Skocz do zawartości

Jak dobrać rozmiar butów skórzanych?


patton

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, mayor napisał:

Nie odbieram tego jako atak na mnie.,Zwyczajnie nie zgadzam się z tezą ,że rozmiary butów są skonfigurowane chaotycznie,bez jakiejkolwiek reguły i jedyna szansa na dobranie odpowiednich butów to przymiarka.Producenci europejscy produkują także buty tego samego modelu w kilku szerokościach (C&J.AS,EG) co najmniej 5-6 tęgości od C do G a nawet H.,Tylko importerzy-sprzedawcy angielskich butów mają w ofercie tylko tęgość Medium/Standard.I nie jest to żaden spisek tylko zwykła kalkulacja,"It's not personal, it's strictly business".Producent czy dystrybutor butów ograniczając rozmiar do jednej tęgości tnie koszty,niektórzy idą dalej i produkują/sprzedają tylko pełne rozmiary bez połówek.Dla przykładu flagowe trzewiki Alden Indy #405 produkowane są na trzech kopytach Trubalance,Grant,Plaza w 19 rozmiarach od US6, do US15 co pół rozmiaru i w każdym rozmiarze dostępne jest 9 tęgości :3A,2A,A,B,C,D,E,2E,3E.,W sklepach w UK Aldeny Indy oferowane są tylko na kopycie Trubalance w 8 rozmiarach i jednej tęgości "D",która jest opisana jako standard UK width "E". 

Nadal potrzymuje to co napisałem.

Np. w Ren Wingach w moc toe noszę 9,5 US, w 9 US nie włożę stopy. W blacksmithach w 9 US wchodzę spokojnie, jeszcze zostanie mi trochę miejsca. Oba to medium (D) width. Jaka jest w tym logika i sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, mayor napisał:

....Dla przykładu flagowe trzewiki Alden Indy #405 produkowane są na trzech kopytach Trubalance,Grant,Plaza w 19 rozmiarach od US6, do US15 co pół rozmiaru i w każdym rozmiarze dostępne jest 9 tęgości :3A,2A,A,B,C,D,E,2E,3E....

@mayor też ubolewam nad tym, że co kraj to inny obyczaj, ale nie uwierzę że w u Ciebie jest tak bezproblemowo.

Nie jest dla mnie logiczne, że podaję doświadczonemu sprzedawcy,

że suwmiarka podała mi przykładowo 10D to on mi zaproponuje:

w tym kopycie to muszę wziąć 9,5 EEE a w tym to 10E, bo on z doświadczenia wie, że ten a ten rozmiar będzie idealny.

A co jak trafię na sprzedawcę "doświadczonego inaczej"?

Tu przykład z internetu, Brannock i Allen Edmonds:

the-first-step-was-using-the-brannock-de

I wynik:

he-brought-back-two-sizes-an-8-e-and-an-

 

Mnie nie przekonasz, jest za dużo innych zmiennych.

Od jakiegoś czasu kupuję buty na sprawdzonym wcześniej kopycie i rozmiarze a i tak czasem są dziwne odstępstwa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Velahrn napisał:

Nadal potrzymuje to co napisałem.

Np. w Ren Wingach w moc toe noszę 9,5 US, w 9 US nie włożę stopy. W blacksmithach w 9 US wchodzę spokojnie, jeszcze zostanie mi trochę miejsca. Oba to medium (D) width. Jaka jest w tym logika i sens?

Rozmiary w RW to dosyć zawikłany temat i poszczególne modele różnią się znacznie rozmiarami.Prawdopodobnie dlatego ,ze buty RW produkowane są globalnie -w trzech zakładach w USA,Korei,Wietnamie i PRC.,Nawet jak Red Wingi mają inskrypcje: "Made in USA" to nie znaczy ,że zostały od A do Z wyprodukowane w US , tylko spełniły(elastyczne) standardy Federal Trade Commission pozwalające na takie oznakowanie wyrobu.,

Godzinę temu, Mamrot napisał:

@mayor też ubolewam nad tym, że co kraj to inny obyczaj, ale nie uwierzę że w u ciebie jest tak bezproblemowo.

