Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, 

planuję zakup pierwszego poważniejszego garnituru, na bardziej oficjalne okazje. 
Mam 180 cm wzrostu, jestem dość szczupły 68kg, ponadto zależy mi na mocno dopasowanym wyglądzie.
Zastanawiam się nad dwoma garniturami o kroju Washington, wydaje mi się, że ten granatowy jest bardziej uniwersalny, ale nie jestem pewien, proszę o poradę w tej sprawie.
https://suitsupply.com/pl-pl/men/suits/garnitur-washington--granatowy/P6036.html
https://suitsupply.com/pl-pl/men/suits/garnitur-washington--niebieski/P6033.html

Czy mogę zaufać doradcy rozmiaru na stronie? Radzi 46 ale zastanawiam się nad porównaniem z 44. Czy może oba byłyby za małe - może ktoś z Was ma doświadczenie z podobnymi rozmiarami. 

Dodatkowo chciałbym kupić koszulę z Poszetki, ale tutaj już w ogóle nie wiem jaki rozmiar kupić. Wiem, że na stronie podane są wymiary, ale nie mam doświadczenie z "samo-mierzeniem" dlatego pozwoliłem sobie zapytać o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, c4rtel napisał:

Panowie, potrzebujemy pomocy, żeby na weselu nie wyglądać jak wąsaty wujek na weselu. Garnitur widoczny na zdjęciach, ciemny granat w "rudą(nie potrafię zakwalifikować tego koloru" kratę. Brązowy pasek wraz z monkami ze klamrami tego samego koloru.

Jaki dobrać kolor krawatu/muszki? 
PS. Biały koszula.

Wesele to okazja uroczysta i wieczorowa, zasady wymagają gładkiego, ciemnego garnituru (kratka odpada), białej koszuli i czarnych oksfordów. Jeśli nie masz innego garnituru, wybrałbym coś maksymalnie stosowanego, np ciemnogranatowy krawat pod kolor garnituru.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2020 o 21:38, mosze napisał:

Wesele to okazja uroczysta i wieczorowa, zasady wymagają gładkiego, ciemnego garnituru (kratka odpada), białej koszuli i czarnych oksfordów. Jeśli nie masz innego garnituru, wybrałbym coś maksymalnie stosowanego, np ciemnogranatowy krawat pod kolor garnituru.

Ciemny, jednolity garnitur na weselu nie jest wcale takim oczywistym wyborem - o ile nie jest się panem młodym. Jeżeli konwencja samego wesela jest nieco luźniejsza (a takie zdarzają się coraz częściej) to można zaszaleć ze wzorem :) 

W dniu 13.07.2020 o 18:23, c4rtel napisał:

Panowie, potrzebujemy pomocy, żeby na weselu nie wyglądać jak wąsaty wujek na weselu. Garnitur widoczny na zdjęciach, ciemny granat w "rudą(nie potrafię zakwalifikować tego koloru" kratę. Brązowy pasek wraz z monkami ze klamrami tego samego koloru.

Jaki dobrać kolor krawatu/muszki? 
PS. Biały koszula. 

Jak wspomniałem wyżej dużo zależy od konwencji samej uroczystości. Jeżeli jest to wesele w tradycyjnym wydaniu to poszedłbym za radą kolegi @mosze i założyłbym granatowy garnitur, białą koszulę i czarne oksfordy. Przy luźniejszej konwencji wesela można już zaszaleć przy czym polecam zastanowić się jak często będziesz miał okazję ten garnitur nosić. Jeżeli jest to zakup konkretnie pod wesele to myślę, że delikatna krata windowpane może być nieco bardziej bezpieczna i uniwersalna. No chyba, że ten garnitur już zakupiłeś :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, eye_lip napisał:

Skoro się pyta na TYM forum to znaczy że chciałby zachować jakieś zasady.

Dlatego chyba wszystko rozbija się o to w jakim stylu będzie wesele. Wiadomo, granatowy garnitur etc. zawsze się obroni. Z drugiej strony, jeżeli impreza będzie w stodole i wszystko odbywa się raczej na luzie, to czemu nie garnitur w kratkę? Raczej nie będzie to urągało powadze wydarzenia ;) Przy czym żeby była jasność granat tutaj też się obroni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eye_lip napisał:

Skoro się pyta na TYM forum to znaczy że chciałby zachować jakieś zasady.
 

