Skocz do zawartości

Pytania do administratora


macaroni

Rekomendowane odpowiedzi

To ja zadam pytanie - czemu wyczyszczono stąd ostatniego posta? Najpierw był, potem zniknął, potem znów wrócił i znów zniknął. Zdążyłem przeczytać jak został przywrócony i nie było tam nic obraźliwego czy wulgarnego.

Jak nie można wiedzieć to dajcie znać żeby się nie interesować ;)

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inny "schizy" występują, np. lista wątki na forum pokazuje ostatni post inni niż jest rzeczywiście w wątku. Np. zrobiony minutę temu screenshot:

forumerror.thumb.JPG.9f2c8e4bdcd6072aeab5536a83cd0fa9.JPG

Jeśli jendak wejdziemy na strone 410 wątku, to są oczywiście nowsze posty, aż do dzisiaj. Z kolei parę godzin temu usiłowałem dodać zjęcie w tym wątku i niby się post dodał (wyświetlałem ło się "dziko - minutę temu") ale zaraz potem zniknąć niespodziewanie, jakby się nie dodał :?. Rzecz występuje na różnych systemach i przeglądarkach, tak po zalogowaniu, jak i i bez zaogowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎02‎-‎10 o 23:31, Zajac Poziomka napisał:

Dlaczego osoby prowadzące profile facebookowy oraz instagramowy Stowarzyszenia BwB wykorzystują zdjęcia z forum bez uprzedniego zapytania się o zgodę autorów zdjęć? Podobno Stowarzyszenie promuje szeroko pojętą klasyczną elegancję, zarówno w ubiorze jak i w zachowaniu. W mojej ocenie wysoce nieeleganckie jest zamieszczanie na waszych profilach społecznościowych moich zdjęć bez zapytania się mnie o zgodę, czy chociaż poinformowania mnie. Szczególnie kiedy opatrywane są głupawymi hasztagami w rodzaju #gentlemansclub czy #sartorial.

Też chętnie się dowiem. Moje też były wykorzystywane i nawet pisałem wiadomość na Insta z prośbą o dodanie przynajmniej stosowanego # i @ ale zostało bez odpowiedzi niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2018 o 23:31, Zajac Poziomka napisał:

Dlaczego osoby prowadzące profile facebookowy oraz instagramowy Stowarzyszenia BwB wykorzystują zdjęcia z forum bez uprzedniego zapytania się o zgodę autorów zdjęć? Podobno Stowarzyszenie promuje szeroko pojętą klasyczną elegancję, zarówno w ubiorze jak i w zachowaniu. W mojej ocenie wysoce nieeleganckie jest zamieszczanie na waszych profilach społecznościowych moich zdjęć bez zapytania się mnie o zgodę, czy chociaż poinformowania mnie. Szczególnie kiedy opatrywane są głupawymi hasztagami w rodzaju #gentlemansclub czy #sartorial.

Instagram

Profil na instagramie służy do promowania forum. Tego forum które tworzymy My (Ty, ja i wszyscy którzy udzielają się tutaj w mniejszym lub większym stopniu). Powiem szczerze, że nie widzę nic zdrożnego we wstawianiu zdjęć pobieranych z "Naszego" forum (nie z prywatnych kont użytkowników) i umieszczanie ich na tym kanale. Być może jestem w błędzie i konieczne jest uzyskanie zgody właściciela zdjęcia; proszę o poprawienie mnie jeżeli nie mam racji. Większość zdjęć ma podpis skąd pochodzą; z forum But w Butonierce. Nie mam wiedzy na temat kto i pod jakim nickiem posiada konto na instagramie. Nigdy nie było odmowy komukolwiek na opatrzenie zdjęcia odpowiednim oznaczeniem jeżeli była taka prośba.

Screenshot_20180213-080407.thumb.png.c3914a7be7af0ffd651f1f7ad55397c8.png

Screenshot_20180213-080425.thumb.png.35c9ab56d31b57487ae835bbe394056a.png

Nigdy też nie spotkałem się z negatywną oceną właściciela zdjęcia z zamieszczenia fotografii na tym profilu, co więcej odniosłem wrażenie, że jest to swojego rodzaju wyróżnieniem.

Wracając do zgody na udostępnienie zdjęcia, nie mam zupełnie nic przeciwko temu jeżeli faktycznie byłby taki wymóg. Może być trochę z tym ciężko, zdjęcia nie są wstawiane chronologicznie i raczej nie jestem w stanie pamiętać czyje jest dane zdjęcie. Subiektywnie wybierane fotografie są "magazynowane" w folderze "insta" i czekają na publikację.