Nie jest dla mnie logiczne że podaję doświadczonemu sprzedawcy,

że suwmiarka podała mi przykładowo 10D to on mi zaproponuje:

w tym kopycie to muszę wziąć 9,5 EEE a w tym to 10E, bo on wie że ten rozmiar będzie idealny.

A co jak trafię na sprzedawcę "doświadczonego inaczej"?

Tu przykład z internetu, Brannock i Allen Edmonds:

 

I wynik:

 

 

Mnie nie przekonasz, jest za dużo innych zmiennych.

 

 

 

 

W tym wypadku wygląda ,że "Dude" ma niezbyt  szeroką stopę ,ale wysoki instep.W takim wypadku pomiar na Brannocku to tylko pierwszy krok,gdyż Branock mierzy tylko 3 parametry: długość ,szerokość i odległość od pięty do najszerszego miejsca.,Dodatkowo Oxfordy to nie są buty na każdy rodzaj stopy,gdyż  muszą być idealnie dopasowane.Na miejscu tego kolesia #1 szukał bym butów Derby ,#2 jeżeli Oxfordy to tylko szersze o jedną lub dwie szerokości, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 16.03.2018 o 18:20, mayor napisał:

Bez mierzenia konkretnego kopyta zamawiając online wystarczy podać rozmiar zmierzony na Brannock Device, ....

35 minut temu, mayor napisał:

W takim wypadku pomiar na Brannocku to tylko pierwszy krok,...

"Albo rybka, albo pipka jak powiedział Hamlet" ;-)

Czyli ustalmy, nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mayor napisał:

Dodatkowo Oxfordy to nie są buty na każdy rodzaj stopy,gdyż  muszą być idealnie dopasowane.Na miejscu tego kolesia #1 szukał bym butów Derby ,#2 jeżeli Oxfordy to tylko szersze o jedną lub dwie szerokości, 

 

Jakie jest dopuszczalne rozchodzenie się przyszwy w oksfordach ??? Jak mam wysokie podbicie i we wszystkich mierzonych  do tej pory oksfordach mam taki efekt jak ten pan ze zdjęcia ( albo trochę bardziej się schodzą ale nigdy nie mam tak że całkowicie )  to powinienem odpuścić ten rodzaj obuwia i przerzucić się na derby ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mamrot napisał:

 

"Albo rybka, albo pipka jak powiedział Hamlet" ;-)

Czyli ustalmy, nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Brannock Device według amerykańskiego DoD  sprawdza się w ok 97% przypadkach, sprawdzili to na 12 milionach poborowych w czasie 2WŚ. Z tego wynika ,że 3%  populacji ma stopy niewymiarowe(plus draft dodgers)  

31 minut temu, andrzej k. napisał:

 

Jakie jest dopuszczalne rozchodzenie się przyszwy w oksfordach ??? Jak mam wysokie podbicie i we wszystkich mierzonych  do tej pory oksfordach mam taki efekt jak ten pan ze zdjęcia ( albo trochę bardziej się schodzą ale nigdy nie mam tak że całkowicie )  to powinienem odpuścić ten rodzaj obuwia i przerzucić się na derby ???

Według opinii Tonego Gaziano przyszwa w Oksfordach nie powinna się rozchodzić więcej niż 0.25"' (6,32mm) na samej górze "V"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mayor napisał:

Brannock Device według amerykańskiego DoD  sprawdza się w ok 97% przypadkach, sprawdzili to na 12 milionach poborowych w czasie 2WŚ. Z tego wynika ,że 3%  populacji ma stopy niewymiarowe(plus draft dodgers)  

Według opinii Tonego Gaziano przyszwa w Oksfordach nie powinna się rozchodzić więcej niż 0.25"' (6,32mm) na samej górze "V"