@kacperro35, to jeszcze raz, 'drukowanymi':

Kolega pyta na forum o KME, a według KME poprawny jest ciemny jednolity garnitur (granat lub grafit) i czarne, klasyczne buty z zamkniętą przyszwą. Kropka. 

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koval napisał:

@kacperro35, to jeszcze raz, 'drukowanymi':

Kolega pyta na forum o KME, a według KME poprawny jest ciemny jednolity garnitur (granat lub grafit) i czarne, klasyczne buty z zamkniętą przyszwą. Kropka. 

Pewny wyjątek na pewno da się zrobić dla osób o wyższym podbiciu. Wg mnie czarne two-eyelet derby wypastowane na błysk też będą spoko. Czarne lotniki sam bym założył na własny ślub mimo, że niby są jakieś mniej oficjalne - who cares? Ma być czornym na glanc!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie warto traktować "wąsatych wujków" jako punktu odniesienia, bo ubrać się lepiej od osoby, która nie ma pojęcia o zasadach KME to naprawdę żadna sztuka. Warto ubrać się tak, żeby ubiór pasował do sytuacji i żeby za kilka lat nie patrzeć na swoje zdjęcia z zażenowaniem. Dodatkowe, fakultatywne wyzwanie, to nie ubrać się lepiej od Pana Młodego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2020 o 18:23, c4rtel napisał:

Panowie, potrzebujemy pomocy, żeby na weselu nie wyglądać jak wąsaty wujek na weselu. Garnitur widoczny na zdjęciach, ciemny granat w "rudą(nie potrafię zakwalifikować tego koloru" kratę. Brązowy pasek wraz z monkami ze klamrami tego samego koloru.

Więc masz odpowiedź powyżej @c4rtel :D 

Ps. Żeby nie wyglądać jak wąsaty wystarczy nie mieć wąsa i koszuli z krótkim rękawem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eye_lip napisał:

W bordowym i zielonym też, co nie znaczy że jest to odpowiedni strój na wieczorową uroczystość.

A co jest złego w takich garniturach? Przypominam, że rozmawiamy o polskim weselu, czyli imprezie towarzyskiej na której pije się wódkę i robi różne obciachowe zabawy. Chyba nie byliście dawno na polskim weselu. To nie jest opera czy filharmonia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pan Elegant napisał:

A co jest złego w takich garniturach? Przypominam, że rozmawiamy o polskim weselu, czyli imprezie towarzyskiej na której pije się wódkę i robi różne obciachowe zabawy. Chyba nie byliście dawno na polskim weselu. To nie jest opera czy filharmonia.

Myślę, że w postawie: to jest Polska/wesele na wsi, wiec można sobie odpuścić jest coś z gruntu nie w porządku.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w takich garniturach? Przypominam, że rozmawiamy o polskim weselu, czyli imprezie towarzyskiej na której pije się wódkę i robi różne obciachowe zabawy. Chyba nie byliście dawno na polskim weselu. To nie jest opera czy filharmonia.

To zależy, kto to wesele urządza i kogo zaprasza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem socjologiem, niemniej temat wesel zawsze mnie intrygował.

Przyjęło się że obowiązującą konwencją na weselu jest "bankiet high society" co jest, jakby nie patrzeć, sztuczne w społeczeństwie gdzie >90% ma pochodzenie chłopsko-robotnicze (bez urazy, sam się tu zaliczam). W skrajnych przypadkach przybiera to groteskowe formy jak nienagannie ubrani ludzie toczą jajka przez nogawki spodni, rozbijają tyłkami balony i tańczą do "majteczek w kropeczki". Ale nie mnie to oceniać.

Granatowy garnitur ma tą zaletę że nie sposób w nim źle wyglądać. Niezależnie od konwencji i tak dziś jak za 100 lat. Za 20 lat gdy będziemy oglądać zdjęcia z modnych dzisiaj wesel w stylu rustykalnej-boho-cyganerii, mężczyźni w granatowych gładkich garniturach będą wywoływać reakcję "ten jeden co wygląda dobrze". Może trochę staroświecka, ale zawsze dobrze.

  • Like 4
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.