Skocz do zawartości

Czyszczenie, pranie, prasowanie, mole, pielęgnacja, itd.


wx1440

Rekomendowane odpowiedzi

przymierzam sie do zakupu prasowalnicy parowej i chcialbym zapytac o Wasze doswiadczenia w tym temacie

1. czy powinna byc to taka wieksza, wydajna parownica typu:

http://allegro.pl/item1166154598_steamer_prasowacz_parowy_prasuj_para_na_wieszaku.html

czy mniejsza tez da rade:

http://cgi.ebay.pl/SF-435W-SF-Compact-Fabric-Steamer-Vornado-Air-/160464787963?cmd=ViewItem&pt=Small_Kitchen_Appliances_US&hash=item255c7259fb

http://cgi.ebay.pl/1050W-MULTI-PURPOS-POWER-HANDHELD-STEAM-CLEANER-STEAMER-/280539791828?cmd=ViewItem&pt=UK_HomeGarden_CLV_Cleaning_CA&hash=item41517981d4

2. czy w temacie prasowania para innych rzeczy niz garnitur (np. koszule/jeansy) po zakupie parownicy mozna rzeczywiscie zapomniec o zelazku, czy jest to tylko marketingowe haslo?

Chetnie uslysze o Waszych doswiadczeniach z prasowaniem para.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

link 1 i 2 które podajesz to fajne patenty ale:

link 1 - bardzo przydatny np. do prasowania sukni, ale kantu w spodniach tym nie zaprasujesz. Tak samo nie wyprasujesz kantu link 2.

Myślę że w zastosowaniu domowym wystarczające będzie coś w ten deseń + porządna deska do prasowania (z ażurowym spodem nie jakaś sklejka):

http://www.bankujesz-kupujesz.pl/katalo ... ing-gv5240

lub do kompletu z powyższym - jeżeli masz dużo miejsca w domu i lubisz większe wydatki to coś w tym stylu - stół z odsysaniem pary:

http://www.topmatex.pl/start/details/95 ... owalnicze/

pozdrawiam,

d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilkanaście dni na moim blogu pojawi się tamat przyjemnego prasowania w kontekście żelazek ze stacją parową, czyli urządzenia które zaproponował damiance.

Sama parownica nadaje się tak naprawdę do "przeprasowania" na szybko cienkich i delikatnych tkanin, które nie wymagają rozprasowania. Do prasowania marynarki będzie ok, ale już przy koszuli nie wyprasujesz tym mankietów czy kołnierzyka. To samo dotyczy innych ubrań z grubszych tkaninm np. wspomnianych jeansów.

Dobre żelazko ze stacją parową to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.

Wydawało mi się, że miałem całkiem dobre żelazko do momentu aż nie pożyczyłem z pracy właśnie żelazka ze stacją parową. Od tamtego momentu nie chciałem już wrócic do "starego" żelazka i kupiłem dla siebie identyczny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy żelazko ze stacją parową prasuje też w tradycyjny sposób, tzn. na sucho, gorącą stopą?

Gdzieś też przeczytałem, że do tego typu żelazka potrzeba deski z odsysaniem wilgoci? Czy to prawda? Czy czytający to forum użytkownicy tego typu żelazek korzystają ze "zwykłych desek". Czy wyprasowane parą ubranie jest wilgotne i wymaga suszenia? Czy zwykły wieszak wystarczy?

Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy żelazko ze stacją parową prasuje też w tradycyjny sposób, tzn. na sucho, gorącą stopą?

Gdzieś też przeczytałem, że do tego typu żelazka potrzeba deski z odsysaniem wilgoci? Czy to prawda? Czy czytający to forum użytkownicy tego typu żelazek korzystają ze "zwykłych desek". Czy wyprasowane parą ubranie jest wilgotne i wymaga suszenia? Czy zwykły wieszak wystarczy?

Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości.

witam,

Ad 1 - tak, można

Ad 2 - deska z odsysaniem wilgoci byłaby idealna, ale dla domowych zastosowań myślę, ze to zbędna inwestycja. Dobrą opcją może natomiast być przyzwoita deska zrobiona nie ze sklejki a z siatki metalowej - "oddycha" :) . Osobiście korzystam z "siatkowej" deski firmy Rorets (rorets.com.pl) i jestem zadowolony.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Damiance uważam, że do użytku domowego (1-1,5 godz prasowania) wystarczy deska z blatem wykonanym z ażurowej blachy/drutów. Oczywiście warto też mieć pod ręką ręczniki papierowe by co kilkanaście minut przetrzeć od spodu blat - skrapla się tam para i może kapać na podłogę.

