Skocz do zawartości

Jak dobrać rozmiar butów skórzanych?


patton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

stoję przed takim dylematem:

znalazłem czarne brogsy z shell cordovanu w bardzo okazyjnej cenie. Jedyny problem polega na tym, że buty są na mnie o rozmiar za duże (kiedy wkładam stopę widzę, że między czubkiem buta a moja stopą jest jeszcze jakieś 0,5-1 cm przerwy), jednakże ich tegość to E - z tego wzgledu wkładając stopę do buta nie czuje niemal żadnego luzu (nie jestem w stanie włożyć żadnego palca za piętę, keidy w bucie jest moja stopa). Nie wiem czy brać te buty, czy wziąć coś bardziej dopasowanego... W normalnej sytuacji wziąłbym coś innego, tym razem jednak jest to przeceniony shell cordovan o prawie 60%.

 

Proszę o poradę - brać czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli noga Ci się nie przesuwa w żaden sposób, pięta również jest dobrze osadzona, buty Ci się podobają i są wygodne, to jak najbardziej je zostaw.

Przy niektórych kopytach okazuje się, że dobrze dopasowany but posiada nawet więcej niż 1cm luzu do czubka palców.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ijRWBFY9Sbw w którymś tam momencie miły Pan mówi kilka słów na ten temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem - raz jest luz, a raz go nie ma? Ważne jest dopasowanie po zasznurowaniu - jeśli but dobrze trzyma stopę, to rozmiar jest właściwy. Luz przy niezasznurowanym bucie nie ma żadnego znaczenia.

 

Wkłądając stopę luzu nie ma - przez to że but jest bardzo wąski. Jednakże od końca palca do końca buta jest około - 0,5-1 cm. Innymi słowy, mam buty "z czubem" w wersji mini :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzeń między palcami a czubkiem buta nie ma znaczenia, jeśli po zasznurowaniu stopa 'w pięcie' nie ma luzu.

Wynika to z fasonu/kształtu butów i jak pisze White Haven, tak właśnie powinno być.

 

Idealne dopasowanie to tylko:post-977-0-79294200-1400060938_thumb.jpg   ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Bardzo proszę o radę odnośnie butów goodyear welted. Zamówiłem sobie brogsy, oksfordy szyte właśnie tą metodą.. Rozmiar wydaje się być dobrze dobrany, zarówno na długość jak i tęgość(miałem pewne obiekcje odnośnie tego, że były bardzo ciasne, ale lektura forum i fachowa obsługa sklepu je rozwiała). Natomiast mam pewien problem. Buty wydają mi się trochę płytkie. Nie chcę robić normalnych prób chodzenia, żeby nie pozaginać skóry, zakładam je tylko na dywanie i bardzo ostrożnie w nich stąpam. No i mam wrażenie, że pięta buta trochę się przesuwa po pięcie mojej stopy. Jestem pewien, że będzie ocierać, ale to nie jest wielki problem jeśli się rozchodzą. Gorzej, jeśli ta „kłapiąca” pięta(uczucie płytkości i lekkiego odrywania od podeszwy) zostanie tak na zawsze. Bardzo proszę o poradę czy to się komuś zdarzało czy nie. Buty są bardzo ładne i poza ta pięta rozmiar jest odpowiedni i nie wiem czy się rozchodzą, czy nie i czy lepiej zwrócić buty i poszukać innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Jednym z często pojawiających się na forum pytań jest prośba o radę przy wyborze rozmiaru butów kupowanych na odległość.

 

Ciekawy pomysł dla sklepów internetowych ma pracująca w USA projektantka pochodzenia francuskiego, p. Selma Durand. Usługa nazywa się Adjust i otrzymała 3-cią nagrodę w kategorii projekt usługi w konkursie zorganizowanym przez francuską La Poste.

 

Ajust w skrócie działa tak: sklep umożliwia pobranie wzornika obrysu podeszwy interesującego nas buta w poszukiwanym rozmiarze z naniesionymi także rozmiarami +1 i -1.

Wzornik można wydrukować na kartce A4 i dodatkowo dwoma cięciami nożyczek wyciąć z wzornika pasek odpowiadający obwodowi buta z miarką odpowiadającą trzem rozmiarom z wzornika: http://www.selmadurand.com/page_ajust_09.html

 

Pomysł jest ciekawy - być może przydałby się jeszcze jeden lub dwa paski aby lepiej oddać kształt kopyta?

 

Nie widziałem jeszcze w żadnym sklepie internetowym tej usługi. Może polskie sklepy będą pierwsze?

