Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie ciemne koszule ogólnie mijają się z celem - koszula powinna być jedną z jaśniejszych części ubioru. Na pewno za to nie polecam ciemnych koszul do zestawów wieczorowych.

Pozdrawiam, Dr

Często na filmach przeważnie młodzi choć nie tylko, noszą właśnie ciemne zestawienia.

W moim zestawieniu koszula jest najjaśniejsza. więc w czym tkwi problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Roetzla, to chciałbym tylko zauważyć, że fotografie w jego książce i komentarze do nich, pozostawiają wiele do życzenia. Widać na nich po prostu źle wykonane elementy, a Roetzel opisuje, jako pięknie zrobione ręczne szycie. Krzywo i nierówno wszyta kieszeń jako szczyt wysublimowanej estetyki to już było przegięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje xkoziol że nie odebrałeś Moich postów za aroganckie. Jeśli tak, to przepraszam Cię. Moim zamiarem było jedynie doprecyzowanie jak to jest z tymi ciemniejszymi koszulami. Zapewnię Cię że nie miałem zamiaru bronić moich zięć. Wspomnienie o filmach miało jedynie stwierdzenie faktu że widziałem takie połączenie. Nie była to żadna argumentacja z mojej strony ani chęć obrony. Raczej zwykła ciekawość którą zaspokoił Dr. Tym postem mam jedynie zamiar wyjaśnić moje intencje a nie ripostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wg mnie są dwa aspekty. Po pierwsze, elegancja - zestaw ciemna marynarka/jaśniejsze spodnie jest bardziej elegancki (marynarka dominuje, marynarkę "bardzie widać") i uniwersalny - nadaje się również na okazje wieczorowe.

Druga sprawa - proporcje - ciemne optycznie wyszczupla, jasne poszerza. Drobny facet, chcąc wyglądać na większego, powinien wybierać jaśniejsze marynarki; jeśli chodzi o "przykrycie" nadwagi, wtedy na odwrót.

Jest jeszcze jeden, trzeci aspekt - higieniczny :) Spodnie szybciej się brudzą, ale są tańsze i łatwiej (zwłaszcza w przypadku bawełny) je wyprać. Stąd lepiej "narażać" jasne spodnie, niż jasną marynarkę.

Mnie bardziej podobają się zestawy z ciemną marynarką, ale na odwrót też czasami próbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Odnośnie lakierków ze strony Bown's Bespoke, o której mówiłem w SDiAU (Staroświeckich Dodatkach i Antycznych Ubraniach ;) ):

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Lepiej nosić je ze skarpetkami czarnymi czy białymi? Oczywiście mówiąc o tych drugich mam na myśli nie sportowe, ale prawdziwe eleganckie. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kiedy cała przyszwa i okólnik są białe, dozwolone są obydwa kolory skarpet. W czasach kiedy jeszcze używało się getr, dużo osób kierowało się następującą zasadą:

patent spats (buty) - skarpety białe lub czarne

spats (getry) - skarpety czarne

Nie należy jednak mylić butów typu patent spats ze zwykłymi correspondent/two-tone oxfords. W przypadku tych drugich, założenie białych skarpet do innych zestawów niż nieformalne to mimo wszystko faux pas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do kwestii kolorystyki butów. Wkrótce powinny dojechać do mnie burgundowe Oxfordy NC. Z jakiego koloru spodniami można je nosić? Czy czarny pasek będzie do nich pasował?

EDIT

Zrobiłem sobie ten test na rozpoznawanie kolorów sprzed kilku stron, z wynikiem 83 (gdzie 0 - perfekcyjna rozpoznawalność) chyba się kwalifikuje na daltonistę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny pasek raczej nie będzie dobrym wyborem. Postawiłbym na ciemny brąz.

Zrobiłem sobie ten test na rozpoznawanie kolorów sprzed kilku stron, z wynikiem 83 (gdzie 0 - perfekcyjna rozpoznawalność) chyba się kwalifikuje na daltonistę. ;)

Test jest IMHO trochę mało wszechstronny. Inaczej może być z umiejętnością ułożenia kolejnych odcieni (tu wystarczy raczej wychwycić płynność przejść), inaczej zaś z ich rozpoznaniem, kiedy są izolowane. Mi w teście wyszło zero ( :roll: ), nazwać jednak potrafię może z dziesięć odcieni, a i to niekoniecznie poprawnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanabylem w weekend biale lekkie bawelniane spodnie i zamierzam je nosic do niebieskich lekkich zamszowych lace-ups. Ciekaw jestem czy do niebieskiego obuwia nalezy dopasowac niebieski pasek, czy tez w tym przypadku zasada buty-pasek schodzi nieco na drugi plan i mozna zastosowac pasek np. brazowy?

