Skocz do zawartości

Podkoszulki


kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Od jaskini ? Pod skórą z tygrysa szablozębnego? :)

 

Jako ocieplacz podkoszulek nie jest złym rozwiązaniem. Jednak jako izolacja przed zapoceniem koszuli w upały, niekoniecznie. 

 

Powiedzmy w okresie interbellum. Czemu jako izolacja jest zły? Plamy na koszuli to nic fajnego, a jeśli on w tym pomaga i nie rzuca się w oczy ani nie dokucza to nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jedziecie OFF-Top.

 

Pytanie pierwotne dotyczyło rodzaju podkoszulka i nie stawiało znaku zapytania w samej kwestii ich używania.
Jeśli ktoś z Szanownych kolegów nie nosi podkoszulka lub uważa, że jest zbędny... jest tyle innych wątków ;)

 

W przeciwnym razie wątek będzie spisany na straty tak jak dyskusje na temat:

Canon czy Nikon

Windows czy Linux

Zelować czy nie zelować

Izula czy Ka-bar

Manualna czy automatyczna

Kwarcowy czy mechaniczny

Przy zapalonym czy przy zgaszonym

...

 

Kolega chce tylko dobrać właściwy podkoszulek :)

 

 

________________
Aby nie być off-top:

 

Z uwagi na uwarunkowania zdrowotne wielokrotne próby noszenia samej koszuli (również zimą) kończyły się fiaskiem.

Do garnituru (czyli pod krawat) dobieram podkoszulki pod samą szyję. Z cieńkiej, jak najmniej rozciągającej się bawełny.

Do koszul button-down dobieram T-shirt V-neck aby nie wystawały spod kołnierza.

 

Zawsze dobieram koszule tak aby ewentualny podkoszulek nie prześwitywał.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden OFF- Top, ale w formie ciekawostki i rysu historycznego w jednym. Początek końca podkoszulki to rok 1934. Miał wtedy premierę film "Ich noce" Franka Capry, w którym w jednej ze scen Clark Gable zakłada koszulę na gołe ciało. Wcześniej takie coś nie było nawet do pomyślenia, a potem fabryki podkoszulek zaczęły plajtować. Jeszcze raz przepraszam za off - nie mogłem się powstrzymać :-P

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paparazzo - autor wątku postawił tezę, że podkoszulki dobrze odprowadzją wilgoć z ciała w upały. To pytanie w stylu jaki nieplamiący krawat można polecić. Wilgoć dobrze odprowadzają tkaniny z systemów odzieży termoaktywnej - jeśli koniecznym jest odzwiedzieć na tak postawione pytanie. Tu nie ma dyskusji "lubię/ nie lubię", a o technicznych możliwościach tkaniny co jest wymierne. Bawełniany podkoszulek nasiąka i jest długo mokry, a koszula jest tak samo długo mokra jak jej poprzednia warstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych sytuacjach podkoszulek jest dla mnie wybawieniem. Przez sport raczej się nie męczę, ale mam skopany system zarządzania temperaturą ciała ;) więc czasami jest niezbędny. Używam go gdy przedkładam prezencję (brak choćby mikro-plamki potu na koszuli) i odczucia psychiczne (wiedza, że praktycznie nie ma szans na plamkę potu  uspokaja) nad odczucia fizyczne (w podkoszulku chcąc nie chcąc jest sporo cieplej).

 

EDIT: Dobre recenzje zbierają ich wyroby.

https://sloanemen.com/

UsThem---jrg-edited.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wielu lat nie założyłem koszuli bez podkoszulka. W zimę dla ciepła i odprowadzania potu, w lato dla lepszego komfortu i braku plam na koszuli. 

Każdy z nas ma inną potliwość, ale też jest w stanie ją zmodyfikować przyzwyczajając organizm do odpowiedniej równowagi termicznej. Przez pierwsze parę założeń również dziwnie się z podkoszulkiem czułem, teraz czuję się źle z koszulą na gołe ciało. 