Co do hasztagów; no cóż chciałbym żeby trafiły do jak najszerszego grona odbiorców. 

Wszystko to ma na celu zachęcenie jak największej liczby osób do odwiedzenia Naszego forum.

Być może Szymon Jeziorko ma dużo racji w swoim ostatnim wpisie:

http://alltiedup.pl/2018/01/nie-jestem-gentlemanem/

 

9 godzin temu, FONos napisał:

Też chętnie się dowiem. Moje też były wykorzystywane i nawet pisałem wiadomość na Insta z prośbą o dodanie przynajmniej stosowanego # i @ ale zostało bez odpowiedzi niestety :(

@FONos jak wyżej. 

Zawsze staram się uwzględniać takie prośby, jeżeli Twoja pozostała bez odpowiedzi to przepraszam, musiała mi umknąć. Proszę o wiadomość PW tutaj, być może na profilu coś chodzi nie tak.

 

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania pozostaję do dyspozycji na PW.

Dziękuję.

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciato Dziękuję za odpowiedź. Jako że moje pytanie i Twoja odpowiedź są w tym wątku, pozwolę sobie nie wysyłać PW, a odpowiedzieć tutaj. Ja również nie widzę nic zdrożnego we wstawianiu na IG czy FB ładnych zdjęć w celu promocji forum. Ale chyba tak po prostu, po ludzku i w ramach grzeczności warto by zapytać, czy dany forumowicz zgadza się na udostępnienie tam zdjęć? Nie jestem prawnikiem i nie wiem, czy zgoda właściciela jest konieczna w sensie prawnym, ale to chyba nie o to chodzi. Dla mnie byłoby to nie do pomyślenia, żeby używać sobie cudzych zdjęć bez poinformowania zainteresowanego - który potem żyje w nieświadomości że jego zdjęcia krążą sobie po mediach społecznościowych. Dla przykładu kilka razy moje zdjęcia zostały użyte przez Crockett & Jones i za każdym razem ktoś od nich pisał do mnie z prośbą o zgodę na ich wykorzystanie - nigdy nie miałem z tym problemu... ale zawsze pytają. 

To, że wrzucam jakieś zdjęcia na forum, dla stosunkowo wąskiej grupy forumowiczów, nie oznacza automatycznie że chcę żeby te zdjęcia pojawiały się w o wiele szerzej dostępnych mediach społecznościowych, typu IG czy (w szczególności) Facebook. O ile z IG mam mniejszy problem, o tyle z FB dużo większy, w szczególności że ładne zdjęcia przeplatają się na Waszym profilu z wpisami, które w moim mniemaniu mało służą promocji forum, nie mają nic wspólnego z klasyczną elegancją i nie chciałbym być z nimi kojarzony. Nie chodzi o to, że się moich zdjęć wstydzę, ba sam mam nawet konto na IG i wrzucam tam sporo zdjęć - ale wtedy kiedy chcę i co chcę, mam nad tym kontrolę. Tymczasem ostatnio z dużym zdziwieniem odkryłem, że niektóre z moich zdjęć "krążą" po sieci bez mojej wiedzy - bo były na forum i zostały wrzucone na forumowy profil a ja nawet nie zostałem poinformowany o tym, że zostanie to zrobione. Nie chodzi mi o żadne "oznaczanie" i "otagowanie", naprawdę nie potrzebuję w ten sposób zwiększać swojej "internetowej sławy" i mi na tym nie zależy.

Wydaje mi się, że problem z zapamiętaniem czyje są dane zdjęcia, które zapisujesz w folderze jest prosty do rozwiązania - wystarczy w nazwie zapisanego pliku dodać nick danego forumowicza.  

Dziękuję.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z RODO danymi osobowymi podlegającymi ochronie i na których przetwarzanie potrzebna jest zgoda, są wszystkie te po których można jednoznacznie zidentyfikować daną osobę. Co znaczy jednoznaczna identyfikacja? Jeżeli wchodzę na forum, znajduję zdjęcie danego użytkownika, a ma on publicznego maila albo wprost imię i nazwisko - moim zdaniem jest. 

