Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nawiązując do moich do moich wczorajszych postów:

Okazuje się, że krople wody pozostawiają ciemne plamy na skórze buta (jak na zdjęciu), po wyschnięciu znikają.

 

Wysłałem zapytanie do producenta butów odnośnie pasty jakiej mam używać do pielęgnacji, bo ta którą stosuje "nie trzyma" się skóry. W odpowiedzi dostałem odpowiedź, ponieważ buty są z membraną Gore-Tex zalecają zastosowanie środka "np. http://www.collonilonline.pl/pl/p/Pasta-do-butow-Collonil-Waterstop-Colours-75-ml/12"

 

Pytanie, czy zastosowanie "rekomendowanego" środka zapewni, że nie będą pojawiać się takie "plamy"?

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale membrana Gore-Tex nie nie a znaczenia jeśli chodzi o "przyswajalność" środków czyszczących przez skórę, to rodzaj skóry i jej sposób wykończenia decyduje, czy pasta będzie się go trzymać czy nie. Stąd moje też pytanie, czy dla butów ze skóry licowej stosuje się jakieś specjalne jej rodzaje, wykończenia?

 

Krzysiek

post-8236-0-51559400-1457522857_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz wyjaśnić dlaczego kupiłeś klasyczne buty z Gore-tex'em?

Witam

 

Pierwszy model tej firmy kupiłem jakieś 13 lat temu w Hiszpanii, nawet nie bardzo przywiązując wagę do tego że jest tam Gore-Tex. Ponieważ były bardzo wygodne więc jak mówiąc przyzwyczajenie drugą natura człowieka, mam już 5 buty tej firmy. Niestety o ile wszystkie poprzednie były czarne, to teraz kupiłem "brązowe", pierwszy raz w tym kolorze i jak widać mam "problem" :-)

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak - sam od wielu lat użytkuję obuwie z membraną Gore-tex, z tym, że są to trekingowe Meidle. O ile widzę sens zastosowania tej membrany w butach, w których cały dzień spędzam w błocie lub mokrym śniegu, o tyle nie widzę sensu zastosowania w Twoim przypadku. Membrana ma wyłącznie uchronić Twoją stopę od zmoczenia, ale dopiero wtedy kiedy woda przejdzie przez skórę do środka cholewki. Nie sądzę abyś klasyczne obuwie przemoczył do tego stopnia. Ponadto producent membrany zapewnia, że nie zmniejsza ona oddychalności - jest to mit. Mebrana jest gruba i znaczącą obniża oddychalność obuwia. Osobiście poza zimą używa Meidle bez mebrany ponieważ jest w nich zbyt gorąco, tym bardziej nie widzę jej zastosowania w letnich klasycznym obuwiu.

 

Kosmetyki, które polecił Ci producent nie mają nic wspólnego ze skóra zastosowaną w butach. Jest to uniwersalny preparat do stosowania w butach z Gore-tex'em mający na celu zabezpieczenie cholewki bez zmniejszenia oddychalności całego buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko nie jest to środek przeznaczony do czyszczenia, a mający takie właściwości (na karcie produktu oznaczonego na najniższym poziomie) http://multirenowacja.pl/renowator-50ml-saphir-renovator-krem-do-skor-licowych.html

dla porównania Renomat http://multirenowacja.pl/renomat-saphir-100-ml-plyn-czyszczacy.html

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często myć buty mydłem do skór? raz na kwartał, raz na rok? nie wiem czemu wszyscy tu używają renowatora do czyszczenia.... a ja uważam że jak coś czyści i odżywia to albo nie czyści albo nie odżywia ;)

Nie istnieje zasada mówiąca o częstotliwości czyszczenia, sam musisz zdecydować i pewnie zależy to od intensywności użytkowania danej pary butów. Tak jak pisał Hargin, renowator ma właściwości czyszczące (zostają ślady wcześniej nałożonych kosmetyków na szmatce), ale nie służy do czyszczenia, tylko do odżywienia i przygotowania skóry do nałożenia kosmetyków na świeżo.

 

Według mnie moc środków czyszczących przedstawia się następująco (od najsłabszego pod kątem usuwania starych warstw kosmetyków):

1. Mydło do skór.

2. Cleaner w płynie np. Tarrago Universal Cleaner.

3. Saphir Renomat.

 

Przy czym różnica pomiędzy punktem 2, a 3 jest bardzo duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie miałem żadnych złych doświadczeń z renomatem. Może dlatego, że wszyscy ostrzegają, że jest to bardzo mocny środek, więc zawsze używałem go delikatnie i w małych ilościach. A z mydłem, mimo że jest teoretycznie łagodniejsze i bezpieczniejsze zdarzyło mi się trochę uszkodzić buta - zbyt mocno tarłem gąbką przy czyszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Aron za obszerne odpowiedzi.

Mam teraz clenaer Tarrago, ale chcę kupić mydło, cleaner i szmatka jakoś dziwnie, może gąbką by się lepiej myło. A o renowator zapytałem, bo w wielu wątkach jest polecany do czyszczenia.

Swój zestaw podstawowy już mam, ale będę rozwijał.

Pewnie się skończy jak z car detailingiem. Z jednego wosku Meguiars do całej szafy od podłogi aż po sufit, aż po zmądrzenie ze 5 kosmetyków wystarczy dla normalnej pielęgnacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.