne buty- trochę przypominające Vassa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postaram się wrzucić zdjęcia.

Jedna kwestia, którą zauważyłem podczas ich robienia. Przeszycia o TJ przy sznurówkach są gęstsze i dużo równiejsze niż u Kielmana (o 20% gęstsze). I mam zagadkę, czy wynika to z tego że u Kielmana robią te przeszycia ręcznie, a TJ maszynowo? w butach TJ wygląda to ładniej i równiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postaram się wrzucić zdjęcia.

Jedna kwestia, którą zauważyłem podczas ich robienia. Przeszycia o TJ przy sznurówkach są gęstsze i dużo równiejsze niż u Kielmana (o 20% gęstsze). I mam zagadkę, czy wynika to z tego że u Kielmana robią te przeszycia ręcznie, a TJ maszynowo? w butach TJ wygląda to ładniej i równiej.

 

W obu miejscach przeszycie robi się maszynowo. Nie znam takiego, w którym robi się ro ręcznie. Koniecznie wrzuć zdjęcia, najlepiej porównawcze. Mam sporo butów od Kielmana i kilka od TJ i całkowicie odmienne doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o swoim zamówieniu i koniecznie załącz zdjęcia. Fajnie jest dokumentować dokonania polskich szewców bo ich robota jest naprawdę fantastyczna. Januszkiewicz na swoich "firmowych" kopytach wykonuje naprawdę fajne buty- trochę przypominające Vassa. 

Byłem na stronie Vass - bardzo fajne buty. Elegancja przeszyć jak u TJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu miejscach przeszycie robi się maszynowo. Nie znam takiego, w którym robi się ro ręcznie. Koniecznie wrzuć zdjęcia, najlepiej porównawcze. Mam sporo butów od Kielmana i kilka od TJ i całkowicie odmienne doświadczenia.

W takim razie Kielman się dla mnie nie postarał zbytnio - choć to nadal bardzo ładne buty. Zamówiłem w obu tych manufakturach identyczne rodzaje butów, w dodatku w niemalże tożsamym kolorze. Właśnie po to by mieć porównanie. Dzięki za reakcję, dobrze zobaczyć opinię człowieka, który wiele razy tam zamawiał. Zdjęcia się ładują, chwileczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.