Niestety, ale to na przetwarzającym spoczywa obowiązek ochrony tych danych, a tym bardziej gotowość do "zapomnienia" danej osoby, na jej życzenie. Kary za to są do 10 mln euro. Ignorantia legis non excusat

Wykonane zdjęcie zaś można podciągać pod działalność twórczą, która podlega ochronie praw autorskich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Caporegime napisał:

Zgodnie z RODO danymi osobowymi podlegającymi ochronie i na których przetwarzanie potrzebna jest zgoda, są wszystkie te po których można jednoznacznie zidentyfikować daną osobę. Co znaczy jednoznaczna identyfikacja? Jeżeli wchodzę na forum, znajduję zdjęcie danego użytkownika, a ma on publicznego maila albo wprost imię i nazwisko - moim zdaniem jest. 

Niestety, ale to na przetwarzającym spoczywa obowiązek ochrony tych danych, a tym bardziej gotowość do "zapomnienia" danej osoby, na jej życzenie. Kary za to są do 10 mln euro. Ignorantia legis non excusat

Wykonane zdjęcie zaś można podciągać pod działalność twórczą, która podlega ochronie praw autorskich. 

Tutaj chyba jestem jednoznacznie identyfikowalny ;)

[Edit] zdjęcie zostało usunięte

 

12 godzin temu, maciato napisał:

@FONos jak wyżej. 

Zawsze staram się uwzględniać takie prośby, jeżeli Twoja pozostała bez odpowiedzi to przepraszam, musiała mi umknąć. Proszę o wiadomość PW tutaj, być może na profilu coś chodzi nie tak.

[Edit] zdjęcie zostało usunięte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

dziękuję za głosy w dyskusji. Temat zostanie uwzględniony w regulaminie.

Krótko zwrócę uwagę, w kontekście zdjęcia Kolegi FONosa, że:

stowarzyszenie nie odpowiada za to jak bardzo użytkownik forum chce się upublicznić zamieszczając swoje zdjęcie, swoje dane o wzroście, numerze buta, wadze lub inne dane, które powiązane mogą w pewnych okolicznościach prowadzić do jednoznacznej identyfikacji w przestrzeni publicznej.

Tak samo, jakiś użytkownik forum może mieć fantazję i opublikuje na forum np. swoje badanie lekarskie, skan zeznania podatkowego - ale robi to z własnej woli, samodzielnie upublicznia swoje dane - nikt z administracji forum nie prosi go o takie dane. I z tego faktu nie można byłoby wysnuć wniosku, że na forum przetwarzamy dane medyczne, podatkowe itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, damiance napisał:

Krótko zwrócę uwagę, w kontekście zdjęcia Kolegi FONosa, że:

stowarzyszenie nie odpowiada za to jak bardzo użytkownik forum chce się upublicznić zamieszczając swoje zdjęcie, swoje dane o wzroście, numerze buta, wadze lub inne dane, które powiązane mogą w pewnych okolicznościach prowadzić do jednoznacznej identyfikacji w przestrzeni publicznej.

Tak samo, jakiś użytkownik forum może mieć fantazję i opublikuje na forum np. swoje badanie lekarskie, skan zeznania podatkowego - ale robi to z własnej woli, samodzielnie upublicznia swoje dane - nikt z administracji forum nie prosi go o takie dane. I z tego faktu nie można byłoby wysnuć wniosku, że na forum przetwarzamy dane medyczne, podatkowe itp.

Oczywiście, że stowarzyszenie nie odpowiada za to co ja jako użytkownik wklejam na forum bo tylko ja o tym decyduje (choć także regulamin bo np. reklamy wstawić przecież nie mogę :) ) ale niestety ale już odpowiada za wykorzystanie takiego zdjęcia we własnych kanałach komunikacji na co jak dotąd nie wyrażałem zgody! Jedynie bodaj w konkursie marki Miler był zapis, że marka może zamieszczone w konkursie zdjęcia wykorzystać w swoich kanałach komunikacji.

Zatem nie bardzo rozumiem jak powyższe wyjaśnienie ma się do omawianego problemu! Nie chodzi przecież o to co ja zamieszczam tutaj tylko jak to jest wykorzystane dalej bez mojej wiedzy i zgody.

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ FONos - odniosłem się generalnie do zdjęcia opublikowanego na forum, niewiele jest osób na forum decydujących się pokazywać twarz w wątkach. A nawet samo pokazanie twarzy nie jest jeszcze jednoznaczną identyfikacją. Wtórne wykorzystanie w innych naszych mediach zbadamy i ujmiemy w Regulaminie (chyba, że zrezygnujemy z prowadzenia FB i instagrama). Spotkałem się z interpretacjami wskazującymi na cytat.

