Skocz do zawartości

Jak dobrać rozmiar butów skórzanych?


patton

Rekomendowane odpowiedzi

Gość gccg

Witam. Dzisiaj dotarły do mnie buty Loake Exeter kupione na angielskim ebayu za 85 funtów. Kombinowałem jaki rozmiar powinienem zakupic i stwierdziłem, że spróbuję z 5,5 UK - F (39,5). Raz je założyłem i stwierdzam, że są za małe, zwłaszcza na szerokośc. Zastanawiam się co z nimi zrobic, jakie są ewentualnie możliwości rozchodzenia i czy to ma sens, na długośc wydają się w miarę, od dużego palca do końca mam ponad 2 cm, ale jakoś na szerokośc są ciasne. Zastanawiam się czy duża jest różnica pomiędzy F a G, może musiałbym kupowac G. Może wstawię je do działu "kupię sprzedam" i wystawię na allegro, w ostateczności odeślę do sprzedawcy i poproszę o np. 6UK - G. Cóż zakup bez przymierzania wiąże się z ryzykiem, liczyłem się z tym.

Taternik, mamy podobny problem - wczoraj dotarły do mnie buty Herring Knightsbridge. Ostatni raz coś tak twardego miałem na nogach jak jeździłem na nartach :), ale wyglądają pięknie. Z trudem je założyłem, oczywiście wyłącznie było to możliwe przy użyciu łyżki, przestrzeni, nawet milimetra w żadną stronę... co gorsza jednak odczuwam, że lewa stopa ma za mało miejsca na długośc, będę więc wymieniał... Też mam zagwostkę czy nie brac G - królestwo za zdjęcie porównawcze jakiegoś modelu butów w jednakowym rozmiarze i w wersji F i G! :). Na forum były wrzucane zdjęcia butów G, ale kopyto i model jeden drugiemu nie równy, więc jakoś to dla mnie niewymierne. Gdzies czytałem, że G ma szerokośc F w rozmiarze o jeden większym, ale nadal czytac a widziec to różnica :)

Zastanawiam sie, czy te roznice paru milimetrow mozna zobaczyc na zdjeciu? Ale jest ona z pewnoscia odczuwalna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem buty na wieczór i pochodziłem trochę po dywanie, nawet nieźle, pomimo, że z trudem je zakładam i ściągam, ogólnie podobają mi się i nie chce mi się ich wymieniac, więc się zastanawiam jeszcze nad nimi. Zauważyłem natomiast, że w miejscu gdzie są sznurowadła, tzn, ta częśc buta nie schodzi się przy związywaniu, tworzy się trójkąt rozwarty na około 2cm i tak się zastanawiam, czy to właśnie nie dyskwalifikuje tych butów, jeśli chodzi o rozmiar, czy nie powinno by tak, że jednak po związaniu kawałki skóry powinny by równoległe lub prawie równoległe, taki układ najbardziej mi się podoba. Z uwagi na to, że buty są dośc krótkie w porównaniu do tych używanych dotychczas, zamierzam zakładac do tych butów spodnie ok. 19-20 cm w nogawce, więc więcej butów będzie widac no i ten trójkąt również i nie wiem czy to nie będzie komicznie wygląda.

Dan:

Z jakiej strony zamawiałeś buty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska numeracja - od A do Z

Angielska numeracja od A do Z przez A/B, D/E, T/U oraz z uwzględnieniem tęgości stopy

Moim zdaniem to po prostu jakościowy "skok cywilizacyjny". Do tego dochodzi kwestia "łamania", czyli rozchodzenia butów. Ale to tak jak z marynarką dla wielu osób, które "przesiadły" się z wygodnych bluz i swetrów.

Od razu zastrzegam, że ten post nie ma być w zamyśle złośliwy i uszczypliwy dla kogokolwiek. Sam rozumiem sytuacją osób mających wątpliwości co do twardości i sztywności "angielskich" butów. Ja miałem na tyle dużo szczęścia, że dość wcześnie dokonałem tego skoku.

