Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Panowie, proszę o poradę. Kupiłem w demobilu taki oto płaszcz sukienny wojsk lotniczych. Oczywiście chcę go pozbawić elementów wojskowych i przerobić na płaszcz "cywilny". Na pewno do odstrzału pójdą guziki z orzełkiem (i to na dodatek bez korony 😉). Zastanawiam się jakie guziki najlepiej by tu pasowały? Na stopce metalowe (np. barwy stary mosiądz, srebro może złoto) czy też z dziurkami np. z rogu bawolego lub też orzecha corozo (np. brązowe)? Kompletnie nie mam pomysłu... 🤔

płaszcz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Awopiotr @ciasteczkowy sam niestety nie wpadłem na pomysł z tym płaszczem - inspiracją były właśnie dla mnie te dwa blogi ;) Szymon użył guzików metalowych na stopce (w mojej ocenie mogłyby być większe), natomiast Łukasz użył guzików z dziurkami (ciemny granat lub brąz). Ja natomiast jestem ciekawy Waszej opinii. Co Wy byście wybrali do tego typu płaszcza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tommaso napisał:

Co Wy byście wybrali do tego typu płaszcza? 

Osobiście uważam, że lepiej wyglądają guziki metalowe. Przy czym dużo zależy od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Metalowe guziki w pewien sposób podtrzymują militarny charakter płaszcza, a zwykłe (np. rogowe) sprawiają, że wyglada bardziej „normalnie”, jak zwykły (klasyczny) płaszcz.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2020 o 19:39, Tommaso napisał:

Dzięki za merytoryczny komentarz 👍

Cóż.. to miał być niewinny żart.

A tak na serio - każdy dwurzędowy płaszcz, bez jakichś dizajnerskich udziwnień, ma spory potencjał.

Jeśli chodzi o guziki, to nie mam wyobraźni, przymierzyłbym poszczególne opcje i wtedy zdecydował. Ewentualnie pobawiłbym się w programie graficznym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Awopiotr @kamizelka dochodzę właśnie do tego samego przekonania - metalowe guziki (tak jak w przypadku Szymona Jazeiorko) podtrzymają "militarny" charakter tego płaszcza. Granatowe lub brązowe guziki z dziurkami - nadadzą mu bardziej cywilnego charakteru (płaszcz Łukasza Kielbana). Niemniej czyż ulstery nie mają właśnie nawiązywać i kojarzyć się z garderobą stricte militarną? Myślę, że poniekąd tak. Ale to już rozważanie bardziej natury filozoficznej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jakub.B

Garnitury w prążek (a szczególnie przy dwóch rzędach i tak wyraźnym wzorze) raczej średnio wyglądają po rozkompletowaniu.

Co do samych kieszeni to dla wielu osób będzie to zgrzyt, bo w typowym power suit raczej występują kieszenie cięte. Nakładane ogólnie są teraz popularne i moim zdaniem stanowią element trendu na szeroko pojęty smart-casual (jest to bardzo dobrze widoczne przy porównaniu poszczególnych kolecji SS). Mi osobiście nie przeszkadza taki wybór (doceniam również walory praktyczne nakładanych kieszeni), ale uważam, że sam powinieneś ocenić czy Tobie to odpowiada ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś walory praktyczne nakładanych kieszeni? Ja używam tylko wewnętrznych kieszeni. 

Zastanawiam się właśnie nad tym garniturem, bo z jednej strony nakładane kieszenie, a z drugiej nie potrzebuje klasycznego power suit, więc może coś bardziej casualowego byłoby lepsze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Power suit wygląda bardzo dostojnie, ale pod 2 warunkami:

1. Reprezentujesz zawód/ sprawujesz funkcje, w której garnitur biznesowy podkreśla Twoją pozycję/stanowisko,

2. Spełnia wszystkie warunki klasycznego garnituru biznesowego - nakładane kieszenie nie należą do nich.

Jeśli więc w swoim miejscu pracy (rozumianym potocznie, czyli w firmie jakiej pracujesz, a nie fizycznym miejscu - to istotne z punktu widzenia home office) nie masz nad sobą już żadnego zwierzchnika (jesteś najwyżej w hierarchii firmy), to moim zdaniem klasyczny power suit wygląda b. dobrze.

To oczywiście nie znaczy, że nie spełnienie warunków pkt 1 i 2 uniemożliwia noszenie go. Wszystko można nosić, a na każde odstępstwo znajdą się amatorzy pochlebstw. Pytanie, czy na tym nam zależy. Susu wystawiło w outlecie mnóstwo tych garniturów, a dodatkowo wiele z nich w konstrukcji full canvas w atrakcyjnej cenie. To też daje do myślenia: na ile praktyczny jest tego typu garnitur?

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można  Ja rąk raczej nie trzymam, ale jakieś drobne rzeczy typu cardholder, kluczyki do auta itp. już się zdarza.

Moim zdaniem jeżeli używamy bocznych kieszeni marynarki do noszenia różnych drobiazgów, to odznaczają się one bardziej właśnie w kieszeniach nakładanych, a nie ciętych. Tak, że ich walory praktyczne są według mnie dyskusyjne. No chyba, że mówimy o łatwości wrzucania do nich rzeczy.
  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jakub.B

Moim zdaniem do takiej marynarki cieżko jest dobrać pasujące spodnie, a sam wzór w prążek niezbyt zgrywa się z gładkimi tkaninami albo innymi wzorami. 

@pablocito

Chodziło mi właśnie o łatwość wkładania i wyjmowania ;) W tych kieszeniach raczej nie trzymam rzeczy dłużej. 

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.