Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Ciutek napisał:

Jako, że to pierwszy mój post na tym forum chciałbym się przywitać. Ostatnio zastanawiam się nad zakupem pierwszego kapelusza, szukam czegoś bardzo uniwersalnego i jako, że jeszcze uczę się i budżetu nie mam zbyt wielkiego szukam nie drogiego kapelusza. Jak na razie jedyna moja styczność z kapeluszami to stary, trochę za mały kapelusz skautowski. Jak na razie znalazłem taką Fedorę
https://hatroom.pl/pl/kapelusze-mskie/kapelusze-jaxon-ford-fedora-brzowy/?option=4898&gclid=EAIaIQobChMIt6jx4vTW6AIVBKoYCh0jQgwQEAQYAyABEgIuivD_BwE
Czy jest to dobry wybór? Traktuje kapelusz jako rzecz użytkowa i chciałbym nosić go na co dzień. Miał ktoś z was doczynienia ze sklepem z linku?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
 

W tej cenie zdecydowanie lepszym wyborem będzie Dagmar z Polkapu:

https://sklep.polkap.pl/kategoria/meskie/dagmarclassic

https://sklep.polkap.pl/kategoria/meskie/dagmarcasual

Ewentualnie Duplex:

https://sklep.polkap.pl/kategoria/meskie/kapelusz-duplex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ten Dagmar Casual chyba by mi podpasował. Niestety najprawdopodobniej będę musiał zamawiać przez internet. Czy rozmiary kapelusza mają odzwierciedlenie w rozmiarach czapek? Wiem, że czapki o obwodzie 59cm idealnie mi pasują z lekkim luzem.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ciutek napisał:

O ten Dagmar Casual chyba by mi podpasował. Niestety najprawdopodobniej będę musiał zamawiać przez internet. Czy rozmiary kapelusza mają odzwierciedlenie w rozmiarach czapek? Wiem, że czapki o obwodzie 59cm idealnie mi pasują z lekkim luzem.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
 

Posiadam dwa kaszkiety Stetson Hatteras - rozmiar 59 (pierwszy wełna, drugi jedwab), natomiast kapelusze Mayser typu Traveller pierwszy wełniany - rozmiar 57, drugi Panama 58, z kolei kaszkiet Rambler od Sterkowskiego w rozmiarze 58 okazał się sporo przyciasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Grafa napisał:

@Ciutek, również polecam dagmar z polkapu. Szczegóły, w tym rozmiar, możesz ustalić przez telefon.

Jak kolega sugeruje, najlepiej tam zadzwonić. Pamiętaj aby obwód głowy zmierzyć 1cm ponad uszami aby kapelusz leżał prawidłowo  

sizing-1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Od jakiegoś czasu rozglądam się za kapeluszem Panama na lato. Gdzie najlepiej kupić takie nakrycie głowy ? Rozstrzał cenowy jest kosmiczny, cholera wie czym one się różnią, wszystkie wykonane ręcznie w Ekwadorze... kupowaliście tego typu kapelusz i możecie polecić jakiś sklep? Czy to prawda, że z czasem kapelusz „wysycha” i nie można go zrolować bo się „łamie”. Na co zwracać uwagę przy zakupie takiego kapelusza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym rolowaniem to chodziło mi o to, że materiał z którego wykonany jest kapelusz z czasem zmienia swoje właściwości na gorsze... Przeczytałem ten wątek i jest tu dość sporo o Panamach ale mało osób opisuje swoje zakupy albo jak opisuje to raczej negatywnie... już niby wybrałem Panamę dla siebie

https://www.panamahatmall.com/en/fedora/roll-up-panama-hat-fedora-grade-9-10-p-11556.html

albo to

https://www.christys-hats.com/classic-down-brim-panama-with-black-band-cream-binding

no ale pytanie czy jest on wart tej ceny i czy po dwóch sezonach nie wywalę go do śmieci 😕 Teraz zastanawiam się czy "iść" w tą Panamę czy kupić zwykły słomkowy kapelusz "made in Poland" bo jak tej Panamy nie będę trzymał w humidorze to mi się połamie z czasem...

