Skocz do zawartości

Kilt a sprawa polska


Najmniejszy

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Kamil1987 napisał:

Pewnie nigdzie. To nie nauki ścisłe. Wyraziłem swoją opinię o przebraniu, kilka osób się zgadza, kilka nie. Polecam wyluzować. Można to przekleić do "filozofii", tam jest dobry Hyde park ?

Akurat pytałem kogoś innego, do filozofii przerzucać można śmiało - mi brak uprawnień. Pytanie trochę przewrotne, to nie nauki ścisłe, ale komentarze "przebranie, nie ubranie" leżą gdzieś obok "o gustach się nie dyskutuje", tudzież "sucha woda" czy inne "cofać się do tyłu" - sensu brak. Każde ubranie to jakiś konwenans, jakiś styl, jakiś klimat, coś wyraża. Każde ubranie jest jakimś przebraniem, bo wpasowuje siebie (i nas) w jakiś kontekst. Nie rozumiem idei rzucania nic nie mówiącego, negatywnie nacechowanego "on jest przebrany". Nie lepiej napisać konkretami?

Za ofertę wyluzowania dziękuję, nie skorzystam - nie ma tu z mojej strony żadnej napinki, flejmu, czegokolwiek złego. Od tematu (i poziomu) dyskusji obok troszkę się odsuwam :D

 

@Velahrn Post nie o kiltach, ale nie o polityce. Jakbyś ciął to nie bij za bardzo proszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kamil1987 napisał:

Wyższego poziomu tolerancji, akceptacji czy gustu ?

Chyba po prostu liczyłem, że spotkam tu poważnych ludzi. :) Można mieć swoje poglądy, tolerować coś lub nie, ale pomimo tego zachowywać się na poziomie i z szacunkiem do drugiej osoby. Ładne szmatki wszystkiego nie załatwią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Whitesnake Nie chce mi się szukać, ale jesteś w błędzie. Gdybym widział takie aluzje pierwszy raz, nie pisałbym tego. Nie będę wskazywał, ale mam w pamięci wypowiedzi bardzo aktywnych uczestników forum. Temat jest mi bliski, więc koduję takie rzeczy. Na tym chciałbym zakończyć mój udział w tym wątku, szkoda go zaśmiecać offtopami

Edytowane przez gajdowskip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bartek 00 napisał:

 

Ani to męskie ani eleganckie.

 

Chętnie zobaczyłbym Cię cytującego ten tekst przed frontem szkockiej piechoty albo legionu rzymskiego. 

Godzinę temu, Stasiak napisał:

Gościu gdzie napisałem coś "homofobicznego"(...)?

W poprzednim poście.

Swoją drogą wydaje mi się, że moderator powinien zareagować na niektóre posty, ewidentnie zdradzające fascynacje pewną, dość specyficzną kolekcją Hugo BoSSa z lat 30-tych. :-(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Boruta napisał:

Chętnie zobaczyłbym Cię cytującego ten tekst przed frontem szkockiej piechoty albo legionu rzymskiego. 

W poprzednim poście.

Swoją drogą wydaje mi się, że moderator powinien zareagować na niektóre posty, ewidentnie zdradzające fascynacje pewną, dość specyficzną kolekcją Hugo BoSSa z lat 30-tych. :-(

 

Chyba nie przeczytałeś mojego późniejszego postu odnośnie sytuacji na zdjęciu. To, że mi się nie podobają niektóre zestawienia, nie oznacza, że mam ochotę kogoś unicestwić. Nie podoba mi się przywołana przez Ciebie rzekoma fascynacja Trzecią Rzeszą i uważam ją za o wiele dalej idącą nieuprzejmość, niż wytknięcie kontrowersyjności przeze mnie w poście wcześniejszym.

Wątek światopoglądowy został już zakończony, usunąłem część moich wypowiedzi mogących powodować dywagacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Xune napisał:

 Nie rozumiem idei rzucania nic nie mówiącego, negatywnie nacechowanego "on jest przebrany". Nie lepiej napisać konkretami?

W moim odczuciu zależy to od kontekstu.

Możemy dywagować czy strój krakowski, góralski, kimono, kilt  nam się podoba i czy byśmy go założyli.

Są okoliczności typu święta narodowe, obchody ku czci , imprezy z tym związane, gdzie takie manifestowanie swojej przynależności ma rację bytu.

Jeżeli wychodzimy poza te ramy, siląc się na oryginalność, to najczęściej narażamy się na śmieszność.

 

Co do prezentacji kolegi @MichałBrit, jeżeli jego proweniencja rodzinna ma uzasadnienie, to nie widzę w tym nic nienormalnego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mamrot napisał:

Co do prezentacji kolegi @MichałBrit, jeżeli jego proweniencja rodzinna ma uzasadnienie, to nie widzę w tym nic nienormalnego.

