Skocz do zawartości

Zakupy przez Internet i Cło


kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się, ale czasami może człowieka strzelić jak ma dopłacić np. 1000 zł różnej maści podatków, a wie że była jedynie 50% szansa, że przesyłka zostanie zatrzymana i w rezultacie skontrolowana. Najgorsza jest ta niewiedza lub ślepa nadzieja. Jak dla mnie to powinna obowiązywać formuła: wszystko albo nic.

Myślę dokładnie tak samo - w tej chwili to zwyczajna loteria :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cła są zwolnione towary pochodzące z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nie UE jako takiej. Tzn. wszystkie kraje Unii (będąc członkami UE) są też oczywiście członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z tym, że Norwegia i Szwajcaria już członkami Unii nie są, a w Europejskim Obszarze Gospodarczym się znajdują :). To znaczy, iż do 27 krajów Unii można sobie doliczyć Islandię, Norwegię i Szwajcarię (a to nam daje 30 krajów :D).

Co ciekawe - byłe kolonie chyba też są objęte, dlatego np. zamawiając towar z Senegalu nie trzeba płacić danin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale czasami może człowieka strzelić jak ma dopłacić np. 1000 zł różnej maści podatków, a wie że była jedynie 50% szansa, że przesyłka zostanie zatrzymana i w rezultacie skontrolowana. Najgorsza jest ta niewiedza lub ślepa nadzieja. Jak dla mnie to powinna obowiązywać formuła: wszystko albo nic.

Psychicznie lepiej nastawić się, że to była jedynie 50% szansa, że nie zostanie zatrzymana. Niby to samo, ale jednak w inną stronę kieruje oczekiwania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cła są zwolnione towary pochodzące z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nie UE jako takiej. Tzn. wszystkie kraje Unii (będąc członkami UE) są też oczywiście członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z tym, że Norwegia i Szwajcaria już członkami Unii nie są, a w Europejskim Obszarze Gospodarczym się znajdują :). To znaczy, iż do 27 krajów Unii można sobie doliczyć Islandię, Norwegię i Szwajcarię (a to nam daje 30 krajów :D).

Szwajcaria nie partycypuje w EOG, ale należy do EFTA

edit: za to w EOG jest jeszcze Liechtenstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 years later...

Teoretycznie ktoś mógł zamówić coś z amerykańskiego CT, choć to bez sensu :-)

Gwoli ścisłości zaś, to przesyłka z innego kraju UE może jak najbardziej podlegać pod cło i VAT - niektórzy dalekowschodni sprzedawcy mają centra logistyczne w Austrii lub Szwecji, przesyłka wychodzi więc z kraju UE, ale ma specjalną adnotację, że nie podlega pod swobodny przepływ towarów, parę razy takie dostawałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
14 minut temu, rumcajs43 napisał:

Odkopuję wątek, bo mam pytanie w temacie ;) Możecie mi wytłumaczyć, na jakiej zasadzie działają "opłaty importowe szacowane" na eBay? Automat na eBay dolicza tą pozycję automatycznie. Często to bardzo podraża wysyłkę. W jaki sposób sprzedawca w USA kalkuluje ile opłat naliczy Polski UC?

Pewności nie mam, ale strzelam że dolicza cło (kilka procent) oraz 23% VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem. Nie wiem też, czemu  ebay pobiera tę kasę z góry - przecież cło i VAT pobiera służba celna. Ebay sam załatwia to z celnikami? Dla mnie to mega minus, ponieważ na sporo moich zakupów z zagranicy tylko RAZ celnicy dorwali się do paczki. IMHO przez tę kretyńską opłatę, w połączywszy z bardzo wysokimi kosztami dostawy ze Stanów (40-50 USD), ebay.com przestał w ogóle być opcją. Kupuję tylko i wyłącznie na ebay.co.uk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, rumcajs43 napisał:

Mam dokładnie tak samo. Przeważnie przeglądam europejskie aukcje, jednak w USA trafiają się zacne konkretne buty w dobrej cenie. Jestem na etapie kupowania ciepłych butów na zimę i mam parę typów, jednak te głupie opłaty robią często  z 30$ - 100$ za wysyłkę :(

