Skocz do zawartości

Jakie buty na zimę - półbuty czy trzewiki?


De Lasalle

Rekomendowane odpowiedzi

Z założenia zamsz to jest cienka delikatna skóra pozbawiona lica.Raczej na delikatne buty , trzewiki tropikalne lub  Desert Boots.Na mocne zimowe trzewiki zamsz się nie za bardzo nadaje. Często trzewiki robione są ze skóry typu Rough Out, którą można pomylić z zamszem, gdyż wygląda podobnie, ale to jest pełna skora licowa tylko odwrócona licem do wewnątrz.Na przykład cholewki kultowych Boondockers US Marines z WW2 były robione ze skóry Rough Out , a podeszwy ze zmielonych opon

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xkoziol napisał:

Skąd założenie, że to Kolega @Velahrn ma rację, a nie Koledzy wyżej? Ja się przychylam (z wieloletniego doświadczenia) do Kolegów wyżej.

Czy mógłbyś napisać, jak butów używasz zimą? Korzystasz raczej z samochodu, komunikacji miejskiej, czy moze dużo chodzisz piechotą? Być może w tym tkwi różnica zdań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwolennicy nano i zamszu zimą, to poruszają się chyba na trasie dom-garaż-praca-garaż-dom i po czystych chodnikach. Na prawdziwą pluchę żaden protector, który pozostawia jedynie cienką hydrofobową warstwę nie pomoże. Każdy z nas porusza się w innych warunkach, które kilkakrotnie zmieniają się w ciągu sezonu, zatem narzucanie komukolwiek rozwiązania, bo u niego się sprawdziło nie ma najmniejszego sensu. To samo tyczy się pytania, czy na zimę wystarczą półbuty, a może jednak trzewiki. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z założenia zamsz to jest cienka delikatna skóra pozbawiona lica.Raczej na delikatne buty , trzewiki tropikalne lub  Desert Boots.Na mocne zimowe trzewiki zamsz się nie za bardzo nadaje. Często trzewiki robione są ze skóry typu Rough Out, którą można pomylić z zamszem, gdyż wygląda podobnie, ale to jest pełna skora licowa tylko odwrócona licem do wewnątrz.Na przykład cholewki kultowych Boondockers US Marines z WW2 były robione ze skóry Rough Out , a podeszwy ze zmielonych opon

Dodam, że taki patent (rough out) występuje także pod nazwą reverse suede. Mam z tego typu zamszu kurtkę Aero i buty Trickers; zimy jeszcze nie było, ale mówiąc po amerykańsku „stawiam dolary przeciwko orzechom” że poradzą sobie. Skóra licowa też może być cienka i delikatna, więc nie stawiałbym takiego założenia.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele eleganckich butów z wyższej półki (np. A. Meccariello) lub nawet z półki średniej (np. Carmina, TLB Mallorca, Sons of Henrey, Meermin Linea Maestro, chyba nawet niektóre Crownhill Shoes), zarówno trzewiki jak i półbuty jest robione z reverse suede, na ogół od Charles Stead (Janus reverse suede) lub z garbarni Zonta.  

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to dziwi mnie także to zamiłowanie do nano protectorów wszelkiej maści,Miałem wiele butów/trzewików z zamszyku i nigdy nie pryskałem ich tymi środkami, zwyczajnie przy niekorzystnej pogodzie zakładam buty za swoje a kiedy pogoda na to pozwala to buty za mszowe. Czasem zdarzy się nieprzewidywana zmiana pogody i zamszaki się ubłocą albo przemokną ale to także nie jest koniec świata,Wystarczy trochę wody(nie musi być święcona,kranówka daje rade) szczotka i kilka kropel Woolite albo szamponu Baby Johnson 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
W dniu 20.11.2019 o 08:58, lubo69 napisał:


Dodam, że taki patent (rough out) występuje także pod nazwą reverse suede. Mam z tego typu zamszu kurtkę Aero i buty Trickers; zimy jeszcze nie było, ale mówiąc po amerykańsku „stawiam dolary przeciwko orzechom” że poradzą sobie. Skóra licowa też może być cienka i delikatna, więc nie stawiałbym takiego założenia.

https://www.trickers.com/uk/leo rozumiem że to są buty z takiego zamszu odwróconego? 

Czy ktoś może mi wytłumaczyć najprościej czym to się różni od zamszu? Czytałem wyżej i nie dociera do mnie. Jak wezmę jakieś buty zamszowe to w każdych mam od środka lico a od zewnątrz meszek, więc czym to się różni od tego reverse suede? Z kolei w żadnych butach ze skóry licowej nie mam tego meszka wewnątrz buta, sory, ale pogubiłem się, czekam z niecierpliwością na proste wyjaśnienie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KIERMAN.pl- wyobrażam sobie, że to skóra „mizdrą na zewnątrz”. Lico w tym wypadku masz po wewnętrznej stronie. Grubość pozostaje bez zmian.  Zazwyczaj nie możemy podziwiać w naszych butach skóry   w pełnej krasie (podszyta futrówką), ale czasem się da:

