Skocz do zawartości

Zapachy


Arkadyjczyk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

W jednym ze swoich pierwszych postów na forum, pytałem Was o zapachy Lorenzo Villoresiego, którego przedstawiono w Gentlemanie Roetzela. Wtedy planowałem zahaczyć o pracownię nosa, przy okazji wakacji we Włoszech. Niestety napięty harmonogram nie pozwolił mi na to, czego do dziś żałuję. 

Minęły od tamtego czasu ponad trzy lata, a ja miałem okazję poznać dobrze warsztat Villoresiego poprzez próbki. Szybko przekonałem się, że twórczość tego perfumiarza ma unikalny charakter, który w miarę dalszego zagłębiania się w zapachy, coraz bardziej doceniałem. Wszystkie kompozycje, które poznałem mocno nawiązywały do natury - uwydatnione i podane w bardzo "autentyczny" sposób zapachy kwiatów, ziół i przypraw. Kompozycje są złożone, ale całościowo potrafią zbudować bardzo przyjemny obraz. Przywołują mi na myśl różne zakątki Włoch, na czele z zieloną i słoneczną Toskanią.  

Dziś chciałem zaprezentować Wam jedną z kompozycji Lorenzo Villoresiego, która przy okazji rozwiązała mój problem z poszukiwaniem zapachu na lato. Potraktujcie tą krótką recenzję, jako zachętę do zapoznania się z twórczością tego nosa. ;) 

2016-08-25 12.07.58.jpg

Theseus idealnie wkomponowuje się w warsztat twórcy. Jest blisko związany z pozostałymi kompozycjami Villoresiego, jednak zachowuje swój własny charakter. Jest dość sympatycznym zapachem - delikatnie słodki w akordzie wysokim i średnim, z przebijającą się szałwią i pokrzywą (ziołowe akcenty to nieodłączny element warsztatu twórcy). W miarę upływu czasu ta nienachalna słodycz staje się bardziej ziołowa, a w końcu nabiera delikatnie kwaśnego charakteru wetywerii. Nie jest to jednak typowo kwaśna wetyweria (taką ostatnio spotkałem w Encre Noire Lalique i mnie odrzuciła). Tutaj jest zdecydowanie wytrawna i świeża, ale trzyma się na wodzy i współgra z piżmem i paczulą. To czyni go wyjątkowo eleganckim, a jednocześnie świeżym i "powszednim". Z pewnością bliżej mu do Jepa Gambardelli spacerującego w lnianym garniturze od Attoliniego przez uliczki Rzymu, niż do brytyjskiego arystokraty, który właśnie wyszedł z jednej z pracowni przy Savile Row w swoim szarym, flanelowym garniturze. 

Na lato to imho idealna kompozycja dla osób, które nie lubią zbyt słodkich i banalnych zapachów, liczą na świeży i zielony akcent oraz spójną "grę" poszczególnych akordów. 

 

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytanie odrobinę związane z tematem ale nie do końca, skierowane do kolegów mieszkających albo bywających często we Włoszech. Dotyczące perfum D&G pour homme.

Ostatnio wyczytałem na jakimś blogu, że we Włoszech można kupić te perfumy z przed reformulacji- ich butelka różni się od tych dostępnych w Polsce, że nazwa perfum jest umieszczona na naklejce, a nie nadrukowana na butelkę, a korek jest czarny a nie granatowy (butelka jak na poniższym zdjęciu)

 

 

Właśnie kończy mi się ten zapach, a pod koniec miesiąca wybieram się do Rzymu. Jeśli to co wyczytałem jest prawdą, i ten zapach w pierwotnej wersji jest tam wciąż dostępny, to wstrzymam się z zakupem.

Z góry dziękuję za pomoc

Dolce-Gabbana-By-Dolce-Gabbana.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michal. napisał:

Musiałbyś szukać wersji od Euroitalia, ale to są starsze wypusty, ewentualnie Made in Germany, a wystrzegać się wyprodukowanych w UK, a one są najświeższe. Tak więc, ktoś musiałby sprawdzić na miejscu, czy gdzieś są, choć pewnie w perfumeriach sieciowych nie liczyłbym na to, że trzymają flakony po 10 lat.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobry zapach, chociaż za najlepszego Isseya uważam L'Eau Bleue. 