Spoko, ale kamasze to raczej nie to samo co oksfordy od Gaziano & Girling.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne Hamerykańce dbają o swoich, przetrzepałem cała Europę i znalazłem tylko jeden rozmiar 2E Aldenów, a w sklepie jegomościa o swojsko brzmiącym nazwisku, który podał mayor,  cały asortyment tęgości a nie jest to "sklep firmowy" ; pozazdrościć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2018 o 17:09, spiryt napisał:

Jedno jest pewne Hamerykańce dbają o swoich, przetrzepałem cała Europę i znalazłem tylko jeden rozmiar 2E Aldenów, a w sklepie jegomościa o swojsko brzmiącym nazwisku, który podał mayor,  cały asortyment tęgości a nie jest to "sklep firmowy" ; pozazdrościć

Szczerze mówiąc to nie jest tak różowo jak piszesz.,Na kilkaset ,albo nawet ponad tysiąc sklepów z butami w NYC na palcach można policzyć takie ,w których znajdziesz buty w innej szerokości niż "D"-medium., Takie firmy jak The Shoe Mart to relikt z dawnych czasów, Zapatka ma cały asortyment tęgości ,gdyż posiada około 30 000 par butów na stocku,ale żeby zbudować taki stock to trzeba zainwestować kilka/kilkanaście milionów$.,Dzisiaj kupcy chcą zarobić jak najwięcej,przy jak najmniejszej inwestycji, dlatego zamiast dziewięciu tęgości oferują tylko jedną,.Podejrzewam ,że w większości eleganckich butików obuwniczych na stanie jest setka,a w porywach kilkaset par butów.,Wielu dzisiejszym kupcom najlepiej pasuje, ostatnio modny crowdfunding,gdyż w takim wypadku nie musza nic inwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mayor napisał:

Szczerze mówiąc to nie jest tak różowo jak piszesz.,Na kilkaset ,albo nawet ponad tysiąc sklepów z butami w NYC na palcach można policzyć takie ,w których znajdziesz buty w innej szerokości niż "D"-medium., Takie firmy jak The Shoe Mart to relikt z dawnych czasów, Zapatka ma cały asortyment tęgości ,gdyż posiada około 30 000 par butów na stocku,ale żeby zbudować taki stock to trzeba zainwestować kilka/kilkanaście milionów$.,Dzisiaj kupcy chcą zarobić jak najwięcej,przy jak najmniejszej inwestycji, dlatego zamiast dziewięciu tęgości oferują tylko jedną,.Podejrzewam ,że w większości eleganckich butików obuwniczych na stanie jest setka,a w porywach kilkaset par butów.,Wielu dzisiejszym kupcom najlepiej pasuje, ostatnio modny crowdfunding,gdyż w takim wypadku nie musza nic inwestować.

Niestety Ed w danej chili nie wysyła za granicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie o kopyta Loake

mam Claridge w tęgości G (Bovey) 10.5 i jest świetne. Widziałem też, że występuje w tęgości F.

pytanie brzmi czy Claridge 10.5G to poszerzone 10.5F, czy np. 11F inaczej uszyte?

i jak ma się Claridge do Capital?