Zawsze też pozostają buty włoskie, które na naszym forum cieszą się jak zauważyłem opinią godną chińskich laczków z Tesco. Warto porównać buty GYW do dobrej jakości Blake. Polecam to zwłaszcza osobom, które aktualnie uczestniczą w forumowych zakupach we francuskim Bexley.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem natomiast, że w miejscu gdzie są sznurowadła, tzn, ta częśc buta nie schodzi się przy związywaniu, tworzy się trójkąt rozwarty na około 2cm i tak się zastanawiam, czy to właśnie nie dyskwalifikuje tych butów [...]

Jeżeli Twoje Loaki Exeter to standardowe RTW na kopycie 026, a z tego co pamiętam kiedy mi je pokazywałeś to tak właśnie jest, to czy chodzi Ci o tę część przyszwy? :

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Immune o tę częśc mi własnie chodzi, w tym miejscu kawałki skóry oddalają się około 2cm, czy Twoim zdaniem jest to do zaakceptowania ?

Tak rozchodząca się u wylotu przyszwa ma bardziej casualowy charakter, ukazując część języka i luźniej ściskając stopę w okolicach podbicia, skupiając się na odcinku leżącym odrobinę niżej. Kiedyś czytałem, że było to pierwotnie spowodowane tym, że tego typu buty przez swój nieformalny (kiedyś bardziej niż teraz) charakter były wkładane na grubsze skarpety.

Czy jest to dopuszczalne? Absolutnie tak! Jest to klasyczny design w jak najbardziej klasycznych golfach. Ktoś Ci naopowiadał jakichś bzdur najwyraźniej. Oczywiście taki układ tego elementu podlega subiektywnej ocenie i może się podobać lub nie, ale kwestia czy jest klasycznie elegancki nie podlega dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki Immune, to moje subiektywne wrażenie, do tej pory po związaniu zawsze się schodziły te części buta i tak jestem przyzwyczajony po prostu, tak do tej pory mi się podobało, ale pochodzę nad tymi butami jeszcze trochę i będzie ok. Może wkleję fotkę jak leżą na stopie, tylko nie wiem czy w tym wątku czy w innym, jak bedę miał chwilę aby zrobi zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców tematu angielskich butów, gdzie szukać numerów kopyt, np. na takim www.pediwear.co.uk. W tej chwili skupiam się na butach Loake 1880 akurat, chciałbym dobrze się orientować w tej linii butów. Czy np. z tej linii butów do każdego buta używane jest inne kopyto, czy np występują 2-3 rodzaje, czy wszystkie na jednym ? Wówczas mając określony rodzaj buta i wiedząc na jakim kopycie wykonane, mógłbym do kolejnego zakupu szukać butów robionych na tym samym kopycie lub wręcz go unikać i szukać innego. Na stronie www.loake.co.uk też nie widzę numerów kopyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

A tak z ciekawości, do Kolegów którzy na co dzień chodzą w angielskich butach. Czy wydaje się Wam, że gdybyście dzisiaj założyli buty z popularnych polskich sklepów, to jakie byłyby Wasze wrażenia? Brak dopasowania?

To zalezy jakie buty kupi sie w polskim sklepie. Mam Nordy (konstrukcja Blake) i nie sa one wcale zle ... kiedys mialem cos "no name" - zamszowe trzewiki i czulem sie w tym "niepewnie". Stopa latala na boki ... podobne wrazenie jak w bardzo luznych spodniach bez paska badz szelek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

Mam pytanie do znawców tematu angielskich butów, gdzie szukać numerów kopyt, np. na takim http://www.pediwear.co.uk. W tej chwili skupiam się na butach Loake 1880 akurat, chciałbym dobrze się orientować w tej linii butów. Czy np. z tej linii butów do każdego buta używane jest inne kopyto, czy np występują 2-3 rodzaje, czy wszystkie na jednym ? Wówczas mając określony rodzaj buta i wiedząc na jakim kopycie wykonane, mógłbym do kolejnego zakupu szukać butów robionych na tym samym kopycie lub wręcz go unikać i szukać innego. Na stronie http://www.loake.co.uk też nie widzę numerów kopyt.

Numer kopyta podaje zawsze Adrian Hering na swej stronie www.herring.co.uk

Tutaj masz kolekcje 1880 http://www.herringshoes.co.uk/product-l ... 7&catID=20 Uzywane sa w niej rozne kopyta.

