Skocz do zawartości

Trzewiki Shell Cordovan - jakie wybrać?


Czarek

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Czarek napisał:

No dobrze, powiedzcie jeszcze proszę czy ktoś z Was zna zaufany sklep internetowy gdzie można kupić Aldeny lub AE ?

Jakbyś rozważał AE, to może najlepiej skontaktuj się ze sklepem w Krakowie. Właściciel, Pan Dan, na pewno Ci doradzi i pomoże w ewentualnym sprowadzeniu butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok… czyli da się kupić Aldeny także w Europie… nadal jednak skłaniam się ku Carminie… kopyte znacznie ładniejsze. But znacznie bardziej elegancki no i na dodatek podeszwa gumowa. Aldenów jakoś nie mogę sobie wyobrazić w połączeniu z garniturem a Carminy założyłbym i do garnituru i do jeansów. Co myślicie…. już tak czysto subiektywnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do garnituru, takiego "klasycznego", czyli formalnego, raczej nie. Dla mnie cordovan to buty do jeansów, chociaż opieram się na zdjęciach i relacjach, bo zamówienia swoich jeszcze nie dopiąłem. Ale z myślą o jeansach, co najwyżej spodniach flanelowych, je zamawiam.

I owszem, Carmina najładniejsza, jak już pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, R50 napisał:

Pewny na 100% nie jestem, ale czytałem kiedyś jakieś przedwojenne opowiadanie, w którym był pan "w butach z kurdybanu". Słowo to występuje również w polskim przekładzie książki Ellisa "American Psycho":

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurdyban
https://en.wikipedia.org/wiki/Cuir_de_Cordoue

Tyle, że kurdyban kurdybanowi nie równy - niby mają to samo pochodzenie, ale 2 różne znaczenia - pytanie czy akceptować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, swordfishtrombone napisał:

Znałem nazwę "kurdyban" i zawsze uważałem ją za żart. Całkiem udany, jak mi się wydawało :D

Kiedyś starałem się dotrzeć do tego co było pierwsze; cordovan, czy cordwainer :) dlatego prześledziłem też historię kurdybanów.

Użycie słowa kurdyban jako odpowiednika kordowanu jest dzisiaj raczej żartem. Kurdyban to nazwa bogato zdobionych skór, które w Europie były popularne w renesansie. To raczej skóry cielęce. Problem polega na tym, że nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta Kordoba, a starofrancuskie cordewan ( z Kordoby) dało też początek słowu cordwainer, czyli wytwórcy butów. Więc geneza podobna, ale znaczenie kompletnie różne.

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JD! napisał:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurdyban
https://en.wikipedia.org/wiki/Cuir_de_Cordoue

Tyle, że kurdyban kurdybanowi nie równy - niby mają to samo pochodzenie, ale 2 różne znaczenia - pytanie czy akceptować?

@JD! wikipedia nie można brać do końca jako rzetelne źródło. Artykuły zawierają czasami, choć rzadko ewidentnie błędne informacje, a porównując wpisy na dany temat w różnych językach można odkryć sprzeczności. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Czarek napisał:

Ojj, bardzo dobra oferta. Chyba się zdecyduję. Jesteście w stanie powiedzieć coś o tym kopycie i pomóc w doborze rozmiaru:

wymiary mojej stopy:

prawa: 290mm x 250mm (długość szerokość)

lewa:: 293 mm x 250mm 

 

Rozmiar: prawa stopa 10UK, lewa 10.5 UK. Decyzja należy do ciebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, zamówiłeś niepewnego Meermina z włoskiego kurdybanu, mając pod ręką buty w tej samej cenie u sprawdzonego polskiego dystrybutora Patine.pl, ze skórą z garbarni Horween, ze znacznymi możliwościami modyfikacji, pełną obsługą posprzedażową itp. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, R50 napisał:

Gratulacje, zamówiłeś niepewnego Meermina z włoskiego kurdybanu, mając pod ręką buty w tej samej cenie u sprawdzonego polskiego dystrybutora Patine.pl, ze skórą z garbarni Horween, ze znacznymi możliwościami modyfikacji, pełną obsługą posprzedażową itp. :) 