 

Co ważne, nigdy moje białe koszule nie zmieniły koloru na kołnierzu lub pod pachami (niektórzy narzekają na takie odbarwienia po jakimś czasie używania) 

 

Ale mówiąc o czymś konkretnym dla tych którzy chcą spróbować (linki znalezione na szybko w internecie by zobrazować poszczególne rodzaje) 

 

Na zimę polecam podkoszulek na ramionczka "pełny" z białej bawełny (białe rzeczy bawełniane znacząco dłużej bronią się przed "przepoceniem" - czyli stanem w którym są już tak zmaltretowane, że przy najmniejszej kropli potu wydzielają niemiły zapach): http://buciksklep.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_75292305c8a9e7cb47f150f638cea705.jpg

 

Na lato tzw. podkoszulek prążkowany, przewiewny, a jednocześnie dobrze wyłapuje pot: http://buciksklep.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_db92be67ae2b38c157109d6ad487248f.jpg

W Pepco można takie znaleźć z 100% bawełny za całe... 6zł 

 

Wyjątkiem jest tzw. tank-top który zakładam pod prześwitujące białe koszule: https://multistar.pl/upload/sklep/odziez/175_01-2.jpg

Inaczej mamy efekt na "Janusza": http://casualism.pl/wp-content/uploads/2014/08/UsThem-jrg-edited-1024x412.jpg

 

Podkoszulków z rękawami nie noszę bo znacząco zakłócają cyrkulację powietrza i ciągną koszule. Przynajmniej w moim odczuciu. 

 

Powtarzać o przewiewności poszczególnych warstw materiałów mi się nie chce - zainteresowanych zachęcam do znalezienia dość obszernego posta Visłava dotyczącego tematu przewiewności tkanin.  Jego test "oddychania" przez tkaninę stosuję po dziś dzień przy wyborze materiału na koszule / garnitur. 

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych sytuacjach podkoszulek jest dla mnie wybawieniem. Przez sport raczej się nie męczę, ale mam skopany system zarządzania temperaturą ciała ;) więc czasami jest niezbędny. Używam go gdy przedkładam prezencję (brak choćby mikro-plamki potu na koszuli) i odczucia psychiczne (wiedza, że praktycznie nie ma szans na plamkę potu  uspokaja) nad odczucia fizyczne (w podkoszulku chcąc nie chcąc jest sporo cieplej).

 

EDIT: Dobre recenzje zbierają ich wyroby.

https://sloanemen.com/

 

Dzięki, dostarczają do Polski? Ja mam bardzo jasną skórę, więc sand chyba,

a rozmiaru medium ani na sloanemen.com ani na amazon nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zechciałby Pan jednak może opisać na czym ten "test" polega, bo jestem ciekaw, a nie mogę znaleźć odpowiedniego postu Pana Visłava.

 

Ubiegnę: http://vslvstyle.blogspot.com/2011/05/tropik-czyli-coraz-cieplej.html

 

„Najprostsza metoda to przyłożyć usta do tkaniny i wciągnąć powietrze. Przy odczuwalnych oporach, źle to wróży na letnie upały. Najlepiej eksperymenty robić w przymierzalni. Zabawny to widok, gdy facet całuje marynarkę.”

 

 

M.

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, Panie Mateuszu.

 

Pozdrawiam

 

PS. Faktycznie, ciekawy sposób;)

 

Sprawdza się w 100 %. Sam tak testuje koszule na upały - te, które nie przejdą testu Vislava, nie nadają się na lato (IMO w ogóle się nie nadają, bo jak nie przepuszczają powietrza, to i w zimę człowiek się zapoci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Nie żebym kupował, po prostu obiło mi się o uszy. Prawie 400zł za t-shirt to jednak sporo. 

Kupuje plebejskie V-necki Big Star. Co prawda, zamiast elastanu i jedwabiu mają 5% poliestru, ale są całkiem komfortowe za jedyne 30zł. ;)

jeśli BigStar jest plebejski to jak nazwać podkoszulki z decathlonu, które są za 10zł i mają 100% bawełny (145g)? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli BigStar jest plebejski to jak nazwać podkoszulki z decathlonu, które są za 10zł i mają 100% bawełny (145g)? :D

 

Pod koszulę lubię elastyczne t-shirty, mocno przylegające do ciała, stąd wybór BigStar. Pokusiłem się kilka razy o zakup czegoś droższego, ale nie widzę uzasadnienia.

Gdybym jeszcze chodził w samych t-shirtach, to może... ale skoro noszę je tylko pod koszulą to wystarczy mi, że są dobre. 

 

Z drugiej strony… nie wyobrażam sobie noszenia koszuli na gołe ciało, wiec trochę ich przetestowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.