Skocz do zawartości

Poprawna polszczyzna (w zakresie zainteresowań forum)


proceleusmatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Moje uszanowanie P.T. Forumowiczom!

 

Jako osoba, która łączy w sobie cechy zarówno purysty w kwestii ortografii i kultury wypowiedzi, jak i - z braku lepszego określenia - szaradzisty, który lubi bawić się językiem, adaptować i/lub wskrzeszać niezliczone archaizmy,regionalizmy i.t.p., a także etymologa, przy każdej nadarzającej się okazji wyłapuję i w miarę możliwości notuję wszelkie ciekawostki językowe, zarówno zasłyszane i przeczytane. Ponieważ chwilowo jestem na walizkach, nie jestem jeszcze w stanie podzielić się tymi "smaczkami", ale posyłam linki do artykułu napisanego przez pewnego purystę w roku 1912:

http://kwadryga.blox.pl/2010/03/Bledy-jezykowe-prasy-warszawskiej-1912.html

oraz nagrany monolog znanego międzywojennego komika, Ludwika Lawińskiego:

http://dloader.pl/plik/ludwik-lawinski-wiosna-monolog-z-teatru-femina-,281223.html

(dziwię się, że nikt tego monologu nie zamieścił na YouTube)

 

Życzę miłej zabawy!

 

Ziuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

(...) purysty w kwestii ortografii i kultury wypowiedzi, jak i - z braku lepszego określenia - szaradzisty, który lubi bawić się językiem, adaptować i/lub wskrzeszać (...)

Proszę nie traktować tego osobiście ale ilekroć widzę zapis "i/lub" uśmiecham się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z matematycznego punktu widzenia, napis "nietrzeźwym i nieletnim alkoholu nie sprzedajemy" daje każdemu nieletniemu furtkę w postaci upicia się - wtedy zakup jest możliwy. 

W monopolach jednak nie pracują umysły ścisłe i pijanej jak słup młodzieży sprzedawać alkoholu nie chcieli. 

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zając, masz całkowitą Rację.

 

W języku potocznym często używa się też, niestety, "przyszłem", "zdanżam", "włanczam" :D

Skoro jednak jest to wątek o poprawnej polszczyźnie pozwoliłem sobie zwrócić na ten drobiazg uwagę.

 

 

Przychylam się do opinii paparazzo. Zwrot "i/lub" to nowotwór językowy.

 

Z drugiej strony, język formalny rządzi się innymi prawami niż język naturalny. Spójnik "i" nie jest elementem słownika języka formalnego, jakim jest na przykład klasyczny rachunek zdań, który zdaje się pozostawać w tle naszej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Panowie!

Ten wątek istnieje już cztery lata.I co? Nic! W dalszym ciągu niektórzy Koledzy "ubierają" smokingi, buty, koszule etc.

Proponuję aby władze wyznaczyły paru moderatorów, którzy natychmiast będą takie i inne błędy wytykać. Na  pewnym  forum wprowadzono takie rozwiązanie,  z dobrym skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Wczoraj obejrzałem kilka filmików znanego polskiego blogera i muszę powiedzieć, że jestem zniesmaczony polszczyzną nie tylko jego, ale i jego gości. Z Polski wyjechałem pięć lat temu, wcześniej miałem styczność głównie z polszczyzną warszawską i szerzej: mazowiecką, więc może czegoś nie wiem, ale chyba w oficjalnej polszczyźnie nie zaginęły jeszcze nosówki?...

 

Ciomgle tylko słyszem jak oni robiom różne rzeczy a potem o tym opowiadajom przed kamerom.

 

Ścierpieć tego nie mogę, to potworne!