 

Pozdr,

wojvv

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Nie często tu bywam zatem dzień dobry.

Panowie - mam zamiar zakupic obuwie Clarks model Edward Lord:

http://www.clarks.pl/product/26104374/

Nie jest on dostępny w PL, ale jest sklep który zamawia go z Anglii.

Problem jest z rozmiarem. Moje stopy mają długość 26,5cm obwód stopy w najwyższym punkcie 24,5cm (czyli chyba wąskie)

Sklep zaleca kupić 6,5 natomiast Clarks Polska 42 lub nawet 42,5 (czyli w UK to 8-8,5)

Czy ktoś miał obuwie Clarks i może napisać jak u nich faktycznie wygląda rozmiarówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie często tu bywam zatem dzień dobry.

Panowie - mam zamiar zakupic obuwie Clarks model Edward Lord:

http://www.clarks.pl/product/26104374/

Nie jest on dostępny w PL, ale jest sklep który zamawia go z Anglii.

Problem jest z rozmiarem. Moje stopy mają długość 26,5cm obwód stopy w najwyższym punkcie 24,5cm (czyli chyba wąskie)

Sklep zaleca kupić 6,5 natomiast Clarks Polska 42 lub nawet 42,5 (czyli w UK to 8-8,5)

Czy ktoś miał obuwie Clarks i może napisać jak u nich faktycznie wygląda rozmiarówka?

Ja mam buty Clarks model desert boots. Długość stóp 26,6. Rozmiar 8 jest idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Zakupiłem zamszowe loafersy (Berwicki 9628) i lewy but zdaje się być naprawdę nieźle dobrany (po kilkunastu minutach na nogach podbicie zaczyna go odczuwać ze względu na ucisk, ale przy tak wysokim podbiciu jak moje to chyba musi mieć miejsce w każdych butach z półki i powinno się to z czasem dopasować?). Natomiast prawy but jest odrobinę za szeroki w pięcie, co powoduje dyskomfort. Co w takim radzicie? Poszukać innych butów czy może zapiętka w prawym bucie (ewentualnie próbować zejść pół rozmiaru w dół)? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Może mi ktoś odpisze. Kupiłem meerminy w rozmiarze 9M, na długość super, pięta siedzi sztywno, przy sznurowaniu schodzą sie prawie do końca, ale mam luz nad palcami taki, ze mogę nimi spokojnie merdać góra dół. W zasadzie to moje pierwsze 'prawdziwe' buty, czy powinny przylegać idealnie do stopy w każdym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, M.Borkowski said:

Może mi ktoś odpisze. Kupiłem meerminy w rozmiarze 9M, na długość super, pięta siedzi sztywno, przy sznurowaniu schodzą sie prawie do końca, ale mam luz nad palcami taki, ze mogę nimi spokojnie merdać góra dół. W zasadzie to moje pierwsze 'prawdziwe' buty, czy powinny przylegać idealnie do stopy w każdym miejscu?

Skoro możesz merdać palcami w górę i w dół to znaczy, że albo kupiłeś za duże buty, albo ten typ kopyta nie jest dla Ciebie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, M.Borkowski napisał:

Może mi ktoś odpisze. Kupiłem meerminy w rozmiarze 9M, na długość super, pięta siedzi sztywno, przy sznurowaniu schodzą sie prawie do końca, ale mam luz nad palcami taki, ze mogę nimi spokojnie merdać góra dół. W zasadzie to moje pierwsze 'prawdziwe' buty, czy powinny przylegać idealnie do stopy w każdym miejscu?

Nie - powinny pewnie trzymać stopę, ewentualny luz z palcach jest jak najbardziej OK.

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Patrzę na goodyearshooes i faktycznie, większość skaz jest ledwie zauważalna. Bo rozumiem że trafiają tam pary z defektami kosmetycznymi a nie np. konstukcyjnymi (nie wiem, dziurami czy złymi szwami)? Jedno mnie frapuje. Jako że nigdy nie miałem Meerminów, a w zasadzie nigdy nie miałem porządnych butów, nie bardzo wiem jaki rozmiar wybrać. Długość stopy mi wyszła 27,5 cm, szerokość w najszerszym miejscu 11 (nie wiem czy to szeroka stopa czy wąska) a z butów rodzimych producentów zwykle noszę 41 względnie 42, więc moje kalkulacje podpowiadają mi rozmiar UK 7-7,5. No i zwrotów nie przyjmują. A właśnie - jakim prawem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.