Skocz do zawartości

Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

Najczęściej taka koszula wygląda po prostu na poźółkłą, nie polecam.

I do znudzenia - założyć, nie ubrać :-)

"Ubrać bluzkę czy ubrać buty to rzeczywiście regionalizm. Tak mówi np. krakowska inteligencja i niektóre słowniki to sankcjonują."

"Przechodząc zaś do meritum, powiem tak: ubrać buty (kurtkę, sweter) to południowopolski regionalizm, w standardowej polszczyźnie wymienione części odzieży należy włożyć. Wiele osób woli je założyć, co słowniki poprawnej polszczyzny oceniają jako błąd, gdyż czynią subtelną i nie zawsze widoczną różnicę znaczeniową między wkładaniem czegoś na siebie a zakładaniem"

 

:D

Jeżeli uważasz że dobrze w niej wyglądasz to myślę że można. Oczywiście w kanonie na wyjścia wieczorowe przewidziana jest biała koszula ale IMO jako gość możesz pozwolić sobie na takie niewielkie odstępstwo.

 

to mamy 1 do 1. Ktoś jeszcze wyrazi swoją opinię? Dodam, że garnitur ma kolor ciemnoszary/grafitowy i dysponuję poszetką lnianą w kolorze ecru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mamy 1 do 1. Ktoś jeszcze wyrazi swoją opinię? 

 

Nie do końca bo lubo69 odradził koszulę ecru ze względu na walory estetyczne a ja oceniałem tylko poprawność takiego ubrania z zastrzeżeniem "jeżeli uważasz że dobrze w niej wyglądasz". Też uważam, że w większości przypadków taka koszula wygląda słabo ale nie o to pytałeś w swoim poście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ubrać bluzkę czy ubrać buty to rzeczywiście regionalizm. Tak mówi np. krakowska inteligencja i niektóre słowniki to sankcjonują."

"Przechodząc zaś do meritum, powiem tak: ubrać buty (kurtkę, sweter) to południowopolski regionalizm, w standardowej polszczyźnie wymienione części odzieży należy włożyć. Wiele osób woli je założyć, co słowniki poprawnej polszczyzny oceniają jako błąd, gdyż czynią subtelną i nie zawsze widoczną różnicę znaczeniową między wkładaniem czegoś na siebie a zakładaniem"

Off topic ciąg dalszy, w dobrej wierze.

Skoro już wytaczamy grubsze działa w postaci autorytetów językowych, to wypadałoby przywołać je z nazwiska i poprawnie udokumentować cytaty. Na marginesie, autor tych słów pan Bańko znany jest z dość permisywnego podejścia do norm językowych.

Ad rem - mnie tez chodziło o to, że taka koszula IMO źle wygląda, natomiast trudno powiedzieć, aby nie była poprawna. Zalecałbym jednak w większości sytuacji życiowych koszule białe, niebieskie i ew. różowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem jak tworzyć taki zestaw "prawie" klubowy (ciężko spotkać dwurzędową marynarkę). Czy jeżeli mam szare spodnie od garnituru (marynarki już nie noszę, wełna czesankowa) to mogę je wykorzystać? Czy to muszą być spodnie z jakiegoś konkretnego materiału?

Gorzej z marynarką, czy wełniane marynarki dostępne na rynku (sprzedawane osobno) będą się nadawały?

Przykładowo wziąłem te szare spodnie i marynarkę od garnituru granatowego (te sprzedawane osobno pewnie będą podobne) i już na oko nie pasowało. Marynarka jest za bardzo błyszcząca w stosunku do spodni. W ogóle zakładając wełniane spodnie (takie garniturowe) i inną marynarkę odnoszę wrażenie, że to nie pasuje.

Mam tez granatową marynarkę wełna + len z wyraźną fakturą, ale mam wrażenie, że ona jest z kolei za "ciężka" do tych szarych spodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wykorzystać spodnie które masz, nie muszą być z żadnego konkretnego materiału. Jak sam słusznie zauważyłeś, będziesz się musiał trochę nagimnastykować ze znalezieniem marynarki, która będzie miała fakturę pasującą do spodni. To może trochę potrwać ale powinno się udać. Duży plus za to że zauważasz kwestię faktur bo wielu ma z tym problem. Widzą że coś jest nie tak jak powinno ale nie potrafią zlokalizować przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po doklejeniu zapiętki but się powiększył, to moja rada jest bezwartościowa - ratuje Cię tylko wzrost lewej stopy, bo zamocowanie grubszej zapiętki spowoduje pewnie dalsze powiększenie buta. :roll:

Z Twojego posta zrozumiałem, że aktualnie głównym problemem jest obcieranie, co może świadczyć o częstszym niż wcześniej kontakcie pięta-but, a więc lepszym niż poprzednio dopasowaniu. Plaster miał pomóc zyskać na czasie potrzebnym na "ułożenie się" problematycznego obszaru buta. W moim przypadku to kilkakrotnie podziałało, zarówno z zapiętką, jak i bez.

 

Jeżeli jednak sądzisz, że źle Cię zrozumiałem, zignoruj tę radę. Dobranoc.

 

[EDIT] Trochę bardziej po polsku.

Edytowane przez WhiskeyPapa
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

czy są jakieś zasady odnośnie doboru krawata na ślub, własny dodajmy :D

Oczywiście wiem, że nie może się świecić i być za bardzo pstrokaty, ale zastanawiam się np. czy mógłby być to krawat z shantungu (to tak odnośnie nadchodzącej kolekcji poszetka.com) ;)

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shantung nie będzie najlepszym wyborem. Pamiętajmy, że ślub to bardzo formalne wydarzenie. 

Ogólna zasada to: dostojnie, elegancko, z polotem. 

 

Czyli nie zestaw do biura, nie na piwo, ale indywidualna, oficjalna elegancja. 

 

Sprawdzą się tutaj dobrze mikrowzory, bardziej dostojne barwy jak szary, bordo, niebieski, w ciekawą, lekko widoczną fakturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.