czytałem, że Capital jest obszerniejsze, ale mierzyłem Strandy 10.5 i mam wątpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym uznał za podobne rozmiary. Maja inny kształt nieco ale oba maja nieco dłuższy czubek, capital mniej masywny . Ale oba kopyta mam 7.0 i oba mnie lekka cisną ale w innych miejscach 😄. Dużo zależy tez od rodzaju skory i buta. Zamszowe Pimlico łatwo się układają. Z grubej skory Anglesey miażdżyły stopę. Ale prawidło rozciągające załatwiło sprawę .powiedzialbym, ze jak capital pasuje to claridge będzie dobry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
zakupiłem wczoraj Berwicki 3010 i są to de facto moje pierwsze "porządne" buty. Długość stopy od czubka do pięty to równo 280mm. Po przymiarkach w sklepie wybrałem rozmiar 7.5. W 8kach podczas chodzenia trochę latała mi pięta, a przy 7.5 znowu nie ma miejsca żeby palec z tyłu włożyć, nawet na siedząco. Ba, miejsca z tyłu jest niewiele więcej niż na łyżkę (chociaż z przodu mam trochę luzu do czubków). Natomiast przednia część stopy dość ładnie przylega do buta. Pochodziłem w nich przez naście minut po mieszkaniu i zaczynam się zastanawiać - czy naiwnym jest myślenie, że but się rozejdzie na tyle, że przestanie mi ocierać piętę? Jestem w stanie zanieść je do szewca lub zastosować zmiękczanie, ale póki buty są nowe wolę się upewnić, czy wymiana na rozmiar 8 jest lepszym pomysłem czy lepiej popracować nad tym 7.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś doradzić zdalnie, ale na podstawie opisu prawie na pewno wybrałeś za małe buty. Mam stopę mniejszą o dobry 1 cm i noszę 8UK. W każdych dobrze dopasowanych butach mogę z tyłu wsadzić palec (oczywiście przy rozwiązanych butach), jednak po zawiązaniu nic nie lata, stopa trzymana jest pewnie. Lekki luz w pięcie zdarzał mi się na początku, po pewnym czasie buty się dostosowywały. Obcieranie pięty może być dokuczliwe, ale bardziej dokuczliwy jest brak miejsca na palce z przodu. Oczywiście mogłeś źle zmierzyć długość stóp, wbrew pozorom to nie jest proste (najlepiej sprawdzać na urządzeniu).

Edit: może się zdarzyć, że oba rozmiary nie będą komfortowe - to oznacza, że musisz poszukać innego kopyta (kształtu/formy buta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariuszd miałem taka samą sytuacje z Berwickami na tym samym kopycie. Na początku było mocno dopasowane, przez pierwszy miesiąc było nie wesoło - mocno mi obtarły pięty. Teraz po roku użytkowania prezentują się znakomicie i są jednymi z najwygodniejszych par butów w mojej kolekcji.

PS. Jakie masz wymiary stop? @mosze może też mieć racje - dopasowanie to bardzo personalna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem na ósemki i jest elegancko. Na 7.5 się zdecydowałem bo w 8 mi odrobinkę się pięta suwa przy chodzeniu (chociaż miejsca na palec nie ma dalej, może na mały), ale po ponownym przymierzeniu i porządnym zawiązaniu jest super. Jeśli pięta dalej będzie pracować to wszyję sobie w tył wkładkę.

Wymiary natomiast to 280mm długości, 100mm szerokości przy 24-25cm obwodzie - mierzone po dokładnym odrysowaniu stopy na kartce i metrem krawieckim. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pokazuje, że nie ma się co za bardzo sugerować odczuciami innych, ja przy takich samych wymiarach stóp w 8 się nie zmieściłem. Zsuwanie się butów może być też kwestią kopyta - to akurat jest dość obszerne (również w piętach). Przy wąskiej stopie nie będzie to najlepszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
zakupiłem wczoraj Berwicki 3010 i są to de facto moje pierwsze "porządne" buty. Długość stopy od czubka do pięty to równo 280mm. Po przymiarkach w sklepie wybrałem rozmiar 7.5. W 8kach podczas chodzenia trochę latała mi pięta, a przy 7.5 znowu nie ma miejsca żeby palec z tyłu włożyć, nawet na siedząco. Ba, miejsca z tyłu jest niewiele więcej niż na łyżkę (chociaż z przodu mam trochę luzu do czubków). Natomiast przednia część stopy dość ładnie przylega do buta. Pochodziłem w nich przez naście minut po mieszkaniu i zaczynam się zastanawiać - czy naiwnym jest myślenie, że but się rozejdzie na tyle, że przestanie mi ocierać piętę? Jestem w stanie zanieść je do szewca lub zastosować zmiękczanie, ale póki buty są nowe wolę się upewnić, czy wymiana na rozmiar 8 jest lepszym pomysłem czy lepiej popracować nad tym 7.5.