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, żeby tylko Blogerzy; wystarczy posłuchać magistrów i doktorów prawa wypowiadających się publicznie; choć nie  - to są 'politycy'... :oops:

Polemizowałbym. Sam jestem prawnikiem (prawnikiem-filologiem) i potwierdzam, że w tym zawodzie niejeden (w tym także z tych najbardziej wykształconych) nie umie się pięknie wysłowić. Ale ja niekoniecznie widzę coś w tym złego. Dla mnie idiolekt o takich cechach jak "asynchroniczna wymowa nosówek" (przepraszam, zapomniałem, jak to się fachowo nazywa; chodzi mi o mówienie om/on zamiast ą itd.) zdradze pochodzenie z niższych warstw społecznych. To, że są wywodzący się z nizin prawnicy, profesorowie, doktorzy, politycy, to chyba dobrze (a przynajmniej przez wieki ludzie o to walczyli). Niektórzy mogą z tego czynić atut czy manifest. Ale że ktoś niepotrafiący poprawnie się wysławiać stawia się w pozycji arbitra elegancji i autorytetu w dziedzinie dobrych manier, to niepokojące.

 

Bynajmniej (1) dla mnie ;)

 

(1) z tym "bynajmniej" to żart taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam postulat do szacownych moderatorow i admina. Czy nie sadzicie, ze na forum o szeroko pojetej elegancji warto by bylo zmienic jeden z watkow z "Co powiedziano w tematach..." na: "Co powiedziano na tematy nas interesujace"?

Nie ukrywam, ze ilekroc widze ten "walesizm", to mnie otrzasa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam postulat do szacownych moderatorow i admina. Czy nie sadzicie, ze na forum o szeroko pojetej elegancji warto by bylo zmienic jeden z watkow z "Co powiedziano w tematach..." na: "Co powiedziano na tematy nas interesujace"?

Nie ukrywam, ze ilekroc widze ten "walesizm", to mnie otrzasa..

Skoro już jesteśmy przy tytułach wątków, to w wielu z nich razi interpunkcja i niedbałość w jej stosowaniu. Chodzi zwłaszcza o wątki cieszące się największą popularnością, które są na forum w zasadzie od początku. Wygląda to po prostu źle i mało profesjonalnie. Brak spacji po przecinku, niepotrzebna spacja przed znakiem zapytania, czasami zupełny brak znaku interpunkcyjnego - to tylko kilka ogólnych przykładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mądry nie jestem, więc tłumaczę intuicyjnie: jest to forma nacechowana, jak "odprasowany", sugerująca w odróżnieniu od formy podstawowej większe przyłożenie się do czynności. Każda koszula jest uszyta, ale nie każda jest (dobrze) odszyta. Sam przed chwilą użyłem formy "odczyścić" w innym wątku:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym innym jest szyć, czym innym wyszywać. Odszyć ma się do szyć jak odciąć do cięcia. Z tym, że w tym przypadku odszyć można sobie rękaw od marynarki lub zapasowy guzik od koszuli. Oszyć koszulę oczywiście można jeśli np. uprzednio była przyszyta do spodni tworząc wyjściowy szybkoubieralny kombinezon.

Nacechowanie przez "OD" do mnie nie trafia. Czym innym jako czynność jest "p*dolić" a "odp*dolić"   :D

To jak próby przekonania, że "oglądnąć", "przeglądnąć" to nad wyraz właściwe formy a "przyszłem" jest całkowicie poprawne jeśli dotyczy niewielkich odległości :D

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nacechowanie przez "OD" do mnie nie trafia. Czym innym jako czynność jest "p*dolić" a "odp*dolić" :D

Nie można tak uogólniać, jakkolwiek dobrze przykład by się nie sprzedawał; język to twór dynamiczny, nie zerojedynkowy.

Reszty wypowiedzi nie rozumiem, więc się nie odniosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że logika, mimo że być może powinna, nie zawsze tu rządzi. Upitolić i wypitolić znaczą co innego, a upiec i wypiec - w pewnych sytuacjach - to samo. Mam wrażenie, że słownikowe znaczenie - wykończyć innym kawałkiem materiału, funkcjonuje obok obocznego - można odszyć coś z szablonu, z wykroju. Ja bym to traktował jako element żargonowy. Lekkoatleta powie, że nabiegał życiówkę, a językowy purysta na te słowa złapie się za głowę.

 

EDIT: Stonowałem odrobinę. ;-)

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Niech mi ktoś mądry wytłumaczy dlaczego koszule i inne elementy garderoby na forum czy u niektórych przedsiębiorców są "odszyte", a nie "uszyte"? SJP nie pomaga :? Czy po prostu odszyte są bardziej "ąę"?

Ja to się z kolei boję popularnego na forum słowa brogsy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.