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do wiśniowych butów (powiedzmy, że chodzi o wiedenki) można nosić pasek w innym kolorze, np. czarnym? (zestaw garniturowy)

Nie, to jakiś sarkazm z Pana strony odnośnie wypowiedzi użytkownika dsc?

Ciekaw jestem czy do niebieskiego obuwia nalezy dopasowac niebieski pasek?...

Tak, nie będziesz miał trudności z kupnem zamszowego niebieskiego paska lub parciano-skórzanego. Chociaż zauważyłem że Włosi zaczęli łamać tą zasadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie,jako że niedługo wybieram się na obstalowanie swojego pierwszego garnituru bespoke, a że jestem niskiego wzrostu 165cm/proporcjonalna budowa ciała,czy radzicie uszyć garnitur typowo na 2 guziki czy też jednak na 2,5 guzika czyli jak preferuje Macaroni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,jako że niedługo wybieram się na obstalowanie swojego pierwszego garnituru bespoke, a że jestem niskiego wzrostu 165cm/proporcjonalna budowa ciała,czy radzicie uszyć garnitur typowo na 2 guziki czy też jednak na 2,5 guzika czyli jak preferuje Macaroni?

Uważam że na dwa guziki. Ale dobry krawiec wyda odpowiednią opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam kilka pytan odnosnie garnituru ktory wlasnie zakupilem w Royall Collection

Garnitur jest marki Oscar Jacobson

Jest to dopiero moj pierwszy garnitur od kilku lat i pierwszy ze tak powiem przemyslalny. ( dopiero sie ucze zagadnien z dziedziny elgancji:) ) Mysle ze ostatni z wieszaka. Nastepne bede juz chyba szyl, jednak teraz na szybko potrzebowalem cos kupic no i jednak cena na chwile obecna ma znaczenie.

Garnitur bede zanosil do poprawek - na pewno musze skrocic rekawy, troche dopasowac spodnie i zlikwidowac taka falde na karku pod kolnierzem ( mam nadzieje ze to bedzie mozliwe)

Garnitur ten kupilem pod wplywem chwili. Od jakiegos czasu przymierzam rozne marynarki i poniewaz jestem dosc nietypowej figury ( jestem dosc solidnie zbudowany w barkach i ramionach, mam brzuch) zadna nie lezala dobrze, ta pierwsza okazala sie dobra w barkach - jak sadze dzieki sportowej konstrukcji bez sztywnych barkow.

I wreszcie pytania:)

1 - z czym nosic taki garnitur? do jakiej koszuli, krawata? wkladac poszetke? jakie kolory? moze bez krawata?

2 - jakie buty beda najbardziej pasowaly? zupelnie nie mam pojecia

3 - Dopiero w domu wlasciwie zauwazylem ze ma on 3 guziki i doczytalem ze dla osob z brzuchem nie jest to najlepszy wybor. Czy da sie cos z tym zrobic? np zaprasowac wylogi aby siegaly do 2 guzika? - sorry jesli to lamerskie pytanie:) czy moze ta marynarka jest na 2,5 guzika? Jak to jest wazna sprawa? moze powinienem jeszcze ten garnitur oddac i szukac czegos innego?

4 - Pomimo tego ze garnitur jest letni czuje ze mocno sie w nim grzeje . Myslicie ze jest to kwestia materialu czy moze podszewki ktora jest nawet w rekawach (moze to normalne? nie wiem) Jesli to kwestia podszewki byc moze dobrym pomyslem jest jej wyprucie?

5 - i wreszcie czy nacie jakiegos krawca w Warszawie ktory moglby zrobic dla mnie te kilka poprawek? Nie chcialbym za to wydac wiecej niz za garnitur ( kosztowal w wyprzedazy 1400 zl) i jednoczesnie mysle ze do niedrogiego w sumie garnituru nie musze na razie brac super drogiego i znanego krawca.

z gory dzieki za pomoc

zdjecia w zalaczniku - przepraszam za slaba jakosc- robione komorka

pzdr

post-987-13658920418894_thumb.jpg

post-987-13658920419197_thumb.jpg

post-987-13658920419494_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.