Ubranie wyprasowane żelazkiem z generatorem pary jest suche i nie wymaga suszenia, można od razu chować do szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Gdzie znalazłeś pralnię która rozszywa krawat do prania?

(...) bo inaczej wyprodukujemy kantki na zgięciach

Na Żoliborzu :)

Dlatego właśnie prasuje się go rozszyty.

W takim razie dla uzupełnienia napisz może gdzie dokładnie, ile taka usługa kosztuje, jak prany jest krawat i jakie masz doświadczenia z jakością jej wykonywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Pewnie przegapiłem, ale szukałem trochę podobnego tematu i nie znalazłem.

Nie mam doświadczenia w czyszczeniu garniturów.

Szczerze powiedziawszy tylko raz zdecydowałem oddać się niektóre części formalnej garderoby do czyszczenia.

Jak uważacie:

- co jaki czas (jeśli garnitur się nie zabrudził) powinno oddać się go do czyszczenia?

Albo raczej: odświeżenia?

- jaki rodzaj czyszczenia wchodzi w grę? Czy funkcjonujące przy hipermarketach punkty

są godne zaufania? Kiedyś czyściłem w takim kilka jedwabnych krawatów - rezultaty były średniawe

I jeszcze moje (pewnie głupawe) pytanie specjalne:

- Czy jest jakaś szansa trochę zniwelować wyświecenia materiału poprzez jakiś zabieg czyszczący/odświeżający itp? Mam fajną marynarkę 90& wełna, 10% jedwab, ale świeci się (nie chodzi o świecenie się jedwabiu tylko w niektórych miejsach po prostu jest "wytarta).

Nie jest to przetarcie (zmiana grubości aż do dziur) ale raczej takie "wytarcie posuwiste" :) hmm

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wyświeceń się nie zlikwiduje.

Ja oddaję garnitury do czyszczenia tylko w razie plam- czyli wylania czegos na garnitur. Generalnie powinno się to robić jak najrzadziej. Do codziennej pielęgnacji wystarczy szczotkowanie, dobrym sposobem (na wygładzenie załamań) jest poweszenie garnituru w łazience w czasie kąpieli. Choodzi o to, żeby para zrobiła swoje.

Dotychczas czyściłem garnitur w punkcie w hipermarkecie i było ok, ale niedawno znalazłem starą pralnię bodaj na Wilczej, która istnieje od 70 lat i jest znana z profesjonalizmu i fachowej roboty przy delikatnych tkaninach.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to tylko moje doświadczenie, że pralnia chemiczna usuwa tylko widoczne zabrudzenia, a brud we włóknach pozostaje.

Garnitur odebrany z pralni jest czysty ale nie świeży. Ostatnio podjąłem ryzyko i wyprałem garnitur ręcznie, chociaż 2 tygodnie wcześniej był w pralni - woda była bardzo brudna, za brudna jak na 2 tygodnie tym bardziej, że nie chodziłem w nim codziennie.

Słyszałem już o takich sytuacjach z kocami i beretami.

Co o tym myślicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macaroni, jestem ciekawy czy zauważyłeś aby marynarka po którejś z kolei kąpieli parowej zmieniła swój kształt? Koledzy w wątku viewtopic.php?f=1&t=431&p=5120&hilit=k%C4%85piel+parowa#p5120 dyskutują na temat szkodliwości tej praktyki. Ja jednak nigdy nie zauważyłem aby miała ona jakikolwiek negatywny wpływ na stopień uformowania bryły i kroju marynarki. Dodam, że kąpiel parowa w moim wykonaniu trwa jedynie 20 minut, a stopień zaparowania pomieszczenia jest raczej umiarkowany (unikam wysokich temperatur).

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to tylko moje doświadczenie, że pralnia chemiczna usuwa tylko widoczne zabrudzenia, a brud we włóknach pozostaje.

Garnitur odebrany z pralni jest czysty ale nie świeży. Ostatnio podjąłem ryzyko i wyprałem garnitur ręcznie, chociaż 2 tygodnie wcześniej był w pralni - woda była bardzo brudna, za brudna jak na 2 tygodnie tym bardziej, że nie chodziłem w nim codziennie.