Najlepiej poszukaj na A. próbki. Z przesyłką będzie pewnie poniżej 10 zł i przetestuj. Będziesz mógł też ocenić trwałość i projekcję.

Najlepiej poszukaj próbek obu. :-D

 

Lekki, ale z charakterem. Trudno mi sobie przypomnieć coś co pachnie podobnie. Podoba się otoczeniu, odbiór jest dość łatwy. Dodatkowo jego popularność przemija, dla mnie to spora zaleta. Trudno się przyczepić, bo to kawał dobrego rzemiosła.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, heidegger napisał:

To jest bardzo dobry zapach, chociaż za najlepszego Isseya uważam L'Eau Bleue. 

Najlepiej poszukaj na A. próbki. Z przesyłką będzie pewnie poniżej 10 zł i przetestuj. Będziesz mógł też ocenić trwałość i projekcję.

Najlepiej poszukaj próbek obu. :-D

 

Lekki, ale z charakterem. Trudno mi sobie przypomnieć coś co pachnie podobnie. Podoba się otoczeniu, odbiór jest dość łatwy. Dodatkowo jego popularność przemija, dla mnie to spora zaleta. Trudno się przyczepić, bo to kawał dobrego rzemiosła.

Wziąłem 2 próbki póki co i wezmę ten lepszy dam znać jak to wygląda w mojej ocenie :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziekuje za odpowiedzi. Musa, byłeś tak dowcipny, że nie zrozumiałem o co w twojej wypowiedzi chodziło. Trudno.

Co do EN, wersji sport nie znam niestety. Wybiorę sie jutro do perfumerii by rozeznać sie w różnicy, miedzy tymi zapachami. Co do Terre- możesz mieć trochę racji, chociaż to jednak nie to samo. 

Chyba bliżej "świeżości" o której mówiłem jest Ford, niż- znakomity skądinąd- Creed. Dzięki za sugestię : ) 

Wspomnianego Penhaligon's Bayolea nigdy nie miałem przyjemności wąchać. Przy najbliższej okazji spróbuję i podzielę sie wrażeniami : ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, matbla napisał:

Dziekuje za odpowiedzi. Musa, byłeś tak dowcipny, że nie zrozumiałem o co w twojej wypowiedzi chodziło. Trudno.

@matbla, nie śmiałem się z Ciebie, jeżeli tak to zabrzmiało i tak to odebrałeś, to bardzo Cię przepraszam. Po prostu skojarzyłem sobie (w kontekście Twojego pytania o to, czy te perfumy "pasują" dla ludzi w młodym wieku - tutaj akurat uważam, że wiek nie ma znaczenia, tylko istotne jest to, czy Ci się zapach podoba czy nie), że moje pięcioletnie pachole, które lubi się psikać czasem moimi zapachami (a właściwie spryskiwać nimi swoje ubrania;-)) najczęściej sięga właśnie po Encre noire - dlatego muszę sprawdzić, czy mu się zapach po prostu tak wybitnie podoba, czy to może kształt butelki albo jeszcze coś innego?

Przy okazji, z vetiverów jakoś lekko kojarzy mi się Red vetiver od Montale.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kilka lat temu zaintrygowała mnie Wazamba i był to jeden z lepszych zakupów - zaliczam go do zbioru ulubionych zapachów, niestety jadę już na rezerwie :(

 

Bardzo ciekawy, nieszablonowy orientalno-drzewny zapach Parfum D'Empire. Idealny na jesień. Nazwa od afrykańskiego instrumentu, ale mi ten zapach kojarzy się bardziej z Azją. Jak dla mnie idealne umiejscowienie zapachu to XIV wieczne imperium Tamerlana. Myślę, że składniki tego zapachu (kadzidło, cyprys, sandałowiec, lukrecja, mirra, jodła balsamiczna, jabłko, opoponaks, ambra, czystek) mogły być tam dostępne bo imperium przyciągało wszystko to co ówcześni kupcy mogli zaoferować.

Jest to zapach trwały, nie przytłacza kadzidłem (atakuje tylko na początku a później jest delikatne) zdominowanym wyraźnie przez jodłę w otoczeniu słodkiego jabłka - nie spotkałem jak na razie podobnego do Wazamby zapachu. Może się podobać również kobietom.

Nos: Marc-Antonio Corticchiato, twórca innego mojego "must have" - Cuir Ottoman - do opisania w przyszłości

 

 

  

wazamba.JPG

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.