Myślicie, że taki kapelutek nadawałby się do ciemnych jeansów i swetra??? 😕

Orientuje się ktoś co to jest za beret i gdzie taki znajdę? :)

 

le-gendarme-de-saint-tropez-year-1964-director-jean-girault-louis-BDPF1W.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dżinsów i swetra na pewno nie, do dżinsów to chyba tylko takie bardziej workwearowe kapelusze, czy kowbojskie, a sweter ze słomkowym kapeluszem mi się w ogóle w głowie nie mieści. Ten z Christy's mnie jakoś odrzuca wewnętrznie, chociaż nie potrafię nazwać przyczyny. Ale z kolekcją nakryć głowy, która zaczyna z szafy się wylewać, intuicji nie kwestionuję. Wiem, że w Polkapie mieli panamy, kiedy robili na licencji Pierre Cardin, i jak było mi isę w fabryce parę miesięcy temu, to jeszcze mieli, więc chyba najsensowniej jest do nich przedzwonić i się zorientować, nawet jak samą słomkę nie mają najdrobniejszą tkaną pod mikroskopem, to wykończenie na polkapowym poziomie powinno to rekompensować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zolw

Zobacz na witleather.pl, masz panamy po ~200 zł i słomkowe po kilkadziesiąt, możesz zamówić oba rodzaje i wybrać ten gdzie widzisz korzystniejszy współczynnik cena/jakość. Na pewno nie kupiłbym droższej panamy niż tam, a obecnie to skłaniał bym się ku budżetowemu słomkowemu. Po pierwsze jest to prosty produkt i w tym wypadku dobrze wykonany, więc nie widzę nic, co usprawiedliwiało wyższą cenę. Po drugie, przynajmniej w moim przypadku, kapelusz prędzej czy później się gubi 😉, a i w trakcie użytkowania wakacyjnego nie jest zbytnio szanowany.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2020 o 07:31, Zolw napisał:

Od jakiegoś czasu rozglądam się za kapeluszem Panama na lato. Gdzie najlepiej kupić takie nakrycie głowy ? Rozstrzał cenowy jest kosmiczny, cholera wie czym one się różnią, wszystkie wykonane ręcznie w Ekwadorze... kupowaliście tego typu kapelusz i możecie polecić jakiś sklep? Czy to prawda, że z czasem kapelusz „wysycha” i nie można go zrolować bo się „łamie”. Na co zwracać uwagę przy zakupie takiego kapelusza?

Tak jak pisali koledzy wcześniej - z tym zwijaniem panamy w rulon to taka sztuczka. Przez blisko dekadę nie znalazłem się w sytuacji, w której musiał zwinąć kapelusz w rulon. Trzeb też pamiętać o tym, że aby kapelusz (filcowy, czy słomkowy) można było zwinąć w rulon producent musi zrezygnować z preferowanego wykończenia jak np. skórzany potnik, więc nie kierował bym się tym przy kupnie.

Co się tyczy wysychania, to ten problem pojawia się tylko w przypadku nie właściwej eksploatacji - np. zostawiania kapelusza na podszybiu w rozgrzanym samochodzie. Wystarczy co kilka miesięcy zostawić panamę w zaparowanej łazience albo "przewietrzyć" nad parującym czajnikiem i wszystko powinno być OK. Zapytałbym tylko przed zakupem o datę produkcji, bo widziałem panamy superfino za kilkaset £, które popękały po kilku latach przechowywania bez właściwej pielęgnacji.

Mój pierwszy kapelusz panama kupiłem w sklepie wiklinowy dom:

https://wiklinowydom.pl/pl/c/Kapelusze-PANAMA/102

Widzę, że od tamtej pory ceny poszły do gory (Brisa kupiłem za ~250 zł), wiec z tego względu przychylałbym się raczej do Witleathera, chociaż opinie na temat ich produktów są mieszane