Słyszałem już o takich sytuacjach z kocami i beretami.

Co o tym myślicie

Opisz proszę efekt :)

z tego co wiem, największy problem to utrzymanie fasonu po praniu (wełna może się zbiec, poza tym niektórych części gotowej marynarki krawcy nie prasują uznając nawet samo ingerowanie żelazkiem jako niepożądane). Podobnie z jedwabiem, który aby się nie zbiegł powinien być zdekatyzowany przez przystąpieniem do cięcia materiału.

Zatem dobry krawiec powinien zdekatyzować zarówno wełnę jak o płótno, przed przystąpieniem do pracy.

Pytanie czy w fabryce materiał marynarki docelowo klejonej też jest w jakiś sposób dekatyzowany?

Odrębna kwestia to czy marynarka była na flizelinie? - warto byłoby zapytać eksperta; nawet przy flizelinie wysokiej jakości pozostaje pytanie o temperaturę jej prania i ewentualne kurczenie się w stosunku do wierzchniego materiału ... (?)

samo pranie wełny- są płyny do prania wełny; w temperaturze do 40"C, poprzez wyciskanie (a nie pocieranie, wykręcanie, czy pranie w pralce). Suszenie poprzez rozłożenie na płasko, na ręcznikach itp ułożonych na suszarce.

Kiedyś miałem wypraną w w/w sposób wełnianą kurtkę z Warmi z bardzo dobrymi efektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macaroni, jestem ciekawy czy zauważyłeś aby marynarka po którejś z kolei kąpieli parowej zmieniła swój kształt? Koledzy w wątku viewtopic.php?f=1&t=431&p=5120&hilit=k%C4%85piel+parowa#p5120 dyskutują na temat szkodliwości tej praktyki. Ja jednak nigdy nie zauważyłem aby miała ona jakikolwiek negatywny wpływ na stopień uformowania bryły i kroju marynarki. Dodam, że kąpiel parowa w moim wykonaniu trwa jedynie 20 minut, a stopień zaparowania pomieszczenia jest raczej umiarkowany (unikam wysokich temperatur).

Nie zauważyłem nic takiego, ale u mnie też kąpiel parowa jest krótka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Damian, z tego co wiem w dzisiejszych czasch wszystkie materiały są w fabrykach wstępnie kurczone. Dawniej rzeczywiście krwcy "prali" materiał przed skrojeniem. Piszę to w cudzysłowiu, bo pranie znaczyło włożenie materiału między dwa mokre koce. Miało to na celu skurczenie materiału i wyssanie z niego chemicznych pozostałości po obróbce w tkalni. W Londynie (pewnie w innych miastech też) istniały jeszcze w latach 50-60 tych wyspecjalizowane firmy robiące to na zlecenie krawców. O ile dobrze pamiętam, proces miał nazwę London Shrinking.

Współczesne materiały tego podobno nie potrzebują (tak twierdzą w Scabalu i tak mówiło mi kilku znajomych krawców). Rubinacci mówił mi, że u nich pierze się materiały cały czas. Nie doprecyzowałem jednak czy mówił o wszystkich materiałach czy tylko vintage.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Damian, z tego co wiem w dzisiejszych czasch wszystkie materiały są w fabrykach wstępnie kurczone. Dawniej rzeczywiście krwcy "prali" materiał przed skrojeniem. Piszę to w cudzysłowiu, bo pranie znaczyło włożenie materiału między dwa mokre koce. Miało to na celu skurczenie materiału i wyssanie z niego chemicznych pozostałości po obróbce w tkalni. W Londynie (pewnie w innych miastech też) istniały jeszcze w latach 50-60 tych wyspecjalizowane firmy robiące to na zlecenie krawców. O ile dobrze pamiętam, proces miał nazwę London Shrinking.

Współczesne materiały tego podobno nie potrzebują (tak twierdzą w Scabalu i tak mówiło mi kilku znajomych krawców). Rubinacci mówił mi, że u nich pierze się materiały cały czas. Nie doprecyzowałem jednak czy mówił o wszystkich materiałach czy tylko vintage.

tak,

najbliższy mi "krawiec" pracujący często na Scabalu też go nie dekatyzuje, bo go zna i nie ma tutaj niespodzianek. To co napisałem powyżej to ogólna teoria. Zasadniczo krawiec może zrobić próbę na nieznanym mu materiale i sprawdzić co się z nim dzieje.

pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.