Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

krem do skór typu uniwersalny Saphir / Tarrago będzie ok. I również do innych rzeczy wykorzystasz. Co do samych butów - pomijając wzornictwo - wielkim minusem jest "podszewka" z materiału. W środku porządnych butów powinna być skór, nic więcej.

 

pozdrawiam,

D

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź - rada cenna. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnio w dwóch parach moich skórzanych butów, w trakcie chodzenia pojawiają się na zgięciach małe mokre plamki. Sytuacja ma miejsce od niedawna, więc wysoka temperatura pewnie ma znaczenie. Tak jakby pociła mi się stopa i pot wychodził od wewnątrz na zewnątrz. Ewentualnie może, to kwestia preparatów stosowanych na skórę. Do pielęgnacji używam tłuszczu (kilka razy w roku), kremu raz na tydzień, no i na czubkach i pięcie wosk/pasta dla połysku. Czy ktoś kiedyś spotkał się z takim problemem? Przyznam, że nie wygląda to zbyt dobrze, gdy na jasnych butach wyskakują ciemniejsze, mokre plamy. Proszę o pomoc i wskazówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - wrzuć fotki, bo będziemy błądzić.

Na jasnych skórach ostrożnie z tłuszczem lub w ogóle odpuszczamy, bo z definicji je przyciemnia.

Dobre kremy mają dość substancji natłuszczających, by dostatecznie odżywić skórę w butach eleganckich.

Tłuszcz na podeszwy, ewentualnie przy mocno przesuszonych skórach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie na jednych butach, z bardzo cienkiej skóry, w hiper-upalny dzień. Niestety, to raczej problem z nadpotliwością stóp w danej chwili, niż z pielęgnacją obuwia. Dużo też zależy od skarpetki. 

A ja mam pytanie do Saphira. Czy ten problem może wywrzeć jakieś gorsze skutki w stosunku do skóry buta? Myślę o ewentualnych odbarwieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o buty firmy NORD. Skóra nie wydaje się być bardzo cienka. Jakieś sugestie co z tym zrobić? Na zdjęciu prawie nie ma już plam, zniknęły po nocy w prawidłach, na zbliżeniu widać jeszcze ciemniejsze miejsce, ale wyglądało to wcześniej sporo gorzej. Myślicie że spróbować umyć mydłem do skór i nałożyć sam krem?

post-4024-0-66486900-1368944924_thumb.jp

post-4024-0-25598800-1368944938_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty mają 2 tygodnie, więc nie wiem czy warto robić renowację tak szybko. Ktoś się spotkał z tym problemem jeszcze? Dodam że myjąc buty mydłem do skór, delikatnie zwilżając buty to nieszczęsne miejsce jest bardziej matowe, chłonie też bardziej wodę. But szybko wysycha w pozostalych miejscach, w tym miejscu nadal mokre. Poza tym myjąc plama jakby się odnawia, wchłania wodę dokładnie w miejscu plamy, obok juz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie na jednych butach, z bardzo cienkiej skóry, w hiper-upalny dzień. Niestety, to raczej problem z nadpotliwością stóp w danej chwili, niż z pielęgnacją obuwia. Dużo też zależy od skarpetki. 

A ja mam pytanie do Saphira. Czy ten problem może wywrzeć jakieś gorsze skutki w stosunku do skóry buta? Myślę o ewentualnych odbarwieniach.

Sól zawarta w pocie oraz wilgoć przesuszają skórę i nie służą jej najlepiej. Przesuszona robi się sztywna i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Zatem warto w takich przypadkach buty dokładnie suszyć (z dala od źródeł ciepła), czyścić, stosować prawidła, pielęgnować ... pozwolić im dojść do siebie. Zalecane dobre skarpety, środki ograniczające nadmierną potliwość stóp ...

 

 

Buty mają 2 tygodnie, więc nie wiem czy warto robić renowację tak szybko. Ktoś się spotkał z tym problemem jeszcze? Dodam że myjąc buty mydłem do skór, delikatnie zwilżając buty to nieszczęsne miejsce jest bardziej matowe, chłonie też bardziej wodę. But szybko wysycha w pozostalych miejscach, w tym miejscu nadal mokre. Poza tym myjąc plama jakby się odnawia, wchłania wodę dokładnie w miejscu plamy, obok juz nie.