Cordovan od Meermina kilka osób na forum ma i chwali (co prawda chyba argentyński, włoskiego używają od niedawna). Nie przypominam sobie natomiast żadnych narzekań na cordowanowe Meerminy. Cordovan z Horween od sprawdzonego polskiego dystrybutora też kilka osób ma i część z nich nie jest w pełni usatysfakcjonowana. Szczególnie jeden kolega, który ma cordovanowe chukka, które (sądząc po zdjęciach oraz po tym co na ich temat słyszałem, nie widziałem "na żywo") są zrobione ze skóry drugiego gatunku. Nie jest to zresztą tylko problem polskiego dystrybutora. Tricker's nie robi butów z cordovanu z Horween, bo część z dostarczanych przez nich skór nie nadawała się do zrobienia butów pierwszej jakości (polecam link @swordfishtrombone z pierwszej strony tego tematu). Podejrzewam, że niestety hiszpanie z Y mieli trochę mniejsze standardy dotyczące kontroli jakości surowca...

W tym kontekście niepewność co do Meermina wydaje mi się mniejsza :) 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Whitesnake napisał:

Nie lubię kordowanu, ale najlepszej jakości mam właśnie z Meermina. Można brodzić w kałużach bez żadnych konsekwencji.

@Czarek całkiem ładne buty na zdjęciu. Jak je dostaniesz, to zrób taki test kałużowy, Dowiemy się, czy się u Meermina coś zmieniło. :-D

@Whitesnake czy mógłbyś tak w skrócie napisać, co najbardziej wpływa na Twoją niechęć do cordovanu? Optyka? Komfort?  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dalej kłopot z rozmiarem….

Meermin przesłało mi takie rozmiarówki:

RUI
L 314 mm shoe outsole   9.5UK
W 110 mm shoe outsole 9.5UK
L 296 mm last insole       9.5UK
W 105 mm last insole     9.5UK
Foot 27.4 cm                   9.5UK

L 318 mm shoe outsole    10UK
W 111 mm shoe outsole   10UK
L 296 mm last insole         10UK
W 106 mm last insole        10UK
Foot  27.8 cm                    10UK

L 326mm shoe outsole        11UK
W 113 mm shoe outsole     11UK
L  304mm  last insole          11UK
W 108 mm last insole          11UK
Foot 28.6 cm                        11UK

L 330mm shoe outsole        11.5UK
W 114mm shoe outsole       11.5UK
L 308mm last insole             11.5UK
W 109mm last insole            11.5UK
Foot 30 cm                           11.5UK

Nie trzyma się to dla mnie kupy… dla przykładu:

RUI
L 314 mm shoe outsole   9.5UK
L 296 mm last insole       9.5UK

L 318 mm shoe outsole    10UK
L 296 mm last insole         10UK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Midlife-Crisis napisał:

 

@Whitesnake czy mógłbyś tak w skrócie napisać, co najbardziej wpływa na Twoją niechęć do cordovanu? Optyka? Komfort?  ?

Daje się pięknie wybłyszczyć, ale też bardzo łatwo matowieje pod wpływem wilgoci. Wyjściu w butach z kordowanu zawsze towarzyszy dreszczyk emocji, czy uda się dojść na miejsce w czystych butach? W warunkach polowych, nie daje się szybko doprowadzić do dobrego stanu bo musi wyschnąć. 

Piszę o kordowanie wysokiej jakości, bo marny po zmoczeniu potrafi wyglądać bardzo brzydko i to zmiany w dużej mierze nieodwracalne. Najładniej wygląda latem kiedy nie ma zagrożenia, ale niestety jest gruby i ciężki więc nie daje się wtedy nosić. 

Ma z pewnością wiele zalet, więc rozumiem kult kordowanu. Jest mocny, niezniszczalny, nieprzemakalny, ale... to zalety dla zarządcy majątku w 20-eciu międzywojennym. We współczesnym mieście nie ma szans się popisać, a wady pozostają.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.