Tutaj tez masz pare Loakow 1880 z numerem kopyta i dlugoscia i szerokoscia podeszwy!

http://www.afinepairofshoes.co.uk/colle ... loake-1880

Zawsze mozesz zmierzyc podeszwe tego, co posiadasz i porownac z tym, co chcesz nabyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moje buty Loake Exeter 5,5UK F, przymierzył człowiek, który twierdzi, iż ma stopę 24 cm, ja mam 25 cm i 25,5 cm. Stwierdził, iż but leży idealnie, włożył i zdjął bez większych kłopotów. Ja muszę nogę wciskać z łyżką i cieżko mi but zdjąć zarówno z mniejszej stopy, jak i zwiększej. Biorąc pod uwagę rozmiarówkę z tej strony:

http://www.afinepairofshoes.co.uk/colle ... gham-black

tego konkretnego buta Loake Buckingham, przy czym muszę zmierzyć jeszcze mój model Exeter, czy wypada podobnie, to wydaje mi się, że osoba z moimi rozmiarami nóg powinna mieć, 6UK, a nawet zaryzykowałbym raczej 6,5UK, różnicy pomiędzy 5,5 - 6,5UK w przypadku Loake Buckingham na szerokość nie ma, jest tylko nieznaczna na długość. Dla mnie przy 5,5UK przyszwa tworzy trójkąt z 2cm rozwarciem, na nodze 24 cm, ładnie się schodzi i wogóle tak do wzrostu tej osoby, która jest ode mnie niższa but lepiej wygląda.

Pomyślałem sobie, iż wprawdzie rozmiar 6,5 to ta sama szerokość, ale może wypada w nieco innym miejscu przyszwa, troszeczkę dalej i nie miałbym takiego rozwarcia i ogólnie w bucie byłoby więcej miejsca.

Na potwierdzenie moich przemyśleń składa się również tabela rozmiarów ze strony:

http://www.shoesinternational.co.uk/Men ... /p/17375/##

Rozmiarowi 6UK odpowiada Japan 25 (chyba chodzi o 25cm ?), a rozmiarowi 6,5UK Japan 25,5 cm, co przy moich stopach 25 cm i 25,5 cm, rozmiar 6,5 wydaje mi się najbardziej odpowiedni.

Co myślicie Panowie?

Mam już upatrzone 6,5 na aukcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sama szerokość (w sensie indeksu), ale większy numer - czyli szerokość bezwzględna (wyrażona w centymetrach) będzie większa. Na pewno w bucie będzie więcej miejsca; czy wystarczająco, nie wiem. Jeśli but będzie lekko zbyt luźny, to są zaproponowane już na forum nalepki na część tylną buta, które rozwiązują problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam zagwostkę czy nie brac G - królestwo za zdjęcie porównawcze jakiegoś modelu butów w jednakowym rozmiarze i w wersji F i G! :). Na forum były wrzucane zdjęcia butów G, ale kopyto i model jeden drugiemu nie równy, więc jakoś to dla mnie niewymierne. Gdzies czytałem, że G ma szerokośc F w rozmiarze o jeden większym, ale nadal czytac a widziec to różnica :)

Zastanawiam sie, czy te roznice paru milimetrow mozna zobaczyc na zdjeciu? Ale jest ona z pewnoscia odczuwalna.

no właśnie pytanie czy można :). W wątku gdzie pokazywane są zdjęcia porównawcze butów forumowiczów, nawet chyba Ty masz takie zdjęcie butów gdzie stoja obok siebie F i G - różnica w szerokości jest imo olbrzymia. Oczywiście są to modele różnych firm, na różnym kopycie itd., niemniej zastanawia to i skłania do pytania jak to wygląda w przypadku tego samego modelu. Może ktoś z forum będzie w jakimś sklepie stacjonarnym gdzie można porównac F i G w tym samym modelu i zrobi fotę - byśmy mieli podpowiedź na przyszłośc. W sumie ciekawe czy w polskiej galerii handlowej są firmy, które oferuja różne rozmiary szerokości...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem buty na wieczór i pochodziłem trochę po dywanie, nawet nieźle, pomimo, że z trudem je zakładam i ściągam, ogólnie podobają mi się i nie chce mi się ich wymieniac, więc się zastanawiam jeszcze nad nimi. Zauważyłem natomiast, że w miejscu gdzie są sznurowadła, tzn, ta częśc buta nie schodzi się przy związywaniu, tworzy się trójkąt rozwarty na około 2cm i tak się zastanawiam, czy to właśnie nie dyskwalifikuje tych butów, jeśli chodzi o rozmiar, czy nie powinno by tak, że jednak po związaniu kawałki skóry powinny by równoległe lub prawie równoległe, taki układ najbardziej mi się podoba. Z uwagi na to, że buty są dośc krótkie w porównaniu do tych używanych dotychczas, zamierzam zakładac do tych butów spodnie ok. 19-20 cm w nogawce, więc więcej butów będzie widac no i ten trójkąt również i nie wiem czy to nie będzie komicznie wygląda.