0B874DF5-0ABC-4F69-A3A0-CC1D429CC231.thumb.jpeg.fca08c5721f6c2cf3a4df1329f76894f.jpeg
4327B461-BB9B-4FC8-9763-6B81E098D09E.thumb.jpeg.032d0d5ad117eb90c1a9f83c1486cd30.jpeg

Dobry zamsz też nie musi być cienki, choć miękki jest zdecydowanie bardziej niż licówka:

E0CF6E8E-C7F6-436A-B33F-2A175423DC8E.thumb.jpeg.2247439966ee44e3a84b288fc94ee671.jpegD4C7256A-F45E-454A-BC1A-25C77E1A6202.thumb.jpeg.513516db6930842f42f169c34627a4d4.jpeg

0A4EA2B2-C601-4C84-9F94-28CAF23587D2.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...
7 minut temu, martagicik napisał:

Rzeczywiście  obecnie wszystkie pory roku stają się w naszym kraju do siebie podobne. Dzisiejsze zimy raczej przypominają środek jesieni. Dlatego też kupowanie wysokich, ocieplanych butów mija się z celem.  Na taki okres przejściowy jesień-zima, kupiłam mężowi w sklepie Cross Jeans tenisówki model HH1R4012-020 . Mają antyposlizgową poseszwę, dzięki czemu nie poślizgnie się n mokrych liściach. Cholewka jest z ekoskóry- łatwa w czyszczeniu. Czarno siwe, sznurowane. Noga się w nich nie poci, ani nie marznie.

Przypomina to scenę z filmu Noce i Dnie kiedy zakochany  Toliboski w białym garniturze wchodzi do stawu i zrywa nenufary dla Barbary.,Mąż Marty z miłości do kobiety zapier**la zimą w tenisówkach i nawet się nie poślizgnie, ani noga się nie spoci., Pani Marto proszę powiedzieć mężowi ,że wystarczy codziennie umyć nogi i uprać (albo ekologicznie przewietrzyć) skarpety i można śmigać w trzewikach.  

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kwestia osobistych preferencji, tak jak w życiu, jednego kręci futerko na dole, drugi woli bez futerka., Ja jestem zdania ,że warto próbować wielu opcji ,zwłaszcza kiedy z wiekiem u mężczyzn zmieniają się gusta., Jeżeli chodzi o buty to futerko nie jest dobrym pomysłem, gdyż noga w takich butach pływa w pocie i to futerko jest idealnym siedliskiem dla grzybów bakterii i innych drobnoustrojów, a nie ma żadnej możliwości odkażenia takiego wnętrza,. Kolokwialnie rzecz ujmując po miesiącu z takich butów śmierdzi jak z obory i nawet ozonowanie nie pomoże

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mayor napisał:

Kwestia osobistych preferencji, tak jak w życiu, jednego kręci futerko na dole, drugi woli bez futerka., Ja jestem zdania ,że warto próbować wielu opcji ,zwłaszcza kiedy z wiekiem u mężczyzn zmieniają się gusta., Jeżeli chodzi o buty to futerko nie jest dobrym pomysłem, gdyż noga w takich butach pływa w pocie i to futerko jest idealnym siedliskiem dla grzybów bakterii i innych drobnoustrojów, a nie ma żadnej możliwości odkażenia takiego wnętrza,. Kolokwialnie rzecz ujmując po miesiącu z takich butów śmierdzi jak z obory i nawet ozonowanie nie pomoże

Przez wiele, wiele lat, zanim poznałem to forum, nosiłem zimą buty "trapery" z naturalnym owczym runem w środku i nigdy mi nie śmierdziały. Wełna jest naturalnie antybakteryjna, a futra jako takie to przedmioty słynące z długowieczności (w czasach, gdy były popularniejsze, nierzadko zostawiało się je w spadku dzieciom). Moja 85-letnia babcia nosi od lat te same futra w każdą zimę, i nigdy nie czułem, aby, że tak mówiąc brzydko, od nich "jechało".

Ale, żeby nie być gołosłownym - moja żona posiada zimowe trzewiki shopeassion właśnie z futrem wewnątrz. Przed napisaniem tego posta poszedłem do przedpokoju i dokładnie je obwąchałem! Dobrze, że żona już śpi, bo nie wiem, co bym odpowiedział, gdyby mnie przyłapała... Buty (chyba mają cztery lata).. pachną lekko skórą i pastą do butów - i tyle. Natomiast, trzeba to powiedzieć jasno, to nie są buty, w których można siedzieć w biurze osiem godzin, będą zbyt ciepłe. Trzeba mieć coś na zmianę w pracy.

W ogóle jeśli już tak rozmawiamy naturalistycznie, to ostatni raz, gdy mi buty #@@!$y, był, gdy kupiłem sobie jakieś tanie syntetyki do biegania z Decathlonu - po miesiącu użytkowania pachniały naprawdę nieprzyjemnie i wietrzenie/czyszczenie/pranie wkładki pomagało tylko na jedno noszenie. W butach ze skóry nigdy nie miałem tego problemu.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.