Wierz mi, że nikt w złej wierze nie wykorzystywał zdjęć. Prowadzenie FB od początku jego istnienia to była działalność spontaniczna i dającą radość z możliwości pokazania światu ciekawych stylizacji z naszego forum. Jak widać może za bardzo spontaniczna. Wiele osób "lajkuje swoje zdjęcia forumowe". Jako przykład z drugiej strony podam - według mojej najlepszej wiedzy - że na FB przez wiele lat było tylko jedno zgłoszenie sprzeciwu dla opublikowanego zdjęcia pochodzącego z forum. I było to zdjęcie Kolegi Zająca Poziomki, stąd też nie jestem zaskoczony wpisem rozpoczynającym dyskusję, ale nie mam pretensji)

 

pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Xune napisał:

@damiance Skoro już jesteś w temacie - mogę prosić o jakąś reakcję na mojego wcześniejszego posta wyżej na stronie 50? Nawet w formie "nic Ci do tego" - wszystko lepsze od zignorowania.

oczywiście, że możesz - bardzo proszę:

jeden z naszych kolegów zadeklarował się, że odniesie się do tamtego wpisu w imieniu stowarzyszenia. Ponieważ nie mogę odebrać jemu tej przyjemności i liczę, że to zrobi, to też czekam.
 

"nic Ci do tego" nie istnieje w moim słowniku. Nie znam takiego zwrotu. ;)

 

pozdrawiam!
Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Zajac Poziomka napisał:

To, że wrzucam jakieś zdjęcia na forum, dla stosunkowo wąskiej grupy forumowiczów ...

Ha ha ... tak sądzisz, ale forum jest otwarte bez logowania dla wszystkich użytkowników ... internetu inkl. zdjęcia, które każdy na całym globie może nie tylko obejrzeć, ale także kopiować, przerabiać itd..  Nie widzę tu jednak jakiegoś problemu. Tak dzisiaj żyjemy. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Midlife-Crisis napisał:

Ha ha ... tak sądzisz, ale forum jest otwarte bez logowania dla wszystkich użytkowników ... internetu inkl. zdjęcia, które każdy na całym globie może nie tylko obejrzeć, ale także kopiować, przerabiać itd..  Nie widzę tu jednak jakiegoś problemu. Tak dzisiaj żyjemy. 

Darku, może odniosłeś mylne wrazenie, ale ja naprawdę nie jestem wykluczony cyfrowo i zdaję sobie sprawę z tego jak działa Internet. I podtrzymuję to co napisałem. Forum pomimo teoretycznej dostępności i otwartości na cały świat jest odwiedzane przez stosunkowo wąska grupę ludzi i na pewno nie z całego świata. Żeby przypadkiem trafić na zdjęcia z forum trzeba niebywałego trafu. Tymczasem posty z FB czy IG są o wiele bardziej dostępne. To odnośnie „otwartości” forum. Natomiast co do tego że każdy może sobie udostępniać i przerabiać zdjęcia - owszem może (z pewnymi wyjątkami, np. ochrona praw autorskich, czy wspomniane tu RODO)... pytanie tylko czy sam fakt, że można coś zrobić oznacza również że wypada to zrobić. Otóż w mojej opinii nie wypada używać zdjęć z forum bez poinformowania o tym autorów. Wydaje mi się że jednak forum promuje zachowania eleganckie i ogólnie przyjętą uprzejmość i przestrzeganie wielu zasad (dotyczących ubioru ale nie tylko), a nie postawę „co nie jest zabronione, to jest dozwolone”. Popraw mnie proszę jeśli się mylę.

 

@damiance ciekaw jestem ile byłoby tych osób, gdyby każdy wiedział że jego zdjęcie znajduje się na waszym FB... bo nie każdy z forumowiczów ma FB, a z tych którzy mają nie każdy śledzi wasz profil... więc wiele osób może do dziś zwyczajnie nie mieć świadomości że ich zdjęcia z forum tam trafiły.