Moje stopy mają taką samą długość i mam te 3010 w rozmiarze 8,5
wychodzę z założenia, że lepiej dołożyć zapiętkę/wkładkę niż katować stopę licząc na to że się but wydłuży ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Taka ciekawostka, trochę się pośmiałem, bo testowałem nowe marki z Yooxa i konfiguracja wyszła: but po lewej to rozmiar EU 42,5 (dużo za duży, choć normalnie noszę 43) a po prawej to rozmiar 43 (dużo za mały). Podejrzewam, że aby przeskalować je do jednego rozmiaru rzeczywistego, to rozmiary oznaczane przez producentów różniłyby się o całe dwie jednostki.

shoesizing.thumb.jpg.0968eedbc490fe427aca34b247516642.jpg

Choćby takie sytuacje pokazują, że wygłasza od czasu do czasu mądrość w rodzaju "trzeba brać zawsze swój jeden jedyny rozmiar, ewentualnie tylko manipulować tęgością" jest zupełnie nietrafiona, kreatywność producentów w tym względzie jest naprawdę ogromna i czasem warto poeksperymentować (off-topic: to samo dotyczy nie tylko butów, ja np. noszę marynarki w rozmiarach od 46 do 50, przy tym np. taki Charles Tyrwhitt Classic rozm. 46 jest generalnie obszerniejszy niż np. Boglioli Coat rozm. 50 itd. itp.)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2018 o 10:54, mariuszd napisał:

Cześć,
zakupiłem wczoraj Berwicki 3010 i są to de facto moje pierwsze "porządne" buty. Długość stopy od czubka do pięty to równo 280mm. Po przymiarkach w sklepie wybrałem rozmiar 7.5. W 8kach podczas chodzenia trochę latała mi pięta, a przy 7.5 znowu nie ma miejsca żeby palec z tyłu włożyć, nawet na siedząco. Ba, miejsca z tyłu jest niewiele więcej niż na łyżkę (chociaż z przodu mam trochę luzu do czubków). Natomiast przednia część stopy dość ładnie przylega do buta. Pochodziłem w nich przez naście minut po mieszkaniu i zaczynam się zastanawiać - czy naiwnym jest myślenie, że but się rozejdzie na tyle, że przestanie mi ocierać piętę? Jestem w stanie zanieść je do szewca lub zastosować zmiękczanie, ale póki buty są nowe wolę się upewnić, czy wymiana na rozmiar 8 jest lepszym pomysłem czy lepiej popracować nad tym 7.5.

Mi przy moim rozmiarze też na początku latała pięta, myślałem o wymianie na pół rozmiaru mniejsze. Jednak po nieco dłuższym chodzeniu but się dopasowuje coraz bardziej. Pięty mam oczywiście obtarte, dlatego nie wkładam ich na razie częściej niż dwa razy w tygodniu. Podobno Brewicki potrafią rozejść się dość mocno, było chyba o tym na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

jak w waszych nowych butach wygląda dopasowanie w obrębie małego palca? Kupiłem Berwicki 3488 w rozmiarze 9,5 i wszystko byłoby idealnie, gdyby nie to, że czuję lekki ucisk z boku małego palca. Długość stopy to jakieś 28,8 cm, a obwód to 26 cm. Nie chcę w nich jeszcze chodzić, gdyż zastanawiam się nad ewentualnym zwrotem.Czuję, że większy rozmiar na pewno byłby już za duży, więc lepiej będzie je zostawić i spróbować rozchodzić czy poszukać innego kopyta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, lokejds said:

.Czuję, że większy rozmiar na pewno byłby już za duży, więc lepiej będzie je zostawić i spróbować rozchodzić czy poszukać innego kopyta?

Wymien. Szkoda meczyc palce,  skory w butach tej marki nie poddaja sie latwo. Berwickowska tegosc G jest niezbyt szeroka, moze poszukaj szerszych kopyt ( np Loake G)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.