Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ guziki i tak muszą być odprute, radziłbym, aby je przy okazji wymienić. Kupić osobno ładne złote guziki z jakimś marynarskim motywem (np. Holland&Sherry model Admirals) i będzie Pan miał piękny, klasyczny blezer, z którego będzie Pan miał wiele pociechy, bo to bardzo uniwersalny element garderoby zarówno na bardziej formalne okazje (biała koszula, krawat stowarzyszeniowy, szare, wełniane spodnie), jak i na całkiem luzackie imprezy (koszula button-down bez krawata, chinos).

Marek Belka nawet składał przysięgę jako szef NBP w blezerze, ale to już taka raczej typowo nadwiślańska "elegancja", której bym się raczej wystrzegał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno się przyszywać męskie guziki. Mężczyźni wyruszali na długie wyprawy na polowania lub wojaczkę. Łatwo w takich sytuacjach może dość do oderwania guzika, a jego przyszycie w takich warunkach też sprawia problemy. Dlatego guziki męskie musiały być przyszyte wyjątkowo solidnie, na krzyż. Ta tradycja zachowała się do dziś.

Damskie guziki nie były narażone na takie przeciążenia, a igła i nitka były w domu zawsze pod ręką. Dlatego damskie guziki mają na ogół tylko dwie dziurki, to jest wystarczające, a jeśli nawet cztery, to guzik jest przyszyty równolegle.

Ten kto nosi marynarkę z guzikami przyszytymi równolegle, jest narażony na uśmieszki za plecami ze strony osób znających się na rzeczy ("ubiera się u damskiego krawca").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kto nosi marynarkę z guzikami przyszytymi równolegle, jest narażony na uśmieszki za plecami ze strony osób znających się na rzeczy ("ubiera się u damskiego krawca").

A jak ktoś się nie ubiera u krawca, to też będzie wyśmiewany?

Zdecydowana większość producentów RTW przyszywa guzki równolegle.

Swoją drogą chętnie zobaczyłbym doświadczenie w którym badamy wytrzymałość przyszycia guzika równolegle i na krzyż. Oczywiście zakładając, że używamy tej samej siły, tej samej nici, o tej samej długości i takiego samego guzika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my się znamy, albo dokładniej dążymy do tego by pogłębiać naszą wiedzę w dziedzinie klasycznej elegancji.

Jeśli jest tak jak pisze Adam Granville, to warto zrobić takie poprawki.

Pytanie, czy tak rzeczywiście jest? Ja takiej wiedzy nie posiadam. Jednak uważam, że warto by dyskusja dotyczyła własnie tego, a nie czy ktoś to zauważy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odwiedziłem TK Maxxx i wpadła mi w oko marynarka włoskiej firmy Paoloni. Jako, że mam duży problem ze znalezieniem dobrze dopasowanej marynarki, każda która nie leży jak worek jest dla mnie godna rozważenia. Co myślicie o tej marynarce? Najbardziej martwi mnie jej długość oraz wysokość górnego guzika.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.