Jump to content
tiferet

Rękawiczki - dyskusje i porady

Recommended Posts

Chyba się facet wypalił, ale jak się go trochę "rozgrzeje" to zaczyna opowiadać z pasją. Każdemu trzeba dać szansę, gdyż niedługo znikną, a wtedy będziemy ganiać po rękawiczki "do Tchibo".

Niektorzy w epoce wolnego rynku powinni jednak zniknąć na zawsze, szczególnie Ci, którzy zapomnieli, że lata ich pańskiego zachowania w PRLu dawno temu minęły 

Tak, Velahrn, mnie raz wystarcza. I z zakupu irchowych również jestem zadowolony, mimo ze u Kowalskich.

Jest to w moim odczuciu bodaj najbardziej negatywnie nastawiony do świata rzemieślnik ever.

Niestety potwierdzam. :(

W Warszawie z tego co się orientuję, to są tylko 3 mistrzowskie warsztaty rzemieślnicze robiące rękawiczki: Jamroziński, Kowalski i Anna Serafińska-Szweryn.

Dzięki

W Warszawie jest 6 zakładów, Immune kiedys je spisał:

Pracownia U Kowalskich - Chmielna 10

Jan Koziarski - Ogrodowa 13/29

Maria Giedroyć - Śniadeckich 18/19

Anna Serafińska-Szweryn - Hoża 35

Czesław Jamroziński - Marszałkowska 83

Marian Bąkowski - Świętojańska 9

Mam doświadczenia z rękawiczkami u Kowalskich z Chmielnej (zaraz obok pracowni Januszkiewicza). Polecam ich wyroby lecz niechętnie szyją rękawiczki na miarę i na siłę usiłują wcisnąć klientom towar gotowy.

Niestety, nie sposób nie zgodzić się z opiniami nt. państwa Kowalskich  :(  Również odwiedli mnie od robienia na miarę twierdząc, że mam absolutnie typowy rozmiar dłoni. Kupione u nich rękawiczki bardzo prędko się rozciągnęły i nie trzymają się dłoni. Dodatkowo już 2 razy pękały mi szwy na kciukach, które mam grubsze niż ustawa przewiduje. Oczywiście zostały zszyte za darmo w zakładzie, ale właściciel miał minę, jakby chciał mnie pogonić, że głowę zawracam.

Rękawiczki u Jamrozińskiego świetne. A pan Czesław zdaje się, że ma podobną opinię o zakładzie z Chmielnej.

Obawiam się, że to problem wykonawców wielu rzemiosł. W zeszłym miesiącu poszedłem do innego szewca niż zwykle z uwagi na to, że mój miał urlop. Przyszedłem o godzinie ok. 17:40 i usłyszałem tylko „zamknięte” dobiegające z innego pomieszczenia - choć oczywiście zakład według tabliczki otwarty jest do godziny 18. Podziękowałem i wyszedłem. Historie z kaletnikami opisywałem przy okazji innego wątku, choć raczej jako opinie o „wytworach” - ale stosunek do klienta też pozostawia wiele do życzenia. Jeden z rzemieślników nawet nie raczył odpowiedzieć na „dzień dobry” - ba, nawet głowy nie podniósł. Po kilkunastu sekundach stania przy ladzie w końcu zobaczyłem jego znudzone oblicze i „słucham”.

Z robieniem rękawiczek na miarę to jednak się z Kowalskimi zgadzam. Jeśli masz typową rękę i chcesz kupić rękawiczki o typowym wzorze i wykończeniu to po co robić je na miarę jeśli dostaniesz dokładnie to samo co mają już gotowe. Ręce nie różnią się tak za bardzo i tylko w wyjątkowych przypadkach trzeba uciekać do szycia rękawiczek pod klienta. Mam jedną parę od Kowalskich i problem z rozciągnięciem też występuje, przy czym takie samo rozciągnięcie występuje też w rękawiczkach od Madovy z Florencji czy od Sermoneta z Rzymu. 

Dla mnie jest różnica, ale polega ona głównie na długości palców. Szczególnie ze cena gotowych jest praktycznie taka sama jak szytych, wiec skoro można mieć coś lepszego za te samą cenę to nie ma co się zastanawiać.

Widziałem te rękawiczki, IMHO w tej cenie są OK, ale może spróbuj Randers Handsker też z TkMaxx, nieco droższe ale lepsze.

Muszę się więc przejść i zerknąć, akurat tylko te mi się rzuciły w oczy, aczkolwiek mają rozmiar 10 i nie wiem czy nie są mi trochę za małe.

Powiedziałbym, że one pasują tylko (a przynajmniej przede wszystkim) do casualowego stroju. 

Czy pasują wyglądem - raczej tak, ale musi być faktycznie zimno, inaczej będzie Ci w nich gorąco. Chociaż ostatnio w Polsce już tyle śniegu, że dlaczego nie. Wg mnie wyglądają ciekawie. 

Właśnie o casualowy strój i większe mrozy mi chodziło. Czarne z Ochnika z wełnianą dzianiną starczą mi do paru stopni na minusie. Zmarzluch jestem. :)

Po wypraniu moje rękawiczki strasznie wymatowiały. Jak kogoś interesuje to  można je nabłyszczać talkiem po prostu lekko wcierając. Tak powiedział i pokazał mi Pan Jamroziński.

Po wypraniu moje rękawiczki strasznie wymatowiały. Jak kogoś interesuje to  można je nabłyszczać talkiem po prostu lekko wcierając. Tak powiedział i pokazał mi Pan Jamroziński.

Poczekaj, wyprałeś SKÓRZANE rękawiczki?

• Upvote 1

Przy okazji spaceru zaszedłem do zakładu p. Kowalskiego. Niestety frustracja tego rzemieślnika promieniuje od progu drzwi. Chciałem zamówić ciepłe futrzane rękawiczki. Usłyszałem, że:

- teraz nie sezon,.

- ma takie czarne to może pokazać, poprosiłem o pokazanie brązowych z wystawy ale się nie dało bo są "z wystawy",

- na moje pytanie o uszycie gdyż mam wąskie i długie dłonie, padła odpowiedź, że się nie opłaca, ale p. Kowalski nie sprecyzował komu,

- zalecił aby przyjść kiedyś, w przyszłości, to będzie miał takie na misiu - zapytałem co to jest ten "miś" bo zależy mi na naturalnych materiałach, ale usłyszałem że to taki normalny miś.

Naprawdę, mimo szczerych chęci nie wrócę tam. Aby nie skrzywdzić człowieka fałszywym osądem przyjmuję wersję, że trafiłem do zakładu zorientowanego na innych klientów, a ja muszę znaleźć inny zakład. I poważnie zastanawiam się co było wcześniej? Frustracja rzemieślnika powodująca odstraszanie klientów czy brak klientów powodujący frustrację?

• Upvote 2