Najlepsza rada, to poprosić kogoś znajomego, kto akurat np. przylatuje do Polski na Świeta, by Ci przewiózł. Tanie są też przesyłki drogą morską, no i rzadko bebeszą je celnicy, tylko bardzo długo idą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2017 o 14:00, rumcajs43 napisał:

Dobrze wiedzieć. Niestety znajomych w USA brak ;(

Mój kolega niemal zawodowo zajmuje się wysyłką butów koszykarskich Jordan i futbolowych (nie znam firmy) z USA do PL. Pojedyncze pary zwykle mieszczą się poniżej limitu cła. Wysyła paczki firmą syrena z Bostonu do PL. Daj znać czego potrzebujesz to może coś wymyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jako, że dużo zamawiam spoza obszarów UE to jeśli zamawiacie jakąś firmą kurierską typu DHL Express czy coś podobnego to prawdopodobieństwo otrzymania kontroli i opłacenia podatków jest bardzo wysokie, w sumie to jeszcze nigdy, gdy zamawiałem coś DHL Express nie zdarzyło mi się, aby paczka nie została zatrzymana. Plusem tego rozwiązania jest czas, bo zazwyczaj do tygodnia już paczka jest u nas. Jeśli zaś komuś nie zależy na czasie to polecałbym brać zwykłą paczką poleconą morską, koszt jest zazwyczaj niski, a nie są one tak dokładnie sprawdzane jak w przypadku firm kurierskich. Wiem, że np. w rejonach Azji często sklepy stosują też praktykę oznaczania paczki jako gift, wtedy szansa na kontrolę jest jeszcze mniejsza i zazwyczaj te paczki omijają kontrole, zamawiałem drogą morską sporo paczek w swoim życiu i jeszcze nigdy nie została skontrolowana przez UCS. Oczywiście im większy rozmiar paczki oraz zadeklarowana wartość tym szansa na kontrolę dodatkowo wzrasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dostałem niedawno pismo z Urzędu celnego z wezwaniem do przedstawienia dokumentów związanych z paczką z CT. Wysłałem wszystko jak należy, a dziś listonosz przyniósł awizo z należnością do zapłacenia - 57,90 zł (sama paczka była wartości ~180 zł (129 zł koszule plus KW). Na liście z UC jest napisane że paczka nadeszła z Holandii, czyli z Unii Europejskiej (podejrzewam, że i tak była wysłana z UK, wg trackingu). I mam pytanie, czy te należności celne zostały mi naliczone słusznie? Wydaje mi się że zamawiając z UE i na dodatek na tak niska kwotę to bardzo dziwne. Mogę się jakoś odwołać od tej decyzji?
PS Próby dodzwonienia się do urzędu spełzają na niczym.

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem niedawno pismo z Urzędu celnego z wezwaniem do przedstawienia dokumentów związanych z paczką z CT. Wysłałem wszystko jak należy, a dziś listonosz przyniósł awizo z należnością do zapłacenia - 57,90 zł (sama paczka była wartości ~180 zł (129 zł koszule plus KW). Na liście z UC jest napisane że paczka nadeszła z Holandii, czyli z Unii Europejskiej (podejrzewam, że i tak była wysłana z UK, wg trackingu). I mam pytanie, czy te należności celne zostały mi naliczone słusznie? Wydaje mi się że zamawiając z UE i na dodatek na tak niska kwotę to bardzo dziwne. Mogę się jakoś odwołać od tej decyzji?
PS Próby dodzwonienia się do urzędu spełzają na niczym.

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka


Ja dziś dokładnie w tej samej sprawie pisałem odwołanie do naczelnika izby celnej. Też mi naliczyli 57,90. Jak się dodzwoniłem do celników to powiedzieli z że 99 procent przesyłek poczta holenderska to są przesyłki z Chin i naliczyli mi VAT. Mam nadzieję, że odwołanie pomoże bo telefonicznie przyznali mi rację ale stwierdzili że nic już nie mogą zrobić.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.