Skocz do zawartości

Podkoszulki


kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zakładacie białe podkoszulki lub t-shirty pod koszulę? Jeśli tak, to czy są producenci, których możecie polecić?

Ja od lat noszę tego typu bieliznę, żeby chronić koszule (i pośrednio marynarkę) przed zabrudzeniem. Głównym wrogiem jest oczywiście pot. W dzisiejszych przegrzanych biurach trudno się nie zgrzać, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie zdejmuje się marynarki. Przez kilka lat nosiłem t-shirty bawełniane, a od kilku miesięcy przerzuciłem się na bambusowe (z Allegro) i oceniam, że są lepsze. Ale apetyt rośnie w miare jedzenia - przeczytałem wczoraj (http://asuitablewardrobe.dynend.com/search?q=caribbean), że bodaj najlepszą na świecie bawełnianą bielizne robi szwajcarska firma Zimmerli. Czy ktoś z Was miał okazję nosić ich produkty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja noszę pod koszulą zawsze bezrękawniki bawełniane. Moim zdaniem pomimo dodatkowej warstwy ubrania, mniej się pocę niż bez nich, nawet w lato.

A zainteresowałeś mnie z tymi "bambusowymi" - mógłbyś opisać dokładnie o co chodzi i dlaczego lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu lepiej oddychają niż bawełniane, są też przyjemniejsze w dotyku.

Ja noszę pod koszulą zawsze bezrękawniki bawełniane. Moim zdaniem pomimo dodatkowej warstwy ubrania, mniej się pocę niż bez nich, nawet w lato.

A zainteresowałeś mnie z tymi "bambusowymi" - mógłbyś opisać dokładnie o co chodzi i dlaczego lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekurę pisma Polskiej Izby Odzieżowo-Tekstylenj na temat włókien bambusowych:

http://www.textiles.pl/g2/2010_01/731_fileot.pdf

W skrócie:

Takie włókno nie istnieje. Z bambusa produkuje się celulozę a z niej włókna wiskozowe. Tylko, że identyczną wiskozę można produkować np z drewna. Tak więc jest to jedynie "chłyt maketingowy".

Sam zakładam podkoszulek tylko jeśli nie zakładam krawatu i chcę aby wystawała pomiędzy kołnierzem a szyją z przodu - ze względów estetycznych.

A koszulę jak się zabrudzi piorę. Nigdy nie noszę jednej koszuli dwa dni pod rząd. Koszula jest bielizną, a czy ktoś zakłąda slipy pod bokserki, żeby ich nie zabrudzić? Zresztą nawet jeśli - jaki w tym jest sens skoro kołnierzyk i tak będzie ubrudzony? Za komuny nosiło się podkoszulki bo koszule były sztuczne, ale dziś uważam, że to bez sensu.

Poza tym podkoszulek to trochę jak rękawy marynarki sięgające połowy dłoni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwyt czy nie chwyt, używane przeze mnie bambusowe t-shirty i skarpetki sprawdzaja sie lepiej niz bawełniane. Prawdopodobnie t-shirty z bawełny wyższej jakości byłyby z kolei znacznie lepsze od bambusowych.

Co do zakladania podkoszulka/t-shirta. Jeżeli ktoś prawie w ogóle się nie poci, to noszenie koszuli bez bielizny pod spodem jest oczywiście narzucającym się rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku, podkoszulek lub t-shirt spełnia co najmniej trzy pożyteczne funkcje:

1) estetyczną - zatrzymując większość potu, zapobiega powstawaniu mokrych plam pod pachami; w upalne dni te plamy mogą być widoczne nie tylko na koszuli, ale nawet na marynarce

2) higieniczną - więkoszość potu jest zatrzymywana na podkoszulku, który jest prany po każdym użyciu; pot ma utrudnioną drogę do marynarki, która jest prana rzadko => gorsze warunki dla rozwoju bakterii na marynarce

3) ochronną - mniej potu i dezodorantu dociera do marynarki, a substancje w nich zawarte są szkodliwe dla wełny; dodatkowo, chroniona jest koszula - być może bawełnie nie szkodzą dezodoranty, ale pot szkodzi jej na pewno (po jakimś czasie materiał robi się sztywny, wręcz łamliwy, że już nie wspomnę o niespieralnych żółtych plamach)

I jeszcze jedno, gwoli wyjaśnienia, Krakus. Ja też codziennie zmieniam koszulę. Bieliznę również. Codziennie biore prysznic. I codziennie, a nawet dwa razy dziennie, myję zęby. I niezależnie od tego chwalę sobie noszenie t-shirtów pod koszulą. ;-)

Polecam lekurę pisma Polskiej Izby Odzieżowo-Tekstylenj na temat włókien bambusowych:

http://www.textiles.pl/g2/2010_01/731_fileot.pdf

W skrócie:

Takie włókno nie istnieje. Z bambusa produkuje się celulozę a z niej włókna wiskozowe. Tylko, że identyczną wiskozę można produkować np z drewna. Tak więc jest to jedynie "chłyt maketingowy".