 

Aha, może jeszcze tylko dodam że nie jestem chyba jakimś wyjątkiem i zapytanie się o zgodę na użycie zdjęć jest naturalne dla wielu osób, bo np. mnie pytali się i Darek @Skalpel i Dawid @Ernestson i Paweł @Embassy of Elegance i jeszcze kilka innych osób, w tym ludzie z C&J. W żadnych z tych przypadków nie miałem problemu z tym, żeby moje zdjęcia były udostępnione, nie mam też problemu z tym że są na IG stowarzyszenia... problem mam z tym że pojawiły się tam bez mojej wiedzy i świadomej zgody.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem obie strony: administracja chce promować forum/stowarzyszenie w mediach społecznościowych, użytkownicy chcą chronić swoją prywatność/ nie chcą nieodpowiadających ich hashtagów przy ich zdjęciach etc. Niemniej, chciałbym prosić, żeby administracja dość mocno rozważyła jak "ująć sprawę w Regulaminie", aby nie skończyło się zapisem, że użytkownik publikuje zdjęcia na forum i tym samym przenosi prawa autorskie na znanych, nieznanych, ledwo poznanych oraz wszystkich innych polach eksploatacji ;)  Za daleko idąca regulacja tej kwestii nie zachęci, a napewno wielu zniechęci do publikacji zdjęć np. w CMDS, który ostatnio kuleje...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zajac Poziomka Paweł, do kwestii tego, czy wypada czy nie, nie odniosłem się. Aczkolwiek mam wrażenie, że było to bardziej motywem Twojego pierwszego wpisu na ten temat niż jakieś kwestie prawne. Rozumiem, że można poczuć się pominiętym widząc swoje zdjęcie w nieswoim albumie.. Oczywiście i ja wiem, że zasięg FG i IG jest o wiele większy. i Większa jest też możliwość wykorzystania ich bez naszej wiedzy i w dla nas nieakceptowalnym kontekście. Jednak przypominam sobie, że parę lat temu na niemieckim forum cytowane i omawiane były zdjęcia z naszego CMDNS. Stąd wniosek, że nigdy nie wiadomo, gdzie nasze zdjęcia trafią. 

Co do ostatniego zdania to po prostu nie przyszło mi do głowy, że publikując zdjęcia na forum nie zgadzamy się automatycznie z ich rozpowszechnieniem w ramach autoreklamy forum w mediach społecznościowych. Faktycznie takiego automatyzmu regulamin nie przewiduje.. Twoja wypowiedź na ten temat wywołała małą dyskusję, z której dla mnie wynika, że problem należałoby uregulować. Przy tym trzeba też, skąd się ta dyskusja wzięła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bodzixon napisał:

Rozumiem obie strony: administracja chce promować forum/stowarzyszenie w mediach społecznościowych, użytkownicy chcą chronić swoją prywatność/ nie chcą nieodpowiadających ich hashtagów przy ich zdjęciach etc. Niemniej, chciałbym prosić, żeby administracja dość mocno rozważyła jak "ująć sprawę w Regulaminie", aby nie skończyło się zapisem, że użytkownik publikuje zdjęcia na forum i tym samym przenosi prawa autorskie na znanych, nieznanych, ledwo poznanych oraz wszystkich innych polach eksploatacji ;)  Za daleko idąca regulacja tej kwestii nie zachęci, a napewno wielu zniechęci do publikacji zdjęć np. w CMDS, który ostatnio kuleje...

 

Masz rację. Regulacja odgórna bez dyskusji i wzięcia pod uwagę zdania użytkowników faktycznie może wypaść trochę nieszczęśliwie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Midlife-Crisis napisał:

Masz rację. Regulacja odgórna bez dyskusji i wzięcia pod uwagę zdania użytkowników faktycznie może wypaść trochę nieszczęśliwie. 

Można np. wprowadzic jakieś profity dla dodających zdjęcia które dodatkowo zdobywają największe uznanie forumowiczów choć nie mam pomysłu jakie .... a może np robić wybór zdjęcia miesiąca w danej kategorii i tylko takie zdjęcia będą publikowane na fb czy insta ... pozwoli to po pierwsze uniknąć publikacji w tych miejscach slabych zdjęć będących subiektywnym wyborem administracji i wtedy byłaby automatyczna zgoda w regulaminie ze najlepsze zdjęcie miesiaca  laduje w innych mediach jako promocja forum ale (jeśli będzie taka wola autora) także jego samego :) Można ustalić ze będą to tylko zdjęcia publikowane w określonych działach forum a głosowanie poprzez punkty reputacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, damiance napisał:

jeden z naszych kolegów zadeklarował się, że odniesie się do tamtego wpisu w imieniu stowarzyszenia. Ponieważ nie mogę odebrać jemu tej przyjemności i liczę, że to zrobi, to też czekam.

Długo kolega będzie się zbierał aby "publicznie i wyczerpująco" odnieść się do posta który został usunięty, mija już czwarty dzień? 

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.