Skocz do zawartości

Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

http://turnbullandasser.eu/shirts-ties/ties/plain-ties/weave/herringbone-lace-twill/colour/black

Który krawat wybrać na żałobne uroczystości i dlaczego?

Jaka tkanina nadaję się najbardziej na czarny formalny garnitur dwurzędowy? Barathea czy Twill?

Lepiej łączyć faktury podobne do siebie, czy kontrastujące z sobą? Mam na myśli splot koszuli, garnituru i krawata.

Na pogrzeb oxfordy z kapką czy bez?

Czy czarny garnitur będzie się nadawał na wieczorowe wydarzenia, opera itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wszystkie się bardzo nadają, bo są dość matowe i dyskretne. Trzeci, chociaż bardzo ładny, będzie raczej najmniej odpowiedni przez wyraźny splot.

2. Twill, barathea będzie prawdopodobnie mocno połyskliwa  - w słońcu, czyli na pogrzebach np. to będzie źle wyglądać.

3. Ważne jest żeby były zbliżone gramaturowo. Poza tym masz raczej dowolność, chociaż imo to nie wygląda najlepiej kiedy krawat ma więcej połysku niż garnitur.

4. Na dzienne okazje teoretycznie odpowiedniejsze są te z nakładanym noskiem - faktycznie i takie, i takie się sprawdzą.

5. Tak, ale tu już raczej warto byłoby zmienić krawat na inny niż czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie.

Jak powinna być dopasowana kamizelka od garnituru? Czy powinna ściśle przylegać do ciała? Czy powinien być lekki zapas? Czy może powinno być dużo luzu?

Mam uszytą w Bytomiu i zastanawiam się czy nie oddać jej do taliowania gdyż jestem dość szczupły.

Postaram się wrzucić jutro jakieś zdjęcia jak uda mi się je wykonać a tymczasem proszę o szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie bardziej ogólne: jaki typ tkaniny uznać można za najlepszy (wiem, że to bardzo ogólne pojęcie, ale chodzi o trwałość i uniwersalność) w przypadku marynarek casualowych? Jaki na zimne miesiące, jaki na lato? Pytam zwłaszcza pod kątem mieszanych tkanin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sko

kamizelka powinna być dopasowana ale w taki sposób, że gdy w niej usiądziesz zachowując poprawną postawę nie spowodujesz kompletnego rozejścia się guzików.

Spoglądanie na różne stylizacje umieszczone w internecie może być bardzo mylące. Model w takiej kamizelce często nie jest w stanie usiąść.

W kamizelce jest jak w koszuli musi być luz na wdech i wydech ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, czy masz na myśli uniwersalny, jako pasuje do różnych stopni formalności, czy uniwersalny, jako do różnych rzeczy w obrębie garniturów i zestawów koordynowanych, czy głębszego jeszcze casualu. Do tego pierwszego poleciłbym homburga i do tego drugiego w zasadzie też, bo je kocham, ale poza tym, to fedorę. Fedorę z nieprzesadnie szerokim rondem, ani nie trilby. Jeśli chodzi o kolor, to szary, ewentualnie trochę mniej uniwersalnie czarny i brązowy (czarny przy kapeluszach sprawia mniej problemu niż przy większości elementów ubioru, myśl bardziej że to jak czarne buty, niż czarny garnitur). No i klasyką pozostaje bardzo ciemny granatowy homburg, ale znów może to moje osobiste preferencje przesłaniają mi trochę prawdę. No i uniwersalne, dopóki jest lato, zarówno jeśli chodzi o stroje trochę bardziej formalne, jak i te mniej, lub w ogóle, pozostają kanotiery albo panamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie bardziej ogólne: jaki typ tkaniny uznać można za najlepszy (wiem, że to bardzo ogólne pojęcie, ale chodzi o trwałość i uniwersalność) w przypadku marynarek casualowych? Jaki na zimne miesiące, jaki na lato? Pytam zwłaszcza pod kątem mieszanych tkanin.

 

Trwałość - bawełna

Uniwersalność - wełna. Casual to przede wszystkim wzór i faktura

Mieszanka wełny z bawełną - coś pomiędzy choć jeden z moich garniturów ma tendencje do "wyłażenia" wełny - drugi natomiast jej nie ma

Zima - lato to raczej wybór splotu i gramatury niż materiału. Jednak luźniejsze sploty wełny są dość mało trwałe tzn. mają tendencje do wyświecania, przecierania

Dość fajne są mieszanki lnu i wełny - mniej się gniota niż len i są trwalsze niż wełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Taljowanie jest tak proste, że dałbyś radę zrobić to samodzielnie-wystarczy chcieć. Sprawa wygląda tak samo w kwestii spodni.

Pozdrowienia!

Dzięki, jeszcze jedno pytanie:

czy wytaliowanie koszuli która jest też nieco (tylko kilka cm) za szeroka w klatce ma sens, w sensie czy nie będzie to wyglądać nieproporcjonalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "pierwsza lepsza" krawcowa/krawiec poradzi sobie z taliowaniem koszuli oraz skróceniem i zwężeniem spodni czy powinienem wybrać się do kogoś wyższej półki?

Ja nie darzyłbym tak dużym zaufaniem każdej, "pierwszej lepszej" krawcowej czy krawca. To fakt, że skrócenie i zwężenie spodni jest dość prostą czynnością ale brak kompetencji u rzemieślników bywa bardzo duży. Jeśli przywiązujesz dużą wagę do szczegółów i zależy Ci na tym żeby ostateczny efekt był nieskazitelny to dokonaj lepiej jakiejś selekcji. To nie musi być mistrz krawiecki z własną pracownią szyjącą bespoke ale ktoś kto nie obszyje Ci nogawek falą a takie coś widziałem pomijając przebijającą się nitkę przy wszytej przy nogawce taśmie przy spodniach od garnituru. Możesz dać coś starego na próbę żeby sprawdzić jak wyjdzie. Taliowanie koszuli wbrew pozorom nie jest aż tak bezproblemowe. Na koniec pamiętaj, że tzw. osiedlowym krawcom nie zawsze warto ufać jeśli chodzi o ich wyczucie proporcji. Lepiej samodzielnie zdecyduj jakich poprawek chcesz dokonać i skonfrontuj to z opinią wybranego rzemieślnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.