Po czyszczeniu mydłem pozwól im wyschnąć, odpocząć w warunkach naturalnych (z dala od źródeł ciepła) i dojść do siebie. Później standardowo krem + pasta woskowa.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty mają 2 tygodnie, więc nie wiem czy warto robić renowację tak szybko. Ktoś się spotkał z tym problemem jeszcze? Dodam że myjąc buty mydłem do skór, delikatnie zwilżając buty to nieszczęsne miejsce jest bardziej matowe, chłonie też bardziej wodę. But szybko wysycha w pozostalych miejscach, w tym miejscu nadal mokre. Poza tym myjąc plama jakby się odnawia, wchłania wodę dokładnie w miejscu plamy, obok juz nie.

Napisz jeszcze proszę jakiego konkretnie mydła, kremu i pasty użyłeś na te buty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze proszę jakiego konkretnie mydła, kremu i pasty użyłeś na te buty?

Mydło do skóry kaps takie w paście, krem (delicate cream) kaps, pasta wosk/żywica coccine (używałem też pasty samonabłyszczającej palc na nosek i pięte, ale to podobno niezdrowe dla skóry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

swojego czasu Macaroni pisał w swoim blogu o czteroletnich C&J: "Są bardzo intensywnie eksploatowane i w sezonach wiosna- lato- jesień zaliczają przynajmniej jedno wyjście w tygodniu."

Jak więc powinno się użytkować buty na skórzanej podeszwie? 

Domyślam się, że użytkowanie ich codziennie przez 5 dni w tygodniu nie jest zalecane.

Ile powinny leżakować po dniu, w którym zostały użyte (przyjmijmy, że był to bezdeszczowy dzień)?

Rafał
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ot, ale dla mnie intensywna eskploatacja to 3-4 dni w tygodniu (co drugi dzień).

Normy BFA (ang. British Footwear Association) wyrażały kiedyś ten termin w godzinach. Przyjmuje się,że dla obuwia klasy EG, Lobb, C&J handgrade ta norma to ok. 25h/tyg

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeszwa to minimum 400 godzin. Nigdy nie natknąłem się na jakiekolwiek próby ujęcia w ramach techniczno-teoretycznych kwestii trwałości i "długowieczności" cholewki buta. Najstarsze buty C&J jakie miałem okazję oglądać w Glasgow miały 118 lat. Na cholewce nie było dziur, ale lico skóry było tak wysuszone, że schodziło po dotknięciu palcem jak skóra gada. Przyjmuje się powszechnie, względnie niezależnie od sposobu pielęgnacji skóry, że taki efekt jest charakterystyczny dla zewnętrznej powłoki lica skór większości hodowlanych zwierząt (wyłączając zwięrzeta futerkowe) po ok 75-100 latach poddawania zmiennym warunkom atmosferycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 godzin jest miarą rękojmii. To tak jak z żarówką, która świeci 1000 godzin. Właśnie ze względu na uwarunkowania, które wymieniłeś (między innymi rodzaj podłoża, stopień intensywności użytkowania obuwia) nie jest możliwe miarodajne i racjonalne porównanie stopnia zużycia dwóch identycznych par butów przez dwóch różnych użytkowników. Przy dużej rotacji butów, w wysokiej klasy obuwiu luksusowym nie trzeba przejmować się wymianą podeszwą przez co najmniej 4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wspomniane 25h dotyczą konkretnie czego? Przeliczono 25h przy limicie 400 i wyszło śmiesznie.

Czy jak siedzę w biurze 6h to ten czas również liczy się dla podeszwy?

 

Pytanie, które zadałem, a od którego zaczęła się dyskusja dotyczyło typowego dnia kiedy ok 1 h zajmuje mi dotarcie do pracy + powrót komunikacją miejską . Pozostały czas raczej w pozycji siedzącej + zwyczajne przemieszczanie się po slużbowych korytarzach. Generalnie but od założenia do zdjęcia ok 9-10h w ciągu dnia. Co dalej? Odstawić i pozwolić przeschnąć? Na jak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.