Dan:

Z jakiej strony zamawiałeś buty ?

z http://www.classicwardrobe.co.uk/ . Przed chwilą wysłałem paczkę, aby wymienic na większe, szerokośc pozostawiłem tę samą - F. Zobaczymy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dan - powiedz, jaki rozmiar zamówiłeś za pierwszym razem, a na jaki wymieniasz ? Napisz też czy przyszwa schodziła się równolegle, czy jak to wyglądało.

za pierwszym 10 F, teraz 10,5 F. Liczę, że to wystarczy, aby na długośc było ok., a że będzie ciasno i pierwsze dni będą ciężkie do momentu rozchodzenia to z góry akceptuję. Przyszwa niestety nie schodziła się równolegle, była rozwarta, ale zdaję sobie sprawę, że to nie błąd, choc ze względów estetycznych wolałbym, żeby schodziła się równolegle. To czy się schodzi zależy oczywiście od kopyta, buta, stopy itd. Przymierzałem np. Loding też oxfordy i tam się ładnie schodziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie butoznawcy, szczególnie butów angielskich:

chcę kupić oxfordy u Tyrwhitta i nie wiem czy wziąć 8,5 czy 9. W recenzjach piszą, że buty są większe niż wskazywałaby numeracja, z kolei jeden z kolegów który zakupił buty z tej samej linii co ja (Black Label, tylko ja chcę "tan") pisał, że wydają mu się małe. Stopę mam 275mm. W TKMaxx przymierzałem Loake (piszę o tym, ponieważ podobno Loake robi dla CT) i 43 leżały idealnie. Z kolei u Bäumlera noszę 42 (ale są o jakieś 2mm przymałe).

Dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zamowilem niedawno buty Loake serii 1880 w rozmiarze 6UK. Mam stope okolo.. 25-25,2cm. Generalnie to beda moje pierwsze Loake. W Mark McNairy nosze 6.5UK, w butach sportowych New Balance nosze 7UK..

Jestem ciekaw czy rozmiar Loake pokryje sie z tabela (powinienem sie zmiescic) i czy ewentualnie beda odrobine przyciasne. Dam znac jak sie pojawia. Moze to bedzie jakas wskazowka, pomoc dla osob zainteresowanych ta firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ciekawe czy w polskiej galerii handlowej są firmy, które oferuja różne rozmiary szerokości...?

Nie w każdej, a nawet raczej w niewielu, ale tak, są.

Jedynym znanym mi 'galeryjnym' obuwniczym w którym standard to 'G' a bywa 'H' to Clarks.

Rzeczywistość jest niestety taka że w przypadku Clarksów między G a H jest naprawdę duża różnica ->

7G jest na mnie w klasycznych fasonach dużo za wąskie, 7H jest ciut za szerokie, 6.5H jest w sam raz. Jednocześnie pisze to mając na nogach Loake 8F, które na razie wygląda że będzie pasowało...

EDIT: A jeśli chodzi o 'schodzenie się' przyszwy, to w moim przypadku jestem niemal pewien że w żadnych 'niebespoke'

tak nie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: A jeśli chodzi o 'schodzenie się' przyszwy, to w moim przypadku jestem niemal pewien że w żadnych 'niebespoke'

tak nie będzie...

Są producenci, którzy w inny sposób wszywają przyszwę - dużo wyżej i szerzej. Zapewniam Cię, że dla każdego rodzaju stopy można znaleźć oksfordy z półki, o ile nie nie jest to stopa dla której są potrzebne buty ortopedyczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.