Sam zakładam podkoszulek tylko jeśli nie zakładam krawatu i chcę aby wystawała pomiędzy kołnierzem a szyją z przodu - ze względów estetycznych.

A koszulę jak się zabrudzi piorę. Nigdy nie noszę jednej koszuli dwa dni pod rząd. Koszula jest bielizną, a czy ktoś zakłąda slipy pod bokserki, żeby ich nie zabrudzić? Zresztą nawet jeśli - jaki w tym jest sens skoro kołnierzyk i tak będzie ubrudzony? Za komuny nosiło się podkoszulki bo koszule były sztuczne, ale dziś uważam, że to bez sensu.

Poza tym podkoszulek to trochę jak rękawy marynarki sięgające połowy dłoni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle z tego co zauważyłem podkoszulek pod koszulą powoduje też, że mniej się pocę, może jakoś polepsza wentylację, albo reguluje lepiej przepływ ciepła? W każdym razie koszuli bez podkoszulka nie założę bo daje o wiele lepszy komfort w czasie dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja nosze praktycznie zawsze tzw. wifebeaters, czyli zwykłe podkoszulki na ramiączkach. T-shirt jest według mnie zbyt dużą ilością materiału, ale jesienią/zimą czemu nie, latem raczej odpada. Z jakiegoś powodu nie przepadam za noszeniem koszuli na gołe ciało, musze mieć jakiś bufor.

Biorąc pod uwagę jaką rolę ma pełnić podkoszulka (głównie wchłaniać pot, ewentualnie ogrzewać) myśle, że bawełna w zupełności się sprawdza. Ktoś może eksperymentował z podkoszulkami termicznymi (zgodze się, że trochę dziwne połączenie)?

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam produkty firmy Sunspel. Masowo kupuję ich T-shirty , oraz koszulki polo i jestem bardzo zadowolony.

Szamil, jak zamawiałeś w Sunspel? Kilka tygodni temu chciałem też dokonac u nich zakupu przez internet, ale zobaczyłem na ich www, że Polski (sic!) nie ma wśród krajów europejskich, do których dostarczają towar. Wysłałem im zapytanie w tej sprawie, ale nawet nie raczyli odpisac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam taki, fantastyczna jakość, świetnie przylega do ciała (i przez to nie odznacza się spod koszuli) w ogóle nie czuje się go na sobie

http://www.ralphlauren.com/product/inde ... age=family

zakładam, jak jest minus 10 stopni albo jeszcze zimniej, w pociągach Kolei Mazowieckich bywa różnie przy takiej pogodzie ;)

pomysł, aby podkoszulek służył jako bariera przeciw potowi ciekawy, ale pocę się, jak jest ponad 27 stopni i chyba mając na sobie jeszcze jedną warstwę chyba bym się ugotował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dan - nie ma najmniejszych problemów z zamówieniem i dostawą do Polski. Rejestrujesz się na stronie, a potem już tylko zamawiasz - nic więcej. Płatność kartą kredytową, przesyłka 8 funtów.

Dziwi mnie natomiast fakt, iż nikt z Sunspel nie odpisuje. Ja nigdy nie narzekałem na brak kontaktu, na maile zawsze odpowiadali najpóżniej następnego dnia.

Proponuję spróbować jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

A niby dlaczego nie można? Kwestia noszenia podkoszulków zależy raczej od osobistych preferencji. Ja ich w zasadzie nie używam poza wyjątkowymi sytuacjami kiedy wiem, że spędzę dłuższy okres czasu w zimnym otoczeniu. Koszule i tak przecież pierze się po jednym dniu noszenia, po co zwiększać niepotrzebnie koszty i jeszcze pogarszać sobie komfort termiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę związku. A jeżeli chodzi ci o plamy potu pod pachami to zawsze można wszyć potniki u pierwszej lepszej krawcowej.

Możesz dokładniej kolego rozwinąć myśl z tymi potnikami, na jakiej zasadzie to działa ? Bo nie ukrywam, że chętnie rozwiązałbym u siebie w ten sposób problem z plamami potu pod pachami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.