To może inaczej. Pracowałem jakieś 12 lat temu w Glasgow w National Piping Centre. Restauracja+Centrum Kultury+Nauka gry na dudach+sala weselna.

Wbrew stereotypom 99.5% Szkotów zakłada kilt tylko raz w życiu - na ich własny ślub.

Moim prywatnym zdaniem jeśli kolega przebrał się w kilt z okazji kolorowej imprezy to nic mi do tego - było to ciekawe i na miejscu (jak wszystko inne tego dnia). Jeśli ma to być rodzaj etnicznego eleganckiego ubrania z jakąś dodatkową historią w tle to też nic do tego nie mam, ale jeśli ktoś usiłuje pokrętnie tłumaczyć, że kilt to taki garnitur ze Szkocji i każdy może nosić w sumie co chce to umieszczenie tego zdjęcia na forum o klasycznej modzie męskiej trąci lekką prowokacją co w sumie się udało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się dyskusja zrobiła... Kolega Michał, z tego co wiem, zajmuje się aktywnie cosplayem/rekonstrukcją/LARP-em i zapewne wracał w takim a nie innym przebraniu z "imprezy branżowej". Umieszczenie tego w CMDNS czy CMDCNS jest oczywiście lekko dowcipne, ale i sympatyczne.

Pocieszające w tym wszystkim jest natomiast to, że jednak nikt nie wytoczył działa zwanego cultural appropriation (czyli np. "biały Europejczyk przygotowujący kurczaka tikka masala dokonuje kulturowej kradzieży") co na postępowym Zachodzie niewątpliwie by miało miejsce ;-)

 

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, widząc tę burzę, czuję się wywołany do odpowiedzi.

Po pierwsze, zdjęcie w kilcie wrzuciłem, bo w moim uznaniu wpisuje się on w zakres klasycznej elegancji, która również w kolosalnej mierze wywowdzi się z Wielkiej Brytanii. Temat kiltów tu i ówdzie się zresztą już czasem przewijał, np. w wątku o źródłach obuwniczej brzydoty zostałą zapoczątkowana dyskusja, kiedy ktośjako brzydotępokazał ghillie brogues, czyli tradycyjne obuwie do kiltu (i ktoś też napisał coś w stylu ,,jeśli zobaczę na tym forum udany zestaw z kiltem, to ufunduję temu człowiekowi parę ghillie brogues" - jako że jeszcze nie otrzymałem pytania o rozmiar buta, zakładam że zestaw był uznany za nieudany i będę próbował dalej ;) ). Poza tym rzadko kiedy mam okazję mieć zdjęcie w dobrej jakości, więc kiedy się takie znalazło, to się nim podzieliłem. 

Co do tła, jest ono tylko tłem. Jestem świadom, że nie wszyscy popierają tę formę walki o prawa człowieka, więc nie wrzuciłbym nigdy zdjęcia parady, aby nie wzbudzać kontrowersji. Po prostu po rozprawach w wątku o butach, czy kostka brukowa nie jest przypadkiem zbyt brzydka na ładne buty, myślałem że roztrząsanie szczegółów tła na tym forum już sobie odpuściliśmy - jak widać byłem w błedzie. 

Kilt noszę nie tylko ,,od (kolorowego) święta" - nie jest to strój codzienny, choćby z uwagi na to, że w tym kraju nie mogę isę w nim czuć bezpiecznie, ale kiedy jestem w grupie znajomych, to czasem zakładam - bo lubię, bo jest wygodny i praktyczny. A zarzuty, że kogoś gorszy, że nie klasyczne, że nie eleganckie - mnie gorszy koszula z goą szyją, bez krawata, muchy, czy choćby fularu, oraz gołe głowy, zwłaszcza w mrozie albo pełnym słońcu. Ale tak to jest, że każdemu się nie dogodzi. 

A zarzuty Kozła pominę litościwym milczeniem, bo widzę tam ignorancję lub celowe przeinaczanie faktów. Powiem tylko, że mucha jest wiązana, i to nawet nie z dzielonym paskiem, a na wymiar - najwyraźniej zbyt równo ją zawiązałem. 

Edytowane przez MichałBrit
Literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża grupa osób domaga się tolerancji a ja się pytam dlaczego nie tolerują mojej nietolerancji?

Jeżeli ktoś domaga się tolerancji dla swoich przekonań, działań itp to dlaczego nie chce zaakceptować nietolerancji do tych przekonań, działań itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mosze locked this temat
  • Velahrn unpinned this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.