W  Poszetce są jeszcze panamy w rozmiarze 56:

https://www.poszetka.com/product-pol-4691-Kapelusz-panama-fedora-biala-z-zielona-zdobina.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zdecydowanie polecam witleather! Różne są tu opinie o tym producencie, ale ja mam od nich 5 kapeluszy (w tym 2 panamy) i jestem bardzo zadowolony!
Mam zarówno słomkowy naturalny jak i barwiony biały. Oba są naprawdę dobrym wyborem w dobrej cenie - nie pamiętam nazw modeli, ale z szerokiej oferty były to chyba te najdroższe fedory.
A dbać trzeba. Fakt. Co jakiś czas nawilżam je nad garnkiem z gorącą wodą. Z natury rzeczy nie jest to trwały produkt. A ponieważ używam ich we Włoszech bardzo intensywnie, nie czuję potrzeby "inwestowania" w luksusowe drogie panamy   ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2020 o 23:03, Najmniejszy napisał:

Do dżinsów i swetra na pewno nie, do dżinsów to chyba tylko takie bardziej workwearowe kapelusze, czy kowbojskie, a sweter ze słomkowym kapeluszem mi się w ogóle w głowie nie mieści. Ten z Christy's mnie jakoś odrzuca wewnętrznie, chociaż nie potrafię nazwać przyczyny. Ale z kolekcją nakryć głowy, która zaczyna z szafy się wylewać, intuicji nie kwestionuję. Wiem, że w Polkapie mieli panamy, kiedy robili na licencji Pierre Cardin, i jak było mi isę w fabryce parę miesięcy temu, to jeszcze mieli, więc chyba najsensowniej jest do nich przedzwonić i się zorientować, nawet jak samą słomkę nie mają najdrobniejszą tkaną pod mikroskopem, to wykończenie na polkapowym poziomie powinno to rekompensować

Kurcze, pewnie dla tego czytam ale się nie udzielam, bo kupa nauki przede mną. Wydawało mi się że Panama pasuje dosłownie do wszystkiego, zdarzało mi się nosić  t-shirt, szorty, a nawet spodenki kąpielowe na plaży, a do tego słomkowy kapelusz. Teraz pewnie będę wiązał chusteczkę na głowie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maciek1968rok napisał:

Kurcze, pewnie dla tego czytam ale się nie udzielam, bo kupa nauki przede mną. Wydawało mi się że Panama pasuje dosłownie do wszystkiego, zdarzało mi się nosić  t-shirt, szorty, a nawet spodenki kąpielowe na plaży, a do tego słomkowy kapelusz. Teraz pewnie będę wiązał chusteczkę na głowie.

 

 

Warto pamiętać, że panamy mają różne modele...od klasycznej fedory po wariacje nawet w stylu kowbojskim. To tylko kwestia surowca z Ekwadoru, reszta to sprawa wyboru wedle upodobniania. Nie ma tu obowiązku hołdowania fedorowej klasyce. Fakt, klasycznie panama to jednak wciąż trochę ”więcej” niż zwykły kapelusz słomkowy i dobrze wygląda z jasnym garniturem, ale bez przesady. Nosiłbym go z radością do wielu naprawdę różnych stylizacji. Zgadzam się, że jeansy i sweter nie bardzo...to kapelusz letni - musi zatem licować z letnim klimatem, pod każdym względem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2020 o 14:37, Zolw napisał:

 

no ale pytanie czy jest on wart tej ceny i czy po dwóch sezonach nie wywalę go do śmieci 😕 Teraz zastanawiam się czy "iść" w tą Panamę czy kupić zwykły słomkowy kapelusz "made in Poland" bo jak tej Panamy nie będę trzymał w humidorze to mi się połamie z czasem...

 

 

 

Jest jeszcze alternatywa w postaci Shantung Panamy , trochę drożej ale materiał jest  o wiele bardziej trwały i bezobsługowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Na forum wielokrotnie przewijały się pytania o jakość kapeluszy oraz poradę przy zakupie, dlatego postanowiłem zebrać wszystkie kluczowe kwestie w jednym miejscu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości:

https://longstoryshort.pl/jak-rozpoznac-dobry-gatunkowo-kapelusz/

83.0.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jest to tradycyjna koszula dominikańska z trzema guzikami i takim zapięciem.
Przypomina ona bezkołnierzowe koszule z Azji południowo wschodniej.
Kupiłem różowo-białą i niebiesko-białą koszulę w tym fasonie bo są idealne na upały w tropikach.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.