Skocz do zawartości

Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem na wiosnę/lato zamszowe chukka/desert boots Camel Active, kolor chyba taupe, bardzo jasny. Buty są na czubkach spatynowane, wyczesane w taki sposób, że czubki są nieco ciemniejsze. Czy można to usunąć, np. szczoteczką do zamszu? Czesanie częścią drucianą wydaje się pomagać, ale nie chcę przedobrzyć i uszkodzić skóry. Może można czymś "poszafirować"? A propos Saphir (lub. ew. konkurencji), czym najlepiej zabezpieczyć, aby zachowały jak najdłużej jasny kolor, nanoprotektorem?

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można to usunąć, np. szczoteczką do zamszu? Czesanie częścią drucianą wydaje się pomagać, ale nie chcę przedobrzyć i uszkodzić skóry. Może można czymś "poszafirować"? A propos Saphir (lub. ew. konkurencji), czym najlepiej zabezpieczyć, aby zachowały jak najdłużej jasny kolor, nanoprotektorem?

Dzięki.

Nie da rady tego usunąć, to trwały efekt.

Nanoprotektor lub inny bezbarwny:

http://www.multirenowacja.pl/basic-prot ... skory.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Trencz ma akcenty militarne, a mianowicie pagony, które służyły do noszenia pod nimi rękawic, czapki wojskowej i innego wyposażenia (...)

Proponuję zwrócić uwagę na to, że wyraz "pagony" jest rusycyzmem. Po polsku mówimy "naramienniki" (a dawniej z francuskiego "epolety")

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zwrócić uwagę na to, że wyraz "pagony" jest rusycyzmem. Po polsku mówimy "naramienniki" (a dawniej z francuskiego "epolety")

Pozdr,

wojvv

Skąd takie informacje? Jedyne miejsce, gdzie znalazłem, iż "pagon" jest niepoprawnym określeniem, to Wikipedia, i w owym haśle nie było źródła. Poza tym, co z tego, że to rusycyzm? Nawet jeśli, jest to zapożyczenie właściwe, a zapożyczeń właściwych w polszczyźnie mamy legion (komputer, serial, wiedźma, baca itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pagon" jest - generalnie biorąc - poprawnym określeniem, spotykanym w języku potocznym. Ponieważ jednak w tekście, o którym mowa, omawiałem specjalistyczne zagadnienia wojskowe, powinna mnie obowiązywać oficjalna, specjalistyczna terminologia. W przepisach ubiorczych WP mowa jest o "naramiennikach", a nie "pagonach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blezer to najczęściej w naszym rozumieniu marynarka klubowa - czyli jest granatowa i ma metalowe guziki. Natomiast odd jacket to jakakolwiek nieformalna marynarka, którą nosimy bez spodni w tym samym kolorze. Marynarka klubowa to także odd jacket - najbardziej formalna z jej odmian.

W języku angielskim niekiedy słowo "blazer" jest używane wymiennie z wyrażeniem "odd jacket", choć najczęściej oznacza ono marynarkę z metalowymi guzikami, niekoniecznie granatową.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje sie ktos moze czy mozliwe jest niewielkie poszerzenie klatki piersiowej w marynarce z wieszaka? czytalem w ksiazce 'Altering Men's Ready to Wear' autorstwa Mary Roehr, ze taki zabieg sie stosuje, ale niestety nie jest on zbyt dobrze opisany.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje sie ktos moze czy mozliwe jest niewielkie poszerzenie klatki piersiowej w marynarce z wieszaka? czytalem w ksiazce 'Altering Men's Ready to Wear' autorstwa Mary Roehr, ze taki zabieg sie stosuje, ale niestety nie jest on zbyt dobrze opisany.

Pozdrawiam,

dsc.

Ale jak to sobie wyobrażasz? Tzn. skąd bierze się dodatkowy materiał? Pytam autentycznie z ciekawości - sam miałbym takie dwie marynarki do lekkiego poszerzenia, ale dotąd myślałem że jest to technicznie niemożliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda z ksiazki to zwezenie klap (zaprasowanie dalej? ksiazka obrazuje jedynie wyprucie i przesuniecie szwa trzymajacego krawedz klapy), w przypadku szwow na bokach potrzebny jest chyba nadmiar materialu, ktorego raczej w RTW nie znajdziemy.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.